Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.840
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Firefox
    Σηματοδοτώντας μία αλλαγή στην προσέγγιση της online επικοινωνίας, η Mozilla την Δευτέρα ανακοίνωσε ότι θα φέρει την θυγατρική της πίσω στην αγκαλιά της κύριας επιχείρησης, όπου θα απορροφηθεί από το Mozilla Labs γκρούπ της.

    Πρακτικά, αυτό θα σημαίνει πως το δημοφιλές Thunderbird (πρόγραμμα email) θα ενσωματωθεί σε ένα από τα δύο projects επικοινωνίας που ετοιμάζει η Mozilla Labs. Παρόλο που η ανάπτυξη του Thunderbird θα συνεχιστεί εκεί, ένα νέο και παράλληλο γκρουπ του Mozilla Labs θα επικεντρωθεί στην "online επικοινωνία και κοινωνική αλληλεπίδραση στο Web", εξήγησε ο πρόεδρος του Mozilla Foundation Mitchell Baker σε δημοσίευμά στο blog του.

    "Το Web έχει αλλάξει πολύ αυτά τα τελευταία χρόνια", έγραψε. "Μία από τις μεγαλύτερες αλλαγές είναι πόσο πολύ πια χρησιμοποιούμε το Web για μηνύματα, επικοινωνία και κοινωνική αλληλεπίδραση. Δημοσιεύουμε μημύματα σε ιστοτόπους κοινωνικής δικτύωσης, χρησιμοποιούμε το tweeter, λαμβάνουμε μηνύματα ως ειδοποιήσεις από τις εφαρμογές και χρησιμοποιούμε web email συστήματα. Ο ρυθμός και η σημασία της καινοτομίας σε αυτό το κομμάτι είναι τεράστιος και μεγαλώνει κιάλλο".

    Η Mozilla Labs ήδη εργάζεται για τα "ταυτότητα, επαφές και συναφή θέματα", σημείωσε ο Baker. Όταν συγχωνευτούν οι ομάδες, η Mozilla Messaging θα διαλυθεί.

    'Μία συμπαγής και θεμελιώδης τεχνολογία'
    Η θυγατρική Mozilla Messaging σχηματίστηκε το 2008 για να επικεντρωθεί στο Thunderbird όπως επίσης και σε εργαλεία συμπεριλαμβανομένου του Raindrop για μηνύματα και του F1 web browser extension για κοινωνική συμμετοχή.

    Ο τωρινός πρόεδρος του Mozilla Messaging, ο David Ascher θα συνεχίσει να επιβλέπει το Thunderbird όπως επίσης και το νέο γρουπ που θα είναι επικεντρωμένο στο web, είπε ο baker.

    "Οι χρήστες και οι συνεισφέροντες του Thunderbird, δεν θα δουν καμία διαφορά στην εμπειρία τους", εξήγησε. "Το email είναι μία συμπαγής και θεμελιώδη τεχνολογία που κρατάει τεράστια αξία. Σκοπεύουμε να συνεχίσουμε την εργασία μας με το Thunderbird για να ικανοποιήσουμε αυτή την ανάγκη".

    'Συγκέντρωση στον Firefox'
    Χρησιμοποιώ το Thunderbird για πολύ καιρό, αλλά, ειδικά με την εκπληκτική επιτυχία της κυκλοφορίας του Firefox 4, βλέπω το να δώσουμε περισσότερη προσοχή στην επικοινωνία μέσω του browser θα είναι το επόμενο λογικό βήμα.

    Πηγή: ComputerWorld

  2. #2
    Εγγραφή
    23-04-2007
    Περιοχή
    Last train to London
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Three
    Path Level
    Interleaved
    Διαβάζοντας την είδηση και αλλού, μου φαίνεται ότι το "επαναφέρει τον Thunderbird μέσα στον browser" δεν είναι και πολύ ακριβές. Δεν πρόκειται να συγχωνεύσουν Firefox + Thunderbird και να ξαναφτιάξουν ενιαία σουίτα (όπως έχουν ήδη ακόμα το Seamonkey), αλλά η αλλαγή είναι οργανωτική.
    Catch 22: Δεν έχεις τηλέφωνο. Πρέπει να επικοινωνήσεις με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Δεν σηκώνουν το τηλέφωνο.
    Πωλείται HTC P3470 Pharos

  3. #3
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Προς στιγμή αγχώθηκα ότι θα υποβαθμίσουν την stand-alone έκδοση του Thunderbird, αλλά φαίνεται ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει (?).

    To πλήρες blog post του Mitchell Baker είναι στο http://blog.lizardwrangler.com/2011/...lla-messaging/

    Προτιμώ διακριτές λειτουργίες: Web (Firefox), e-mail (Thunderbird), instant messaging κλπ, με τα data στο PC μου ...
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

  4. #4
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πάντως είναι αλήθεια ότι το gmail έχει κάνει πλέον τους mail clients να φαίνονται άχρηστοι, στην πλειονότητα των χρηστών.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Πράγματι ο τίτλος δε συμβαδίζει με το περιεχόμενο του άρθρου. Ευτυχώς φαίνεται οτι ο TBird θα μείνει standalone. Και ελπίζω να μην κάνουν καμια βλακεία και ανακατέψουν το facebook και το twiter εκεί μέσα. Ήμαρτον πια...

  6. #6
    Το avatar του μέλους oxyd
    oxyd Guest
    «Πρόγραμμα email; Τι 'ναι αυτό; Α ναι, το χρησιμοποιούμε στη δουλειά, αλλά εκεί λέγεται Outlook! Προσωπικά όμως δεν το ανοίγω ποτέ. Αφού έχω facebook!» Λίγοι πια μείναμε...

  7. #7
    Εγγραφή
    05-11-2009
    Μηνύματα
    720
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albatross
    Πάντως είναι αλήθεια ότι το gmail έχει κάνει πλέον τους mail clients να φαίνονται άχρηστοι, στην πλειονότητα των χρηστών.
    Μόνο γι' αυτούς που δεν καταλαβαίνουν τη χρησιμότητα ενός email application, και πολύ περισσότερο τους κινδύνους εγκλωβισμού της επικοινωνίας τους σε μια ή δύο εταιρίες.

    Άλλωστε είναι γνωστό πως το φθηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι, αφού η ευκολία έχει κι αυτή το κόστος της άλλωστε.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-03-2008
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    395
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από knowlton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο γι' αυτούς που δεν καταλαβαίνουν τη χρησιμότητα ενός email application, και πολύ περισσότερο τους κινδύνους εγκλωβισμού της επικοινωνίας τους σε μια ή δύο εταιρίες.

    Άλλωστε είναι γνωστό πως το φθηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι, αφού η ευκολία έχει κι αυτή το κόστος της άλλωστε.
    +15000

  9. #9
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από knowlton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο γι' αυτούς που δεν καταλαβαίνουν τη χρησιμότητα ενός email application, και πολύ περισσότερο τους κινδύνους εγκλωβισμού της επικοινωνίας τους σε μια ή δύο εταιρίες.

    Άλλωστε είναι γνωστό πως το φθηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι, αφού η ευκολία έχει κι αυτή το κόστος της άλλωστε.
    Πολύ σωστός.

    Επί της είδησης, πολύ ευχάριστη. Μόνο θετικά βλέπω από αυτή τη κίνηση.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από knowlton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο γι' αυτούς που δεν καταλαβαίνουν τη χρησιμότητα ενός email application, και πολύ περισσότερο τους κινδύνους εγκλωβισμού της επικοινωνίας τους σε μια ή δύο εταιρίες.

    Άλλωστε είναι γνωστό πως το φθηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι, αφού η ευκολία έχει κι αυτή το κόστος της άλλωστε.
    Ααααα μπράβο.

    Συν τα προσωπικά του δεδομένα και την privacy του, που έχουνε κάνει περίπατο.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    Πάφος-Κύπρος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5.235
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/768
    ISP
    Primetel
    Router
    PTL-VDL-N5
    Αν και δεν είμαι χρήστης Firefox, χρησιμοποιώ εδώ και 1 χρόνο τον Thunderbird και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ελπίζω να μην αλλάξουν κάτι στο πρόγραμμα και να βλέπουμε εικονίδια f,t κλπ όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-11-2009
    Μηνύματα
    720
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Συν τα προσωπικά του δεδομένα και την privacy του, που έχουνε κάνει περίπατο.
    Ποια προσωπικά δεδομένα; Αυτά που δεν υπάρχουν;

    Ή αυτά που περνάνε από κόσκινο ώστε να προβάλλονται διαφημίσεις σχετικές με τα ενδιαφέροντα του χρήστη, βάση στοιχείων που αλιεύθηκαν απ' το περιεχόμενο των email μηνυμάτων που έστειλε ή έλαβε ο χρήστης του Gmail;

  13. #13
    Εγγραφή
    30-06-2010
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Μια ζωή χρησιμοποιούσα web-based e-mails. Ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσω thunderbird αν δεν έχω ένα e-mail της μορφής username@myisp.gr και έχω ένα e-mail στο yahoo ή το gmail στο οποίο έχω πρόσβαση απ' τον browser? Κερδίζω κάτι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος internal : 07-04-11 στις 19:34.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από internal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ζωή χρησιμοποιούσα s. Ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσω thunderbird αν δεν έχω ένα e-mail της μορφής username@myisp.gr και έχω ένα e-mail στο yahoo ή το gmail στο οποίο έχω πρόσβαση απ' τον browser? Κερδίζω κάτι?
    Αν έχεις ένα μόνο e-mail και αυτό είναι web-based , εντάξει. Εγώ για παράδειγμα έχω συνολικά πέντε, yahoo, gmail, ένα της δουλειάς μου και δύο από ιστοσελιδα που διατηρώ. Τον λογαριασμό του ISP μου δεν τον χρησιμοποιώ καν. Το καθένα είναι για διαφορετική χρήση. Μπορώ με τον Thunderbird να λαμβάνω ταυτόχρονα την ηλεκτρονική μου αλληλογραφία χωρίς να τρέχω δεξιά και αριστερά να την μαζέψω. Είναι όλα μπροστά μου και μπορώ επίσης να στείλω email από οποιοδήποτε λογαριασμό μέσα από ένα και μόνο πρόγραμμα. Επιπλέον έχω πρόσβαση στα email πολλών ετών από όλους του λογαριασμούς μου, όμορφα και μαζεμένα, ακόμα και offline. Επιπλέον μπορώ να μεταφέρω την αλληλογραφία ενός λογαριασμου από linux σε windows και το ανάποδο χωρίς να τρέχει τίποτα και φυσικά το backup είναι πανεύκολο. Έχω το σύνολο της αλληλογραφίας μου από τότεπου πρωτοχρησιμοποίησα τον Thunderbird μέχρι σήμερα, άσχετα με το αν άλλαξα λειτουργικό ή ανατινάχθηκε ο υπολογιστής μου στο ενδιάμεσο διάστημα, χωρίς να χρειάζεται καν να είμαι online και μαζεμένη σε ένα σημείο.

    Σκέψου να προσπαθούσα να διαχειριστώ όλους αυτούς τους λογαριασμούς, τον καθένα ξεχωριστά..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ares : 07-04-11 στις 22:43.
    Η φαλάκρα είναι απόδειξη αρρενωπότητας μόνο αν είσαι Klingon.

  15. #15
    Εγγραφή
    30-06-2010
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Κι εγώ έχω πάνω από 1 web-based e-mails. Μου ακούγεται καλό σαν λύση όλα σε ένα. Θα το δοκιμάσω να δω αν βολεύει

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. mozilla thunderbird
    Από kostis38 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-10, 17:06
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-08, 17:24
  3. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-07, 09:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας