Εμφάνιση 1-3 από 3

Θέμα: TG585 και VPN

  1. #1
    Χαιρετώ όλη την κοινότητα,
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να παίξει το VPN στο TG585.

    Είναι καθαρά πρόβλημα του modem (και της τεκμηρίωσης) γιατί χρησιμοποιώντας άλλα modem (Comtrend, Linksys) λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να αλλάξω τις ρυθμίσεις μου. Θα χρησιμοποιούσα κάποιο από τ' άλλα, αλλά στην περιοχή που έχω μετακομίσει τώρα το TG λειτουργεί πολύ καλύτερα (τα άλλα κάνουν συνεχείς αποσυνδέσεις).

    Χρησιμοποιώ OpenVPN σε Linux.
    Έχω κάνει port forwarding το UDP 1194 (για την ακρίβεια ένα port range από 1193 ώς 1196 και UDP και TCP)
    Έχω απενεργοποιήσει το firewall.
    Τίποτα όμως.

    Θα ήθελα να προσθέσω ότι έχω κάνει αναβάθμιση στο modem στην έκδοση 8.2.7 από το site της Forthnet και το modem είναι v7.

    Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη
    Ευχαριστώ πολύ
    Ανδρέας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sv1jsb : 08-05-11 στις 20:41. Αιτία: Προσθήκη έκδοσης firmware

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα! επειδή και εγώ δουλεύω με VPN σε linux και όχι μόνο openvpn αλλά και pptp σε openwrt router, με 780 και 585 τώρα παίζει μια χαρά! αν έχεις ανοίξει τις σωστές πορτες πρέπει να είσαι οκ! εγώ έχω την 1723 μόνο. Μήπως είναι κάτι στα 2 άκρα? υπολογιστές ή τι άλλο έχεις? επίσης για να παίζεις θες static ip, λογικά δεν έχεις, οπότε έχεις καταχώρηση για DynDNS πχ? εγώ αυτό δουλεύω! κάτι από αυτά θα φταιει γιατι το adsl router δεν μπορει να σου κόβει το VPN αν έχεις ορίσει όνομα στην ip σου (πχ Dyndns) και έχεις ανοίξει την σωστή πόρτα!

  3. #3
    Καλημέρα,
    δυστυχώς δεν είναι πρόβλημα setup. Στο dyndns γίνεται register η IP. Στο σπίτι, όπου αντιμετωπίζω και το πρόβλημα, είναι ο client του vpn οπότε ούτε και port forwαrding δεν χρειάζεται, αλλά παρ' όλα αυτά το έχω κάνει και έχω κλείσει και το firewall. Αν χρησιμοποιήσω οποιοδήποτε από τα άλλα δύο modem (στα οποία, δεν έχω κάνει ούτε port forwarding και το firewall τους είναι ενεργό) η σύνδεση επιτυγχάνεται μια χαρά.
    Κάτι άλλο φταίει.
    Εσένα έπαιξε από το κουτί του το 585; Δεν έκανες τίποτα; (άλλο εκτός από τα standard)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sv1jsb : 09-05-11 στις 20:20.

Παρόμοια Θέματα

  1. ΝΑΤ και TG585 v7
    Από Stathis_ στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-10, 03:02
  2. Thomson TG585 v7 και τηλεφωνο!
    Από math1 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-09, 18:13
  3. THOMSON TG585 v7 και ports
    Από Kostas2419 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-09, 09:06
  4. AΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΚΑΙ MODEM REBOOT ΣΕ ISDN ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ SPEEDTOUCH 530/THOMSON TG585 v7
    Από mariannaG στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-09, 11:12
  5. WRT54GC και TG585 v7
    Από golinari στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-08, 10:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας