Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στον Η/Υ της δουλειάς κάθε μέρα περίπου στις 15.00 (14.40~15.30) κολλάει ο Firefox (3.6.16).
    Ανεβάζει CPU usage ~50% (διπύρηνος), ανεβάζει memory usage περίπου στα 500MB (ανεξαρτήτως tabs).
    Κάπου διάβασα ότι ενδέχεται να σκαλώνει το plugin_container.exe το οποίο και απενεργοποίησα από το about:config, χωρίς αποτέλεσμα.
    Αν γυρίσεις στο Firefox δείχνει λευκή οθόνη (χωρίς refresh) και οποιαδήποτε διαδικασία στον Η/Υ γίνεται επίπονη. Αν προσπαθήσω να τον κλείσω από τη μπάρα κολλάει το σύμπαν, ανοίγουν δύο διεργασίες dumprep. Αν σκοτώσω το process firefox.exe και το ξανανοίξω όλα καλά.

    Εννοείται ότι δεν έχω μαμούνια, ζουζούνια, search engines κτλ.
    Τα πρόσθετα είναι:
    ADSLgr Menubar
    BBcode
    Gmail Manager 0.6.4.1
    Java Console 6.0.24
    Java Quick Starter 1.0
    Microsoft .Net Framework Assistant 1.0 (disabled)
    Tab Mix Plus 0.3.8.5

    Καμιά ιδέα;
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  2. #2
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Ρε Yiapap, στην ίδια δουλειά δουλεύουμε; Κι εγώ έχω (είχα μάλλον) ακριβώς το ίδιο πρόβλημα εκείνες τις ώρες.

    Χωρίς πλάκα όμως, ίσως να έχει να κάνει με τη χρήση. Αν θεωρείς ότι κάθε μέρα κάνεις πάνω κάτω τα ίδια πράγματα την ίδια ώρα (π.χ. ανοίγεις firefox το πρωί, ανοίγεις τα ίδια πάνω κάτω sites κτλ), τότε είναι λογικό να έχει την ίδια συμπεριφορά κάθε μέρα.

    Έχω εγκαταστήσει ήδη firefox 4 (με αναβάθμιση - όχι uninstall / install) και δεν εμφανίζει αυτήν τη συμπεριφορά. Αν υπάρχουν τα plugins που χρησιμοποιείς, ίσως η αναβάθμιση σε 4 να σου λύσει κι εσένα το πρόβλημα...

  3. #3
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων

    Καμιά ιδέα;
    Να φεύγεις απο τη δουλειά νωρίτερα.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MichaelSE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε Yiapap, στην ίδια δουλειά δουλεύουμε; Κι εγώ έχω (είχα μάλλον) ακριβώς το ίδιο πρόβλημα εκείνες τις ώρες.

    Χωρίς πλάκα όμως, ίσως να έχει να κάνει με τη χρήση. Αν θεωρείς ότι κάθε μέρα κάνεις πάνω κάτω τα ίδια πράγματα την ίδια ώρα (π.χ. ανοίγεις firefox το πρωί, ανοίγεις τα ίδια πάνω κάτω sites κτλ), τότε είναι λογικό να έχει την ίδια συμπεριφορά κάθε μέρα.

    Έχω εγκαταστήσει ήδη firefox 4 (με αναβάθμιση - όχι uninstall / install) και δεν εμφανίζει αυτήν τη συμπεριφορά. Αν υπάρχουν τα plugins που χρησιμοποιείς, ίσως η αναβάθμιση σε 4 να σου λύσει κι εσένα το πρόβλημα...
    Το σκέφτηκα κι εγώ το 4 αλλά στο σπίτι που το έβαλα δεν μου αρέσει το interface.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #5
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Μηνύματα
    4.463
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκέφτηκα κι εγώ το 4 αλλά στο σπίτι που το έβαλα δεν μου αρέσει το interface.
    αφου μπορεις να τον προσαρμοσεις οπως θες, και να τον κανεις οπως ο 3.6... χωρις ιδιαιτερες διαφορες.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefan_city Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου μπορεις να τον προσαρμοσεις οπως θες, και να τον κανεις οπως ο 3.6... χωρις ιδιαιτερες διαφορες.
    Αυτό προϋποθέτει χρόνο τον οποίο (λόγω διαστροφής) θα προτιμούσα να τον επενδύσω στο να βρω τι προκαλεί το πρόβλημα. Δεν θεωρώ ως λύση του "κολλάει το τάδε" τα "κάνε format"-"βάλε το δείνα" κ.ο.κ.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  7. #7
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό προϋποθέτει χρόνο τον οποίο (λόγω διαστροφής) θα προτιμούσα να τον επενδύσω στο να βρω τι προκαλεί το πρόβλημα. Δεν θεωρώ ως λύση του "κολλάει το τάδε" τα "κάνε format"-"βάλε το δείνα" κ.ο.κ.
    Σίγουρα ισχύει αυτό που λες. Αλλά αν η αναβάθμιση λύνει το πρόβλημα, οι πιθανότητες λένε ότι πρόκειται για bug του firefox και δεν είναι θέμα configuration ή κάτι τέτοιο.

    Πάντως εγώ έψαξα διάφορα γι' αυτό και δεν βρήκα τίποτα. Είχα απεγκαταστήσει όλα τα addons κτλ αλλά τίποτα (απ' ό,τι βλέπω δεν έχουμε τα ίδια). Και, όπως σου είπα, λύθηκε από μόνο του με την έκδοση 4 (προς το παρόν βέβαια γιατί την έχω για λίγο χρόνο σε σχέση με την 3.x, όπως είναι φυσιολογικό). Ίσως βέβαια να είναι διαφορετικό πρόβλημα.

    Πάντως εγώ είχα παρατηρήσει το εξής (αν σου το κάνει κι εσένα): Αν στον task manager πας στο firefox.exe και πατήσεις "End Process" σου βγάζει έναν διάλογο επιβεβαίωσης. Ε, με το που μου έβγαζε αυτόν το διάλογο, το firefox απελευθερωνόταν και δούλευε κανονικά χωρίς να χρειαστεί να σκοτώσω το task τελικά. Βέβαια για λίγα λεπτά και μετά είχα πάλι την ίδια συμπεριφορά.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MichaelSE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εγώ είχα παρατηρήσει το εξής (αν σου το κάνει κι εσένα): Αν στον task manager πας στο firefox.exe και πατήσεις "End Process" σου βγάζει έναν διάλογο επιβεβαίωσης. Ε, με το που μου έβγαζε αυτόν το διάλογο, το firefox απελευθερωνόταν και δούλευε κανονικά χωρίς να χρειαστεί να σκοτώσω το task τελικά. Βέβαια για λίγα λεπτά και μετά είχα πάλι την ίδια συμπεριφορά.
    lol Θα το δοκιμάσω.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.757
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αυτά είναι παρενέργειες του plugin container συνήθως.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  10. #10
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτά είναι παρενέργειες του plugin container συνήθως.
    Γι αυτό και το απενεργοποίησα όπως έγραψα στο 1ο μήνυμα. Οπότε πλέον κολλάει το βασικό exe!!!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  11. #11
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον Η/Υ της δουλειάς κάθε μέρα περίπου στις 15.00 (14.40~15.30) κολλάει ο Firefox (3.6.16).
    Ανεβάζει CPU usage ~50% (διπύρηνος), ανεβάζει memory usage περίπου στα 500MB (ανεξαρτήτως tabs).
    Κάπου διάβασα ότι ενδέχεται να σκαλώνει το plugin_container.exe το οποίο και απενεργοποίησα από το about:config, χωρίς αποτέλεσμα.
    Αν γυρίσεις στο Firefox δείχνει λευκή οθόνη (χωρίς refresh) και οποιαδήποτε διαδικασία στον Η/Υ γίνεται επίπονη. Αν προσπαθήσω να τον κλείσω από τη μπάρα κολλάει το σύμπαν, ανοίγουν δύο διεργασίες dumprep. Αν σκοτώσω το process firefox.exe και το ξανανοίξω όλα καλά.

    Εννοείται ότι δεν έχω μαμούνια, ζουζούνια, search engines κτλ.
    Τα πρόσθετα είναι:
    ADSLgr Menubar
    BBcode
    Gmail Manager 0.6.4.1
    Java Console 6.0.24
    Java Quick Starter 1.0
    Microsoft .Net Framework Assistant 1.0 (disabled)
    Tab Mix Plus 0.3.8.5

    Καμιά ιδέα;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκέφτηκα κι εγώ το 4 αλλά στο σπίτι που το έβαλα δεν μου αρέσει το interface.
    Να βάλεις τον 4.

    Το interface δεν διαφέρει καθόλου.

    Με το status-4-evar που επαναφέρει τη statusbar, το κάνει ακριβώς ίδιο.

    ........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MichaelSE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εγώ είχα παρατηρήσει το εξής (αν σου το κάνει κι εσένα): Αν στον task manager πας στο firefox.exe και πατήσεις "End Process" σου βγάζει έναν διάλογο επιβεβαίωσης. Ε, με το που μου έβγαζε αυτόν το διάλογο, το firefox απελευθερωνόταν και δούλευε κανονικά χωρίς να χρειαστεί να σκοτώσω το task τελικά. Βέβαια για λίγα λεπτά και μετά είχα πάλι την ίδια συμπεριφορά.
    Αυτό είναι πρόβλημα των Windows.

    Συμβαίνει συνήθως όταν κάποιο modal dialog (δηλαδή με fixed διαστάσεις) πάρει εντολή από το σύστημα να γίνει maximized (που δεν γίνεται) επειδή π.χ. είναι ορισμένο κάτι τέτοιο στο shortcut του προγράμματος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 15-04-11 στις 16:43. Αιτία: auto merged post

  12. #12
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι πρόβλημα των Windows.

    Συμβαίνει συνήθως όταν κάποιο modal dialog (δηλαδή με fixed διαστάσεις) πάρει εντολή από το σύστημα να γίνει maximized (που δεν γίνεται) επειδή π.χ. είναι ορισμένο κάτι τέτοιο στο shortcut του προγράμματος.
    Το πρόβλημα φαίνεται να είναι στο refresh του firefox. Πιθανά όταν βγαίνει το Modal παράθυρο για το process ο FF παύει να θέλει να κάνει refresh οπότε ξεκολλάει.
    Για το 4 τα είπαμε. Θα το βάλω αλλά θα ήθελα να βρω τι στο διάτανο συμβαίνει.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό προϋποθέτει χρόνο τον οποίο (λόγω διαστροφής) θα προτιμούσα να τον επενδύσω στο να βρω τι προκαλεί το πρόβλημα.
    Δεν χρειάζεται καθόλου χρόνο. Σε 5 λεπτά είσαι έτοιμος. Εκτός κι αν έχεις κάνει του κερατά τις καστομιές.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται καθόλου χρόνο. Σε 5 λεπτά είσαι έτοιμος. Εκτός κι αν έχεις κάνει του κερατά τις καστομιές.
    Τα addons μου τα είδες; Μέχρι και επέμβαση στο bbCode (Adslgr smilies) πρέπει να κάνω! Επίσης τα tabs του tabmix plus δεν εμφανίζονται καλά (μασκα χρώματος) κάτω όπου τα έχω.
    Και τέσπα... Δεν ζητώ να κρίνουμε την επιθυμία μου να κρατήσω τον 3 στη δουλειά αλλά να βρούμε λύση εφόσον υπάρχει!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  15. #15
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Με τα addons απενεργοποιημένα στο κάνει; Αν θέλεις απενεργοποίησε δοκιμαστικά το ADSLgr Menubar τουλάχιστον, μπας και είναι κανα bug της καινούριας έκδοσης και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. "Κολλάει" καθόλου ο Mozilla Firefox;
    Από zoug100 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-11, 01:03
  2. Συγκεκριμένο site μου κολλάει τον Firefox
    Από sadako στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-07, 20:53
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-06, 10:16
  4. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-04, 20:59
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-04, 22:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας