Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 100
  1. #31
    Εγγραφή
    20-08-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360
    ISP
    HCN
    Είναι τουλάχιστον κρυπτογραφημένα ή κάνουν τις ίδιες βλακείες με το σαπιόμηλο;

  2. #32
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.767
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καταγραφή δεδομένων θέσης του χρήστη σε αρχείο και από το Android

    Αυτό δεν ήταν ανάγκη να στο πεί ειδικός για να το καταλάβεις. Όταν ανανεώνεις τον καιρό σου προσθέτει αυτόματα την τοποθεσία, δεν είναι όμως ακριβές γιατί για παράδειγμα εγω που είμαι στο Περιστέρι πολλές φορές γράφει Αιγάλεω γιατί εκεί είναι η κεραία της κινητής που παίρνω σήμα και επειδή οι κεραίες είναι πολλές η τοποθεσία που αναφέρει η εφαρμογή του καιρού αλλάζει ανάλογα με το που είναι τοποθετημένη η κεραία που σου δίνει σήμα εκείνη τη στιγμή.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  3. #33
    Εγγραφή
    15-10-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΙΝΔΟΣ
    Router
    Netgear
    Εγω βρήκα το αρχείο στο Galaxy S μου αλλά το περιεχομενο του είναι κρυπτογραφημένο. Όλο κατι Κινεζικα μου βγάζει στο notepad όταν το ανοιγω. Το path για το αρχειο είναι:

    /data/data/com.android.location/files/cache.cell

    και περιεχει επίσης τα αρχεία cache.wifi, DATA_Preferences, gls.platform.key

  4. #34
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μπράβο στην Google. Άλλο ένα βήμα για την προστασία μας.

    Αν σου κλέψουν το κινητό και το βρει η αστυνομία θα εντοπίσει με κάθε ακρίβεια τους συνεργούς και τις γιάφκες.

    Επίσης ένα χρήσιμο εργαλείο για τους γονείς καθώς ανέξοδα μπορούν να παρακολουθούν τα παιδιά τους για κακές παρέες.

    Είσαι απατημένος σύζυγος; Κανένα πρόβλημα. Αγοράζεις Android κινητό και με νόμιμους τρόπους βλέπεις τα παραστρατήματα της μοιχαλίδας. Όχι πλέον πανάκριβοι ιδιωτικοί ντετέκτιβ. Με 130€ κάνεις τη δουλειά σου.



    Υπερήφανος κάτοχος LG Optimus GT540.

  5. #35
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.734
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο στην Google. Άλλο ένα βήμα για την προστασία μας.

    Αν σου κλέψουν το κινητό και το βρει η αστυνομία θα εντοπίσει με κάθε ακρίβεια τους συνεργούς και τις γιάφκες.

    Επίσης ένα χρήσιμο εργαλείο για τους γονείς καθώς ανέξοδα μπορούν να παρακολουθούν τα παιδιά τους για κακές παρέες.

    Είσαι απατημένος σύζυγος; Κανένα πρόβλημα. Αγοράζεις Android κινητό και με νόμιμους τρόπους βλέπεις τα παραστρατήματα της μοιχαλίδας. Όχι πλέον πανάκριβοι ιδιωτικοί ντετέκτιβ. Με 130€ κάνεις τη δουλειά σου.
    Είσαι εκ των σεναριογράφων του ΑΜΑΝ, έτσι;
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  6. #36
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Που είναι ο arkara ΟΕΟ ;
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #37
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    SNR / Attn
    21(dB) / 34(dB)
    Για όσους ανησυχουν υπάρχουν λύσεις:
    http://forum.cyanogenmod.com/topic/5...g-google-free/

  8. #38
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SynergyGuru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όσους ανησυχουν υπάρχουν λύσεις:
    http://forum.cyanogenmod.com/topic/5...g-google-free/
    για βάλτο σε wildfire (και κάτι άλλες συσκευές που καρακλειδωσανε το bootloader για τα καλά...............)

  9. #39
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι εκ των σεναριογράφων του ΑΜΑΝ, έτσι;
    Τα τελευταία βράδια βλέπω στο κρεβάτι ΑΜΑΝ teleshopping ώστε να με πάρει ο ύπνος.


    Να θέσω μεγάλο θέμα προς συζήτηση - flame;

    Μήπως τελικά η "ελευθερία" του διαδικτύου που όλοι πίνουμε νερό στο όνομά της δεν είναι τίποτε άλλο από μία καλοστημένη συνωμοσία φακελώματος; Λέω εγώ τώρα ο fan του Λιακόπουλου.

  10. #40
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.734
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως τελικά η "ελευθερία" του διαδικτύου που όλοι πίνουμε νερό στο όνομά της δεν είναι τίποτε άλλο από μία καλοστημένη συνωμοσία φακελώματος; Λέω εγώ τώρα ο fan του Λιακόπουλου.
    Πόσες σελίδες βιβλίο θέλεις να γράψουμε πάνω σ'αυτό;

    Όχι, δεν είναι συνωμοσία... αυτά που κάνουν Google και Apple δεν ανήκουν στο "ελεύθερο" διαδίκτυο, αλλά σε μία συγκεκαλυμένη υπηρεσία που θέλουν να προσφέρουν για την οποία εμείς, κακώς, δεν ενημερωνόμαστε.

    Προφανώς και εγώ χρησιμοποιώ, για την πλάκα μου και μόνο, υπηρεσίες εντοπισμού θέσης, αλλά αυτό είναι άλλο από την χρήση των υπηρεσιών αυτών για οικονομική εκμετάλλευση. Από την άλλη όμως απολαμβάνω τις αντίστοιχες υπηρεσίες όταν αυτές μου προσφέρουν κάτι χρήσιμο...

    Δεν το συνεχίζω άλλο, αλλά πιστεύω ότι κατάλαβες το γιατί μιλάω για βιβλίο!!!
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  11. #41
    Εγγραφή
    26-03-2005
    Περιοχή
    Area 52 (Δίπλα από την 51)
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.804
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14.286/1.020
    ISP
    Forthnet
    Router
    THOMSON TG585 v7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgekk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω βρήκα το αρχείο στο Galaxy S μου αλλά το περιεχομενο του είναι κρυπτογραφημένο. Όλο κατι Κινεζικα μου βγάζει στο notepad όταν το ανοιγω. Το path για το αρχειο είναι:

    /data/data/com.android.location/files/cache.cell

    και περιεχει επίσης τα αρχεία cache.wifi, DATA_Preferences, gls.platform.key
    Και εγώ Samsung Galaxy S έχω, άλλα είναι κενός ο φάκελος (με root explorer κοίταξα). Μήπως έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή Settings--> Location and security--> Use wireless networks? Γιατί εγώ αυτή αν πάω να την τσεκάρω με ζητάει να κάνω agree/disagree στο παρακάτω...

    Allow Google's location service to collect anonymous location data. Collection will occur even when no applications are running.

    Λογικά αυτή η επιλογή δημιουργεί το αρχείο cache.cell και αν ισχύει αυτό τότε σε αντίθεση με την apple η google σε ρωτάει αν επιθυμείς ή όχι την συλλογή πληροφοριών. Απλά κάποιοι συνήθως πατάνε agree χωρίς ποτέ να διαβάσουν τι γράφει.

  12. #42
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.819
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως τελικά η "ελευθερία" του διαδικτύου που όλοι πίνουμε νερό στο όνομά της δεν είναι τίποτε άλλο από μία καλοστημένη συνωμοσία φακελώματος; Λέω εγώ τώρα ο fan του Λιακόπουλου.
    Δεν ειναι θεμα συνωμοσιας... ειναι θεμα εθνικων συμφεροντων. Η αμερικη αυτη τη στιγμη εχει το edge οσον αφορα τις τεχνολογιες IT και το εκμεταλλευται στο επακρο αφου εχει εξαναγκασει (μεσω των μυστικων υπηρεσιων) σε απολυτη συνεργασια τις εταιρειες που δραστηριοποιουνται στο εδαφος της... ειτε η εταιρεια λεγεται apple, ειτε λεγεται google, ειτε λεγεται microsoft, ειτε λεγεται facebook, ειτε blackberry, ειτε οτιδηποτε αλλο. Ετσι το πλεονεκτημα που υπαρχει απ'την ευρεια χρηση αμερικανικων υπηρεσιων / προϊοντων, μετατρεπεται σε πλεονεκτημα οσον αφορα τη συλλογη δεδομενων. Ουτε με το "Echelon" δεν ειχαν επιτυχει τοσο ευρεια παρακολουθηση...

    Μαλιστα οι ΗΠΑ θελησαν να το κανουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ πλεονεκτημα με τη χρηση encryption. Ετσι οι εθνικοι φορεις, ακομα και με man in the middle παρακολουθηση, δε θα μπορουσαν να δουν τι κανει πχ ενας blogger, ενας gmailer ή ενας χρηστης blackberry... ενω οι ΗΠΑ θα τα ειχαν ολα "ξεκλειδωτα". Σε καποιες περιπτωσεις η αντιδραση αλλων χωρων ηταν τοσο εντονη που εκαναν καποιες παραχωρησεις... σου λεει οκ, προκειμενου να χασουμε ολο το data stream των πληροφοριων, ας βλεπουν και οι του ταδε κρατους.

    Προ 2 εβδομαδων η FSB (διαδοχος της KGB) ουσιαστικα απειλησε εμμεσα οτι αμα δεν παρουν τα "κλειδια" απ'τους αμερικανους, μπορει και να bannαρουν τη χρηση hotmail/gmail/skype κτλ

  13. #43
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δυστυχώς κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν. Από τη μία έχεις όλα τα πιτσιρίκια με τα φατσομπούκια και όλο το συρφετό και από την άλλη όλοι αυτοί που είναι εναντίον αλλά τους χαϊδεύουν τα αυτιά οι εταιρίες με WOW κινήσεις όπως ο ανοιχτός κώδικας.

    Ζούμε σε μία καπιταλιστική κοινωνία και κουμάντο κάνουν τα λεφτά. Κανένας δεν το κάνει για την ψυχή της μάνας του. Όταν το καταλάβουμε τότε θα ξυπνήσουμε.

    Οι εταιρίες αυτές κοστίζουν πολλά $$$ διότι πάτησαν επί πτωμάτων και συγκεκριμένα των δικών μας. Πραγματικά έχω πάψει να ασχολούμαι με το θέμα. Το μόνο που με νοιάζει πλέον είναι μη χάσω τους λογαριασμούς email που χρησιμοποιώ και παραβιαστεί το ebanking μου.

    Θα περίμενα μάλιστα σε τεχνολογικά forum όπως αυτό οι άνθρωποι να είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα. Πολλοί εδώ μέσα έχουν δημοσιεύσει εργασίες στη σχολή τους. Αυτά τα γραπτά μένουν για πάντα στο νετ. Μία λεπτομερέστερη αναζήτηση και κάπου θα βρεθεί μια τρύπα.

    Φίλος μου έψαξε από περιέργεια για το nickname του και βρήκε πολλά προσωπικά στοιχεία. Και σκεφθείτε ότι είναι εναντίων όλων των κοινωνικών δικτύων κτλ και πολύ προσεκτικός. Απλά κάποια εταιρία - υπηρεσία δεν ήταν.

  14. #44
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παρατηρώ ότι ούτε και σ' εμένα υπάρχει cache.cell/cache.wifi αρχείο και ο φάκελος data είναι κενός. Αν έχει να κάνει με την επιλογή που αναφέρει ο golity τότε θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

    ΥΓ: Ουδέποτε ενεργοποίησα την "Χρήση ασυρμάτων δικτύων" (Use wireless networks) [Ρυθμίσεις > Τοποθεσία και ασφάλεια]
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  15. #45
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναί έ; Μήπως ξέχασες την έκδοση ταυτότητας στα 14 σού ή/και διαβατήριου; Μήπως ξέχασες κάθε πράξη που απαιτούσε την εγγραφή σου ή τη κατάθεση συγκεκριμένων στοιχείων (λογαριασμός τράπεζας, δίπλωμα οδήγησης, εγγραφή σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ κ.ο.κ.; ) Το Facebook περιμέναμε για το φακέλωμα! Βέβαια τα μέν είναι υποχρεωτικά και το αποτελεσμά τους σημαντικό τα δε είναι καθαρά εξ'επιλογής χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Καλά, σιγά τα (κόκκινα) αυγά.
    Τι σχέση έχει τώρα η ταυτότητα με το facebook που πάει ο καθένας και καταγράφει με λεπτομέρεια τη ζωή του ξέχασες να μας πεις...

    Το να καταγράφει τις τελευταίες 50 θέσεις δεν είναι θέμα. Το να τις στέλνει στη google είναι. Και το λογικό βέβαια είναι οτι τις στέλνει...

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-10, 22:09
  2. Διάβασμα δεδομένων από αρχείο txt με SQL και αναβάθμιση πίνακα
    Από berta στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-09, 09:47
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-09, 01:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας