Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 35
  1. #1
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.052
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Wifi
    Ο γαλλικός πάροχος σταθερής, κινητής τηλεφωνίας και internet, Bouygues Telecom ανακοίνωσε την παροχή υπηρεσίας Wi-Fi, αξιοποιώντας την εγκατεστημένη βάση 700.000 οικιακών Wi-Fi router (Bbox).

    Οι συνδρομητές των υπηρεσιών Bbox, Ideo, Evasio.2, Neo.4 θα μπορούν να συνδέονται με ασφάλεια στο διαδίκτυο μέσω Wi-Fi, όταν βρίσκονται στην εμβέλεια ενός Access Point άλλου συνδρομητή της εταιρείας. Η σύνδεση θα διακόπτεται αυτόματα μετά από 2 ώρες, αλλά ο χρήστης θα μπορεί να επανασυνδέεται και να συνεχίζει την πλοήγησή του.

    Η Bouygues Telecom θα ενεργοποιήσει όλα τα διαθέσιμα Bboxes, αλλά οι πελάτες της θα μπορούν κατ' επιλογήν να απενεργοποιούν τη δυνατότητα διαμοιρασμού της ενσύρματης σύνδεσής τους μέσω Wi-Fi. Κάτι τέτοιο όμως θα συνεπάγεται τον αποκλεισμό τους από τα Wi-Fi άλλων συνδρομητών.

    Η εταιρεία εγγυάται ότι τα μέτρα προτεραιοποίησης της κίνησης θα εξασφαλίζουν την απρόσκοπτη σύνδεση στο internet των κατόχων των συσκευών, ώστε να μην υποβαθμίζεται από τη σύνδεση τρίτων. Επιπλέον οι πελάτες δε θα φέρουν ευθύνη για το περιεχόμενο που κατεβάζει άλλος συνδρομητής μέσω του Wi-Fi τους, στην περίπτωση που είναι παράνομο, διότι ο συνδεόμενος στο Wi-Fi θα αποκτά διαφορετική διεύθυνση IP. Το δίκτυο του hotspot είναι πλήρως διαχωρισμένο από το οικιακό δίκτυο.

    Η κίνηση αυτή δεν είναι πρωτότυπη. Η ισπανική εταιρεία Fon ήταν η πρώτη που ανέπτυξε αντίστοιχο δίκτυο, μέσα από οικιακές συνδέσεις, ενώ ακολούθησαν οι Free και η SFR. Το δίκτυο Freebox είχε περισσότερες από 3 εκατομμύρια hotspot το Μάιο του 2009, όντας η μεγαλύτερη παγκοσμίως κοινότητα hotspot.

    Οι άλλοι δύο εθνικοί πάροχοι της Γαλλίας, Orange και Numericable, δεν έχουν κάνει παρόμοια κίνηση. Οι γαλλικοί πάροχοι κινητής τηλεφωνίας προσφέρουν στους πελάτες τους τη δυνατότητα σύνδεσης σε Wi-Fi μέσα από δίκτυο συνεργατών, σε χώρους συγκέντρωσης του κόσμου, όπως βιβλιοθήκες, σταθμούς τραίνων, ξενοδοχεία, εστιατόρια.




    Πηγή: Telecompaper
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 07-04-11 στις 03:09.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ καλό, μακάρι να γινόταν και εδώ ώστε να χρησιμοποιούσαμε το WiFi περισσότερο στα κινητά αλλά και να μπαίναμε νόμιμα από γείτονα με ίδιο πάροχο σε περίπτωση βλάβης της δικής μας γραμμής. Ας ελπίσουμε βέβαια να είναι τα πράγματα όπως τα λένε, όσον αφορά το διαχωρισμό και το QoS της κίνησης.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.052
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Προσωπικά με προβληματίζει η αυτόματη ενεργοποίηση της υπηρεσίας, παρόλο που υπάρχει επιλογή opt-out. Βέβαια δε θα πετύχαιναν ευρεία κάλυψη, αν επέλεγαν το opt-in, αντί για το opt-out, αφού τώρα βάζουν στο παιχνίδι και τους αδιάφορους ή τους ανενημέρωτους. Δεν ξέρω όμως αν είναι θεμιτό κάτι τέτοιο.

    Σίγουρα είναι πολύ καλή κίνηση. Μακάρι να το δούμε και στην Ελλάδα. Πλέον σε κάθε αστική περιοχή βρίσκεσαι στην εμβέλεια μερικών Wi-Fi.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  4. #4
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα συμφωνήσω με το προβληματισμό σου όσον αφορά το opt-out, εκτός και αν το καλύπτουν ήδη στις συμβάσεις τους. Διαφορετικά θα ήταν πιο θεμιτό να ενημερώσουν τους χρήστες και να πάρουν τη συγκατάθεσή τους με κάποιον εύκολο τρόπο. Ένας επιπλέον προβληματισμός είναι τι γίνεται με όσους έχουν κλειστό εντελώς το WiFi (πχ αρκετοί γονείς προληπτικά δε θέλουν να έχουν WiFi στο σπίτι μέσα, έστω και αν "βομβαρδίζονται" από τους γείτονες), θα τους το ανοίξει αυτόματα on;

  5. #5
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.548
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Πολύ καλό , ουσιαστικά χρησιμοποιείται ο τερματικός εξοπλισμός της εταιρείας ανεξάρτητα που είναι εγκατεστημένος για να δίνει πρόσβαση στους συνδρομητές της.
    Με τον διαχωρισμό των συνδέσεων και την ρύθμιση της προτεραιότητας δεν μπορώ να φανταστώ λόγο που δεν θα θέλεις να συμμετέχεις.
    Στην σημερινή κατάσταση που σχεδόν σε κάθε σημείο της πόλης έχεις σήμα από δεκάδες οικιακά wifi, η πρωτοβουλία αυτή θα βοηθήσει πολύ .
    Μάθε τις ειδήσεις για την τεχνολογία πρώτος καθε μέρα.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.784
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διαφωνώ οριζόντια και κάθετα.

    Αυτόματη ενεργοποίηση
    γιατί ?

    Ποιός εγγυάται πως θα σε καλύψει ο πάροχος στην περίπτωση παράνομου περιεχόμενου ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επιπλέον οι πελάτες δε θα φέρουν ευθύνη για το περιεχόμενο που κατεβάζει άλλος συνδρομητής μέσω του Wi-Fi τους, στην περίπτωση που είναι παράνομο, διότι ο συνδεόμενος στο Wi-Fi θα αποκτά διαφορετική διεύθυνση IP. Το δίκτυο του hotspot είναι πλήρως διαχωρισμένο από το οικιακό δίκτυο.
    Χωρίς να είμαι γνώστης, αυτό δε σε διασφαλίζει;

  8. #8
    Εγγραφή
    05-11-2009
    Μηνύματα
    720
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε διασφαλίζει, αν υπογράψεις τη νέα σύμβαση. Πότε όμως θα γίνει αυτό για τους υπάρχοντες πελάτες της Bouygues;

    Γενικότερα πολύ καλή κίνηση, που δείχνει τον δρόμο στους υπόλοιπους, όταν υπάρχει διάθεση για εφαρμογή καινοτόμων ιδεών.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δύο προβληματισμοί από εμένα:

    • Έστω ότι ο επισκέπτης παίρνει διαφορετική ΙΡ από τον ιδιοκτήτη. Πως ακριβώς αναγνωρίζει η εταιρία την ταυτότητα του επισκέπτη;
    • Αν η συγκεκριμένη παροχή τύχει ευρείας αποδοχής, τότε η εταιρία θα ενδιαφέρεται να παρέχει συσκευές modem/router με τη μεγαλύτερη δυνατή εμβέλεια ασύρματου δικτύου, χωρίς να ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για τις όποιες πιθανές επιπτώσεις έχει αυτή η ακτινοβολία

  10. #10
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύο προβληματισμοί από εμένα:

    • Έστω ότι ο επισκέπτης παίρνει διαφορετική ΙΡ από τον ιδιοκτήτη. Πως ακριβώς αναγνωρίζει η εταιρία την ταυτότητα του επισκέπτη;
    • Αν η συγκεκριμένη παροχή τύχει ευρείας αποδοχής, τότε η εταιρία θα ενδιαφέρεται να παρέχει συσκευές modem/router με τη μεγαλύτερη δυνατή εμβέλεια ασύρματου δικτύου, χωρίς να ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για τις όποιες πιθανές επιπτώσεις έχει αυτή η ακτινοβολία
    Ο επισκέπτης είναι πελάτης της εταιρίας και κάνει login! Δεν το έχει ανοιχτό για τον κάθε τυχόντα.
    Για το δεύτερο δεν έχω να σχολιάσω.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Thespies(Viotic)
    Μηνύματα
    1.120
    Downloads
    100
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    21.706 /1.020
    ISP
    πOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΣΠΙΕΣ
    Router
    Thomson 585 v7
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 20.5(dB)
    Πολύ καλή υπηρεσία αυτή ..
    Αλλά εδώ και να θέλουν να το κάνουν δε παίζει.. ειδικά στο χωριό μου που έχουμε 2Mbps ίσα ίσα δε φτάνει για 2-3pc που έχω σπίτι όχι να μοιρασω σε κάποιον που θα μπορεί να κάνει χρίσει της παραπάνω υπηρεσίας.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.451
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Βασικά ..έχω τα παρακάτω θέματα και διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως με την υπηρεσία:
    1. Πως ξέρει και είναι 100% σίγουρη ότι είμαι πελάτης της ? Το ότι κάνω login δεν σημαίνει ότι είμαι και πελάτης της...
    2. Δηλαδή αν εγώ βάλω ένα υπολογιστή μέσω wfi θα μου δώσει άλλο ip και θα με βάλει να login για να μπω στο ιντερνετ ..?

    Νομίζω ότι είναι πολύ περίεργη αυτή η ιστορία ...

  13. #13
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    27(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasiliou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλή υπηρεσία αυτή ..
    Αλλά εδώ και να θέλουν να το κάνουν δε παίζει.. ειδικά στο χωριό μου που έχουμε 2Mbps ίσα ίσα δε φτάνει για 2-3pc που έχω σπίτι όχι να μοιρασω σε κάποιον που θα μπορεί να κάνει χρίσει της παραπάνω υπηρεσίας.
    προφανώς και δε θα προσπαθήσουν να φτιάξουν hotspot με γραμμή 2mbps

    άσε που σε τέτοιες κινήσεις, κυρίως τους ενδιαφέρουν οι πυκνοκατοικημένες περιοχές,
    γιατί περισσότεροι κάτοικοι σημαίνει περισσότερες πιθανότητες να είναι κάποιος απο αυτούς συνδρομητής τους, και άρα μεγαλύτερη κάλυψη.

    Σε ένα χωριό, που τα σπίτια συνήθως δεν είναι ασφυκτικά κολλημένα το ένα με το άλλο,
    οι πιθανότητες να "πιάνει" το wi-fi σου κάποιος άλλο σπίτι εκτός από τα εφαπτόμενα είναι μάλλον μηδαμηνές!
    Ήρθε πάλι ο χειμώνας στην καρδιά σου,
    ένα σύννεφο που έφερε βροχή,
    μα όταν βλέπεις καλοκαίρια στα όνειρά σου,
    θα 'ναι οι μέρες που περάσαμε μαζί...
    =======================
    Κίνηση φοιτητών & νέων για την Ευρώπη: www.aegee.org

  14. #14
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Στην αντίστοιχη υπηρεσία της Fon, ο χρήστης που μοιράζει τη DSL του πληρώνεται όταν κάποιος συνδρομητής της Fon κάνει χρήση της υπηρεσίας. Εδώ και στο ενεργοποιούν αυτόματα και δε παίρνεις φράγκο. Νομίζω είναι τελείως άστοχη η προσέγγιση. Από κει και πέρα, σαν τεχνολογία, εφ' όσον διασφαλίζεται η ασφάλεια και η προτεραιότητα του κατόχου της γραμμής, είναι ενδιαφέρουσα.
    ---
    mp

  15. #15
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.052
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και στο ενεργοποιούν αυτόματα και δε παίρνεις φράγκο. Νομίζω είναι τελείως άστοχη η προσέγγιση.
    Ως προς την αυτόματη ενεργοποίηση είμαι επίσης σκεπτικός. Αλλά η ανταμοιβή υπάρχει, αφού αν δίνεις πρόσβαση σε τρίτους, αυτομάτως αποκτάς κι εσύ στο δίκτυο των οικιακών hotspot της εταιρείας.

    Αν μου έδινε ο ISP μου τέτοια επιλογή, εννοείται ότι θα ενεργοποιούσα αμέσως το διαμοιρασμό της σύνδεσής μου. Θα το έκανα και τώρα, χωρίς ανταμοιβή, αν υπήρχε θεσμικό πλαίσιο που να με καλύπτει στην περίπτωση παράνομης δραστηριότητας του συνδεόμενου στο Wi-Fi μου και βέβαια το router μου να διαχώριζε με επαρκή ασφάλεια το public δίκτυο από το προσωπικό.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-07, 02:13
  2. Bouygues: «Δεν πωλείται» η Bouygues Telecom
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-07, 01:36
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-06, 22:33
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-05, 14:52
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-05, 02:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας