Σελ. 1 από 28 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 420
  1. #1
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    606
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Vodafone
    Γεια σε ολους! Ζηταω προκαταβολικα συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα ηθελα εδω και πολλες μερες να τα γραψω, ισως και μηνα τωρα...

    Εδω και χρονια ελεγα μεταξυ σοβαρου και αστειου πως οταν βγει το Duke Nukem Forever τοτε και εγω θα παρω νεο pc, οποτε πανε 10 χρονια σχεδον απο τοτε που το πρωτοσκεφτηκα καθως και το pc μου ειναι 10 χρονων πλεον

    Βλεποντας ολα αυτα τα καινουρια games που εχουν φτασει σε αλλο επιπεδο πλεον και δεν εχω παιξει σχεδον κανενα απο αυτα + ο παραγοντας DNF, νομιζω πως ηρθε η ωρα!

    Επειδη ομως πλεον το εχω χασει τελειως με το hardware, θελω τα φωτα σας.

    Λοιπον, καταρχας να ξεκαθαρισω πως θελω τα windows να ειναι XP σε καθε περιπτωση και δεν γουσταρω να βαλω Vista η 7. Λογικα θα πρεπει να βαλω τα XP 64 bit, σωστα; (γιατι δεν ξερω τις διαφορες μεταξυ 32 και 64 )
    Aν και δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα με το DirectX που δεν υποστηριζονται οι νεες του εκδοσεις απο τα XP...

    Και το ξεκαθαριζω απο την αρχη αυτο για τα windows, για να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας και αν θα υπαρξει καποιο προβλημα με το καινουριο pc για τους drivers, μηπως δεν βγαινουν για XP πλεον..?

    Το budget λοιπον προοριζεται γυρω στα 1000-1200 ευρω και μιλαω μονο για hardware οσον αφορα το tower μονο, γιατι περιφερειακα δεν θα αλλαξω. Ηταν τα μονα που αλλαξα προσφατα στο PC.

    Θελω επισης να ειναι upgradeable και με τα χρονια να μπορω να αλλαζω parts, οσο γινεται βεβαια γιατι αυτο ειναι σχετικο. Ας πουμε στο παλιο pc δεν μπορω πλεον να κανω κατι εδω και χρονια, γιατι η motherboard (nForce 3) δεν εχει ουτε καν PCI Express για παραδειγμα...

    Οποτε προτεινετε μου γενικα μια συνθεση, με την πιο νεα τεχνολογια σε αυτο το budget που διαθετω (USB3, GDDR5, HDMI, κτλ..) γιατι δεν ξερω τιποτα πλεον...

    Επισης, ηθελα να μου πειτε τι ακριβως παιζει με τo 3D (η οπως αλλιως λεγεται αυτη η τεχνολογια) που δειχνει σε αυτο το video και αν αξιζει τον κοπο.

    http://www.youtube.com/watch?v=5EAtl...layer_embedded

    Ενα αλλο θεμα επισης ειναι πως επειδη δεν θα μπορω να το στησω εγω, θελω προτασεις για καποιο καλο μαγαζι στο κεντρο της Αθηνας να το αγορασω και να μου το στησουν κιολας αλλα και να εχω και service με την εγγυηση.
    Μακρια απο e-shop, πλαισιο και γενικως αλυσιδες αν και δεν χρειαζεται να το διευκρινησω αυτο μαλλον, ολοι εδω μεσα ξερετε πιστευω την κοροιδια τους και εγω την εχω περασει προσωπικα πολυ ασχημα.
    1000 φορες σε μικρα μαγαζακια που θα μπορω να εχω μια αξιοπρεπη εξυπηρετηση και μια προσωπικη επικοινωνια και οχι πρωτοκολλα και ρομποτικες απροσωπες συμπεριφορες.

    Επεισης θελω να το παρω με δοσεις αλλα αυτο θα μου πειτε ειναι δικο σου θεμα και κατοπιν συνενοησεως με το μαγαζι. Απλα το ειπα γιατι και καποιος αλλος ισως πηρε απο καπου καινουριο pc με δοσεις και μπορει να μου προτεινει.

    Εγραψα ολοκληρο κειμενο χωρις να πω καν για καποιο συγκεκριμενο hardware, ξερω ειναι ηληθιο, αλλα δεν εχω ιδεα γι'αυτο

    Απλα να ξερετε οτι προοριζεται μονο για gaming και θελω να μην εχω προβλημα με την ταχυτητα, τουλαχιστον για καμποσο καιρο.

    Συγνωμη που το κουρασα, απλα ηθελα να σας πω πως εχει η κατασταση.

    Οποτε περιμενω τις προτασεις σας και σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας αν διαβασετε ολο αυτο το κατεβατο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cyberdemon87 : 14-05-11 στις 14:12.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-03-2011
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cyberdemon87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε ολους! Ζηταω προκαταβολικα συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα ηθελα εδω και πολλες μερες να τα γραψω, ισως και μηνα τωρα...

    Εδω και χρονια ελεγα μεταξυ σοβαρου και αστειου πως οταν βγει το Duke Nukem Forever τοτε και εγω θα παρω νεο pc, οποτε πανε 10 χρονια σχεδον απο τοτε που το πρωτοσκεφτηκα καθως και το pc μου ειναι 10 χρονων πλεον

    Βλεποντας ολα αυτα τα καινουρια games που εχουν φτασει σε αλλο επιπεδο πλεον και δεν εχω παιξει σχεδον κανενα απο αυτα + ο παραγοντας DNF, νομιζω πως ηρθε η ωρα!

    Επειδη ομως πλεον το εχω χασει τελειως με το hardware, θελω τα φωτα σας.

    Λοιπον, καταρχας να ξεκαθαρισω πως θελω τα windows να ειναι XP σε καθε περιπτωση και δεν γουσταρω να βαλω Vista η 7. Λογικα θα πρεπει να βαλω τα XP 64 bit, σωστα; (γιατι δεν ξερω τις διαφορες μεταξυ 32 και 64 )
    Aν και δεν ξερω αν υπαρχει προβλημα το DirectX δεν υποστηριζονται οι νεες του εκδοσεις απο τα XP...

    Και το ξεκαθαριζω απο την αρχη αυτο για τα windows, για να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας και αν θα υπαρξει καποιο προβλημα με το καινουριο pc για τους drivers, μηπως δεν βγαινουν για XP πλεον..?

    Το budget λοιπον προοριζεται γυρω στα 1000-1200 ευρω και μιλαω μονο για hardware οσον αφορα το tower μονο, γιατι περιφερειακα δεν θα αλλαξω. Ηταν τα μονα που αλλαξα προσφατα στο PC.

    Θελω επισης να ειναι upgradeable και με τα χρονια να μπορω να αλλαζω parts, οσο γινεται βεβαια γιατι αυτο ειναι σχετικο. Ας πουμε στο παλιο pc δεν μπορω πλεον να κανω κατι εδω και χρονια, γιατι η motherboard (nForce 3) δεν εχει ουτε καν PCI Express για παραδειγμα...

    Οποτε προτεινετε μου γενικα μια συνθεση, με την πιο νεα τεχνολογια σε αυτο το budget που διαθετω (USB3, GDDR5, HDMI, κτλ..) γιατι δεν ξερω τιποτα πλεον...

    Επισης, ηθελα να μου πειτε τι ακριβως παιζει με τo 3D (η οπως αλλιως λεγεται αυτη η τεχνολογια) που δειχνει σε αυτο το video και αν αξιζει τον κοπο.

    http://www.youtube.com/watch?v=5EAtl...layer_embedded

    Ενα αλλο θεμα επισης ειναι πως επειδη δεν θα μπορω να το στησω εγω, θελω προτασεις για καποιο καλο μαγαζι στο κεντρο της Αθηνας να το αγορασω και να μου το στησουν κιολας αλλα και να εχω και service με την εγγυηση.
    Μακρια απο e-shop, πλαισιο και γενικως αλυσιδες αν και δεν χρειαζεται να το διευκρινησω αυτο μαλλον, ολοι εδω μεσα ξερετε πιστευω την κοροιδια τους και εγω την εχω περασει προσωπικα πολυ ασχημα.
    1000 φορες σε μικρα μαγαζακια που να εχω μια αξιοπρεπη εξυπηρετηση και να μπορω να μιλησω φιλικα και οχι με πρωτοκολλα και ρομποτικες απροσωπες συμπεριφορες.

    Επεισης θελω να το παρω με δοσεις αλλα αυτο θα μου πειτε ειναι δικο σου θεμα και κατοπιν συνενοησεως με το μαγαζι. Απλα το ειπα γιατι και καποιος αλλος ισως πηρε απο καπου καινουριο pc με δοσεις και μπορει να μου προτεινει.

    Εγραψα ολοκληρο κειμενο χωρις να πω καν για καποιο συγκεκριμενο hardware, ξερω ειναι ηληθιο, αλλα δεν εχω ιδεα γι'αυτο

    Απλα να ξερετε οτι προοριζεται μονο για gaming και θελω να μην εχω προβλημα με την ταχυτητα, τουλαχιστον για καμποσο καιρο.

    Συγνωμη που το κουρασα, απλα ηθελα να σας πω πως εχει η κατασταση.

    Οποτε περιμενω τις προτασεις σας και σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας αν διαβασετε ολο το κειμενο!
    Αν μου διακιολογησεις γιατι πρεπει να σου κανω προταση με XP να προχωρησω...

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα 64 bit λειτουργικά, μπορούν να δούν και να αξιοποιήσουν όση μνήμη και να βάλεις.
    Άρα, πάς για XP Pro x64, που με γρήγορο ψάξιμο, δεν τα βρήκα στην αγορά.

    Η οθόνη σου σε τί ανάλυση παίζει ;
    Έχεις προτίμηση σε πλατφόρμα (INTEL - AMD) ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    606
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Vodafone
    @hexadecimal

    Χαχα! Γιατι τα θεωρω ανουσια και πολυ κατωτερα των XP, πιο βαρια και δεν με ενδιαφερει καθολου το interface. Ειδικα τα Vista, για τα 7 δεν μπορω να μιλησω γιατι λιγο εχω ασχοληθει. Αν μπορουσα θα εβαζα ubuntu αλλα το θελω για gaming οπως ειπα.

    Αλλα εξηγησε μου γιατι ισως εχω λαθος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cyberdemon87 : 14-05-11 στις 14:30.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cyberdemon87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχα! Γιατι τα θεωρω ανουσια και πολυ κατωτερα των XP, πιο βαρια και δεν με ενδιαφερει καθολου το interface. Ειδικα τα Vista, για τα 7 δεν μπορω να μιλησω γιατι λιγο εχω ασχοληθει. Αν μπορουσα θα εβαζα ubuntu αλλα το θελω για gaming οπως ειπα.

    Αλλα εξηγησε μου γιατι ισως εχω λαθος.
    Vista? Που την θυμήθηκες την μεγαλύτερη αποτυχία λογισμικού που έχει βγει ποτε?

    Τα 7 είναι αρκετά ανώτερα απο τα xp και όχι τόσο βαριά όσο νομίζεις.

    Νομίζω πως είναι μονόδρομος εφόσον θες gaming.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    606
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Vodafone
    @cranky

    Οχι, δεν με πειραζει, αν και κατι σχολια που διαβασα προσφατα λενε πως η AMD εχει πεσει σε σχεση με Intel, αλλα ισως δεν ισχυουν.

    H οθονη μου ειναι LG W2253V και παιζει στα 1920 X 1080, συνδεμενη με DVI (εχει και θυρα HDMI, απλα η καρτα γραφικων δεν εχει).

    ........Auto merged post: Cyberdemon87 πρόσθεσε 1 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    @Νikosanagn

    Ισως εχεις δικιο για 7, γιατι δεν εχω εμπειρια. Απλα τα XP μου εχουν γινει και συνηθεια τοσα χρονια, τα ξερω καλα, εχω κλεισει services και τετοια, ειναι ελαφρια κτλ, αλλα σιγουρα αυτα θα γινονται και στα 7.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cyberdemon87 : 14-05-11 στις 14:29. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Όπως θα έλεγε και κάποιος άλλος απο εδώ μέσα, έβγα απο τη σπηλιά

    Δεν μπορώ να απαντήσω ούτε εγώ ούτε κανένας αν τα 7 τελικά είναι ένα καλό λογισμικό, αλλα είναι σίγουρα καλύτερα απο τα vista και όχι τόσο δύσκολο στο να τα μάθεις, εγώ θα έλεγα οτι πρέπει οπωσδήποτε να πας σε 7ρια, σε λίγο ρε συ θα βγουν τα 8 και εσύ θα είσαι ακόμα στα xp?

    Ντάξει τώρα θα μου πεις δεν είναι επιχείρημα αυτό, αλλα και απο την άλλη δεν ξέρω αν τα xp θα μπορέσουν να εκμεταλευτουν το hardware που πας να βάλεις, και επιπλέον, υπάρχουν στην αγορά μιλάμε για πολλών χρόνων λογισμικό πια.

    Η απόφαση δικιά σου.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    606
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Vodafone
    Θα βγω :P

    Οκ, αυτο σκεφτηκα και εγω, οτι ισως δεν αξιοποιηθει το hardware με τα XP. Αφου δεν γινεται αλλιως θα βαλω 7.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Μια λειτουργία που μου έρχεται πρόχειρη στο μυαλό που δεν έχουν τα xp είναι το trim, που "φροντίζει" τον ssd.

    Αυτό που προτείνω, είναι να βάλεις καμια δοκιμαστική έκδοση windows 7 για κανένα μήνα και αν δεν σου αρέσουν νομίζεις οτι δεν μπορείς να τα μάθεις κλπ πας στα xp, πάντως μην περιμένεις να τα μάθεις όλα με τη μια θέλει υπομονή και να αφιερώσεις λίγο χρόνο, αλλα πιστεύω αξίζει τον κόπο.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    606
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Vodafone
    Δεν υπαρχει προβλημα, θα βαλω 7 αν ειναι να εχω "κοφτες" απο τα XP. Θα τα συνηθισω με τον καιρο.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-05-2008
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    windows 7 ultimate σου προτεινω εγω απο την πλευρα μου..και 64βιτ εννοειται.
    απο εκει και περα αν θελεις να αγορασεις υπολογιστη να προτιμησεις το πλαισιο και οχι το eshop.

  12. #12
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kezar Εμφάνιση μηνυμάτων
    windows 7 ultimate σου προτεινω εγω απο την πλευρα μου..και 64βιτ εννοειται.
    απο εκει και περα αν θελεις να αγορασεις υπολογιστη να προτιμησεις το πλαισιο και οχι το eshop.
    Ναι γιατί ως γνωστών 2 μαγαζία υπάρχουν στην Ελλάδα με εξαρτήματα pc. Plaisio - eshop.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    606
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Vodafone
    Ok, σε ευχαριστω για την προταση των Windows.

    Δεν θελω ουτε απο Πλαισιο και σιγουρα ουτε απο e-shop. Ειναι και οι 2 αλυσιδες απαραδεκτες, ειδικα σε θεμα service και εξηπηρετησης. Γι'αυτο ρωτησα για κανενα αλλο μαγαζι.

    Τελος παντων, θα το δω και εγω απο που θα το παρω, αυτο που θελω να μαθω τωρα ειναι ολο το configuration που αξιζει να αγορασω.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-05-2008
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νikosanagn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γιατί ως γνωστών 2 μαγαζία υπάρχουν στην Ελλάδα με εξαρτήματα pc. Plaisio - eshop.
    οχι αλλα αν σκεφτεις λιγο σοβαρα οτι το ενα μαγαζακι κλεινει μετα το αλλο ναι αυτα τα 2 υπαρχουν που μπορεις να εμπιστεφτεις αφοβα..αν τωρα εσυ θες να πας στο μαγαζακι της γειτονιας σου και να ρισκαρεις τα λεφτα σου οκ κανε το..

  15. #15
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Ναι, οκ οτι πεις. Λες και μίλησα εγώ για "μαγαζάκι της γειτονιάς".

    Υπάρχουν και άλλα μαγαζιά με άριστη εξυπηρέτηση, και καλές τιμές. Visionstudio πχ.

    Και στο μαγαζάκι της γειτονιάς γιατί θα ρισκάρεις τα λεφτά σου? Θα σου δώουν κάτι που θα υπολειτουργεί και δεν θα μπορεις να το αλλάξεις πχ?

Σελ. 1 από 28 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά νέου PC- 1000 ευρώ max τα πάντα όλα
    Από protonion στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-10, 11:34
  2. Σύνθεση Desktop εως 1200 ευρώ για gaming
    Από renegade angel στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-10, 14:17
  3. Gaming PC 1000-1200€
    Από cybertroll στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-08, 18:34
  4. Αγορά Νέου PC έως 1000 ευρώ
    Από rodor στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-08, 21:04
  5. Αγορα Η/Υ @1000-1200 Ευρω
    Από mechmech στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-07, 18:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας