Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα παιδιά , τι χρειάζομαι για να παρακολουθώ το σπίτι μου μέσω κάμερας και αυτό όλο να το βλέπω μέσω του υπολογιστή μου ; Δηλαδή να έχω κάμερες στο εξοχικό μου και να βλέπω τι γίνεται μέσω του υπολογιστή ( τι πρόγραμμα χρειάζομαι , τι κάμερες κ.λ.π ) ;

  2. #2
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    θες ένα δικτυακό καταγραφικό , όχι ιδιέτερες κάμερες , ότι κάμερα και να βάλεις αρκεί να πέφτει στο καταγραφικό και να είναι δικτυακό , απο κει και πέρα το κάθε καταγραφικό έχει και το δικό του πρόγραμμα , μπορεί να κάνει κι άλλο αλλά δεν είμαι σίγουρος πχ εγω τις βλέπω με το NetViewer setup

  3. #3
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    632
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    πρώτα από όλα θες συνδεση dsl, από κει και πέρα αγοράζεις οποιεσδήποτε δικτυακές κάμερες και τις συνδέεις επάνω στην dsl.

    Πας στο dyndns (ή όποια άλλη σελίδα επίλυσης δυναμικής ip θες) και ανοίγεις έναν λογαριασμό, και εκεί ορίζεις ένα όνομα για την σύνδεση που θες πχ cameres.dyndns.org

    Ορίζεις στις κάμερες να συνδέονται σε κάποια συγκεκριμένη πόρτα, διαφορετική για κάθε κάμερα πχ 1η καμερα πορτα 2000 2η κάμερα πορτα 2001 κτλ

    Μετά πάς στον ρούτερ σου και ορίζεις προώθηση της κάθε πόρτας στην αντίστοιχη κάμερα οπότε όταν θα θες να δεις την κάμερα 1 θα γράφεις cameres.dyndns.org:2000 (2001 για την 2η κ.ο.κ)

    Ορίζεις τον ρούτερ σου να συνδέεται στο dyndns και να στέλνει κάθε φορά την νέα ip που παίρνει μια που η σύνδεση είναι και δυναμική ip και κάνει ρεσετ κάθε 72 ώρες το πολύ.

    λίγο πολύ αυτή είναι η διαδικασία, αυτό που λέει ο φίλος cuprakatos είναι για να παρακολουθείς τις κάμερες όταν είσαι συνδεδεμένος στο τοπικό δίκτυο και όχι για απομακρυσμένη σύνδεση.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptoma Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρώτα από όλα θες συνδεση dsl, από κει και πέρα αγοράζεις οποιεσδήποτε δικτυακές κάμερες και τις συνδέεις επάνω στην dsl.

    Πας στο dyndns (ή όποια άλλη σελίδα επίλυσης δυναμικής ip θες) και ανοίγεις έναν λογαριασμό, και εκεί ορίζεις ένα όνομα για την σύνδεση που θες πχ cameres.dyndns.org

    Ορίζεις στις κάμερες να συνδέονται σε κάποια συγκεκριμένη πόρτα, διαφορετική για κάθε κάμερα πχ 1η καμερα πορτα 2000 2η κάμερα πορτα 2001 κτλ

    Μετά πάς στον ρούτερ σου και ορίζεις προώθηση της κάθε πόρτας στην αντίστοιχη κάμερα οπότε όταν θα θες να δεις την κάμερα 1 θα γράφεις cameres.dyndns.org:2000 (2001 για την 2η κ.ο.κ)

    Ορίζεις τον ρούτερ σου να συνδέεται στο dyndns και να στέλνει κάθε φορά την νέα ip που παίρνει μια που η σύνδεση είναι και δυναμική ip και κάνει ρεσετ κάθε 72 ώρες το πολύ.

    λίγο πολύ αυτή είναι η διαδικασία, αυτό που λέει ο φίλος cuprakatos είναι για να παρακολουθείς τις κάμερες όταν είσαι συνδεδεμένος στο τοπικό δίκτυο και όχι για απομακρυσμένη σύνδεση.
    Μα εγώ έτσι τις βλέπω απο το γραφείο μου που είναι σε άλλη τοποθεσία

  5. #5
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εντάξει γίνεται και με τους δύου τρόπους.Απλά το καταγραφικό χρειάζεται αν θες να αποθηκεύεις βίντεο να βλέπεις αργότερα.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cuprakatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    θες ένα δικτυακό καταγραφικό , όχι ιδιέτερες κάμερες , ότι κάμερα και να βάλεις αρκεί να πέφτει στο καταγραφικό και να είναι δικτυακό , απο κει και πέρα το κάθε καταγραφικό έχει και το δικό του πρόγραμμα , μπορεί να κάνει κι άλλο αλλά δεν είμαι σίγουρος πχ εγω τις βλέπω με το NetViewer setup
    Ευχαριστώ πολύ θα το δω ..........

    ........Auto merged post: eagle13 πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptoma Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρώτα από όλα θες συνδεση dsl, από κει και πέρα αγοράζεις οποιεσδήποτε δικτυακές κάμερες και τις συνδέεις επάνω στην dsl.

    Πας στο dyndns (ή όποια άλλη σελίδα επίλυσης δυναμικής ip θες) και ανοίγεις έναν λογαριασμό, και εκεί ορίζεις ένα όνομα για την σύνδεση που θες πχ cameres.dyndns.org

    Ορίζεις στις κάμερες να συνδέονται σε κάποια συγκεκριμένη πόρτα, διαφορετική για κάθε κάμερα πχ 1η καμερα πορτα 2000 2η κάμερα πορτα 2001 κτλ

    Μετά πάς στον ρούτερ σου και ορίζεις προώθηση της κάθε πόρτας στην αντίστοιχη κάμερα οπότε όταν θα θες να δεις την κάμερα 1 θα γράφεις cameres.dyndns.org:2000 (2001 για την 2η κ.ο.κ)

    Ορίζεις τον ρούτερ σου να συνδέεται στο dyndns και να στέλνει κάθε φορά την νέα ip που παίρνει μια που η σύνδεση είναι και δυναμική ip και κάνει ρεσετ κάθε 72 ώρες το πολύ.

    λίγο πολύ αυτή είναι η διαδικασία, αυτό που λέει ο φίλος cuprakatos είναι για να παρακολουθείς τις κάμερες όταν είσαι συνδεδεμένος στο τοπικό δίκτυο και όχι για απομακρυσμένη σύνδεση.
    Ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή περιγραφή σου ......

    ........Auto merged post: eagle13 πρόσθεσε 10 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από didaskalo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει γίνεται και με τους δύου τρόπους.Απλά το καταγραφικό χρειάζεται αν θες να αποθηκεύεις βίντεο να βλέπεις αργότερα.
    Ναι αυτό θέλω , να καταγράφει και αποθηκεύει όλα αυτά , με το NetViewer setup μπορώ να το κάνω αυτό ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eagle13 : 14-04-11 στις 21:56. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναί έτσι το δουλεύω 1,5 χρόνο τώρα , απλώς με τις κάμερες να υπολογίσεις ότι όσο περισσότερες τόσο μεγαλύτερο δίσκο για καταγραφή , δηλ εγώ με τέσσερις εγχρωμες , εκ των οποίων η μία μεγάλη στο μπαλκόνι , όλες με υπέρυθρες , έχω δισκο 320gb και κρατάει buck up 3 μέρες , Να κοιτάξεις το καταγραφικό να σηκώνει 1 τερα , επειδή είναι και εξοχικό και δεν είσαι κάθε μέρα εκεί , να έχεις καλό buck up

  8. #8
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cuprakatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναί έτσι το δουλεύω 1,5 χρόνο τώρα , απλώς με τις κάμερες να υπολογίσεις ότι όσο περισσότερες τόσο μεγαλύτερο δίσκο για καταγραφή , δηλ εγώ με τέσσερις εγχρωμες , εκ των οποίων η μία μεγάλη στο μπαλκόνι , όλες με υπέρυθρες , έχω δισκο 320gb και κρατάει buck up 3 μέρες , Να κοιτάξεις το καταγραφικό να σηκώνει 1 τερα , επειδή είναι και εξοχικό και δεν είσαι κάθε μέρα εκεί , να έχεις καλό buck up
    Θέλω για το εξοχικό αλλά μου είπε και ένας πελάτης ό,τι θέλει να βάλει στο μαγαζί του γιατί τον έχουν κατακλέψει , εσύ τι καταγραφικό προτείνεις για τον πελάτη ; (είμαι άσχετος με το θέμα , συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις )

  9. #9
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    632
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    cuprakatos ακόμα και με το καταγραφικό στη θέση των δικτυακών καμερών πάλι οι ρυθμίσεις στον ρουτερ και μια επίλυση δυναμικής ΙΡ με σελίδα αντίστοιχη της dyndns είναι απαραίτητη, αν δεν το έκανες μόνος αυτό τότε στο έκανε κάποιος άλλος.

    Η καταγραφή μπορεί να γίνει είτε τοπικά είτε απομακρυσμένα στον υπολογιστή που συνδέεται για να δει τις κάμερες, κάτι που από την μεριά μου είναι προτεινόμενο γιατί δεν θα έχει την δυνατότητα όποιος μπει, με πονηρούς σκοπούς, να καταστρέψει και τα αποθηκευμένα βίντεο.

    Οι δικτυακές κάμερες σε σχέση με τις αναλογικές που πάνε σε καταγραφικό (εκτός αν χρησιμοποιείς δικτυακό καταγραφικό, κάτι που ανεβάζει το κόστος σημαντικά) εχουν επιπλέον αβαντάζ, όπως ειδοποίηση μέσω email, παρακολούθηση και καταγραφή κίνησης και όχι απλή τυφλή συνεχή καταγραφή, κτλ., στις δικτυακές γλυτώνεις και τα καλώδια αν επιλέξεις ασύρματες.

    σίγουρα όμως γίνεται και με τους δύο τρόπους, με κάποια βασικά κοινά δεδομένα, όπως οι απαραίτητες ρυθμίσεις.

    μια βόλτα σε κάποιο διαδυκτιακό μαγαζί με υπολογιστές θα σου δώσει αρκετές ιδέες για επιλογή είτε της μίας είτε της άλλης λύσης.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    οχι ασύρματα πράγματα ρε παιδιά , 100 φορές έχουμε πει οτι το καλώδιο δεν αντικαθίστατε , οσο για το dyndns όντως μου το ρύθμισε άλλος αλλά το αφαίρεσα και ανοίγοντας το πρόγραμα γράφω την εκάστοτε ip του καταγραφικού και συνδέομαι απο όπου θέλω , τώρα το να καταγράφεις σε άλλο σημείο απο το χώρο που βλέπεις δεν τοχω ψάξει αλλά λογικά θα ανεβάζει αρκετά το κόστος

    ........Auto merged post: cuprakatos πρόσθεσε 7 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω για το εξοχικό αλλά μου είπε και ένας πελάτης ό,τι θέλει να βάλει στο μαγαζί του γιατί τον έχουν κατακλέψει , εσύ τι καταγραφικό προτείνεις για τον πελάτη ; (είμαι άσχετος με το θέμα , συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις )
    Δεν κάνεις καθόλου πολλές ερωτήσεις , γι αυτό είμαστε γραμμένοι εδώ , όποιος μπορεί με όποιο τρόπο μπορεί και εαν θέλει βοηθάει ,τώρα όσο για το ποιό καταγραφικό θα πάρεις , υπάρχουν πολλά στο εμπόριο και οι τιμές είναι σχετικά καλές για καταγραφή εώς 4 κάμερες , απο κει και πάνω διπλασιάζεται η τιμή του καταγραφικού , συνηθως αυτά είναι 4 , 8 , η 16 και πάνω θέσεων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cuprakatos : 15-04-11 στις 16:00. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    632
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    οχι ασύρματες? δεν βλέπω τον λόγο γιατί όχι... και μην ακούσω την καραμέλα ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε να σπάσει τους κωδικούς και να βλέπει ότι βλέπεις... δεν είναι και τόσο απλό όσο θέλει να πιστεύει ο περισσότερος κόσμος.

    εβγαλές το dyndns και πως ξέρεις κάθε φορά την IP του ρουτερ σου, με δεδομένο ότι γίνεται ρεσετ τουλάχιστον κάθε 72 ώρες?

    η καταγραφή είναι το ίδιο απλή με το να βλέπεις... το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πατήσεις το REC (εγγραφή) και γράφει... δεν καταλαβαίνει την διαφορά το οποιοδήποτε πρόγραμμα, απλώς βλέπει μια ΙΡ, είτε αυτή είναι τοπικά είτε στο φεγγάρι...

  12. #12
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε σοβαρή εγκατάσταση ποτέ δεν προτείνεις ασύρματα , είτε δίκτυα είτε κάμερες είτε ότι θέλεις , μόνο για μπακάλικα κάνει , και όχι φίλε μου για τις υποκλοπές , αυτές γίνονται ότι και να έχεις , ενα σοβαρό σύστημα είναι πάντα ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ είτε μας αρέσει είτε όχι ,

    όσο για το ρούτερ και το καταγραφικό και για οποιαήποτε συσκευή ενός δικτύου σου , το μόνο εύκολο είναι να γνωρίζεις αναπάσα στιγμή τις ip σου

  13. #13
    Εγγραφή
    01-04-2006
    Περιοχή
    Cambridge, UK
    Μηνύματα
    1.405
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    400 Mbps ⇋ 400 Mbps
    ISP
    Cambridge Fibre
    Router
    Linksys MR8300
    Από τη στιγμή που για την ασύρματη κάμερα θα περάσεις καλώδιο ρεύματος μπορείς να περάσεις ένα καλώδιο δικτύου με POE και να βάλεις μια απλή δικτυακή κάμερα.

  14. #14
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παρε και μια γεύση περί τιμών και μοντέλων http://www.stavrianos-dw.gr/index.php?cPath=2_162_483

  15. #15
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cuprakatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    όσο για το ρούτερ και το καταγραφικό και για οποιαήποτε συσκευή ενός δικτύου σου , το μόνο εύκολο είναι να γνωρίζεις αναπάσα στιγμή τις ip σου
    Αυτό πως γίνεται αν δεν είσαι παρών?

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως βλεπω τα ενσημα μου???
    Από thodoris13 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-15, 13:38
  2. Πώς μπορώ να βλέπω πόσες ώρες είναι online ο server μου;
    Από Marios.v στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-10, 14:36
  3. Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-08, 01:16
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-07, 17:53
  5. Alcatel 530 και δικτυακές κάμερες. Πώς τις βλέπω μέσω Internet;
    Από leas στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-06, 21:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας