Σελ. 241 από 242 ΠρώτηΠρώτη ... 221231236239240241242 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.601-3.615 από 3624
  1. #3601
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dante80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήσιμη η έρευνα. Από την άλλη, αν κάνεις εξετάσεις και δεν βρίσκεις χοληστερίνη ή τριγλυκερίδια...για ποιο λόγο να αλλάξεις καφέ; Μου θυμίζει τις έρευνες για να μειώνουμε τα αυγά που προκαλούν χοληστερίνη, και τελικά βγήκε πως η χοληστερίνη από την διατροφή μικρή ή και καθόλου σχέση έχει με τα επίπεδα της χοληστερίνης στο αίμα για τον περισσότερο κόσμο..

    Κάθε μέρα ένα αυγό τρώω τους τελευταίους 9 μήνες. Και η LDL μου είναι στο 55..
    Ψευδοεπιστημονική προπαγάνδα ήταν αυτό με τα αυγά. Έχει καταρριφθεί.

  2. #3602
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Ασχετα παντως απο τις επιστημονικες ερευνες που κατα καιρους αλληλο-ακυρωνονται ΦΥΣΙΚΑ αυτο δεν σημαινει οτι μας ωφελουν σε βαθος χρονου και σε μονιμη βαση καθε ειδους καταχρησεις = ΜΗ ισορροπημενη διατροφη + καπνισμα + υπερβολικη καταναλωση αλκοολ. ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ εαν θελουμε να παραμεινουμε υγιεις και να ζησουμε πολλα καλα χρονια!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  3. #3603
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τσιγάρα και ποτά είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα. Ειδικά το πρώτο δεν έχει ούτε ένα όφελος.

    Το αυγό είναι φυσική τροφή και μάλιστα περιέχει όλα τα θρεπτικά συστατικά για να δημιουργηθεί μια νέα ζωή... η δαιμονοποίηση του μόνο εκ του πονηρού μπορεί να γίνει.

    Δεν καπνίζω, δεν πίνω (σπανίως) και μια χαρά θα φάω αυγά χωρίς ενοχές, όπως κάνουν εδώ και χιλιάδες χρόνια οι άνθρωποι δίχως πρόβλημα.

    Τα ενοχικά σύνδρομα τα αφήνω στους vegans και λοιπά cults...

  4. #3604
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    ... Εχω μια φιλη με τα μισα μου χρονια μορφωμενη φιλοζωο και οχι απλη χορτοφαγο αλλά απολυτη vegan! Οταν μου ανελυσε την φιλοσοφια, οτι δεν τρωνε ουτε μελι γιατι λεει υποφερουν ψυχολογικα οι μελισσες, τρελαθηκα μιλαμε!
    Το κωμικο-τραγικο ειναι πως οι περισσοτεροι για τις σοβαρες ελλειψεις σε καποια απαραιτητα θρεπτικα συστατικα οπως πχ βιταμινη Β12, αναγκαστικα σε οριακες καταστασεις, προμηθευονται ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ. Γι΄αυτο επιμενω λιγο απο ολα με προτιμηση στις φυσικες τροφες οσπρια, φρουτα, λαχανικα και ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  5. #3605
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Εχω μια φιλη με τα μισα μου χρονια μορφωμενη φιλοζωο και οχι απλη χορτοφαγο αλλά απολυτη vegan! Οταν μου ανελυσε την φιλοσοφια, οτι δεν τρωνε ουτε μελι γιατι λεει υποφερουν ψυχολογικα οι μελισσες, τρελαθηκα μιλαμε!
    Το κωμικο-τραγικο ειναι πως οι περισσοτεροι για τις σοβαρες ελλειψεις σε καποια απαραιτητα θρεπτικα συστατικα οπως πχ βιταμινη Β12, αναγκαστικα σε οριακες καταστασεις, προμηθευονται ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ. Γι΄αυτο επιμενω ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
    Δικαίωμα τους να κάνουν ό,τι θέλουν στο σώμα τους. Με την επιβολή σε άλλους έχω ένσταση.

    Εδώ σκέψου επιβάλλουν αυτή την διατροφή στα παιδιά τους ή σε σαρκοβόρα κατοικίδια (σκύλοι/γάτες)... τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε; Άκου σκύλος με διαβήτη, παράνοια λέμε!

    Ούτε συμπληρώματα/χάπια θέλω προσωπικά. Η φύση δίνει απλόχερα βιταμίνες σε φυσικές τροφές.

  6. #3606
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.844
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Εχω μια φιλη με τα μισα μου χρονια μορφωμενη φιλοζωο και οχι απλη χορτοφαγο αλλά απολυτη vegan! Οταν μου ανελυσε την φιλοσοφια, οτι δεν τρωνε ουτε μελι γιατι λεει υποφερουν ψυχολογικα οι μελισσες, τρελαθηκα μιλαμε!
    Το κωμικο-τραγικο ειναι πως οι περισσοτεροι για τις σοβαρες ελλειψεις σε καποια απαραιτητα θρεπτικα συστατικα οπως πχ βιταμινη Β12, αναγκαστικα σε οριακες καταστασεις, προμηθευονται ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ. Γι΄αυτο επιμενω λιγο απο ολα με προτιμηση στις φυσικες τροφες οσπρια, φρουτα, λαχανικα και ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
    Μωρέ δεν είναι κακό αυτό. Ίσα ίσα, πολύ πιο σεβαστό από τους δήθεν φιλόζωους που στην ουσία είναι σκυλόφιλοι-γατοφιλοι, που σκυλιάζουν ζητώντας τον παραδειγματικό θάνατο όσων κακοποιήσουν κάποιο αδέσποτο και την ίδια στιγμή αδιαφορούν για τις απαράδεκτες συνθήκες στα εκτροφεία και στα σφαγεία γιατί αυτά είναι για φαγητό.

    Το κακό είναι όταν είναι απόλυτοι και κατακρίνουν τους υπόλοιπους ως οι μόνοι άτεγκτοι. Φαντάζομαι όταν αρρωστήσουν θα πάρουν φάρμακα τα οποία δοκιμάζονται σε πειραματόζωα. Το ίδιο φυσικά και ο ίδιος ο τρόπος ζωής που όσο και να προσπαθεί κάποιος είναι δύσκολο να το αποφύγει 100%. Καλά τα ψέματα όλοι ζούμε εις βάρος κάποιων άλλων, είτε είναι άνθρωποι ή άλλα είδη.

    Καλό είναι να προσπαθούμε να μειώσουμε το αποτύπωμα μας, να αποφεύγουμε τον άσκοπο πόνο στα ζώα και στους άλλους ανθρώπους, θεμιτό επίσης να το συζητάμε και να επιχειρηματολογούμε, αλλά στο τέλος τέλος το μόνο που αλλάζει είναι που βάζει ο καθένας την κόκκινη γραμμή. Για αυτό και πρέπει να έχουμε κατανόηση και να μην καταδικάζουμε τους άλλους.

  7. #3607
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Γενικά μιλώντας, οι ακρότητες χαλάνε συνήθως το μήνυμα που θέλει να περάσει κάποιος. Και όταν φτάνουμε στο σημείο να σφαζόμαστε για το αν μπορούμε να φάμε σύκα ή όχι πχ...το έχουμε χάσει το παιχνίδι εδώ και ώρα.

    Τώρα όσον αφορά την διατροφή, νομίζω πως το βασικό είναι η ισορροπία. Χρήσιμος προσωπικά μου έχει βγει ο Εθνικός Διατροφικός Οδηγός για Ενήλικες. Δίνει ένα καλό τυφλοσούρτη για την διατροφή μας γενικότερα και την μεσογειακή διατροφή (που προσωπικά ακολουθώ) ειδικότερα. Και αποτελεί και έναυσμα για να αρχίσεις να ασχολείσαι περισσότερο με το σπορ, αν σε ενδιαφέρει!
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  8. #3608
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dante80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά μιλώντας, οι ακρότητες χαλάνε συνήθως το μήνυμα που θέλει να περάσει κάποιος. Και όταν φτάνουμε στο σημείο να σφαζόμαστε για το αν μπορούμε να φάμε σύκα ή όχι πχ...το έχουμε χάσει το παιχνίδι εδώ και ώρα.
    Με αηδίασες τώρα (άλλη μόδα η εντομοφαγία!) και μ' αρέσουν τα σύκα.

    Ούτε που το ήξερα ότι κάποια περιέχουν νεκρές σφήκες μέσα... δεν θυμάμαι κιόλας να έχω πετύχει κάτι όταν τα ανοίγω.

  9. #3609
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Για να μην επαναλαμβανομαι: 2 μηνυματα στο παρον θεμα 1121 και 3589
    Καλη η χορτοφαγια χαλαρη ή απολυτη, πλην ομως ειναι αδιανοητο να προσπαθουμε την επιβαλλουμε στα νηπια, σε αλλους λαους πχ στους εσκιμωους ή στα σαρκοφαγα ζωα! ΑΑΑ και σε περιπτωση που δεν το ξερουν καποιοι, ακομη και τα φυτα διαθετουν αισθησεις εως και συναισθηματα, συμφωνα με επιστημονικες ερευνες.


    - - - Updated - - -

    Spoiler:
    Ενδιαφερον επισης παρουσιαζει αυτο το αρθρο:
    https://oliviart-gr.blogspot.com/2013/03/vegans.html
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  10. #3610
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  11. #3611
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Δεν ξερω ΕΑΝ ειναι η καλυτερη γενικως, αλλά λογικο να ειναι η πιο καταλληλη, για όσους ζουν στις περιοχες που βρεχονται απο την Μεσογειο!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  12. #3612
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πινω ροφημα απο λιναροσπορο, σκονη, που ριχνω, μεσα σε βραστο/καυτο νερο, κι αφου το αφησω με καπακι πανω απο την κουπα, για ενα τεταρτο περιπου.

    Γνωριζει κανεις, αν παιζει καποιο ρολο, αν ενδεικνυται ή οχι, να το 'σουρωνω' πριν το πιω, ή δεν παιζει ρολο, και καλυτερα να το πινω ως εχει;

  13. #3613
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Δεν χρειαζεται σουρωμα, να προσθετεις και λεμονι!
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  14. #3614
    Εγγραφή
    20-07-2021
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ενα ποτηρι φυσικου χυμου πορτοκαλαδας, φρεσκοστιμενο,
    ποσα mg βιταμινης C εχει περιπου;

  15. #3615
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Με ένα γρήγορο googlάρισμα βλέπω ότι ένα πορτοκάλι έχει 83 mg βιταμίνης C. Πολλαπλασίασε με το πόσα πορτοκάλια χρησιμοποίησες.

Σελ. 241 από 242 ΠρώτηΠρώτη ... 221231236239240241242 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. MinWin - Windows 7 + Kernel (Ανησυχίες)
    Από vasim στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-10, 00:42
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-07, 08:39
  3. Ανησυχιες... απόσταση απο dslam
    Από PeriZ στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-05, 12:51
  4. ανησυχιες...
    Από nab στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-04, 10:28
  5. Προεκλογικές ανησυχίες
    Από patrasjim στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-03, 07:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας