Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    632
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    Αλήθεια πως γίνεται να ξέρεις ανά πάσα στιγμή την IP σου άμα δεν είσαι παρών? πες το και σε μας σε παρακαλώ, γιατί ταλαιπωρούμαστε με τις δυναμικές ΙΡ.

    Ασύρματα μπακάλικα? ενδιαφέρων...

    ενδεικτικά αναφέρω διάσημα "μπακάλικα" με ασύρματες συνδέσεις:
    ΟΤΕ
    WIND
    VODAFONE
    FORTHNET
    ΝΑΣΑ
    ΙΝΤΕΛ
    MICROSOFT
    και ο κατάλογος συνεχίζεται...

    αν αυτά τα "μπακάλικα" έχουν ασύρματα δίκτυα τότε νομίζω πως και τα υπόλοιπα "μπακάλικα" θα μπορούσαν να τα έχουν... τώρα αν κάποιος δεν ξέρει πως να τα βάλει να δουλέψουν, θα μπορούσε απλώς να φωνάξει κάποιον εξειδικευμένο στο θέμα και να τα εγκαταστήσει, αλλά σίγουρα και σε καμία περίπτωση δεν είναι για μπακάλικα...

    Α ναι! όλοι οι τηλεπικοινωνιακοί οργανισμοί στον κόσμο δουλεύουν με ασύρματα δίκτυα, βλέπε δορυφόροι, κεραίες κινητής τηλεφωνίας, κτλ....

    Καλό είναι όταν είμαστε απόλυτοι για κάτι να έχουμε και στοιχεία να το υποστηρίξουμε, οπότε πολύ θα χαιρόμουνα να μάθω γιατί ενώ όλοι αυτά τα κολλοσιαία "μπακάλικα" χρησιμοποιούν ασύρματα, εσύ τα απορρίπτεις...

    Το να τραβήξεις ρεύμα από μια κοντινή μπρίζα, δεν είναι το ίδιο με το να εγκαθιστάς καλώδια δικτύου, που θα καταλήγουν σε ένα ρουτερ/switch, έχει έναν σχετικό βαθμό δυσκολίας, εκτός αν τραβάς καλώδια ρεύματος για κάθε κάμερα από τον πίνακα με τις ασφάλειες, ο οποίος τυχαίνει να είναι και δίπλα στον ρουτερ, αλλά και πάλι δεν βάζεις αυτά τα καλώδια δίπλα δίπλα γιατί ο θόρυβος από το καλώδιο του ρεύματος επιρρεάζει τις επιδόσεις του δικτύου.

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Υπάρχουν ασύρματα (Home use) και ασύρματα (όλα τα άλλα), δεν μπορούμε να τα κάνουμε όλα ίσα και όμοια

    Απο εκεί και πέρα σε μια κατάσταση home, το ασύρματο είναι ευκολία, αλλά θα πρέπει να έχεις στο μυαλό ότι δεν έχει απεριόριστο Bandwidth και είναι και μοιραζόμενο

    Αν μπορεί να περάσει καλώδιο θα είναι το καλύτερο και το ποιο σίγουρο

  3. #18
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια που μου δίνετε , δηλαδή αν κατάλαβα καλά το καλύτερο είναι να έχω ενσύρματες κάμερες συνδεδεμένες στο μαγαζί για καλύτερο σήμα και μετά με ένα πρόγραμμα σαν αυτό που μου είπατε πριν βλέπω από έναν απομακρυσμένο υπολογιστή τι γίνεται στο μαγαζί ; Το μαγαζί είναι μικρό ( λογικά με 2 - 3 κάμερες θα κάνει την δουλειά του ) απλά το ένα είναι στην Νιγρίτα και θέλει να έχει νυχτερινή καταγραφή ( δηλαδή 7 - 8 ώρες ) και θέλει από τα Ιωάννινα να βλέπει τι γίνεται μέσω του υπολογιστή στο μαγαζί , πως λέτε να το κάνω ;

  4. #19
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπον ,θες dsl τις καμερες πισι/λαπτοπ & λογαριασμο dyndns ,οι καμερες συνηθως εχουν δικο τους προγραμμα που απο κει οριζεις ποτε να γραφει και που κτλ
    Για να βλεπεις και στο σκοταδι θελεις καμερες με led's
    Περισυ εκανα ακριβως αυτο στο μαγαζι ,να εχεις υπ'οψιν οτι στοιχησε καποια κατοσταρικα διοτι θες και ups καλες καμερες κατα το δυνατον κτλ..
    Καλυτερα συμβουλεψου ενα επαγγελματια ,δες εδω
    http://www.e-develop.gr/
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια που μου δίνετε , δηλαδή αν κατάλαβα καλά το καλύτερο είναι να έχω ενσύρματες κάμερες συνδεδεμένες στο μαγαζί για καλύτερο σήμα και μετά με ένα πρόγραμμα σαν αυτό που μου είπατε πριν βλέπω από έναν απομακρυσμένο υπολογιστή τι γίνεται στο μαγαζί ; Το μαγαζί είναι μικρό ( λογικά με 2 - 3 κάμερες θα κάνει την δουλειά του ) απλά το ένα είναι στην Νιγρίτα και θέλει να έχει νυχτερινή καταγραφή ( δηλαδή 7 - 8 ώρες ) και θέλει από τα Ιωάννινα να βλέπει τι γίνεται μέσω του υπολογιστή στο μαγαζί , πως λέτε να το κάνω ;

    Για 2 με 3 κάμερες θα έλεγα να πας σε dvr λύση με κλασικές κάμερες και όχι Ip, θα σου βγει ποιο φθηνά

    Μετά το dvr κάνει και την καταγραφή και μπορείς να έχεις remote πρόσβαση, ακόμα και μέσω κινητού (αν έχει πρόγραμμα με data)

  6. #21
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επίσης μια και θες νυχτερινή καταγραφή πρόσεξε λίγο και το θέμα των καμερών,αφενός να είναι IR, αφετέρου αναλόγως της ανάλυσης που θες ίσως θες κάμερα περισσότερων γραμμών(TVL).

  7. #22
    Εγγραφή
    23-08-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Mikrotik RB433AH
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα,

    Ας πω κεγώ την άποψή μου.
    Έχω βάλει 2 φορές 4αρι καταγραφικό με κλασικές κάμερες και 4-5 φορές ip camera.

    - Καταγραφικό έχω βάλει αυτό εδώ αγορασμένο από τον Τζαγκαράκη κάτω από 200€.
    - Σκληρό δίσκο WD 1ΤΒ SATA3 Caviar Black
    - Κάμερες Dome και κλασικές με φακό Sony 1/3" CCD, 540TVL, leds μέχρι 30m (σαυτά πάντα να υπόλογίζετε τα μισά απότι λένε), καλό είναι να είναι και Varyfocal 3-11mm. Κόστος κάτω από 100€ η κάθε μία.
    - Καλώδιο Biokal CC100 που έχει και 2 καλώδια ρεύματος μέσα.
    - Τροφοδοτικό 12v 5AH
    - Ακροδέκτες BNC

    Το αποτέλεσμα και στις 2 περιπτώσεις που έβαλα ήταν πάρα πολύ καλό τόσο σε εικόνα όσο και σε δυνατότητες καταγραφής - απομακρυσμένης παρακολούθησης.

    Το καταγραφικό έχει δυνατότητα να το βλέπεις από το τοπικό δίκτυο και από το internet μέσω Internet Explorer. Δε χρειάζεται κάποιο δικό του ειδικό πρόγραμμα. Στην περίπτωση που το βλέπεις μέσω internet έχει να ρυθμίσεις την ταχύτητα upload της σύνδεσης για να μη σέρνεται η εικόνα.

    Ποιότητα βάζω πάντα τέρμα, έβαλα να καταγράφει συνεχώς με κυκλική εγγραφή 30 ημερών και όταν ανιχνεύσει κίνηση ή γενικά χτυπήσει το Alarm βγάζει το αντίστοιχο βίντεο καταγραφής με κόκκινο θαυμαστικό.

    Έχει δυνατότητα ρύθμισης ευαισθησίας του motion detection και μπορεί να σου στέλνει e-mail σε περίπτωση που χτυπήσει το Alarm. Το Alarm μπορεί να ανοίγει όταν δει κίνηση, όταν χαθεί το σήμα μιας κάμερας, όταν γεμίσει ο σκληρός ή όταν κοπεί το ρεύμα.

    Οι IP Κάμερες που έχω βάλει είναι 3 φορές την 7330 της Vivotek 200€ με 48V PoE, μία φορά μια εσωτερικού χώρου της Level One των 100€ και μία εσωτερικού χώρου PTZ πάλι της Level One των 600€.

    Ύστερα από όλα αυτά έχω καταλήξει στο ότι αν θέλει κάποιος μόνο μία κάμερα για να βλέπει από μακρυά και τίποτε άλλο, τότε παίρνει IP.

    Σε κάθε άλλη περίπτωση με περισσότερες κάμερες ή/και καταγραφή, καλύτερα είναι να πάει σε καταγραφικό και κλασικές κάμερες, γιατί βγαίνει πολύ φθηνότερα.

  8. #23
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις , έχει κολλήσει το θέμα γι ' αυτό δεν απάντησα .........

  9. #24
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    ειμαι και εγω κατοχος μιας ip ασυρματης καμερας tplink TL-SC3130G.
    Ειναι ρυθμισμενη να μου στελνει εμαιλ ανα 30 λεπτα (δυστυχως αυτο ειναι το ελαχιστο) το οποιο και ελεγχω με κινητο οπως επισης ειναι προσβασιμη μεσω κινητου απο καποια dyndns διευθυνση. Σε γενικες γραμμες οι καμερα εχει αρκετα προβληματα ασταθειας (οποτε θελει χανει συνδεση με το routeraki για συνηθως 3-4 ωρες την ημερα) οποτε δεν τη θεωρω αξιοπιστη λυση.

    Anyway...σε περιπτωση αγορας καταγραφικου, εαν εχω πχ 2-3 ασυρματες καμερες, αυτες θα πρεπει να συνδεθουν πανω στο καταγραφικο με lan καλωδιο μονο?

  10. #25
    Εγγραφή
    23-08-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Mikrotik RB433AH
    Path Level
    Interleaved
    Άσε τις ασύρματες κάμερες γιατί τις περισσότερες φορές υπάρχουν παρμεβολές στην εικόνα.

    Έτσι κι αλλιώς θέλουν ρεύμα για να παίξουν οπότε περνάς κατευθείαν ένα καλώδιο από το καταγραφικό στις κάμερες που είναι τόσο για το σήμα όσο και για το ρεύμα και τελειώνεις.

  11. #26
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    632
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Anyway...σε περιπτωση αγορας καταγραφικου, εαν εχω πχ 2-3 ασυρματες καμερες, αυτες θα πρεπει να συνδεθουν πανω στο καταγραφικο με lan καλωδιο μονο?
    Τα καταγραφικά δεν δουλεύουν με τυχαίες κάμερες, αλλά με συγκεκριμένο τύπο που υποστηρίζεται από το κάθε καταγραφικό, και δεν είναι δικτυακές, συνδέονται με video καλώδιο.

  12. #27
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    thanks παιδες για την απαντηση. Οποτε καλωδιο αναγκαστικα εαν θελω να παιξω με καταγραφικο.
    Εχει καποια kit το πλαισιο με καταγραφικα-καμερες τα οποια χαζευω στο http://www.plaisio.gr/Peripherals/Se...amera-Kits.htm

    Για την ωρα λεω να προσθεσω μια δευτερη ip camera και αργοτερα ισως παω μελλοντικα στη λυση του καταγραφικου με διαφορετικες καμερες.

    Βλεπω πως εχει βγει και firmware update στη tplink καμερουλα μου οποτε θα το δοκιμασω μηπως λυσει τα προβληματα.

  13. #28
    Εγγραφή
    17-03-2005
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλησπερα και απο εμενα...ειδα οτι το ποστ ειναι τουλαχιστον 2 χρονια ανενεργο,αλλα τωρα μπηκα και εγω στο να παρω καμερα ip και να την συνδεσω ωστε να βλεπω το σπιτι μου απο μακρυα...

    Μιας ομως και δεν το κατεχω το θεμα,υπαρχει καποιος φιλος που θα με καθοδηγησει βημα βημα?δεν ειιμαι και εντελως ασχετος αλλα δεν εχω ασχοληθει με τα δικτυα κλπ..

    Λοιπον..
    1.υπαρχει καμερα..
    2.εχω σταθερη ip απο το Dyn...
    3.το μοντεμ μου ειναι το netfast της hol.

    ηδη η καμερα ειναι σεταρισμενη και την βλεπω στο δικτυο μου..απο εδω και περα τι γινεται?πως ανοιγω πορτες κλπ?

    Ευχαριστω για τον χρονο σας.!!!

  14. #29
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρέπει πρώτα η κάμερα σου να έχει στατική ip στο δίκτυό σου. Η αν παίρνει αυτόματα τις ρυθμίσεις από το dhcp server του ρούτερ σου, να ρυθμίσεις το lease time σε never expired αν έχει τέτοια επιλογή ο ρούτερ σου. Αν θέλεις βοήθεια με αυτό απάντησε και θα σου πω τα βήματα. Μην κάθομαι να γράφω παραγράφους για πράγματα που έχεις κάνει ήδη ή ξέρεις να τα κάνεις.
    Θα πρέπει να περάσεις τις ρυθμίσεις για την υπηρεσία dyndns που έχεις στο αντίστοιχο μενού του ρούτερ σου ή στην κάμερα σου. Συνήθως αναφέρεται ως ddns.
    Ουσιαστικά ορίζεις ποιο όνομα έχεις, ποια υπηρεσία χρησιμοποιείς, το όνομα χρήστη και τον κωδικό.
    Πάνε στο μενού τις κάμερας και δες σε ποια πόρτα επικοινωνεί. Απέφυγε την πόρτα 80, πολλές φορές σε αυτή την πόρτα γίνεται απομακρυσμένη διαχείριση ων ρούτερ, για τα μοντέλα που έχουν αυτή την δυνατότητα.
    Αν ορίσεις μια άλλη πόρτα επικοινωνίας στην κάμερα π.χ. 2500 τότε θα πρέπει να "ανοίξεις" ή να προωθήσεις όπως είναι πιο σωστό αυτή την πόρτα προς την ip που έχει η κάμερα σου.
    Αν π.χ. η κάμερα σου, έχει ip 192.168.1.10 τότε θα βάλεις στον κανόνα wan start port : 2500 , wan end port : 2500, local start port : 2500 local end port : 2500 local ip address : 192.168.1.10
    Ανάλογα με το μοντέλο, μπορεί να μην δεις το wan start και wan end port, οπότε δεν σε απασχολεί.
    Τώρα πως ακριβώς γίνεται αυτή η διαδικασία στον ρούτερ δεν ξέρω. Δεν έτυχε ποτέ να δουλέψω με τον συγκεκριμένο ρούτερ.
    Συνήθως τα ρούτερ την ρύθμιση την αναφέρουν ως port forward ή ως virtual servers.
    Τώρα ανάλογα με τον ρούτερ μπορεί η διαδικασία να γίνεται σε ένα βήμα, ενώ σε άλλα μοντέλα ορίζεις πρώτα τις πόρτες δημιουργώντας έναν κανόνα ή έναν virtual server και μετά επιλέγεις τον virtual server και τον συνδέεις με την ip που κατέχει η κάμερα σου. Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο να χρειαστεί να ανοίξεις την πόρτα και στο firewall του ρούτερ, αν και στα περισσότερα ρούτερ γίνεται αυτόματα.
    Για το δικό σου ρούτερ, συμβουλέψου τις οδηγίες του ή ψάξε για οδηγίες στο www.portforward.com να δεις μήπως υπάρχουν οδηγίες για το ρούτερ σου, ή κάνε μια ερώτηση στο section της hol να σου απαντήσουν τα παιδιά που έχουν αυτό τον ρούτερ και τον ξέρουν, ή ανέβασε φωτογραφίες από το αντίστοιχο μενού του ρούτερ σου.
    Μετά από αυτές τις ενέργειες για να δεις την κάμερα σου από το τοπικό δίκτυο θα πρέπει να πληκτρολογήσεις ιp:Πόρτα δηλαδή στο παράδειγμα μας 192.168.1.10:2500
    Ενώ από έξω DomainName:Port Αν π.χ. το όνομα που πήρες είναι το mycamera.dyndns.org θα πρέπει να πληκτρολογήσεις http://mycamera.dyndns.org:2500
    Στις περισσότερες περιπτώσεις για να δεις βίντεο θα πρέπει να χρησιμοποιείς τον IE και να έχεις απενεργοποιήσει την προστατευμένη κατάσταση λειτουργίας του IE.
    Αυτό επειδή για να προβάλουν βίντεο οι περισσότερες κάμερες χρησιμοποιούν activeX που καταλαβαίνει μόνο ο IE.
    Σε αυτές τις περιπτώσεις αν χρησιμοποιήσουμε άλλον browser βλέπουμε στατικές εικόνες, που μπορεί να ανανεώνονται κάθε 1 δευ. π.χ. αλλά όχι βίντεο.
    Αν και υποθέτω, ότι τα τελευταία τα ξέρεις, αφού ήδη βλέπεις την κάμερα μέσω τοπικού δικτύου.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  15. #30
    Εγγραφή
    20-02-2012
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη κ γω κανω χρηση dyndns κ τα σχετικα......υπαρχει αλλος τροπος να μαθεις την ip σου οπως αναφερθηκε στο ποστ παραπανω ή ηταν μια ατυχη στιγμη??
    Δυστυχία σου Ελλάς, με τα τέκνα που γεννάς !!!

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως βλεπω τα ενσημα μου???
    Από thodoris13 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-15, 13:38
  2. Πώς μπορώ να βλέπω πόσες ώρες είναι online ο server μου;
    Από Marios.v στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-10, 14:36
  3. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-08, 01:16
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-07, 17:53
  5. Alcatel 530 και δικτυακές κάμερες. Πώς τις βλέπω μέσω Internet;
    Από leas στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-06, 21:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας