Σελ. 2 από 176 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 2633
  1. #16
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Αν όλοι έδιναν λεφτά για ιδιωτική ασφάλεια σε ράντζο θα σε έβαζαν και πάλι. Ναι υπάρχει κακοδιαχείριση, αλλά το δημόσιο έχει ενα αβανταζ που κανένας ιδιωτικός οργανισμός δεν ΜΠΟΡΕΙ να έχει. Μπορεί να δώσει χρήματα χωρίς να περιμένει κέρδος.

    Ο πατέρας μου ήταν νεφροπαθής. Έκανε αιμοκαθάρσεις 3 φορές την εβδομάδα, με κόστος κοντά στα 2 εκ τον μήνα μαζί με φάρμακα κλπ,κλπ, αυτά τα λεφτά δεν θα τα έδινε ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ ιδιωτικός ασφαλιστικός οργανισμός για κάποιον 65+.

    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα λοιπόν.....
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  2. #17
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Εγω ειμαι της αποψης οτι οσο ειναι το παπλωμα μεχρι εκει θα βαλεις τα ποδια σου, αν εσυ βγεις εξω απο το παπλωμα δεν σε φταιει κανενας.Επισης ολα ειναι θεμα διαχειρισης και κουμαντου, εαν εγω βγαζω 1300Ε και ξοδευω 1600Ε μονο και μονο για να "δειχνω" προς τα εξω οτι, "ξερετε κατι, να
    κι εγω εχω ακριβο αμαξι(54367 δοσεις γιατι δεν εχω να το εξοφλησω), η να φοραω τη μαρκα παντελονι, παπουτσι κτλ για να μην νιωθω μειονεκτικα απεναντι στους αλλους που τα εχουν,
    μετα οταν θα μου κατασχεσουν το αμαξι , το σπιτι,και ολα τα αλλα, ποιος θα φταιει?Θα φταιει η
    τραπεζα, το κρατος, η κοινωνια, μονο εγω δεν θα φταιω.Ακουω πολλες φορες που βγαινουν
    διαφορες οικογενειες/ανθρωποι που τους κανουν κατασχεσεις και κλαιγονται/φωναζουν,
    "εχω 5 παιδια, εχω 8 παιδια να μεγαλωσω(ας μην τα εκανες ρε μεγαλε τοσα, 2 δεν σου εφταναν?),
    οταν επαιρνες δανειο δεν ηξερες οτι δεν μπορεις να το αποπληρωσεις,τωρα σου φταιει η τραπεζα,αμ δε!

    Που θελω να καταληξω?Οτι οι περισσοτεροι διαμαρτυρονται για τις κατασχεσεις(αμα δεν πληρωσεις καλα κανει η τραπεζα και σου το παιρνει το αμαξι...) κτλ, ρε μλκς αν ειστε στον ιδιωτικο τομεα μην
    παιρνετε δανεια και μαλιστα μεγαλα γιατι αυριο μεθαυριο δεν μπορεις να ξερεις τι θα σου ξημερωσει,
    πες δουλευεις πχ σε μια επιχειρηση και αυριο σου λεει "χρεωκοπησα, κλεινει το μαγαζι",εσυ τι κανεις?, μενεις στον ασο! Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις επιλογες του και φυσικα αυτες αν δεν ειναι οι σωστες θα εχουν τις αναλογες συνεπειες, να καπως ετσι χρεωνεται ο κοσμος και μετα δεν ξερει τι να κανει.Εδω μεχρι διακοποδανεια εχουνε βγαλει, δεν εχεις φιλε φραγκα για να πας διακοπες, ε μην πας τοτε!

  3. #18
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    "εχω 5 παιδια, εχω 8 παιδια να μεγαλωσω(ας μην τα εκανες ρε μεγαλε τοσα, 2 δεν σου εφταναν?)
    Μα τι λέμε τώρα?
    Μήπως να βάλουμε και όρια στο πόσα παιδιά να κάνει κάποιος ανάλογα με το εισόδημα του?
    Δηλαδή αν κάποιος θέλει να κάνει παιδιά (που ας μη ξεχνάμε ότι ειδικά σήμερα η υπογεννητικότητα είναι σοβαρό πρόβλημα, που βέβαια κρύβει από πίσω του άλλα, πιο κεντρικά προβλήματα), θα πρέπει να μην κάνει, αν είναι φτωχός?
    Αντί δηλαδή να κοιτάξουμε πως θα γίνει να έχουν όλοι αξιοπρεπείς μισθούς, ώστε να κάνουν και περισσότερα παιδιά αν θέλουν, εμείς τους βρίζουμε επειδή «τόλμησαν»...να κάνουν παιδιά?
    ΗΜΑΡΤΟΝ.

    Και κάτι ακόμα: Μερικοί έσπευσαν να αθωώσουν τις τράπεζες, «ξεχνώντας» ότι έχουν βγάλει άπειρα χρήματα ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΝΤΑΣ τον κόσμο.
    Γενικότερα εξάλλου οι άνθρωποι οδηγούνται σήμερα στον καταναλωτισμό από χίλιες-δυο μεριές (πχ διαφημίσεις, για να αναφέρω το πιο απλό παράδειγμα).
    Δεν είναι δηλαδή «εκ φύσεως» η «βλακεία» ορισμένων που παίρνουν δάνεια. ΩΘΟΥΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ από διάφορους επιτήδειους.
    Αν ήταν «στη φύση μας» ή κάτι τέτοιο, τότε θα έπρεπε το φαινόμενο αυτό να υπήρχε και παλιότερα. Δεν ήταν όμως πάντοτε έτσι.
    Παλιότερα, οι άνθρωποι είχαν καλύτερους μισθούς, και άρα δεν ήταν αναγκασμένοι να παίρνουν τόσα δάνεια.
    Επίσης, παλιότερα οι άνθρωποι είχαν μεγαλύτερες αντιστάσεις, και δε «μάσαγαν», ενώ τώρα, κακά τα ψέματα, μιάμε για ιδεολογική κρίση και παρακμή, που επιτρέπει σε διάφορους (πχ στις τράπεζες) να τους εκμεταλλεύεται πιο εύκολα, αλλά και να τους διατηρεί υποταγμένους σε αυτή την απαράδεκτη κατάσταση.

  4. #19
    Εγγραφή
    26-03-2005
    Περιοχή
    Area 52 (Δίπλα από την 51)
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.804
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14.286/1.020
    ISP
    Forthnet
    Router
    THOMSON TG585 v7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 22(dB)
    @ciaoant1 να υποθέσω ότι μιλάς μόνο για την Ελλάδα, γιατί αν γίνει αυτό σε όλες τις χώρες του κόσμου, μας δίνω καμιά 10ετία το πολύ μέχρι την ολική εξαφάνιση!

  5. #20
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τι λέμε τώρα?
    Μήπως να βάλουμε και όρια στο πόσα παιδιά να κάνει κάποιος ανάλογα με το εισόδημα του?
    Δηλαδή αν κάποιος θέλει να κάνει παιδιά (που ας μη ξεχνάμε ότι ειδικά σήμερα η υπογεννητικότητα είναι σοβαρό πρόβλημα, που βέβαια κρύβει από πίσω του άλλα, πιο κεντρικά προβλήματα), θα πρέπει να μην κάνει, αν είναι φτωχός?
    Αντί δηλαδή να κοιτάξουμε πως θα γίνει να έχουν όλοι αξιοπρεπείς μισθούς, ώστε να κάνουν και περισσότερα παιδιά αν θέλουν, εμείς τους βρίζουμε επειδή «τόλμησαν»...να κάνουν παιδιά?
    ΗΜΑΡΤΟΝ.

    Και κάτι ακόμα: Μερικοί έσπευσαν να αθωώσουν τις τράπεζες, «ξεχνώντας» ότι έχουν βγάλει άπειρα χρήματα ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΝΤΑΣ τον κόσμο.
    Γενικότερα εξάλλου οι άνθρωποι οδηγούνται σήμερα στον καταναλωτισμό από χίλιες-δυο μεριές (πχ διαφημίσεις, για να αναφέρω το πιο απλό παράδειγμα).
    Δεν είναι δηλαδή «εκ φύσεως» η «βλακεία» ορισμένων που παίρνουν δάνεια. ΩΘΟΥΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ από διάφορους επιτήδειους.
    Αν ήταν «στη φύση μας» ή κάτι τέτοιο, τότε θα έπρεπε το φαινόμενο αυτό να υπήρχε και παλιότερα. Δεν ήταν όμως πάντοτε έτσι.
    Παλιότερα, οι άνθρωποι είχαν καλύτερους μισθούς, και άρα δεν ήταν αναγκασμένοι να παίρνουν τόσα δάνεια.
    Επίσης, παλιότερα οι άνθρωποι είχαν μεγαλύτερες αντιστάσεις, και δε «μάσαγαν», ενώ τώρα, κακά τα ψέματα, μιάμε για ιδεολογική κρίση και παρακμή, που επιτρέπει σε διάφορους (πχ στις τράπεζες) να τους εκμεταλλεύεται πιο εύκολα, αλλά και να τους διατηρεί υποταγμένους σε αυτή την απαράδεκτη κατάσταση.

    Μαλλον εγω το διατυπωσα λαθος, δεν ειπα να μην κανει ο κοσμος παιδια αλλα, λεω οτι αν εγω παιρνω 1000Ε το μηνα και δεν βγαινω με 1 παιδι, ε δεν παω να κανω αλλα 3 και μετα να λεω δεν μου φτανουν.Παιρνει καποιος 900Ε και ξερει οτι δεν του φτανουν , εχει 1-2 παιδια, και κανει και 3ο καιι 4ο και 5ο, μετα κλαιγεται πως θα τα μεγαλωσει.Επισης ναι δεν ειναι αθωες οι τραπεζες, στηνουν παγιδες στους πελατες τους, ομως αν εγω πεσω στην παγιδα της τραπεζας και κανω βλακεια να παρω ενα δανειο που ΔΕΝ μπορω να εξοφλησω, θα φταιει η τραπεζα.?Ε καθιστε λιγο ρε παιδια, θα βγαλουνε μεχρι και....πετρελαιοδανειο, εσεις θα πατε να το παρετε? Εδω με το παραμικρο δανειζομαστε,
    διακοποδανειο ρε παιδια, αν ειναι δυνατον να παρω δανειο για να παω διακοπες!Δεν εχεις, δεν πας, τελιωσαμε!

  6. #21
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Κατα κανόνα, όσο πιο φτωχός είναι κάποιος, τόσο πιο πολλά παιδιά έχει! Βλέπουμε ότι τα ανώτερα οικονομικά στρώματα, κατα κανόνα έχουν 1, το πολύ δύο παιδιά, εκτός φυσικά κάποιων εξαιρέσεων. Ομως η κοινωνία μας, και ειδικά η ελληνική, οφείλει να βοηθήσει τις πολύτεκνες οικογένειες πιό ουσιαστικά απο το να έχουν πχ μισό εισιτήριο στο λεωφορείο κλπ. Και αυτό γιατί τα 8 παιδιά του πολύτεκνου, θα πληρώνουν αύριο το ΙΚΑ, το οποίο θα σου δίνει σύνταξη στον πατέρα τους και σε κάνε τρείς - τέσσερις άλλους. Γιατί μην ξεχνάτε ότι το ΙΚΑ και λοιπά ασφαλιστικά ταμεία, δεν έχουν αποθεματικά στην μπάντα φράγκα, απο αυτά που δίνουμε τώρα για να μας τα δώσουν μετά. Τα φάγανε αυτά, πάνε... Παίρνουν απο τους τρέχοντες εργαζόμενους, και δίνουν στους συνταξιούχους. Και όποιος κάνει πολλά παιδιά, βοηθάει περισσότερο λοιπόν το μέλλον (απο ασφαλιστικής απόψεως τουλάχιστον). Κάπου είχα ακούσει εδώ στο φόρουμ, ότι στην Πορτογαλία, όποιος κάνει πάνω απο δύο παιδιά, δεν πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές (οπότε αυξάνει το εισόδημά του για την οικογένεια) εκτός των άλλων παροχών.

    Οσο για αυτό που λέει ο sonic, έχει απόλυτο δίκιο. Μπορεί να καταλογίζουμε τα μύρια όσα στο ΙΚΑ, σήμερα το πρωί άκουγα στο ραδιόφωνο ενδεικτικούς μισθούς που δίνει το ΙΚΑ σε συμβούλους, της τάξεως των 10Κ+ ευρώ αλλα κανένα ιδιωτικό ασφαλιστικό δεν μπορεί να σου προσφέρει επίσης τόσα πολλά όσα μπορεί το ΙΚΑ. Εξάλλου απο τις κρατήσεις ΙΚΑ, το μεγαλύτερο μέρος είναι για συνταξιοδοτικό. Οσο για τις υπηρεσίες υγείας, οι ιδιωτικές ασφαλιστικές παρέχουν λίγα και με πολύ δυσκολία (το 80% της δαπάνης και όχι όλο το ποσό στις ιατρικές επισκέψεις, όχι πλήρης ιατροφαρμακευτική κλπ κλπ, όχι οδοντιατρική κάλυψη και πάει λέγοντας).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 09-11-06 στις 18:07.

  7. #22
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    lewton κακώς δεν δέχεσαι οτι φταίνε οι τράπεζες.
    Και σου λέω "κακώς" γιατί οι τράπεζες βρήκαν τον τρόπο να σε κάνουν να νιώθεις μα αν δεν αγοράσεις τα προϊόντα σου. Είναι ακριβώς όπως το λέει ο ESP.
    Τι να κάνουμε, δεν είναι όλοι τόσο έξυπνοι όσο χρειάζεται για να μπορέσουν να ξεπεράσουν το δέλεαρ των τραπεζών! Αυτούς τις θα τους κάνουμε δηλαδή ? Στην πυρά? Και μάλιστα, θα σου πω και το άλλο:
    Σε πληροφορώ οτι οι τακτικές που ακολουθούν οι τράπεζες για να προωθήσουν τα προϊόντα τους είναι τρομακτικά μελετημένες και έχουν ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ τους υπαλλήλους τους ώστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν στον "διάλογο" με διστακτικό πελάτη.

    Και μάλιστα, το έχω ξαναγράψει αλλά δεν πειράζει:
    Πήγα ένα πρωί σε κοντινό κατάστημα Eurobank(το όνομα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία μιας που είναι *σίγουρος* πως ότι όνομα και να βάλουμε η κατάλειξη θα είναι η ίδια) στη δουλειά μου με το οποίο έχω συνεργασία, και μια υπάλληλος που με ξέρει επειδή μόνο και μόνο με έχει δεί πολλές φορές, έρχεται και μου προτείνει να ανοίξω έναν λογαριασμό με αυτές και αυτές τις αποδόσεις κτλ. Την πρώτη φορά, της λέω "θα το σκεφτώ" ενώ εννούσα ΟΧΙ.

    Την "δεύτερη" φορά λοιπόν, ο διάλογος ήταν κάπως έτσι:
    Ε(urobank): Τελικά θα τον ανοίξουμε?
    β(λινδγτραν): Δεν νομίζω
    ε: Μα γιατί αφού εχει αυτές τις αποδόσεις!
    β: Ναι αλλά τι περιορισμούς έχει?
    ε: Τίποτα απλώς δεσμεύεται το κεφάλαιο για ....χ χρόνια
    β: Κοίτα, άσε με να το σκεφτώ
    ε: Έλα μωρέ που θες και να το σκεφτείς! Σε ποιά τράπεζα σου δίνουν Χ επιτόκιο ??
    β: Βρε άσε με να το σκεφτώ!
    ε: Καλά τώρα, σιγά, αφού σου λέω έχει αυτό και αυτό και αυτό!
    β: Μα.... Καλά, θα το σκεφτώ και θα σου πω!

    Την τρίτη φορά, αφού είχα τρομάξει, σκέφτηκα το εξής απλό:
    ε: Άντε, το αποφάσισες?
    β: Όχι
    ε: Ακόμα?
    β: Αποφάσισα.
    ε: Τον ανοίγουμε?
    β: Όχι
    ε: Μα γιατί?
    β: Δεν θέλω.
    ε: Μα γιατί δεν θέλεις?
    β: Γιατί έτσι, δεν θέλω.
    ε: Μα πως γίνεται να μην θέλεις αφού το και το και το?
    β: Ε, δεν θέλω
    ε: Καλά

    Και έτσι με άφησε να περιμένω ύσηχος στην ουρά μου.
    Η ΜΟΝΗ απάντηση στην οποία δεν είχαν έτοιμη απάντηση ήταν το απλό-ξερό ΟΧΙ.

    Ζήτω η 28η Οκτωβρίου

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  8. #23
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    lewton κακώς δεν δέχεσαι οτι φταίνε οι τράπεζες.
    Και σου λέω "κακώς" γιατί οι τράπεζες βρήκαν τον τρόπο να σε κάνουν να νιώθεις μα αν δεν αγοράσεις τα προϊόντα σου. Είναι ακριβώς όπως το λέει ο ESP.
    Τι να κάνουμε, δεν είναι όλοι τόσο έξυπνοι όσο χρειάζεται για να μπορέσουν να ξεπεράσουν το δέλεαρ των τραπεζών! Αυτούς τις θα τους κάνουμε δηλαδή ? Στην πυρά? Και μάλιστα, θα σου πω και το άλλο:
    Σε πληροφορώ οτι οι τακτικές που ακολουθούν οι τράπεζες για να προωθήσουν τα προϊόντα τους είναι τρομακτικά μελετημένες και έχουν ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ τους υπαλλήλους τους ώστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν στον "διάλογο" με διστακτικό πελάτη.

    Και μάλιστα, το έχω ξαναγράψει αλλά δεν πειράζει:
    Πήγα ένα πρωί σε κοντινό κατάστημα Eurobank(το όνομα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία μιας που είναι *σίγουρος* πως ότι όνομα και να βάλουμε η κατάλειξη θα είναι η ίδια) στη δουλειά μου με το οποίο έχω συνεργασία, και μια υπάλληλος που με ξέρει επειδή μόνο και μόνο με έχει δεί πολλές φορές, έρχεται και μου προτείνει να ανοίξω έναν λογαριασμό με αυτές και αυτές τις αποδόσεις κτλ. Την πρώτη φορά, της λέω "θα το σκεφτώ" ενώ εννούσα ΟΧΙ.

    Την "δεύτερη" φορά λοιπόν, ο διάλογος ήταν κάπως έτσι:
    Ε(urobank): Τελικά θα τον ανοίξουμε?
    β(λινδγτραν): Δεν νομίζω
    ε: Μα γιατί αφού εχει αυτές τις αποδόσεις!
    β: Ναι αλλά τι περιορισμούς έχει?
    ε: Τίποτα απλώς δεσμεύεται το κεφάλαιο για ....χ χρόνια
    β: Κοίτα, άσε με να το σκεφτώ
    ε: Έλα μωρέ που θες και να το σκεφτείς! Σε ποιά τράπεζα σου δίνουν Χ επιτόκιο ??
    β: Βρε άσε με να το σκεφτώ!
    ε: Καλά τώρα, σιγά, αφού σου λέω έχει αυτό και αυτό και αυτό!
    β: Μα.... Καλά, θα το σκεφτώ και θα σου πω!

    Την τρίτη φορά, αφού είχα τρομάξει, σκέφτηκα το εξής απλό:
    ε: Άντε, το αποφάσισες?
    β: Όχι
    ε: Ακόμα?
    β: Αποφάσισα.
    ε: Τον ανοίγουμε?
    β: Όχι
    ε: Μα γιατί?
    β: Δεν θέλω.
    ε: Μα γιατί δεν θέλεις?
    β: Γιατί έτσι, δεν θέλω.
    ε: Μα πως γίνεται να μην θέλεις αφού το και το και το?
    β: Ε, δεν θέλω
    ε: Καλά

    Και έτσι με άφησε να περιμένω ύσηχος στην ουρά μου.
    Η ΜΟΝΗ απάντηση στην οποία δεν είχαν έτοιμη απάντηση ήταν το απλό-ξερό ΟΧΙ.

    Ζήτω η 28η Οκτωβρίου
    Σωστός, αλλά αυτό δε συμβαίνει μόνο στις τράπεζες αλλά στα περισσότερα "μαγαζιά" όπου μπαίνουμε.
    Όλοι να πουλήσουν θέλουν.
    Μετά την τρίτη-τέταρτη φορά που θα την πατήσεις αγοράζοντας κάτι που δε θέλεις (πχ κάποιο ακριβό ρούχο ή κάποιο λογαριασμό σε τράπεζα), αν συνεχίσεις να την πατάς, ε τότε πρόβλημά σου.
    Δηλαδή να επιστρέψουμε στην εποχή που για να πάρεις ένα δάνειο έπρεπε να περάσεις από ανάκριση; Δεν το δέχομαι να υποβάλλεται ο καθένας σε τόση γραφειοκρατία επειδή κάποιοι δε μπορούν να καταλάβουν πόσο αντέχει η τσέπη τους.

  9. #24
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Ναι ρε 'συ, να πουλήσουν θέλουν αλλά σε κανένα μαγαζί δεν σε κάνουν να νιώθεις που δεν αγοράζεις το προϊόν τους! Ίσως τίποτα telemarketing Αλλά αν μπείς κάπου να πάρεις ένα ρούχο, δεν θα σε κάνουν να νιώθεις... ΕΤΣΙ!!!!

    Εδώ πάντως, μιλάμε για ανθρώπους που δεν είναι οτι την πάτησαν 2η φορά:

    ΜΙΑ την πάτησαν, και για να ξεχρεώσουν την "πάτησαν" και δεύτερη, και τρίτη κτλ...

    Στο κάτω κάτω, όπως μου είπε άλλος απ'την eurobank, "για εμάς είναι ΚΑΚΟΣ πελάτης αυτός που ξεχρεώνει!". Κάτσε εσύ μετά και σπάσε το κεφάλι σου πως γίνεται να σε λένε κακό πελάτη αφου ΞΕΧΡΕΩΝΕΙΣ....... (η απάντηση βέβαια είναι απλή: ξεχρεώνοντας, δεν σε έχουν δέσμιο για να ... -look above- την πατήσεις και δεύτερη και τρίτη και Χ φορά )

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  10. #25
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως να βάλουμε και όρια στο πόσα παιδιά να κάνει κάποιος ανάλογα με το εισόδημα του?
    Δηλαδή αν κάποιος θέλει να κάνει παιδιά (που ας μη ξεχνάμε ότι ειδικά σήμερα η υπογεννητικότητα είναι σοβαρό πρόβλημα, που βέβαια κρύβει από πίσω του άλλα, πιο κεντρικά προβλήματα), θα πρέπει να μην κάνει, αν είναι φτωχός?
    Όταν φέρνεις ένα παιδί στη ζωή, αυτομάτως έχεις και την ευθύνη να του προσφέρεις μία καλή ζωή (τουλάχιστον στις χώρες σαν τη δική μας και όχι αφρικανικές). Δεν το κάνεις και "βλέπουμε μετά". Εάν κάνεις 8 παιδιά και μετά από 7-8 χρόνια γυρίσουν και σε ρωτήσουν "μπαμπά, πάλι δε θα φάμε σήμερα;" κάτσε να τους εξηγήσεις πως το έκανες για την υπογεννητικότητα.

    Όσο για τις τράπεζες, όση διαφήμιση και να πέφτει, κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν να σηκώσει δάνειο για να πάει Μύκονο (δε μιλάω για δύσκολες περιπτώσεις, αλλά για τα καταραμένα τα "καταναλωτικά". Μην πάμε στο κλαμπάκι και δε φοράμε το Diesel το τζηνάκι, θα πάθουμε τίποτα). Όσοι την πατάνε με τέτοια δάνεια, με γειά τους με χαρά τους. Σε αυτό είμαι τελείως κάθετος μιας και είναι το ίδιο με το να έχεις έναν γκρεμό μπροστά σου και αντί να πας πίσω, πας ευθεία.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  11. #26
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ρε 'συ, να πουλήσουν θέλουν αλλά σε κανένα μαγαζί δεν σε κάνουν να νιώθεις που δεν αγοράζεις το προϊόν τους! Ίσως τίποτα telemarketing Αλλά αν μπείς κάπου να πάρεις ένα ρούχο, δεν θα σε κάνουν να νιώθεις... ΕΤΣΙ!!!!

    Εδώ πάντως, μιλάμε για ανθρώπους που δεν είναι οτι την πάτησαν 2η φορά:

    ΜΙΑ την πάτησαν, και για να ξεχρεώσουν την "πάτησαν" και δεύτερη, και τρίτη κτλ...

    Στο κάτω κάτω, όπως μου είπε άλλος απ'την eurobank, "για εμάς είναι ΚΑΚΟΣ πελάτης αυτός που ξεχρεώνει!". Κάτσε εσύ μετά και σπάσε το κεφάλι σου πως γίνεται να σε λένε κακό πελάτη αφου ΞΕΧΡΕΩΝΕΙΣ....... (η απάντηση βέβαια είναι απλή: ξεχρεώνοντας, δεν σε έχουν δέσμιο για να ... -look above- την πατήσεις και δεύτερη και τρίτη και Χ φορά )

    Έτσι ειναι. Εχω γνωστό που δούλευε στην Κλέφτοbank.΄

    Προσωπικά, ειμαι κατά των καταναλωτικών δανείων. (Κάθε είδους. Από αυτοκινητο μεχρι δάνειο γάμου ).

    Μονο το στεγαστικό καταλαβαίνω ως δάνειο (Και τις χορηγήσεις).

    Το να ξυπνήσω ενα πρωί και να θέλω ξαφνικα ενα σούπερ home cinema + τηλεόραση plasma , χωρίς να μου το επιτρέπουν τα οικονομικά μου να τα πληρωσω cash ή εστω μεσω επιταγης αφου ειναι μεγάλο ποσό, απλα θα ειμαι ανόητη.

    Και οι Τράπεζες σε αυτην την ανοησία ποντάρουν. Πρέπει να προσέχουμε.

  12. #27
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    ...At this point, I will stress that not even the very wealthy spend an entire weeks worth of salary on one article of clothing...
    Μου φάνηκε ενδιαφέρον και μέσα στο θέμα. Αντί να κλαίγετε για την π@@@να κοινωνία που της επέτρεψε να έχει 12 πιστωτικές κάρτες (είχε καλό credit history και ξόδευε αρκετά $$ προφανώς για να την αφήσουν να πάρει 12 πιστωτικές..) δούλεψε και τις αποπλήρωσε και έμαθε με το δύσκολο τρόπο ότι οι πιστωτικές δεν είναι "τζάμπα λεφτά"...
    Και φυσικά το ότι κανείς λογικός άνθρωπος δεν ξοδεύει 1 βδομάδα εισόδημα για να αγοράσει ένα ρούχο είναι αλήθεια..Τουλάχιστον στις "μισητές" USofA μόνο rich snobs το κάνουν αυτό και καταλήγουν όπως η κοπέλα στην αρχή του άρθρου...
    Μπράβο της...

  13. #28
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ερχονται νέα μέτρα κατά των ασφαλισμένων

    Του ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΕΓΑ

    Μέτρα και για τους κλάδους υγείας των ασφαλιστικών ταμείων εξετάζει η κυβέρνηση στο πλαίσιο των αλλαγών που σχεδιάζει στο Ασφαλιστικό. Οι αλλαγές δε στα ταμεία υγείας έχουν... οικονομική προτεραιότητα στο βαθμό που εκεί βρίσκονται τα μεγαλύτερα ελλείμματα του συστήματος.

    Ηδη το ΙΚΑ παρουσιάζει οργανικό-ετήσιο έλλειμμα 940 εκατ. ευρώ στον κλάδο υγείας, σύμφωνα με τον προϋπολογισμό του νέου χρόνου, ενώ με βάση τα ίδια στοιχεία μέσα σε μία διετία (2006-2007), αφότου καταργήθηκε η λίστα φαρμάκων, οι εν λόγω δαπάνες αυξήθηκαν 26%.

    Για τις αιτίες του ελλείμματος δεν υπάρχει ενιαία θέση στο εσωτερικό της κυβέρνησης. Ο διοικητής του ΙΚΑ και πρώην γενικός διευθυντής της Ν.Δ. καθηγητής Γιάννης Βαρθολομαίος υποδεικνύει ως βασικό πρόβλημα για την εκτίναξη των ελλειμμάτων την κατάργηση της λίστας συνταγογραφούμενων φαρμάκων.

    Ομως, στο σχετικό κεφάλαιο του κυβερνητικού προγράμματος, είχε συνεργαστεί ο νυν υποδιοικητής του ιδρύματος Δ. Κυριαζόπουλος. Αρα και στο ΙΚΑ δεν έχουν ενιαία θέση ως προς την αναγκαιότητα διατήρησης του σημερινού καθεστώτος ελεύθερης συνταγογράφησης των συσκευασμάτων ή ως προς την επαναφορά της λίστας.

    Πέραν της λίστας η διοίκηση του ΙΚΑ στρέφει τα πυρά της και προς το υπουργείο Ανάπτυξης, το οποίο καθυστερούσε, αδικαιολόγητα, από το περασμένο καλοκαίρι την ανακοστολόγηση των φαρμάκων, μέσω της οποίας θα μειωθούν οι τιμές σε 200 φάρμακα ευρείας κατανάλωσης, καθώς έληξε η χρονική διάρκεια της πατέντας. Η αναπροσαρμογή έγινε μόλις προχθές, αλλά οι τιμές ορισμένων άλλων φαρμάκων αυξήθηκαν.

    Στην έκρηξη των δαπανών υγείας των ταμείων, εκτός των ανωτέρω σημαντικό ρόλο παίζει η εκτίναξη των τιμών των φαρμάκων, οι ανεξέλεγκτες παραπομπές ασφαλισμένων στα ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα, οι πλασματικές εξετάσεις κ.ά.

    Την ίδια στιγμή στο εσωτερικό της κυβέρνησης σοβεί και η κρίση ως προς την πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας. Εάν, δηλαδή, στα ιατρεία και τα νοσοκομεία του ΙΚΑ θα εξετάζονται και οι ασφαλισμένοι άλλων ταμείων (Δημοσίου, ΤΕΒΕ, ΟΓΑ κ.ά.), κάτι που θα υποβαθμίσει περαιτέρω τις ήδη υποβαθμισμένες (ουρές, καθυστερήσεις έως 40 ημέρες για μια απλή εξέταση κ.ά.) παροχές υγείας στους ασφαλισμένους του ιδιωτικού τομέα.

    Στα μέτρα για τον περιορισμό της υγειονομικής δαπάνης που προτείνει το ΙΚΑ περιλαμβάνονται και ορισμένα τα οποία συνεπάγονται τη μετακύληση του κόστους σε εργαζόμενους και συνταξιούχους όπως:

    *Αύξηση των ενσήμων με βάση τα οποία ο ασφαλισμένος λαμβάνει βιβλιάριο ασθενείας. Σήμερα εάν κάποιος εργαζόμενος συμπληρώσει 50 ημερομίσθια θα έχει δωρεάν υγειονομική περίθαλψη τόσο για το τρέχον έτος όσο και για το επόμενο.

    Επ' αυτού ο κ. Βαρθολομαίος επανέρχεται σημειώνοντας ότι «δεν μπορεί με τις εισφορές 2,2 εκατ. ασφαλισμένων να έχουν περίθαλψη 5,5 εκατ. πολίτες», αναφερόμενος στις συζύγους και τα τέκνα των εργαζομένων.

    Επασφάλιστρο

    Κατ' αυτόν τον τρόπο η διοίκηση του ιδρύματος δεν αποκλείει την επιβολή επασφαλίστρου για την υγειονομική περίθαλψη των έμμεσα ασφαλισμένων (οικονομική επιβάρυνση της οικογένειας).

    *Θέσπιση ανωτάτου, κατ' έτος, αριθμού εξετάσεων τις οποίες μπορεί να κάνει δωρεάν κάθε ασφαλισμένος.

    *Συμμετοχή του ασφαλισμένου στο κόστος των εξετάσεων, κάτι που ισχύει και για τα φάρμακα (25%), εκτός ίσως από τις χρόνιες ή ανίατες περιπτώσεις.

    http://www.enet.gr/online/online_text/c=114,id=96327900

  14. #29
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ΓΝΩΜΗ
    Κραχ στις εφημερίες



    ΑΠΟ 1ης Ιανουαρίου θα συμβεί στα νοσοκομεία της χώρας εφημεριακό κραχ. Οι πολίτες θα βρίσκουν τα ντουβάρια και τα μηχανήματα, όχι όμως και γιατρούς για να τους γιατρέψουν.

    Η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Υγείας, εγκληματικά αδιάφορη μέχρι πρόσφατα, εναπόθεσε εξίσου ανόητα τη λύση του προβλήματος στη Σύνοδο υπουργών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, που έγινε την προηγούμενη εβδομάδα στις Βρυξέλλες. Καμιά λύση δεν δόθηκε, όπως ομολόγησαν πανηγυρικά οι ίδιοι.

    Τώρα ζητούν συνάντηση με τους νοσοκομειακούς γιατρούς και παρ' ότι έχουν σαφέστατες προτάσεις εκ μέρους τους, ζητούν και πάλι προτάσεις. Σε κουβέντα να βρισκόμαστε. Θα προτείνουν πάλι κάποια Επιτροπή, πιστεύοντας ότι ενόσω αυτή θα συνεδριάζει για 5-6 χρόνια θα συγκαλυφθούν τα προβλήματα κάτω απ' το χαλί. Γελάστηκαν.

    Οι νοσοκομειακοί γιατροί απαιτούν την εφαρμογή του 48ωρου εβδομαδιαίου χρόνου εργασίας με διασφάλιση των (πενιχρών) απολαβών τους.

    Τα νοσοκομεία φυτοζωούν. Έχουν ανάγκη από προσλήψεις ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού.

    Αν το υπουργείο Υγείας δεν δώσει ικανοποιητικές λύσεις στα προβλήματα των νοσοκομείων και των νοσοκομειακών γιατρών, η αναστάτωση που θα προκληθεί θα είναι ανάλογη εκείνης στον χώρο της Παιδείας.

    Αντέχει τέτοια πράγματα η ελληνική κοινωνία;

    Ο Δημήτρης Βαρνάβας είναι οφθαλμίατρος, μέλος στη Γραμματεία της Ομοσπονδίας Νοσοκομειακών Γιατρών (ΟΕΝΓΕ)



    ΤΑ ΝΕΑ , 13/11/2006

    http://ta-nea.dolnet.gr/print_articl...689&m=N13&aa=1

  15. #30
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μην κατηγορούμε τις τράπεζες, αυτές απλά εφαρμόζουν μια πολιτική "τζάμπα πίστωσης" που προσφέρεται στους πολίτες των δυτικών χωρών, σαν "αντάλλαγμα" για την απώλεια πραγματικού εισοδήματος και θέσεων εργασίας λόγω παγκοσμιοποίησης.

    Με απλά λόγια: χάνει τη δουλειά του (που πάει σε κάποιον Κινέζο, Ινδό κλπ), έχει μείωση πραγματικού εισοδήματος (π.χ. αυξήσεις μισθού της τάξης του 0-4% με την πραγματική ακρίβεια να τρέχει με 6-10%), αλλά προσωρινά το πρόβλημα αμβλύνεται με την τζάμπα πίστωση.

    Απ'οτι θυμάμαι από στατιστικές (δεν ξέρω πόσο αξιόπιστες, αλλά τα νούμερα είναι πολυ συνεπή επι 2 χρόνια τώρα), περίπου το 1/3ο των πολιτών δανείζονται για να καλύψουν πάγιες καθημερινές ανάγκες.

    Στις ΗΠΑ είχαν εφεύρει το "housing ATM" (Home Equity Line of Credit), το οποίο δούλεψε τα 4 τελευταία χρόνια, όσο κρατούσε η ανευ προηγουμένου ανατίμηση των κατοικιών (μεχρι το φθινόπωρο του 2005).
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

Σελ. 2 από 176 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βρέθηκε πλανήτης που είναι πιθανό να είναι κατοικήσιμος σε άλλο ηλιακό σύστημα!
    Από SpartanX στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 217
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-12, 02:37
  2. Πλανήτης Γη: Ώρα Μηδέν(?)
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-08, 14:59
  3. Ο πλανήτης των γυναικών
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-07, 15:59
  4. O δέκατος πλανήτης;
    Από spyrosn στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-05, 23:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας