Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    8.296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10999
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    23(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karetsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε λίγο, άμα ακολουθήσουμε τους τρέντι τύπους που γουστάρουν απλά να έχουν ένα μοδάτο κινητό, θα καταργήσουμε τα πάντα και θα μείνουμε μόνο με φρου φρου του στυλ iphone...
    Ναι, γι'αυτό απ'όταν βγήκε άλλαξαν τα πάντα.
    Φρου-φρου μωρέ.

    πρέπει να υπάρχουν πολλές επιλογές με διαφορετική φιλοσοφία και εναλλακτικό τρόπο χρήσης των κινητών / smartphones, ας αποφύγουμε την ομοιομορφία και την ισοπέδωση
    Δε διαφωνώ.
    Ας δώσει κάτι αξιόλογο η Nokia και θα ανταμοιφθεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πές τα στη Nokia και στους developers της, που τόσα χρόνια δεν παρουσίασαν τίποτα νέο.
    Έτσι ακριβώς.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12.366 / 990
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    Net Faster
    SNR / Attn
    11(dB) / 27,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karetsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε λίγο, άμα ακολουθήσουμε τους τρέντι τύπους που γουστάρουν απλά να έχουν ένα μοδάτο κινητό, θα καταργήσουμε τα πάντα και θα μείνουμε μόνο με φρου φρου του στυλ iphone...

    πρέπει να υπάρχουν πολλές επιλογές με διαφορετική φιλοσοφία και εναλλακτικό τρόπο χρήσης των κινητών / smartphones, ας αποφύγουμε την ομοιομορφία και την ισοπέδωση
    Όπως και να το κάνουμε, τα κινητά είναι πλέον gadgets και όχι απλά ένα ακουστικό για να μιλήσεις με τον συνάνθρωπό σου. Άλλοι θέλουν απλά να παίρνει τηλέφωνο, άλλοι να το χρησιμοποιούν σαν Η/Υ, άλλοι απλά για να το δείχνουν στην παρέα τους και άλλου επειδή θαυμάζουν την τεχνολογία. Συνεπώς όντως θα πρέπει να υπάρχουν πολλές φιλοσοφίες που θα καλύπτουν όλες τις ανάγκες. Αυτό όμως που λες για το iPhone είναι λίγο άδικο, διότι δεν είναι μόνο φρου-φρου. Και εγώ δεν το προτιμώ, αλλά το αναγνωρίζω και το παραδέχομαι σαν κινητό/λειτουργικό.
    Από την άλλη, το Symbian είναι μία πολύ περίεργη ιστορία. Όταν είχα πρωτοδεί το iPhone είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό. Όταν πρωτοείδα Android, δεν μου έδωσε καν το ερέθισμα να ασχοληθώ μαζί του. Όταν πρωτοείδα τα W7 θυμήθηκα τις αντιδράσεις που είχα με το iPhone. Όταν βλέπω ΝΟΚΙΑ βλέπω μπροστά μου να ξετυλίγονται τα παιδικά μου χρόνια, με μόνη διαφορά ότι πλέον δεν πατάω κουμπάκια αλλά την οθόνη. Το ίδιο συναίσθημα έχω αρχίσει να έχω και με το iPhone πλέον.
    Όπως και να το κάνουμε, το οπτικό ερέθισμα είναι πολύ σημαντικό, όσο και αν θέλουμε να πείσουμε τον εαυτό μας ότι μας ενδιαφέρει μόνο η ουσία. Και το Symbian αυτό το έχει χάσει εδώ και αρκετά χρόνια. Διότι ο εναλλακτικός τρόπος χρήσης που λες δεν είναι ένα κινητό να κάνει κάτι το καινούριο και το ξεχωριστό, αλλά να κάνει τα ίδια πράγματα με καινούριο και ξεχωριστό τρόπο. Από το πως θα σου εμφανίζονται οι επαφές στην οθόνη μέχρι στο πως θα μπορείς να ενοποιήσεις τις επαφές σου με τα social networks που συμμετέχεις για παράδειγμα.
    Πιστεύω ότι όλοι μας έχουμε δει ένα βιντεάκι της MS για το πόσο γρήγορα μπορεί κανείς χρησιμοποιόντας ένα W7 να ποστάρει φώτο ή να σχολιάσει ένα comment κτλ κτλ. Δεν θα σχολιάσω την ουσία του βίντεο, διότι είναι πολυ στοχευμένο και δείχνει απλά ένα πράγμα, αλλά η φιλοσοφία του είναι κάτι που πρέπει να ακολουθηθεί από τα λειτουργικά. Να μπορείς δηλαδή με μία-δύο κινήσεις να έχεις πρόσβαση εκεί που θες. Να μπορέσουν δηλαδή τα λειτουργικά να ενοποιήσουν τις λειτουργίες τους. Και oι 3 εταιρείες προς τα εκεί κινούνται. Η ΝΟΚΙΑ όμως εξακολουθεί να ακολουθεί τον παλιό δρόμο. Άν θες να κάνεις 5 πράγματα, θα ακολουθήσεις 5 διαφορετικούς δρόμους. Πλέον δεν αρκεί να μπορεί ένα λειτουργικό να κάνει κάτι, αλλά τεράστιο ρόλο παίζει και το πως το κάνει.

  3. #18
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τώρα που παρατησαν το symbian λένε οτι θα συνεχίσουν την ανάπτυξη του; Το τμήμα R&D δε μιλάει με το τμήμα marketing εκει μέσα;

  4. #19
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karetsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε λίγο, άμα ακολουθήσουμε τους τρέντι τύπους που γουστάρουν απλά να έχουν ένα μοδάτο κινητό, θα καταργήσουμε τα πάντα και θα μείνουμε μόνο με φρου φρου του στυλ iphone...

    πρέπει να υπάρχουν πολλές επιλογές με διαφορετική φιλοσοφία και εναλλακτικό τρόπο χρήσης των κινητών / smartphones, ας αποφύγουμε την ομοιομορφία και την ισοπέδωση
    Δυστυχώς ή ευτυχώς το φαίνεσθαι μετράει πάντα. Στην παρέα μου υπάρχουν 2 iphone, 2 android και 2 symbian^3. Όταν βλέπω τα iphone ή τα android αμέσως βλέπω κάτι σύγχρονο και χωρίς πολλά κάνω τη δουλειά μου. Όταν πιάνω το Ν8 αμέσως βρίσκομαι στο 2007 που πήρα το δικό μου symbian και ψάχνω τα μενού να βρω λογική.

    Στο δικό μου android έχω κάμποσους launchers, πληκτρολόγια, sms apps, video players, blah blah blah, εναλλακτικά των ενσωματωμένων. Δεν περιμένω κανένα Γούγλη να αναβαθμίσει την ΧΨ εφαρμογή συστήματος. Στο android market έχω δεκάδες εναλλακτικές.

    Η Νόκια δεν το "κατάλαβε" από νωρίς και έμεινε πίσω.

  5. #20
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Προφανώς με αυτα τα κινητά των ~500 € δεν θα εισχωρήσει στην αγορά των 3,2 δις ανθρώπων που δεν έχουν κινητό. Μάλλον κάτι σε 100 € πρεπει να μας δείξει.
    Portable CD player

  6. #21
    Εγγραφή
    31-03-2010
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    708
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Thomson TG585v7 (8.2.7.7)
    SNR / Attn
    6(dB) / 20,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω πως θα φανεί αυτό που θα γράψω: H Nokia δεν έμεινε "πίσω". To marketing άλλαξε τις καταναλωτικές ανάγκες μας.

    Η επαφή μου με συσκευές android φίλων δεν μου έκανε αίσθηση για να ασχοληθώ περαιτέρω. Είχα iPhone4 για 8 μήνες και πέρα από τη εξωπραγματική απόκριση και ανάλυση της retina οθόνης δεν εντυπωσιάστηκα με το ανάπηρο λειτουργικό του.

    Το πούλησα και επέστρεψα στο δοκιμασμένο N85 μου.
    Ναι, συμφωνώ, δεν έχω ούτε καν αφή, δεν έχω 4 ίντσες διαγώνιο, δεν έχω 4 homescreens, δεν έχω 26 widgets για το fb, twitter, weather, dow-jones, ειδήσεις και αθλητικά, δεν έχω 5 διαφορετικούς media players, δεν έχω 6 πληκτρολόγια, δεν έχω online κατάστημα με 350.000 εφαρμογές, ούτε 200 apps στη μνήμη μου (από τα οποία μάλλον θα χρησιμοποιώ τα 10).

    Έχω όμως (από το 2008 ακόμα!) 4 ημέρες λειτουργίας με κανονική χρήση (3g και mail client πάντοτε ενεργοποιημένο), έχω native δυνατότητα ενεργοποίησης εξοικονόμησης ενέργειας, έχω 5mp κάμερα που ανταγωνίζεται αξιοπρεπέστατα όλα τα σημερινά cameraphones και smartphones, έχω boot σε 20 sec, έχω πομπό FM (όχι μόνο δέκτη, χεχε), έχω στερεοφωνικά ηχεία (ω, ναι), έχω 16gb μνήμης, έχω DLNA, uPnP, MTP, TV-out πρωτόκολλα, έχω πραγματικό multitasking και task-manager, έχω native access (μέσω file manager) στη μνήμη του τηλεφώνου (όχι μόνον της κάρτας μνήμης), έχω το καλύτερο service και after sales στην Ελλάδα (ίσως και Ευρώπη) και τελικά έχω κι ένα αυτοκολλητάκι κρυμμένο κάτω από τη μπαταρία που γράφει ταπεινά "made in Finland".

    Αν π.χ. (ενδεικτικά) το iPhone4 και το Galaxy S2 είναι τα απόλυτα gadgets, θα προτιμούσα να έχω το N8, ως το απόλυτο "εργαλείο", με λιγότερο "φαίνεσθαι" και περισσότερο "είναι".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος protsimer : 19-05-11 στις 11:00.

  7. #22
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Πιο απλό και πιο από ποτέ: Symbian Anna

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-10, 01:41
  2. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-10, 23:23
  3. Νokia: Παρουσιάζει το X3 το οποίο βασίζεται στην πλατφόρμα S40
    Από junior21 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-10, 18:07
  4. Η Νokia παρουσιάζει το νέο smartphone N8 στα 370€
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-10, 11:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας