Σελ. 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 156
  1. #31
    Εγγραφή
    22-06-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους,
    συνδρομήτρια της HOL κι εγώ χωρίς ιδιαίτερα σημαντικά προβλήματα μέχρι στιγμής.

    Το συγκεκριμένο mail το έχω λάβει κι εγώ και θα ήθελα να σημειώσω τα εξής:
    - όταν επέλεξα την HOL για πάροχό μου ένας λόγος ήταν και η παροχή mail εκτός από τη σύνδεσή μου στο internet.
    - εφόσον αποφασίζουν να μειώσουν σημαντικότατα το κόστος των servers τους μειώνοντας ανάλογα και τις παροχές προς τους πελάτες καλό θα ήταν να μειώνανε και την μηνιαία συνδρομή μας.
    - εάν ήθελα Windows Live Messanger θα το είχα ήδη μιας και είναι δωρεάν, όμως για πολλούς λόγους δεν το έχω επιλέξει.
    - η κατάργηση μιας παροχής δεν μπορεί να βαφτίζεται "αναβάθμιση".

    Για όλα τα παραπάνω ενημέρωσα με mail την HOL, ίδρωσε τ'αυτί τους θα μου πείτε, και θα ψάξω για άλλον πάροχο μόνο και μόνο διότι έχω βαρεθεί να μας αντιμετωπίζουν σαν χαζούς οι εταιρειούλες.

  2. #32
    Εγγραφή
    23-06-2009
    Περιοχή
    Ν.Σμύρνη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10728/891
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Netfaster WLAN 3
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SueTzukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,
    συνδρομήτρια της HOL κι εγώ χωρίς ιδιαίτερα σημαντικά προβλήματα μέχρι στιγμής.

    Το συγκεκριμένο mail το έχω λάβει κι εγώ και θα ήθελα να σημειώσω τα εξής:
    - όταν επέλεξα την HOL για πάροχό μου ένας λόγος ήταν και η παροχή mail εκτός από τη σύνδεσή μου στο internet.
    - εφόσον αποφασίζουν να μειώσουν σημαντικότατα το κόστος των servers τους μειώνοντας ανάλογα και τις παροχές προς τους πελάτες καλό θα ήταν να μειώνανε και την μηνιαία συνδρομή μας.
    - εάν ήθελα Windows Live Messanger θα το είχα ήδη μιας και είναι δωρεάν, όμως για πολλούς λόγους δεν το έχω επιλέξει.
    - η κατάργηση μιας παροχής δεν μπορεί να βαφτίζεται "αναβάθμιση".

    Για όλα τα παραπάνω ενημέρωσα με mail την HOL, ίδρωσε τ'αυτί τους θα μου πείτε, και θα ψάξω για άλλον πάροχο μόνο και μόνο διότι έχω βαρεθεί να μας αντιμετωπίζουν σαν χαζούς οι εταιρειούλες.
    Μάλλον κάνεις πλάκα..... Νομίζω πως η παροχή email, που είναι δωρεάν για όσους έχουν συνδρομή adsl, έχει υποστεί πολλά λόγω αύξησης των πελατών της hol και δεν νομίζω να λειτουργεί σε όλους καλά.
    Το ότι αποφασίζουν να μεταφέρουν την email υποδομή τους σε έναν παγκόσμιο κολοσσό αυτό σημαίνει πως δεν μπορούν (ή δεν θέλουν) να υποστηρίζουν συνέχεια μια βεβαρημένη υποδομή και την μεταφέρουν σε πλατφόρμα που παίζει 99.9%

    2 πάροχοι υπάρχουν για υποδομή email που μπορεις να εμπιστευτείς για πάνω απο 30.000+ πελάτες. Ή η Microsoft ή η Google. Και για λόγους, όπου δεν μας απασχολούν, επέλεξαν την Microsoft.

    Η "αναβάθμιση" - υποβάθμιση ή όπως αλλιώς θέλετε να την βαφτίσετε δεν είναι για κακό. Που είναι το πρόβλημα δεν μπορώ να καταλάβω.

    Θα έχεις ένα mail username@hol.gr, όπως το είχες, απλά ο πάροχος σου αλλάζει τον server και τον μεταφέρει στην Microsoft. Ποιο είναι το κακό ?

    Δεν είναι "κατάργηση", κατάργηση θα είναι σε όσους επιλέξουν οι ίδιοι "Δεν θέλω να μεταφερθεί το email στην νέα υποδομή", όπου σημαίνει πως μετά, όταν κλείσουν το παλίο μηχάνημα, δεν θα παίζει κανένα email που δεν ήθελε να μεταφερθεί.

    Επιλογή σου είναι. Σου έδωσαν αυτή την επιλογή και εσύ διαλέγεις. Αν δεν το θες, κατάργησε το εσύ. Αυτοί θα το κάνουν όταν πρέπει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SueTzukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    - εάν ήθελα Windows Live Messanger θα το είχα ήδη μιας και είναι δωρεάν, όμως για πολλούς λόγους δεν το έχω επιλέξει."
    Δεν είπε κανεις πως θα γίνει μεταφορά σε Windows Live Messenger, άλλα Mail. Άλλο το ένα , άλλο το άλλο.... Το ότι θα μπορείς να μπαίνεις στο Messenger, είναι απλά δυνατότητα που σου δίνει η Microsoft.

    Για να διευκρινίσουμε γτ το θέμα ξεφεύγει: Η αλλαγή είναι στην πλατφόρμα. Αυτό σημαίνει πως αλλάζει ο server. Οι clients παραμένουν οι ίδιοι και αλλάζουν οι ρυθμίσεις. Θα λάβουμε όλοι όσοι έχουμε hol οδηγίες (όπου θα της βάλουν στο site τους) για να ρυθμίσουμε τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε (Outlook, Thunderbird κλπ κλπ).

    Αν για τους x, y (κομπλεξικούς) λόγους, δεν θες να λάβεις την αναβάθμιση, έχεις κάποιους μήνες λειτουργίας του email ακόμα, πριν κλείσει τελείως. Επιλογή σου είναι.

    Εμένα μ'αρεσει γτ θα μου δώσει παραπάνω λειτουργίες που δεν είχε το easyMail και γενικά το hol.gr (όπου είναι δωρεάν υπηρεσία προσωπικής - κ όχι επαγγελματικής αλληλογραφίας).

    PS: Οι όροι χρήσης λένε πάντα αυτό που ισχύει, και έχεις επιλέξει ή θες να επιλέξεις......διαβάστε τους !

  3. #33
    Εγγραφή
    24-01-2007
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Σίγουρα έχεις καταλάβει ποια θα είναι η αλλαγή??

    Δεν χάνεις το email της hol που είχες, απλά θα αλλάξει το interface.
    Αν έβλεπες τα email σου μπαίνοντας στο http://easymail.hol.gr/,τώρα θα τα βλέπεις και πάλι, απλά θα είναι κάπως διαφορετικό το site.
    Η διεύθυνσή σου θα παραμείνει η ίδια.

    Αν έβλεπες τα email από το outlook ή παρόμοια εφαρμογή.Θα συνεχίσεις να τα βλέπεις κανονικά από εκεί, απλά θα πρέπει να κάνεις κάποιες αλλαγές στις ρυθμίσεις.

    Η Hol, δεν σταματάει να σου παρέχει κάτι.Email σου παρείχε και πριν,email θα σου παρέχει και τώρα.Απλά θα αλλάξει το περιτύλιγμα.

    Τώρα από εκεί και πέρα, κατά τη γνώμη μου, είναι καλό να φτιάξεις ένα νέο email κάπου αλλού και αυτό να χρησιμοποιείς.(πχ gmail, yahoo mail, hotmail)
    Αυτό γιατί μπορεί κάποια στιγμή στο μέλλον να θελήσεις/αναγκαστείς να αλλάξεις εταιρία παροχής internet, οπότε αν έχεις email αυτό της hol θα πρέπει να ειδοποιήσεις τους πάντες ότι άλλαξες email κτλ...

  4. #34
    Εγγραφή
    27-05-2011
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα συμφωνήσω με τη SueTzukaki, το e-mail δεν είναι δωρεάν υπηρεσία, είναι μια υπηρεσία που πάντα είχα σε οποιοδήποτε πάροχο, και την πλήρωνα (και την πληρώνω) κανονικά. Η κίνηση αυτή είναι τουλάχιστον ανορθόδοξη, και είναι δεδομένο ότι υπάρχουν λόγοι για να δυσαρεστηθούν οι πελάτες της HOL, αν μη τι άλλο γιατί δεν προσφέρει όσα ο ανταγωνισμός.

    pRieStaKo, αν μπορείς να μου υποδείξεις σε ποιο σημείο της σύμβασης γράφει ότι το e-mail είναι δωρεάν υπηρεσία θα σου ήμουν ευγνώμων. Όσο για το αν μπορεί η HOL να υποστηρίξει την υπηρεσία, σαφώς μπορεί, το e-mail είναι πολύ πιο ελαφρύ από άλλες υπηρεσίες που πρέπει να υποστηρίξει, αλίμονο αν δεν είναι ικανή να το κάνει. Δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο, απλά προσπαθεί να ρίξει το κόστος, κατά τη γνώμη μου με λάθος τρόπο.

    Πάνω από 30.000 πελάτες υποστηρίζουν και άλλοι, η Yahoo είναι η πρώτη που μου έρχεται στο μυαλό (το qmail κάνει scale πολύ καλά). Η HOL λογικά επίσης υποστηρίζει μια τάξη μεγέθους παραπάνω e-mails αυτή τη στιγμή. Αν δίνει 100MiB σε κάθε πελάτη θα θέλει γύρω στα 30TB δίσκους, δε μου φαίνεται και πολύ.

    Τέλος, να σας παραθέσω το τελευταίο e-mail από HOL για το θέμα, όπου αναφέρει επιπλέον των προηγούμενων ότι το IMAP μας τελείωσε. Αν κατάλαβα σωστά, το e-mail διέπεται πλέον από τους όρους χρήσης του Live της Microsoft, όχι της HOL.

    Αγαπητέ/ή συνδρομητή/τρια,

    σε συνέχεια της προηγούμενης ενημέρωσης, σας υπενθυμίζουμε ότι η υφιστάμενη πλατφόρμα, μέσω της οποίας σας παρέχεται η υπηρεσία ηλεκτρονικής αλληλογραφίας (πχ. της μορφής username@hol.gr), θα αναβαθμιστεί στο Windows Live Mail της Microsoft και επομένως θα παύσει να είναι διαθέσιμη με την παρούσα μορφή της.

    Σημαντικό! Σε περίπτωση που χρησιμοποιείτε πρωτόκολλο IMAP για τη διαχείριση του email σας τότε σας ενημερώνουμε ότι το συγκεκριμένο πρωτόκολλο δε θα υποστηρίζεται στη νέα πλατφόρμα. Εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε POP3 ή webmail.

    Το Windows Live αποτελεί μια από τις δημοφιλέστερες υπηρεσίες e-mail παγκοσμίως και σας προσφέρει την εμπειρία μιας ολοκληρωμένης, εύκολης και διασκεδαστικής πλατφόρμας επικοινωνίας, μέσω της οποίας θα απολαμβάνετε σημαντικά πλεονεκτήματα όπως:

    • Γραμματοκιβώτιο χωρητικότητας 5GB με συνεχώς αυξανόμενο χώρο με βάση τις ανάγκες σας
    • Δυνατότητα δημιουργίας πολλών λογαριασμών ηλεκτρονικού ταχυδρομείου
    • Πρόσβαση σε Web messenger
    • Πρόσβαση στην υπηρεσία Windows Live SkyDrive για δωρεάν χώρο αποθήκευσης online και δυνατότητα να μοιράζεστε χιλιάδες έγγραφα, φωτογραφίες και αρχεία του Microsoft Office

    Η παραπάνω αναβάθμιση της πλατφόρμας του e-mail σας στο Windows Live Mail θα υλοποιηθεί στις 4 Ιουλίου 2011. Από την ημερομηνία αυτή και μετά, θα διαχειρίζεστε όλη την αλληλογραφία σας (αποστολή, λήψη e-mail κλπ) αποκλειστικά μέσω της πλατφόρμας Windows Live Mail. Η συγκεκριμένη αναβάθμιση δεν επηρεάζει την υπηρεσία τηλεφωνίας ή/και internet που ενδέχεται να λαμβάνετε από την εταιρεία μας.

    Το όνομα χρήστη (tonomasas) που χρησιμοποιείτε για πρόσβαση στο e-mail σας καθώς και η email διεύθυνση σας (tonomasas@hol.gr) θα παραμείνουν τα ίδια. Για να ενημερωθείτε για τους όρους χρήσης του Windows Live πατήστε εδώ.

    Λίγες ημέρες πριν την αναβάθμιση θα λάβετε e-mail με απλές και αναλυτικές οδηγίες σχετικά με τις προβλεπόμενες ενέργειες που πρέπει να κάνετε για να ολοκληρωθεί η αναβάθμιση.

    Προσοχή! Αν ωστόσο δεν επιθυμείτε την αναβάθμιση σας στη νέα υποδομή, θα πρέπει να μας ενημερώσετε το αργότερο μέχρι τις 3 Ιουλίου πατώντας εδώ.

    Είμαστε πάντα στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε.

    Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών
    hellas online

  5. #35
    Εγγραφή
    23-06-2009
    Περιοχή
    Ν.Σμύρνη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10728/891
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Netfaster WLAN 3
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η προσωπική αλληλογραφία είναι υπηρεσία όπου παρέχεται σε κάθε συνδρομητή όπου έχει username στην hol.

    Αν δεν είσαι συνδρομητής της, και θες email το πληρώνεις ανα έτος. Και μόνο τότε χρεώνεται. Έχεις δει εσύ χρέωση "Υπηρεσία email" στον λογαριασμό σου ? Οχι

    Εγώ ένα ξέρω....δεν είμαστε ευχαριστημένοι με τίποτα και να μας παρέχουν. Γτ όπως κ εγώ, όπως και εσυ, όπως και πολύ συνδρομητές της hol, έχουν παρει τηλ το 13844 για να δηλώσει "αδυναμία σύνδεσης με τον POP3", της καθημερινές. Και απλά μεταφέρουν την υπηρεσία για να αποκατασταθούν προβλήματα που υπάρχουν.

    Η υπηρεία email έιναι 1024ΜΒ ανα username....Κάνε τον υπολογισμό για τους 300.000+ πελάτες της hol και αυτούς που θα έρθουν στο μέλλον.

    Τελοσπάντων. Υπάρχει η επιλογή να μην γίνει μεταφορά, όποτε όποιος θέλει την επιλέγει κ τέλος.

  6. #36
    Εγγραφή
    27-05-2011
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pRieStaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προσωπική αλληλογραφία είναι υπηρεσία όπου παρέχεται σε κάθε συνδρομητή όπου έχει username στην hol.

    Αν δεν είσαι συνδρομητής της, και θες email το πληρώνεις ανα έτος. Και μόνο τότε χρεώνεται. Έχεις δει εσύ χρέωση "Υπηρεσία email" στον λογαριασμό σου ? Οχι
    Και χρέωση για "Υπηρεσία HTTP" δεν έχει, αλλά αν μας κόψουν το port 80 θα βουίξει ο τόπος

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pRieStaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ένα ξέρω....δεν είμαστε ευχαριστημένοι με τίποτα και να μας παρέχουν. Γτ όπως κ εγώ, όπως και εσυ, όπως και πολύ συνδρομητές της hol, έχουν παρει τηλ το 13844 για να δηλώσει "αδυναμία σύνδεσης με τον POP3", της καθημερινές. Και απλά μεταφέρουν την υπηρεσία για να αποκατασταθούν προβλήματα που υπάρχουν.
    Μέχρι τώρα ευχαριστημένος ήμουνα. Βέβαια χρησιμοποιώ IMAP...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pRieStaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η υπηρεία email έιναι 1024ΜΒ ανα username....Κάνε τον υπολογισμό για τους 300.000+ πελάτες της hol και αυτούς που θα έρθουν στο μέλλον.
    ΟΚ, μιλάμε λοιπόν για 300TB. κι πάλι δεν είναι απαγορευτικό για το μέγεθος της HOL. Η Forthnet τα καταφέρνει χρόνια και χρόνια. Πάντως με αυτή την κίνηση φαίνεται να πέτυχε διάνα, κόβει και το χώρο, και το μέλλον

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pRieStaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελοσπάντων. Υπάρχει η επιλογή να μην γίνει μεταφορά, όποτε όποιος θέλει την επιλέγει κ τέλος.
    Το έχω κάνει ήδη...

  7. #37
    Εγγραφή
    23-06-2009
    Περιοχή
    Ν.Σμύρνη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10728/891
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Netfaster WLAN 3
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και IMAP να χρησιμοποιείς υπάρχει τρόπος... ξεχνάς πως η Forthnet εχει ένα Data Center, όπου πάνω του υπάρχουν πολλοί. Και γι'αυτο και έχει τις γνώσεις.

    Οπως προανέφερα, η κάθε αναβάθμιση είναι για καλό. Τώρα σου κάνει/δε σου κάνει, η εταιρεία σου έδωσε τις επιλογές να διαλέξεις.

  8. #38
    Εγγραφή
    27-05-2011
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pRieStaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως προανέφερα, η κάθε αναβάθμιση είναι για καλό. Τώρα σου κάνει/δε σου κάνει, η εταιρεία σου έδωσε τις επιλογές να διαλέξεις.
    Να, τώρα αυτό είναι που με εκνευρίζει. Όταν καταργούν μια παροχή την οποία πληρώνω και περιλαμβάνεται στην τιμή κάθε παρόχου, και μου λένε σε πάμε στο Hotmail το οποίο το έχω έτσι κι αλλιώς, η αναβάθμιση που είναι; Αν σου πούνε στη δουλειά σου ότι αναβαθμίστηκες, και αντί για το εταιρικό αυτοκίνητο θα πάρεις μεγαλύτερο όχημα και θα έρχεσαι με το αστικό λεωφορείο θα χαρείς πολύ; Και μόνο η λέξη αναβάθμιση με υποβαθμίζει

  9. #39
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μα δεν καταργούν τίποτα...
    Πλατφόρμα αλλάζουν.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  10. #40
    Εγγραφή
    27-05-2011
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν καταργούν τίποτα...
    Πλατφόρμα αλλάζουν.
    Αν σου αλλάξουν το DSL σε Dial-up πλατφόρμα θα αλλάζουν και κει...

    Τέλος πάντων, παρατράβηξε το θέμα. Κάποιοι θα το φάνε για αναβάθμιση και θα χαρούν, κάποιοι άλλοι θα εκνευριστούν, κάποιοι θα φύγουν. e-mail βρίσκεις κι αλλού...

  11. #41
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι βέβαια. Άστοχο τελείως το παράδειγμά σου. Άλλη "τεχνολογία" το ADSL, άλλη το Dial-up.

    Πολύ κακό για το τίποτα, για μια αλλαγή στην τοποθεσία των servers.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  12. #42
    Εγγραφή
    11-05-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20.1Mps/1020kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    USR 9107
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 13.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SueTzukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,
    συνδρομήτρια της HOL κι εγώ χωρίς ιδιαίτερα σημαντικά προβλήματα μέχρι στιγμής.

    Το συγκεκριμένο mail το έχω λάβει κι εγώ και θα ήθελα να σημειώσω τα εξής:
    - όταν επέλεξα την HOL για πάροχό μου ένας λόγος ήταν και η παροχή mail εκτός από τη σύνδεσή μου στο internet.
    - εφόσον αποφασίζουν να μειώσουν σημαντικότατα το κόστος των servers τους μειώνοντας ανάλογα και τις παροχές προς τους πελάτες καλό θα ήταν να μειώνανε και την μηνιαία συνδρομή μας.
    - εάν ήθελα Windows Live Messanger θα το είχα ήδη μιας και είναι δωρεάν, όμως για πολλούς λόγους δεν το έχω επιλέξει.
    - η κατάργηση μιας παροχής δεν μπορεί να βαφτίζεται "αναβάθμιση".

    Για όλα τα παραπάνω ενημέρωσα με mail την HOL, ίδρωσε τ'αυτί τους θα μου πείτε, και θα ψάξω για άλλον πάροχο μόνο και μόνο διότι έχω βαρεθεί να μας αντιμετωπίζουν σαν χαζούς οι εταιρειούλες.
    Δε λέγεται καθόλου υποβάθμιση, αλλα εδώ που είμαστε κοιτάμε να βγάλουμε απ τη μύγα ξίγκι και απ το πουθενά να λεμε πραγματα για εντυπωσεις.
    Το ότι πλεον παγκοσμίων τα Hotmail/Gmail ειναι μακραν οι καλύτεροι πάροχοι υπηρεσίας mail δε σου λέει κάτι?
    Το ότι η εταιρεία αντι να σε έχει κάθε βδομάδα στο τηλ και να την καλείς στο call center οτι εχεις καθυστερήσεις στα μαιλ σου ή ότι δεν ανταποκρίνεται ο POP3 και να σου λένε προσπάθησε αργότερα και λοιπές άλλες δικαιολογίες καθώς όπως και να το κάνουμε δεν υπάρχει σέρβερ που να ανταποκρίνεται τόσο καλά όσο οι άνωθεν 2, τότε τι ακριβώς θές?
    Δε σου λέει οτι θα σε γράψω στο Hotmail.com που ειναι τζάμπα, σου λέει οτι την υποδομή αντί να την εχει η hol (δηλαδή τους σερβερς), θα τους έχει η Microsoft και αυτό θα δώσει πολλά πλεονεκτήματα σε σένα. Που είναι δηλαδή το κακό? Δε σε πάει με αστικό λεοφορείο όπως ανέφερε ένας σοφός προηγουμένως...
    Εννοείται ότι το μαιλ σου θα ειναι της μορφής username@hol.gr
    και θα έχεις extra κάποιες υπηρεσίες της Microsoft οπως το windows live messenger.
    Σιγά το πράγμα δηλαδή... Πραγματικά έλεος.
    Οσο για το "πληρώνω", η υπηρεσία μαιλ για όλες τις ΟΙΚΕΙΑΚΕΣ συνδέσεις Double Play & ADSL παρέχεται δωρεάν.
    "Πληρώνω" κάνει όποιος θέλει μόνο υπηρεσία E-mail αποκλειστικά όταν το ζητήσει.
    Είτε residential είτε business email. Και αυτό ισχύει για όλους τους παρόχους.
    Αυτά... και έλεος και πάλι, κάποιοι νομίζω δεν έχουν με τι να ασχοληθούν στην μέρα τους.

  13. #43
    Εγγραφή
    22-06-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @pRieStaKoS: όχι δεν κάνω πλάκα. Το ότι δεν λειτουργεί σωστά το mail της HOL λόγω αύξησης του αριθμού των πελατών της μπορεί να λυθεί με άλλους τρόπους. Το ότι θέλει όμως να μειώσει το δικό της κόστος και να με εξαναγκάσει να χρησιμοποιήσω μια εταιρεία που δεν θέλω ε δεν το ανέχομαι. Μεθαύριο δεν θα λειτουργεί καλά και παροχή internet για τον ίδιο λόγο, αυτό δεν σημαίνει ότι θα δεχθώ την μεταφορά μου σε οποιαδήποτε εταιρεία επιθυμεί η HOL.

    Το ξέρω πολύ καλά ότι θα διατηρηθεί η διεύθυνση του mail μου ως έχει. Για πολλούς λόγους όμως δεν έχω επιλέξει το hotmail και δεν δέχομαι την εκβιαστική απόφαση μιας εταιρείας "ή πας εκεί που σε στέλνω ή σου κόβω την παροχή", συνειδητά κόβω εγώ αυτή την εταιρεία και βρίσκω μια άλλη που να μου παρέχει αυτά που θέλω.

    Εσύ μπορείς να μην το θεωρείς κατάργηση για μένα όμως είναι καθαρά και μόνο αυτό. Φυσικά και είναι επιλογή μου να μην δέχομαι εκβιασμούς για αυτό όπως και προείπα ψάχνω για άλλον πάροχο.

    Η λέξη messenger μου ξέφυγε, σαφώς εννοούσα mail. Μετά από 20 χρόνια ενασχόλησής μου με υπολογιστές και μετά από 3 χρόνια ως administrator σε ένα από τα μεγαλύτερα site του εξωτερικού κάτι έχω μάθει. Ξέρω πολύ καλά ποια ακριβώς είναι η αλλαγή και σου εξηγώ και παραπάνω τους λόγους για τους οποίους δεν τη δέχομαι.

    Όρους χρήσης και συμβόλαιο δεν έλαβα ποτέ, ούτε υπέγραψα κάτι. Τηλεφωνικά έγιναν όλα. Φαντάζομαι όμως ότι όπως τα λες είναι, σαφώς και καλύπτονται όλες οι εταιρείες για οποιεσδήποτε αλλαγές επιθυμούν να κάνουν σε αυτά που μας παρέχουν χωρίς να έχουμε κανέναν λόγο, και για αυτό δεν μιλάω πουθενά για “εξαπάτηση” και απλά εκφράζω κάποιες απόψεις μου.

    Ήλπιζα ότι θα εξέλειπαν έμμεσοι χαρακτηρισμοί για κάποιον που δεν γνωρίζεις και που για πρώτη φορά έρχεται στο forum όπου είσαι senior member. Το post μου ήταν ευγενικό και χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς αντιθέτως με το δικό σου.


    @dfourt: ναι σίγουρα έχω καταλάβει ποια είναι η αλλαγή.


    @kaltzone: δεν μίλησα πουθενά για υποβάθμιση, για κατάργηση μίλησα.
    Εσύ λες ότι το hotmail είναι από τους καλύτερους παρόχους email, εγώ και μερικές χιλιάδες άλλοι λέμε το αντίθετο (αρνητικές απόψεις μπορείς να βρεις χιλιάδες με ένα απλό γκουγκλάρισμα), επομένως όχι δεν μου λέει κάτι αυτό.
    Η εταιρεία όπως προείπα θα μπορούσε να λύσει αλλιώς το πρόβλημά της, όπως κι εγώ τώρα με την επιλογή άλλου παρόχου το λύνω αλλιώς.

    Και ναι πληρώνω ένα πακέτο υπηρεσιών και συγκεκριμένα (από το site της hol):
    hol adsl internet 17,00 € / μήνα
    Απεριόριστο ADSL Internet 6 Mbps
    Δωρεάν εξοπλισμός ADSL2+ για σύνδεση υπολογιστών μέσω θύρας Ethernet ή USB
    Προσωπικό e-mail της μορφής user@hol.gr με 1 GB χώρο

    δεδομένου ότι όταν έκανα εγώ την σύνδεση το mail που δίναν δεν ήταν σε πλατφόρμα της microsoft.

    Εάν εσύ π.χ. πλήρωνες για σύνδεση έως 24Mbps κι έπιανες μόνο 6 ή και λιγότερο δεν θα διαμαρτυρόσουν; Θα σου έλεγε κανείς ότι αναγράφεται σαφώς το “έως”;


    Καλή συνέχεια σε όλους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SueTzukaki : 23-06-11 στις 17:27.

  14. #44
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    687
    Downloads
    60
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ
    Path Level
    Interleaved
    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το κόλλημα κάποιων. Το ότι αλλάζει τα μηχανήματα που θα διαχειρίζονται την αλληλογραφία μας για την καλύτερη λειτουργία στον χρήστη είναι κακό;


    Από την άλλη αν μας πει π.χ πως τα dslam από huwaei θα γίνουν siemens θα μας χαλάσει γιατί η siemens έπαιρνε μίζες; Γιατί να μας νοιάζει; Και μην ξεχνάμε πως το e-mail το δίνουν στα επιπλέον χαρακτηριστικά οι περισσότεροι πάροχοι και όχι στα βασικά είναι δηλαδή δωρεάν. Αν όλοι οι πάροχοι το γυρίσουν σε τέτοιες πλατφόρμες το mail τους τι θα κάνετε;

  15. #45
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Το ελαβα και εγω αυτο το μηνυμα γραπτως μαζι με τον λογαριασμο, αλλα εκτος απο την αναβαθμιση του webmail ,καλο θα ηταν να προβουν και σε αναβαθμιση της γραμμης με το εξωτερικο.....

Σελ. 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαχείριση e-mail σχολής μέσω windows live mail
    Από Cutthroat στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-11, 21:25
  2. cyta mail για το windows live mail
    Από math1 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-09, 15:52
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας