Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιο να αγοράσω για πρώτο smartphone;

Ψήφισαν
41. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ZTE Blade

    22 53,66%
  • LG Optimus One

    7 17,07%
  • Samsung galaxy 3

    6 14,63%
  • Κανένα

    3 7,32%
  • ΔΞ/ΔΑ

    3 7,32%
Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για πρώτο smartphone έψαξα αρκετά και είχα σχεδόν καταλήξει στο HTC Desire HD. Βέβαια όπως αναμένεται τώρα με τα διπύρηνα θα αλλάξει αρκετά το τοπίο. Υπάρχει το Optimus 2x αλλά οκ η τιμή του είναι λίγο τσουχτερή.

    Έτσι σκέφτηκα να πάω για πρώτη συσκευή σε ένα budget να μάθω λίγο και το Android και σε κάποιους μήνες που θα έχουν βγάλει όλες οι εταιρείες διπύρηνα να επενδύσω τότε. Τα τόσα παράπονα για την μπαταρία του Desire HD με ξενέρωσαν επίσης, ενώ ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω.

    Οπότε για οικονομικό πρώτο εισαγωγικό smartphone είμαι μεταξύ ZTE Blade, LG Optimus One, Galaxy 3. Και κάποιο άλλο αν υπάρχει αντίστοιχο.

    Με ενδιαφέρουν κυρίως τα εξής: ποιότητα απόδοσης οθόνης, ποιότητα και ταχύτητα πλοήγησης, ανθεκτικότητα κατασκευής, απόδοση μπαταρίας, παιχνίδια, άμεση ικανότητα για 2.2 και προοπτική για 2.3. Κάμερα δε με ενδιαφέρει καθόλου, εφαρμογές για κοινωνική δικτύωση καθόλου, cloud services κλπ καθόλου.

    Προτάσεις;

    Οι επεξεργαστές είναι περίπου ίδιοι, αλλά βλέπω ότι μόνο το Optimus One υποστηρίζει flash player.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 8009 : 03-04-11 στις 15:38.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    H πραγματική σύγκριση είναι ανάμεσα στο Blade και το Optimus. Το Galaxy 3 έχει ακριβώς την μισή ανάλυση του Blade, και η διαφορά αυτή είναι χαώδης. Η οθόνη του φαίνεται πραγματικά πολύ άσχημη σε σχέση με τα άλλα δύο (εδώ να σου πω ότι το blade έχει πραγματικά καλή οθόνη και μόνο με κατα πολύ ακριβότερα κινητά μπορεί να συγκριθεί).

    Και το Optimus έχει μικρότερη ανάλυση από το Blade, αλλά τουλάχιστον η διαφορά είναι μικρή. Στα υπόλοιπα τα κινητά είναι σχεδόν πανομοιότυπα, κι επειδή και η διαφορά τιμής είναι πλέον μικρή, δεν είναι κακή επιλογή κανένα από τα 2.

    Ούτε το optimus υποστηρίζει flash, αφού έχει ARMv6 cpu -όπως και το blade- ενώ το flash θέλει ARMv7. Μην το μπερδεύεις με τον youtube player και το flash lite.

    Προσωπικά, επειδή το community πίσω από ένα κινητό με ενδαφέρει αρκετά-καθώς για android μιλάμε, τι είναι το android χωρίς customization; :P- δεν θα άλλαζα το Blade με το Optimus για κανένα λόγο. Αν όμως δε σε νοιάζει αυτό αλλά σε νοιάζει π.χ. το SAR, πάρε optimus που έχει χαμηλότερο.

    Στα του 2.2 και 2.3 τώρα. Το optimus έχει ήδη 2.2, το blade έχει μόνο σε κάποιες χώρες γιατί η Wind ασχολείται με το πλέξιμο (είχε ανακοινωθεί για Μάρτη η 2.2 αλλά ακόμη τίποτα). Για την 2.3 όμως το blade έχει υποστήριξη από το cyanogenmod, που όπου να'ναι θα γίνει stable και είναι 2.3 (εδώ μπαίνει το community που λέγαμε) ενώ το optimus όχι. Προσωπικά θεωρώ ότι οι Custom ROMs είναι ανώτερες από τις επίσημες.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anodizer Εμφάνιση μηνυμάτων
    H πραγματική σύγκριση είναι ανάμεσα στο Blade και το Optimus. Το Galaxy 3 έχει ακριβώς την μισή ανάλυση του Blade, και η διαφορά αυτή είναι χαώδης. Η οθόνη του φαίνεται πραγματικά πολύ άσχημη σε σχέση με τα άλλα δύο (εδώ να σου πω ότι το blade έχει πραγματικά καλή οθόνη και μόνο με κατα πολύ ακριβότερα κινητά μπορεί να συγκριθεί).
    Σίγουρα; Βασικά στα reviews λένε ότι είναι περίπου κάτι σαν φθηνή, αργή έκδοση του galaxy s το οποίο έχω δει από κοντά και η οθόνη μου φάνηκε καλύτερη και από του Desire HD...


    Και το Optimus έχει μικρότερη ανάλυση από το Blade, αλλά τουλάχιστον η διαφορά είναι μικρή. Στα υπόλοιπα τα κινητά είναι σχεδόν πανομοιότυπα, κι επειδή και η διαφορά τιμής είναι πλέον μικρή, δεν είναι κακή επιλογή κανένα από τα 2.
    μάλιστα.. οπότε από τη στιγμή που το optimus one έρχεται απευθείας με 2.2 είναι καλύτερη επιλογή;

    Ούτε το optimus υποστηρίζει flash, αφού έχει ARMv6 cpu -όπως και το blade- ενώ το flash θέλει ARMv7. Μην το μπερδεύεις με τον youtube player και το flash lite.
    Ναι, μετά που πόσταρα το νήμα, ενώ διάβασα στα reviews ότι υποστηρίζει το flash player, άρα πλεονέκτημα για πλοήγηση στο διαδίκτυο, στο φόρουμ της lg έπεσα σε ένα νήμα που κάτι Ινδοί κράζανε την εταιρεία επειδή γράφει στο κουτί ότι έχει φλας, αλλά ΔΕΝ έχει και ότι στο γερμανικό κουτί δεν γράφει κάτι τέτοιο.... τελικά και τα reviews πρέπει να τα παίρνει κανείς πολύ προσεκτικά.... οπότε και τα τρία αυτά οικονομικά κινητά, δεν υποστηρίζουν πλήρη πλοήγηση στο διαδίκτυο..



    Προσωπικά, επειδή το community πίσω από ένα κινητό με ενδαφέρει αρκετά-καθώς για android μιλάμε, τι είναι το android χωρίς customization; :P- δεν θα άλλαζα το Blade με το Optimus για κανένα λόγο. Αν όμως δε σε νοιάζει αυτό αλλά σε νοιάζει π.χ. το SAR, πάρε optimus που έχει χαμηλότερο.
    Βασικά δεν ξέρω ακόμα τι είναι το android φίλε. Ναι, και ένας φίλος μου έλεγε για την HTC και το customization που υπάρχει πόσο σημαντικό είναι, σε σχέση με τους κλειδωμένους bootsectors της Μοτορόλα. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι συμβαίνει με αυτήν την κατάσταση, το Android είναι λίνουξ, οπότε ο καθένας φτιάχνει ότι θέλει αν κατάλαβα καλά. Ωραία, το customization τώρα που στοχεύει, σε παραμετροποίηση του περιβάλλοντος κυρίως; Ή σε ουσιαστικές διαφορές στη λειτουργία/απόδοση του κινητού; Αν ισχύει το πρώτο, δεν είμαι από αυτούς που κάθονται και παίζουν όλη μέρα με χρωματάκια και πραματάκια στην οθόνη, αν ισχύει το δεύτερο, τότε με ενδιαφέρει. Το SAR δεν το είχα σκεφτεί καθόλου, προσωπικά δε μιλάω παρά ελάχιστα σε κινητό, χρησιμοποιώ bluetooth ή hands free και τα smartphones με έχουν ενθουσιάσει κυρίως λόγω Wifi, γραφικών (παιχνιδιών), mobile office δυνατοτήτων, όχι τόσο ως τηλέφωνα.


    Στα του 2.2 και 2.3 τώρα. Το optimus έχει ήδη 2.2, το blade έχει μόνο σε κάποιες χώρες γιατί η Wind ασχολείται με το πλέξιμο (είχε ανακοινωθεί για Μάρτη η 2.2 αλλά ακόμη τίποτα). Για την 2.3 όμως το blade έχει υποστήριξη από το cyanogenmod, που όπου να'ναι θα γίνει stable και είναι 2.3 (εδώ μπαίνει το community που λέγαμε) ενώ το optimus όχι. Προσωπικά θεωρώ ότι οι Custom ROMs είναι ανώτερες από τις επίσημες.
    Δηλαδή οι versions του community θα έλεγες ότι είναι πιο σταθερές από τις versions που βγάζουν οι εταιρείες για τις συσκευές τους;

  4. #4
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Επισημα, μονο το LG ισως παρει τη 2.3 αλλα και παλι αν δε γινει αυτο υπαρχει η κοινοτητα απο πισω. Επειδη ο πατερας μου εχει το Galaxy 3, η ROM που φοραει ειναι υπερβολικα αργη και γεματη bloatware (κατι σαν τους φορητους της HP πριν το φορματ ) κι οταν την αλλαξα το κινητο μεταμορφωθηκε! Παντως, η αναλυση της οθονης του σε σχεση με το Blade ειναι μειονεκτημα!

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα; Βασικά στα reviews λένε ότι είναι περίπου κάτι σαν φθηνή, αργή έκδοση του galaxy s το οποίο έχω δει από κοντά και η οθόνη μου φάνηκε καλύτερη και από του Desire HD...
    Άσε τα reviews και σύγκρινε την σε κάποιο μαγαζί μόνος σου. Αν και αμφιβάλλω ότι κάποιο σοβαρό ριβιού θα έγραφε κάτι τέτοιο, τεσπα, έχε υπ' όψην σου ότι ούτε το Desire HD έχει καμιά καλή οθόνη, in fact είναι κακή για τα λεφτά του και από τα hi-end έχει την χειρότερη οθόνη. Σύγκρινε με τα μάτια σου το Desire με το Blade κι ίσως σου φανεί κι εσένα καλύτερη του blade όπως φάνηκε σε μένα :P (δώσε βάση στην απεικόνιση του μαύρου κυρίως)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μάλιστα.. οπότε από τη στιγμή που το optimus one έρχεται απευθείας με 2.2 είναι καλύτερη επιλογή;
    Απ' ευθείας δε νομίζω, πρέπει να χρειάζεται αναβάθμιση. Τώρα αν είναι καλύτερο, χμμ, τι να σου πω. Εγώ από την πρώτη μέρα με το Blade τρέχω 2.2 custom rom άρα αν δεν έχεις πρόβλημα να διαβάσεις 2 πραγματάκια για το πως να περνάς roms (δεν είναι δύσκολο) δεν αποτελεί καν κριτήριο αγοράς αυτό.

    Και μιας που είπα για rom flashing αν καταλήξεις στο blade πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να διαβάσεις οδηγούς για να ξεκλειδώσεις τα 512 mb RAM γιατί δυστυχώς στην Ελλάδα και μόνο στην Ελλάδα έρχεται με 256. Ούτε αυτό είναι κάτι δύσκολο απλά ξέρω ότι μερικοί δεν έχουν διάθεση για τέτοια.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, μετά που πόσταρα το νήμα, ενώ διάβασα στα reviews ότι υποστηρίζει το flash player, άρα πλεονέκτημα για πλοήγηση στο διαδίκτυο, στο φόρουμ της lg έπεσα σε ένα νήμα που κάτι Ινδοί κράζανε την εταιρεία επειδή γράφει στο κουτί ότι έχει φλας, αλλά ΔΕΝ έχει και ότι στο γερμανικό κουτί δεν γράφει κάτι τέτοιο.... τελικά και τα reviews πρέπει να τα παίρνει κανείς πολύ προσεκτικά.... οπότε και τα τρία αυτά οικονομικά κινητά, δεν υποστηρίζουν πλήρη πλοήγηση στο διαδίκτυο..
    Μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν θα σου λείψει και πολύ το flash στις ιστοσελίδες...άσε που και να τρεχε θα ρουφούσε τη μπαταρία σε χρόνο dt.
    Περισσότερο θα σε ενοχλεί που πολλά sites δεν υποστηρίζουν mobile view.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά δεν ξέρω ακόμα τι είναι το android φίλε. Ναι, και ένας φίλος μου έλεγε για την HTC και το customization που υπάρχει πόσο σημαντικό είναι, σε σχέση με τους κλειδωμένους bootsectors της Μοτορόλα. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι συμβαίνει με αυτήν την κατάσταση, το Android είναι λίνουξ, οπότε ο καθένας φτιάχνει ότι θέλει αν κατάλαβα καλά. Ωραία, το customization τώρα που στοχεύει, σε παραμετροποίηση του περιβάλλοντος κυρίως; Ή σε ουσιαστικές διαφορές στη λειτουργία/απόδοση του κινητού; Αν ισχύει το πρώτο, δεν είμαι από αυτούς που κάθονται και παίζουν όλη μέρα με χρωματάκια και πραματάκια στην οθόνη, αν ισχύει το δεύτερο, τότε με ενδιαφέρει. Το SAR δεν το είχα σκεφτεί καθόλου, προσωπικά δε μιλάω παρά ελάχιστα σε κινητό, χρησιμοποιώ bluetooth ή hands free και τα smartphones με έχουν ενθουσιάσει κυρίως λόγω Wifi, γραφικών (παιχνιδιών), mobile office δυνατοτήτων, όχι τόσο ως τηλέφωνα.
    Στοχεύει παντού. Στις επιδόσεις, στο overclocking, σε διάφορα settings που ο χρήστης δεν έχει καν πρόσβαση, σε διάφορα κινητά ακόμα και στην ποιότητα οθόνης/camera. Γενικά ότι μπορείς να φανταστείς. Σε γενικές γραμμές επειδή το community ασχολείται πολύ περισσότερο με το κινητό του απ'ότι κάνει η αντίστοιχη εταιρεία που το έβγαλε, έχει ως αποτέλεσμα στην συντριπτική πλειονότητα οι custom roms να είναι γενικά καλύτερες από τις stock. Υπάρχουν βέβαια κινητά που το community είναι ανύπαρκτο (βλέπε τα xperia) και εκεί πιθανότατα θα μείνεις αναγκαστικά με την stock και ότι προβλήματα μπορεί αυτή να έχει.

    Για να καταλάβεις, υπάρχουν κινητά (λέγε με Galaxy S) που χωρίς τις custom ROMs θα ήταν χρυσοπληρωμένες πατάτες. Τόσο χαώδης είναι η διαφορά σε κάποιες περιπτώσεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή οι versions του community θα έλεγες ότι είναι πιο σταθερές από τις versions που βγάζουν οι εταιρείες για τις συσκευές τους;
    Χωρίς πολύ σκέψη: Ναι. Και με περισσότερα features. Ούτως ή άλλως μια custom rom μπορεί να έχει ως βάση μια stock κι απο εκεί και πέρα ο author να την βελτιώσει σύμφωνα με τις ανάγκες των χρηστών.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anodizer : 03-04-11 στις 16:55.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    μπραβο..ολοι blade βλεπω...ειναι η ιδανικη συσκευη για να ξεκινησεις..
    VAMOS ARIS

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    13500/2043
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear DGN3700
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ZTE Blade κι απο εμένα!

    Το έχω περίπου 3 μήνες και το έχω αγαπήσει...
    Αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω!
    (Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του anodizer περί community...
    Αυτή τη στιγμή το έχω με Swedish_Spring_RLS4 Rom και πετάει!)
    Cpu: Intel® Core™ i5-4690K | mobo: Gigabyte GA-Z97MX-Gaming 5 | Ram: G.SKILL F3 8GB 2400MHZ TRIDENT X | Psu: Coolermaster M1000
    gpu: MSI GeForce GTX560 TI 1GB Twin Frozr II OC | Storage: Samsung SSD 850 EVO 250GB & WD HDD 3Tb | Case: Thermaltake Armor -656E696163-

  8. #8
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    778
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19543/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 19(dB)
    Πάντως πολύ καλή επιλογή είναι και το huawei ideos x5,το οποίο θα κυκλοφορήσει (μάλλον) σύντομα.

    Κάτοχος του blade,και λόγω του community θα επέλεγα και πάλι blade αν αγόραζα τώρα κινητό.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Optimus One γιατί τα βάζεις δίπλα (με την εργοστασιακή ROM) και φαίνεται ότι το ένα είναι low-end και το άλλο mid-range.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-11-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η παραγγελία έγινε..

    ZTE Blade λοιπόν.

    anodizer όταν μιλάμε για rom, επειδή δεν έχω ιδέα από κινητά, σε τι αναφερόμαστε; Έχει κάποια σχέση με τις ROM του BIOS των υπολογιστών ή καμία σχέση;

    Βασικά, που ακριβώς και με ποια προτεραιότητα στηρίζεται και λειτουργεί ένα κινητό, όσον αφορά το λογισμικό; Υπάρχει το Android, το οποίο αν και λίνουξ δεν είναι παραμετροποιήσιμο; Υπάρχουν οι εφαρμογές της κάθε εταιρείας. Και υπάρχουν και τα roms εκτός από αυτά; Ποιος είναι ο τρόπος σύνδεσης και σύμπλευσης μεταξύ αυτών;

    Και μία ερώτηση, υπεύθυνα θα παρακαλέσω, θα δώσω 60-70 ευρώ για μία 32gb microsd, ποια μάρκα είναι 100% συμβατή με το Blade στο μάξιμουμ αυτό μέγεθος; Kingston, Trascend, Sandisk,Άλλη;

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παραγγελία έγινε..

    ZTE Blade λοιπόν.

    anodizer όταν μιλάμε για rom, επειδή δεν έχω ιδέα από κινητά, σε τι αναφερόμαστε; Έχει κάποια σχέση με τις ROM του BIOS των υπολογιστών ή καμία σχέση;

    Βασικά, που ακριβώς και με ποια προτεραιότητα στηρίζεται και λειτουργεί ένα κινητό, όσον αφορά το λογισμικό; Υπάρχει το Android, το οποίο αν και λίνουξ δεν είναι παραμετροποιήσιμο; Υπάρχουν οι εφαρμογές της κάθε εταιρείας. Και υπάρχουν και τα roms εκτός από αυτά; Ποιος είναι ο τρόπος σύνδεσης και σύμπλευσης μεταξύ αυτών;

    Και μία ερώτηση, υπεύθυνα θα παρακαλέσω, θα δώσω 60-70 ευρώ για μία 32gb microsd, ποια μάρκα είναι 100% συμβατή με το Blade στο μάξιμουμ αυτό μέγεθος; Kingston, Trascend, Sandisk,Άλλη;
    H rom είναι όλο το λειτουργικό μαζί με bootloader κλπ. Όλο το android δλδ, το οποίο μια χαρά παραμετροποιήσιμο είναι. Αλλάζοντας rom λοιπόν είναι σαν να αλλάζεις διανομή linux στο pc σου (πάλι android βάζεις, δεν υπάρχουν φίρμες και flavors, αλλάζουν όμως settings/kernel/apps κλπ ανάλογα την rom). Οι εφαρμογές της κάθε εταιρείας είναι απλά αυτό, εφαρμογές.

    Για τις sd, είναι συγκεκριμένα τα μοντέλα που δουλεύουν απροβλημάτιστα, δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=292959

  12. #12
    Εγγραφή
    04-11-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anodizer Εμφάνιση μηνυμάτων
    H rom είναι όλο το λειτουργικό μαζί με bootloader κλπ. Όλο το android δλδ, το οποίο μια χαρά παραμετροποιήσιμο είναι. Αλλάζοντας rom λοιπόν είναι σαν να αλλάζεις διανομή linux στο pc σου (πάλι android βάζεις, δεν υπάρχουν φίρμες και flavors, αλλάζουν όμως settings/kernel/apps κλπ ανάλογα την rom). Οι εφαρμογές της κάθε εταιρείας είναι απλά αυτό, εφαρμογές.

    Και οι εφαρμογές της εταιρείας σε ποια φάση εγκαθίστανται; Αν βάλεις άλλη rom αυτομάτως χάνονται; Υποθέτω λοιπόν ότι υπάρχουν custom rom για 2.1, 2.2, 2.3. Σωστά; Και άρα μπορώ με τη μία να περάσω μία με 2.3; Αν ναι, έχεις να προτείνεις καμία, με ένα μικρό review;


    Για τις sd, είναι συγκεκριμένα τα μοντέλα που δουλεύουν απροβλημάτιστα, δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=292959
    ωχ.. κατάλαβα. Μπλέξαμε. Καλά, δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με τα κινητά και τις microsd, τόσο δύσκολο είναι πια να συγχρονιστούν οι κατασκευαστές κινητών και καρτών μεταξύ τους να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος; Τι το τόσο ιδιαίτερο και δύσκολο έχει η μικροσκοπική αυτή κάρτα και γίνονται όλα αυτά;

  13. #13
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη ειχα το blade για μερικες και το πουλησα για να αγορασω lg optimus να σου πω οτι γενικα και τα 2 ειναι αψογα για τα λεφτα τους

    Βασικα η διαφορα τους ειναι στην πολυ καλυτερη οθονη του blade και απο την αλλη στην πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης του lg (παρα πολυ ομως)
    Το blade εμενα μου φανηκε πολυ χαλια ποιοτικα και εκει ειναι το τεραστιο θετικο του lg οτι εμενα με βολεψε 100% για καθημερινη χρηση (στιβαροτητα, ποιοτητα κουμπιων κτλ)

    Απλα κοιτα τι θες περισοτερο, για καθημερινο κινητο σιγουρα το lg ειναι πολυ ανωτερο, η οθονη του ειναι χειροτερη αλλα παραμενει ικανοποιητικοτατη ενω ειναι πολα σκαλια πιο πανω σε ποιοτητα κατασκευης

    Το blade μονο για να παιξεις λιγο καιρο θα στο προτεινα

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    4.272
    Downloads
    22
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    4359/750
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Router
    Netfaster iad
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 51.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οι εφαρμογές της εταιρείας σε ποια φάση εγκαθίστανται; Αν βάλεις άλλη rom αυτομάτως χάνονται; Υποθέτω λοιπόν ότι υπάρχουν custom rom για 2.1, 2.2, 2.3. Σωστά; Και άρα μπορώ με τη μία να περάσω μία με 2.3; Αν ναι, έχεις να προτείνεις καμία, με ένα μικρό review;

    Δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις εφαρμογές εταιρείας. Έτσι κι αλλιώς και το blade και το optimus δεν έχουν πολλά πολλά, όπως έχει το Sense η HTC κλπ. Είναι vanilla android, και καλύτερα.
    Όταν βάλεις μια rom συνήθως περιέχει και όλα τα βασικά, δλδ google maps, market, music player κλπ. Από εκεί πέρα, ως συνήθως, βάζεις ότι άλλο θες από το market.

    2.3 μπορείς να βάλεις την cyanogenmod7 αλλά σαν αρχάριος που είσαι θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο καιρό για να βγει η stable (τώρα είναι στην RC4 και λένε ότι αυτή θα είναι η τελευταία RC πριν την final). Σου προτείνω την Swedish Spring που θα την βρεις στο modaco και είναι η καλύτερη 2.2 που υπάρχει. Βασίζεται στις πρόσφατες επίσημες 2.2 roms που κυκλοφόρησαν στην Σουηδία ήδη (εδώ είπαμε η Wind... πλέκει) και τρέχει σταθερότατα και απροβλημάτιστα.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Thespies(Viotic)
    Μηνύματα
    1.120
    Downloads
    100
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    21.706 /1.020
    ISP
    πOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΣΠΙΕΣ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 20.5(dB)
    Αλλη μια ψηφως για το Blade απο μενα... μακραν οτι καλύτερο κυκλοφορεί σε αυτή την τιμή και δυνατότητες..
    Το επόμενο κινητό που προβλέπω να ειναι καλύτερο απο την λεπιδα ειναι το ideos x5 που ακόμα δεν εχει κάνει το μπαμ στις αγορές.


    Repetitio est mater studiorum...
    ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ZTE Blade
    Από nEC στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 2331
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-14, 13:12
  2. ZTE BLADE WIND
    Από rokko74 στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-11, 18:11
  3. ZTE Blade + θηκη
    Από alekan στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-11, 20:37
  4. White ZTE BLADE
    Από JOTE στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-11, 21:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας