Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

    Στο πατρικό μου το σπίτι έχουμε σύνδεση Forthnet (έως) 24άρα με ένα router Thomson TG585v8. Στο router δεν έχει γίνει καμία παρέμβαση (update firmware ή κάποιο άλλο hack/tweak). Αφήνοντας στην άκρη το πρόβλημα των πολύ χαμηλών ταχυτήτων download υπάρχει ένα σοβαρότερο.

    Στο σπίτι υπάρχει μόνιμα το iPhone του πατέρα μου αλλά και όταν πηγαίνω εγώ το δικό μου και το iPad μου (αυτό το αναφέρω για να υπογραμμίσω ότι το πρόβλημα δεν επικεντρώνεται σε μια συσκευή μόνο).

    Το πρόβλημα που υπάρχει και μπορεί να συμβεί από 1 εως πολλές φορές μέσα σε μια μέρα είναι ότι οι iOS συσκευές αποσυνδέονται από το router και ζητάνε πάλι τον κωδικό πρόσβασης. Αυτό όπως καταλαβαίνετε είναι κάτι παραπάνω από ενοχλητικό μιας και μπορεί να σημαίνει διακοπή FaceTime κλήσεων, διακοπή δουλειάς, κλπ. Αν μπει ξανά ο κωδικό προφανώς και όλα συνεχίζουν να λειτουργούν. Επίσης αν αγνοηθεί το μήνυμα που ζητάει τον κωδικό και πατηθεί το cancel η συσκευή μένει χωρίς WiFi αλλά σε κάποια στιγμή από μόνη της συνδέεται ξανά στο Router. Τέτοιες αποσυνδέσεις δεν παρουσιάζονται με τα laptops στο σπίτι.

    Ψάχνοντας στο google για το συγκεκριμένο πρόβλημα βρήκα άλλες 2-3 αναφορές σε αυτό αλλά καμία άλλη λύση.

    Προφανώς και πιστεύω ότι είναι θέμα router αλλά η ερώτηση είναι τι μπορεί να γίνει για να λυθεί το ζήτημα πέραν της αλλαγής router. Επίσης αναφέρω ότι οι συγκεκριμένες iOS συσκευές όπως είναι λογικό δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα σε κανένα άλλο router όπου έχουν χρησιμοποιηθεί.

    Υπάρχει καμία ιδέα ή πρόταση;

    Ευχαριστώ.

    Υ.Γ. Δεν ξέρω αν είναι σχετικό αυτό, αλλά παλιά βέβαια με ένα άλλο router (δε θυμάμαι ποιό) και πριν αγοραστούν τα iPhone/iPad που υπάρχουν τώρα, είχαμε πρόβλημα με ένα iPod Touch το οποίο δεν έμπαινε καθόλου όμως στο Wireless γιατί δε γούσταρε το WiFi Security και έπρεπε να αλλάξουμε encryption method στο password key για να λειτουργήσει.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ - ΚΑΡΑΒΟΣΤΑΜΟ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ΖΤΕ H367N
    Path Level
    Fastpath
    Καλό θα ήταν να περάσεις το τελευταίο fw για το v8 και φυσικά να δοκιμάσεις να αλλάξεις το κανάλι εκπομπής.
    Σιφούνι μου στραβόραδο παλιά καταβολάδα,
    Κρασάκι μου που σ' έπινα όλη την εβδομάδα...

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Από πού μπορώ να κατεβάσω το τελευταίο FW; Και επίσης έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο κανάλι που θα ήταν αποδοτικότερο;

  4. #4
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ - ΚΑΡΑΒΟΣΤΑΜΟ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ΖΤΕ H367N
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CarpeNoctum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Από πού μπορώ να κατεβάσω το τελευταίο FW; Και επίσης έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο κανάλι που θα ήταν αποδοτικότερο;
    Ψάξε στο sub-forum της thomson.Θα βρεις ό,τι χρειάζεσαι για το update.Για κανάλι μόνο με δοκιμές θα δεις ποιο είναι καλύτερο για σένα
    Σιφούνι μου στραβόραδο παλιά καταβολάδα,
    Κρασάκι μου που σ' έπινα όλη την εβδομάδα...

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    http://www.adslgr.com/forum/download...o=file&id=1933

    Μάλλον αυτό πρέπει να είναι.

    Σε ευχαριστώ πολύ. Θα επανέλθω.

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας,
    Είμαι νέο μέλος εδώ κ' θα παρακαλούσα διακριτικά αν μπορούσατε να με βοηθήσετε γιατί έχω ψάξει σε αρκετά site κ' λύσεις δε βρήκα!!

    Λοιπόν,
    Εχω σύνδεση forthnet κ μου είχαν δώσει το ρουτερ D-LINK.Kαι αυτό με τη πάροδο του χρόνου (2 χρονια) είχε καεί!!! (Δε ξερω πως αλλα μαλλον επειδη δεν εκλεινε ποτε)
    Και έτσι δανείστηκα το router thomson TG585 V7 του θειου μου! Συνδέθηκα κανονικά με τους κωδικούς που μου είχαν αποσταλεί απο τη FORTHNET κ ολα καλα! Το πρόβλημα είναι πως δε μπορώ να το κλειδώσω και η φάση είναι οτι μόνο εγώ έχω ξεκλείδωτο ρουτερ! Μου ειχαν πει πως οι κωδικοι για το κλειδωμα πρέπει να τους είχε βάλει ο θειος μου.Αλλα δε νομίζω να παίζει ρόλο αυτό.(Τον ρώτησα κ δε θυμόταν) Τώρα σ'αυτή τη περίπτωση τι κάνουμε;Ετσι με απλά λόγια αν είστε διαθέσιμοι για μια βοήθεια.
    Αν ξέχασα να αναγράψω κάτι σημαντικό ρωτήστε με!!! Thanks!

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να κλειδώσεις το ασύρματο εννοείς; Δεν έχει σημασία ποιο κωδικό είχε, μπορείς να περάσεις έναν δικό σου. (Και να επιλέξεις WPA2, βεβαίως, βεβαίως...)

  8. #8
    Εγγραφή
    27-05-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μου βγαζει ενα πινακακι λεγοντας να αναγραψω "user" και "pass" δοκιμασα τα παντα κ δεν γινεται.Αλλος τροπος;;; Για να κανω αυτο που λες;;;Τα βηματα κ ετσι!

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Να προσθεσω οτι αυτο το πινακακι γραφει Ελεγχος Ταυτοτητας!!
    Λεει απαιτειται ονομα χρηστη και κωδικος προσβασης της "ταδε" ip..Thomson Gateaway!
    Ισως να σας τα επρηξα..Αλλα τοσα γινονται οταν ειναι ξεκλειδωτα τα ρουτερ!
    Γι'αυτο θελω τη βοηθεια σας...Βημα βημα..Γιατι ειμαι κ ολιγον ασχετη Καλη σας μερα!

  10. #10
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να κάνεις και που σου ζητάει αυτά τα στοιχεία.
    Θέλεις να μπεις στο interface του ρούτερ για να κλειδώσεις το ασύρματο και δε θυμάσαι τα στοιχεία για να κάνεις login από τον browser; Αν έχουν αλλαχτεί και δεν ισχύουν αυτά που υπάρχουν στο αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος του ρούτερ, θα πρέπει να ρωτήσεις στο υποφόρουμ της Forthnet ποιά είναι τα default στοιχεία και μετά να κάνεις reset το μόντεμ ώστε να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.
    Με το reset βέβαια, θα χαθούν όλες οι ρυθμίσεις, οπότε θα πρέπει να τις ξαναπεράσεις.

    Το ασύρματο κλειδώνει πηγαίνοντας Home Network - κλικ στο ασύρματο δίκτυο - Configure και επιλέγεις Encryption: Use WPA-PSK, βάζεις ένα δύσκολο (τουλάχιστον 8ψήφιο) κωδικό, WPA-PSK Version: WPA2 και αποεπιλέγεις το Allow multicast from Broadband Network.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-05-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Προσπαθω ωρες κ τετοιες επιλογες δεν μου βγαζει! Τελος παντων! Ευχαριστω για το χρονο σας!

    ........Auto merged post: HopeR πρόσθεσε 16 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Αααα το εκανα επιτελους!!!! ty ty!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HopeR : 28-05-11 στις 23:57. Αιτία: auto merged post

Παρόμοια Θέματα

  1. Thomson TG585v8 και "Auto-IP Enabled"
    Από ikaros στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-11, 23:36
  2. Thomson TG585v8 και συγχρονισμός των bookmarks στον Chrome
    Από harhar11 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-10, 19:55
  3. iphone 3g και thomson 585v7 wifi πρόβλημα
    Από johnny21 στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-09, 00:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας