Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    28-03-2011
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    Asus N55U
    SNR / Attn
    6/6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Unhappy
    Link Status Connected
    Rate (Up/Down) 509/2048 kbps
    Noise Margin (Up/Down) 24.5/9 db
    Modulation Type ADSL_2plus
    Line Attenuation (Up/Down) 21.2/33.8 db
    Output Power (Up/Down) 12.1/18.9 dbm
    Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Max Rate(Up/Down) 886/6224 kbps
    Interleave depth 8
    Annex Type AnnexA
    CRC errors 0

    Το Πάσχα άλλαξα πάροχο από connex σε wind. Στον ΟΤΕ με isdn γραμμή, κλείδωνα στα 4000 kbps. Υπέθετα ότι είχα πρόβλημα. Έκοψα τις προεκτάσεις, άλλαξα σε pstn, άλλαξα πάροχο, πήγα στην πρώτη πρίζα και φρέσκαρα/διόρθωσα όλες τις ενώσεις. Έβγαλα τα τηλέφωνα, έβαλα απ' ευθείας το ρούτερ για να το δοκιμάσω (ZTE ZV10 H108L) και βλέπω τα παραπάνω, και το δίκτυο να σέρνεται. Η πολυκατοικία είναι 10ετίας σε άψογη κατάσταση. Νομίζετε ότι πρέπει να δηλώσω βλάβη; Και πού; ΟΤΕ ή WIND;

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2011
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    Asus N55U
    SNR / Attn
    6/6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τεχνική υποστήριξη Wind - Μου είπαν ότι θα επικοινωνήσει τεχνικός μαζί μου. Με πήρε στο επόμενο μισάωρο! Το "κλείδωσε" στα 6mbps και η ταχύτητα ανέβηκε στα
    Link Status Connected
    Rate (Up/Down) 509/6143 kbps
    Noise Margin (Up/Down) 24.6/9 db
    Modulation Type ADSL_2plus
    Line Attenuation (Up/Down) 21.1/34.1 db
    Output Power (Up/Down) 12/18.3 dbm
    Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Max Rate(Up/Down) 1033/6524 kbps
    Interleave depth 8
    Annex Type AnnexA
    CRC errors 0
    Με διαβεβαίωσε ότι η ταχύτητα δεν μπορεί να ανέβει άλλο, αλλά δεν μου κάθονται καλά με τέτοιο attenuation. Γιατί με το ίδιο s/n τριπλασιάστηκε η ταχύτητα. Ζήτησα τεχνικό για βλάβη. Πάντως ήταν ευγενικός και εξυπηρετικός.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Πριν δεν ησουν σε ADSL2+ και μαλιστα ησουν σε πορτα ρυθμισμενη στα 2Mbps (προφιλ ΟΤΕ).

    Υστερα σε γυρισαν σε ADSL2+, αλλα σε κλειδωσαν στα 6 με 512 upload.

    Αν θελεις παραπανω, μπορεις να παρεις τηλεφωνο να αναφερεις πως θελεις να πας σε προφιλ με SNRM 6. Μην ξεχασεις να αναφερεις οτι εχεις 512 upload.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2011
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    Asus N55U
    SNR / Attn
    6/6(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν κατάλαβα την απάντησή σου. Είπα ότι κλείδωνα στα 4 και κάτι στον οτε, πως ήμουν σε πόρτα κλειδωμένη στα 2. Και από ότι βλέπεις στα στατιστικά, δεν άλλαξε τίποτα. Και Modulation Type ADSL_2plus ήταν και παραμένει, και το max rate είναι χαμηλά. Η γραμμή είναι του δικτύου της wind και dslm δικό της. Άρα; Άλλωστε ρώτησα τον συνομιλητή μου τι έκανε και μου απάντησε ότι δεν άφησε την γραμμή να προσπαθεί να κλειδώσει έως τα 24, αλλά την κλείδωσε στα 6. Από που συμπεραίνεις ότι δεν ήμουν σε adsl2+. Και εντέλλει δικαιολογείται τέτοιο max rate; Επίσης νομίζω ότι οι εταιρείες έχουν δικό τους όριο snrm, γιατί να το αλλάξουν για μένα;

  5. #5
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sjiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με διαβεβαίωσε ότι η ταχύτητα δεν μπορεί να ανέβει άλλο, αλλά δεν μου κάθονται καλά με τέτοιο attenuation.
    Tι "τέτοιο attenuation"; 34dB, προς το ...χάλια θα έλεγα ότι είναι το attenuation σου. Για τόσο είναι γραμμή σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η γραμμη φαινετε οκ με τα στατιστικα που εχει βαλει αλλα τουλαχιστον ενα 9-10 επρεπε να εχει...Τωρα φιλε sjiannis βγαλε ολα και να αφησε μονο το μοντεμ στην γραμμη χωρις τηλ κτλπ κοιταξε την καλωδιωση σου και να δοκιμασε με ενα αλλο μοντεμ.Αν δεν καταφερεις κατι ξανα παρε τηλ στην τεχνικη υποστηριξη..
    Eπιτελους VDSL

  7. #7
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alex24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γραμμη φαινετε οκ με τα στατιστικα που εχει βαλει αλλα τουλαχιστον ενα 9-10 επρεπε να εχει...Τωρα φιλε sjiannis βγαλε ολα και να αφησε μονο το μοντεμ στην γραμμη χωρις τηλ κτλπ κοιταξε την καλωδιωση σου και να δοκιμασε με ενα αλλο μοντεμ.Αν δεν καταφερεις κατι ξανα παρε τηλ στην τεχνικη υποστηριξη..
    το att δεν λεει κατι απο μονο του. αν υπαρχουν "παρασιτα" στη γραμμη (πχ οπως στη δικη μου), η ταχυτητα περιοριζεται αφου χανεις καποιες συχνοτητες.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thenetpoet Εμφάνιση μηνυμάτων
    το att δεν λεει κατι απο μονο του. αν υπαρχουν "παρασιτα" στη γραμμη (πχ οπως στη δικη μου), η ταχυτητα περιοριζεται αφου χανεις καποιες συχνοτητες.
    Ενταξει δεν χανει να δοκιμασει τα παραπανω που ειπα και να παρει ενα τηλ στη wind...Ισως και να παιζει crosstalk...Επισης ισως ενα διαγραμμα με το dmt tool η orbmt θα μας φωτιζε....
    Eπιτελους VDSL

  9. #9
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sjiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα την απάντησή σου. Είπα ότι κλείδωνα στα 4 και κάτι στον οτε, πως ήμουν σε πόρτα κλειδωμένη στα 2. Και από ότι βλέπεις στα στατιστικά, δεν άλλαξε τίποτα. Και Modulation Type ADSL_2plus ήταν και παραμένει, και το max rate είναι χαμηλά. Η γραμμή είναι του δικτύου της wind και dslm δικό της. Άρα; Άλλωστε ρώτησα τον συνομιλητή μου τι έκανε και μου απάντησε ότι δεν άφησε την γραμμή να προσπαθεί να κλειδώσει έως τα 24, αλλά την κλείδωσε στα 6. Από που συμπεραίνεις ότι δεν ήμουν σε adsl2+. Και εντέλλει δικαιολογείται τέτοιο max rate; Επίσης νομίζω ότι οι εταιρείες έχουν δικό τους όριο snrm, γιατί να το αλλάξουν για μένα;
    Το τι λεει το modem δεν ειναι παντα αυτο που συμβαινει. Υπαρχουν δυστυχως και οι δυσλειτουργιες στις τερματικες συσκευες, οχι απο βλαβη, αλλα απο ζητημα λογισμικου.

    Απο την αλλη, υπαρχουν αρκετοι τροποι για να ορισεις την ταχυτητα του πελατη. Βλεπω οτι ησουν κλειδωμενος σε αυτο το rate, σε modulation G992.1 (ADSL) για καποιον ΧΨΩ λογο (πιο πιθανο να ηταν η πορτα ρυθμισμενη απο πριν για τον προηγουμενο - εχει τυχει απειρες φορες). Αυτο φανηκε απο την μεταβαση σου στο 6ρι προφιλ, που χρησιμοποιει προφανως ADSL2 ή ADSL2+ modulation (το οποιο πολυ πιθανο να εχει και αυτο 512 στο upload, σαν failsafe - ολες οι εταιριες εχουν καποια προφιλ, για να τα χρησιμοποιουν ως ευκολη λυση των βλαβων) και την μηδενικη αλλαγη στο SNRM (το οποιο ειναι και το target by default στην Wind) με την ταυτοχρονη αυξηση της ταχυτητας συγχρονισμου. Αυτο γιατι το ADSL2/ADSL2+ χρησιμοποιει μεγαλυτερο ευρος συχνοτητων απο το ADSL κι ετσι το modem μου ειχε την "ευχερεια" να χρησιμοποιησει τις παραπανω συχνοτητες του ADSL2/ADSL2+.

    Το target SNRM το οποιο χρησιμοποιουν οι παροχοι ειναι η κατωτατη τιμη, το SNRM ειναι ομως κατι το οποιο υπολογιζεται κατα το training του modem με το δικτυο και χρησιμοποιειται για να καθορισει τον συγχρονισμο σου.

    Σου συστηνω να παρεις τηλεφωνο να επαναφερεις την γραμμη στις αρχικες ρυθμισεις της Wind (αυτες που ειχες πριν ΔΕΝ ΗΤΑΝ οι αρχικες ρυθμισεις της Wind) ή για μεγαλυτερο συγχρονισμο και ενα ρισκο για ΠΙΘΑΝΟΥΣ αποσυγχρονισμους να ζητησεις να μπει η γραμμη σε target SNRM 6 και fast path.

    Θα κερδισεις περιπου 1mbit στο download αν τα συνδυασεις αυτα (+2 περιπου απο το SNRM και -1 απο το fastpath) ή αν ζητησεις μονο το Target SNRM 6 τοτε θα εισαι περιπου +2. Και στις περιπτωσεις θα εχεις upload 1mbit, γιατι προς το παρον εισαι στα 512 (509) κατι το οποιο φαινεται οτι εχει οριστει biased απο τις ρυθμισιες του προφιλ που εισαι τωρα μεσω των στατιστικων στο modem σου (24dB SNRM στο upload).

  10. #10
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κερδισεις περιπου 1mbit στο download αν τα συνδυασεις αυτα (+2 περιπου απο το SNRM και -1 απο το fastpath) ή αν ζητησεις μονο το Target SNRM 6 τοτε θα εισαι περιπου +2. Και στις περιπτωσεις θα εχεις upload 1mbit, γιατι προς το παρον εισαι στα 512 (509) κατι το οποιο φαινεται οτι εχει οριστει biased απο τις ρυθμισιες του προφιλ που εισαι τωρα μεσω των στατιστικων στο modem σου (24dB SNRM στο upload).
    δεν ειναι απαραιτητο οτι θα χασει σε ταχυτητα απο το fastpath.. μονο αν του το γυρισουν θα δειξει σιγουρα.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Εξ οσων γνωριζω, ο interleaver παρεμβαλλεται και κατα τη διαρκεια του συγχρονισμου, δημιουργωντας ιδανικοτερες συνθηκες κατα το Bit ERror Testing που λαμβανει χωρα κατα τη διαρκεια του συγχρονισμου. Ετσι, επιτυγχανεται μεγαλυτερος συγχρονισμος στα χαρτια, ομως στην πραξη οι ταχυτητες ειναι περιπου ιδιες, γιατι δεσμευονται καποια kbits απο τον interleaver δημιουργωντας overheads. Εχει συζητηθει εκτενως το ολο θεμα, βεβαια..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cmaniac : 08-05-11 στις 00:01.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    γι αυτο λεω οτι κατα πασα πιθανοτητα μπορει και να μη χασει τιποτα σε ταχυτητα, τουλαχιστον κατι εμφανες.
    συνηθως λογω "χειρότερης" διόρθωσης λαθών θα χαθεί οτι χαθεί με το fastpath.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-09, 16:55
  2. Πολύ προβληματική γραμμή και επιλογή router
    Από _crAss_ στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-08, 13:17
  3. Προβληματική γραμμή
    Από mpetou στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-08, 12:01
  4. προβληματικη γραμμη
    Από vtr1000f στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-07, 08:21
  5. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-07, 22:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας