Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    07-04-2011
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Pirelli A4201G
    SNR / Attn
    6(dB) / 37.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    http://img593.imageshack.us/img593/7084/homepicture.png

    Λοιπον παιδες εχω ενα θεμα με την εσωτερικη δικτυωση του σπιτιου. Αλλαξα παροχο και απο forthnet πηγα cyta. To προβλημα ειναι οτι με τις τεχνoλογιες που εφαρμοζει η cyta το τηλεφωνο περναει απο το router.

    Στην απο πανω φωτο φαινεται ενα σχεδιαγραμα του πως ειναι (και λειτουργουσε) η δικτυωση του σπιτιου μου.

    Με κοκκινες γραμμες ειναι οι πριζες του τηλεφωνου.
    Με μπλε γραμμες ειναι οι πορτες.
    Τα πρασινα ειναι pc desktop.
    Το pc στο δωματιο 3 συνδεεται ασυρματα με το router οποτε δεν μας νοιαζει.
    Το πορτοκαλι στο δωματιο 2 ειναι ενα δικτυακό πολυμηχανημα που λειτουργει και σαν fax.
    Το κιτρινο στο δωματιο 5 ειναι ενα ασυρματο τηλεφωνο (που μεχρι χθες ηταν καρφωμενο στη διπλανη πριζα με φιλτρο)
    Τελος το μωβ στο δωματιο 2 ειναι ενα wireless router που επαιρνε σημα απο τη πριζα του δωματιου 2 και ειχε καρφωμενα πανω του 2 desktop pc, το δικτυακό πολυμηχανημα και κατα καιρους ενα 3o desktop.

    Με τον ερχομο του νεου router θελω να στειλω στο δωματιο 5 διπλα στη πριζα τηλεφωνου το router και το ασυρματο τηλεφωνο. To προβλημα ειναι οτι ετσι απενεργοποιείται το fax αφου για να δουλεψει πρεπει να ειναι συνδεδεμενο στο router ενω τα pc στο δωματιο 2 χανουν την προσβαση στο ιντερνετ. Το να φερω το router και το τηλεφωνο στο δωματιο 2 και να το μετατρεψω σε X-ray lab ειναι η ευκολη λυση αλλα μετα θα πρεπει να μου κολλαω ενσημα για βαρεα και ανθυγιεινά χωρια τη φασαρια που θα εχω απο το τηλεφωνο. Την ευκολη λυση πρεπει να την αποφυγω.

    Θελω προτάσεις και ιδεες για συνδεσμολογίες αλλα και πιθανες συσκευές που θα μπορουσαν να αγοραστουν και να μου λυσουν τα χερια.

    Μια λυση που σκεφτηκα ειναι να στειλω router + τηλεφωνο στο δωματιο 5 και με ενα Access Point να συνδεσω τα pc + πολυμηχανημα του δωματιου 2 με το router αλλα και παλι το πολυμηχανημα δεν θα μπορει να στειλει fax. Αν παω το πολυμηχανημα στο δωματιο 5 εκτος απο τη γκρινια και το βρίσιμο που θα φαω απο τη μανα μου (ποιος θα ηθελε μια ασχημη γκουμουτσα στη μεση του σαλονιου του) θα το καταστρεψω απο τα σεμεδακια που θα ρουφαει καθε φορα που θα εκτυπώνω.

    Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω, θα χρειαστω αλλες λυσεις....

    Υ.Γ: Αν εχω βαλει το θεμα σε λαθος πινακα ας το μεταφερουν οι Mod.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος euri : 07-04-11 στις 16:02. Αιτία: αφαίρεση μεγάλων γραφικών

  2. #2
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Ανοίγεις την πρίζα του τηλεφώνου στο δωμάτιο που είναι το router και εύχεσαι να υπάρχουν αρκετά καλώδια για να κάνεις επιστροφή στην πρίζα που βρίσκεται τώρα το τηλέφωνο, ώστε να το διατηρήσεις εκεί που βρίσκεται. Ουσιαστικά θα συνδέσεις το "phone" του router με το τηλέφωνο μέσω των 2 πριζών.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-04-2011
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Pirelli A4201G
    SNR / Attn
    6(dB) / 37.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με βαση την απο πανω απαντηση σκεφτηκα το εξης:

    Στο πριζακι του τηλεφωνου χρησιμοποιουμε τα 2 κεντρικα συρματα, σωστα? Σκεφτηκα να χρησιμοποιησω τα 2 ακριανα της εσωτερικης καλωδίωσης για να συνδεσω το fax που ειναι στο δωματιο 2 με το phone-2 του router μου (το router βρισκεται πλεον στο δωματιο 5). το phone-1 εχει συνδεδεμενο μονιμα πανω του το τηλεφωνο...

    Τι λετε, θα δουλεψει?

  4. #4
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Φυσικά θα δουλέψει, αυτή είναι ακριβώς η λογική με την οποία σου έλεγα να συνδέσεις το τηλέφωνο. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί θέλεις να τα μπερδέψεις περισσότερο, με αυτό που λες χάνεις την δικτυακή σύνδεση και του πολυμηχανήματος και του Η/Υ στο δωμάτιο 2 μιας και το router έχει πάει στο 5. Θεωρώ ότι είναι πολύ πιο απλό να διατηρήσεις τα πάντα εκεί που βρίσκονται στο σχεδιάγραμμα που παραθέτεις (εφόσον σε εξυπηρετεί φυσικά η παραμονή τους) και να παίξεις μόνο με το καλώδιο του τηλεφώνου.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-04-2011
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Pirelli A4201G
    SNR / Attn
    6(dB) / 37.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικα λυθηκε το θεμα. Ευχαριστω για τη βοηθεια και το χρονο σας...

Παρόμοια Θέματα

  1. Εσωτερικη κεραια tv
    Από durutti στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-08, 17:40
  2. Εσωτερικη καλωδίωση?
    Από level11 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-08, 16:27
  3. Εσωτερική συνομιλία
    Από mitsos1os στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-08, 15:16
  4. εσωτερικη κληση
    Από alt10alt10 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-07, 23:16
  5. Σταθερή εσωτερική ΙΡ
    Από binary_dreamer στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-06, 13:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας