Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Επικοινώνησα σήμερα πάλι με TELLAS για να τους ρωτήσω πάλι για DSL και τα συναφή..

    Καταρχήν να ζητήσω συγγνώμη γιατί είπα σε ορισμένους ότι το Internet Backbone (Bandwidth) της Tellas ήταν 16ΜBps...

    Ήταν λάθος αυτουνού που ήταν στην εξυπηρέτηση πελατών.... και εγώ παράκουσα γιατί δεν μου είπε 16Mbps αλλά 10.6ΜBps.

    Τους πήρα λοιπόν σήμερα τηλ. στο 13800 (επέλεξα την τεχνική υποστήριξη) και τους ρώτησα ποιό είναι το Internet Backbone σας δηλαδή το Bandwidth σας με το εξωτερικό;;

    Και μου είπε 10.6GBps!!!! 8O Τότε εγώ τον ρώτησα γιατί στο SITE λέει 2.5GBps; Αυτός μου είπε πώς δεν ξέρει γιατί, και μου είπε το εξής...
    Πως έχουν οπτική ίνα (πλήρως ενεργοποιημένη πιά) με το εξωτερικό και πως η οπτική ίνα τόσο χωράει δηλαδή 10.6GBps. Αυτό είναι σωστό http://www.mednautilus.com/products.html Όπως μου έιπε έχουν μακράν τη μεγαλύτερη χωρητικότητα δικτύου από όλους τους άλλους.

    Επίσης μου είπε πως έχουν ένα server που λέγεται International Excange (κάπως έτσι) και πως κατεβάζει αυτόματα όλες της σελίδες τις οποίες έχει επισκεφτεί κάποιος συνδρομητής π.χ όπως μου είπε, άν εγώ μπώ στο CNN.com θα κατεβάσει ο Intern. Exc. server όλα τα περιεχόμενα της σελίδας CNN.com και έτσι αν κάποιος άλλος συνδρομητής θελήσει να μπεί στο CNN.com δεν θα χρειαστεί να "ταξιδέψει" μέχρι την Αμερική Αλλά θα πάρει όλα τα περιεχόμενα της σελίδας από τον Server μας (τους) με αποτέλεσμα η διασύνδεσή μας (τους) με το εξωτερικό να είναι σχεδόν πάντα ελεύθερη.
    Καλό ακούγεται αυτό, κάτι σαν αυτόματος Proxy, αλλά νομίζω πως το έχουν και άλλοι ISP αυτό, αν όχι τότε μια χαρά.

    Όσο τώρα για το θέμα του DSL που μας καίει όλους.. Μου είπαν πως είναι πανέτοιμοι και πως ήδη έχουν κάνει αίτηση εγκρίσεως στην ΕΕΤΤ, όπως μου είπε το θέμα είναι καθαρά διαδικαστικό και πως μάλλον από τον Ιούνιο θα αρχίσουν την παροχή DSL σε ιδιώτες και επιχειρήσεις (αυτό άν θέλουμε το πίστεύουμε)

    Και τώρα το κουφό της υπόθεσης, Μου είπαν πως θα βάλουν και καλωδιακό!!! Τους ρώτησα πότε και μου είπε μέσα στα επόμενα 5 Χρόνια!!! 8O Τι; Πώς; Πότε;

    Ναί όταν οι άλλοι θα έχουν συνδεδεμένες στο Internet με οπτική Ίνα ακόμα και τις Φρυγανιέρες τους εμείς θα έχουμε επιτέλους Cable..

    Αυτά ....

    EMPIRE σε παρακαλώ πάρε και εσύ τηλ. για να το βγάλεις και επίσημα σαν είδηση.... Α και μακρυά από τηλεφωνήτριες.... Αν αρχίσουν και λένε άλλα επέμεινε και πες τους πως το πρωί που πήρα τηλ. μου είπαν τα παραπάνω.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-07-2002
    Περιοχή
    HELLAS - ATH
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.867
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    D-Link Wireless
    MAllon stin TELLAS theloun makroprothesma na kanoun kati san tin NTL stin agglia!Me cable na prosferoun ta panta!Kinounte gia Multimedia kai Cable TV!
    KAi opws leei to rito "kallio arga para pote"!
    Afta pantws einai makropnoa kai kalo tha itan na asxolitothoun me ta pio prosita! 8)

  3. #3
    Το avatar του μέλους gev
    gev Guest
    Αυτό το "είναι πανέτοιμοι για ADSL", εμένα μου φαίνεται ανούσιο..

    Και τί θα πει "έγκριση από ΕΕΤΤ"? Αφού ήδη λειτουργούν ως ISP και τηλεπικοινωνιακός φορέας, τί άλλη "έγκριση" χρειάζονται? Στο τέλος θα μας πουν ότι περιμένουν και άδεια από το ραδιοτηλεοπτικό συμβούλιο για να δώσουν DSL.

    Προφανώς δεν σκοπεύουν να κάνουν την πρώτη κίνηση (αλλιώς άλλωστε θα ξεκινούσαν με την έναρξη υπηρεσιών, για να κάνουν και μεγαλύτερο ντόρο γύρω απ'το όνομά τους)..

    Όσο για τις πομπώδεις υποσχέσεις περί cable, μου θυμίζουν τις ανακοινώσεις της Nova για παροχή δορυφορικού Internet (όσο το είδατε, άλλο τόσο το είδα και εγώ). Εδώ δυσκολεύονται να χρησιμοποιήσουν τις έτοιμες γραμμές για ADSL, και θα σκάψουν για καλωδιακή..

  4. #4
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333
    Επίσης μου είπε πως έχουν ένα server που λέγεται International Excange (κάπως έτσι) και πως κατεβάζει αυτόματα όλες της σελίδες τις οποίες έχει επισκεφτεί κάποιος συνδρομητής π.χ όπως μου είπε, άν εγώ μπώ στο CNN.com θα κατεβάσει ο Intern. Exc. server όλα τα περιεχόμενα της σελίδας CNN.com και έτσι αν κάποιος άλλος συνδρομητής θελήσει να μπεί στο CNN.com δεν θα χρειαστεί να "ταξιδέψει" μέχρι την Αμερική Αλλά θα πάρει όλα τα περιεχόμενα της σελίδας από τον Server μας (τους) με αποτέλεσμα η διασύνδεσή μας (τους) με το εξωτερικό να είναι σχεδόν πάντα ελεύθερη.
    Καλό ακούγεται αυτό, κάτι σαν αυτόματος Proxy, αλλά νομίζω πως το έχουν και άλλοι ISP αυτό, αν όχι τότε μια χαρά.
    Μάλλον εννούν τον transparent proxy ο οποίος όμως δημιουργεί αρκετά προβλήματα στους χρήστες...

  5. #5
    Το avatar του μέλους gev
    gev Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosstalk
    MAllon stin TELLAS theloun makroprothesma na kanoun kati san tin NTL stin agglia!Me cable na prosferoun ta panta!Kinounte gia Multimedia kai Cable TV!
    Εγώ πάλι θα τους παρομοίαζα με την τοπική Vivodi, ή την Intraconnect. Και εκείνοι θα φέρναν την επανάσταση με pay-per-view, multimedia, movies-on-demand κ.ο.κ. εδώ και κάτι χρόνια. Έχουν και την ίδια αξιοπιστία, άλλωστε.. (ξεχάσατε κιόλας τις υποσχέσεις της ΔΕΗ-Wind ότι θα τρίβαμε τα μάτια μας με τις υπηρεσίες που θα προσέφερε μόλις ξεκινήσει?)

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2002
    Περιοχή
    HELLAS - ATH
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.867
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    D-Link Wireless
    Entaxei i Tellas den einai akrivws to idio me Vivo&IC!Min ta isopedonoume ola!
    Apla einai logiko oloi na feromaste kaxupopta kai epifylaktika!
    Toulaxiston gia tin Tellas mporoume na poume oti oi "typades" ekei exoun mia kapoia tehnognwsia (kai genika "gnwsi")!Den einai tyxaies oi "mamades" tis Tellas!

  7. #7
    Εγγραφή
    09-01-2003
    Περιοχή
    L.A. (Σουζα τ'αλογακι)
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    linksys wag354g
    SNR / Attn
    6(dB) / 8(dB)
    Εδώ δυσκολεύονται να χρησιμοποιήσουν τις έτοιμες γραμμές για ADSL, και θα σκάψουν για καλωδιακή..
    H DEH tha mporouse pisteuvo na paraxorhsei tis kolones tis stin tellas.
    den xreiazetai na skapsei...


  8. #8
    Εγγραφή
    18-11-2002
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24 Mbps
    ISP
    HOL
    Router
    D-Link DSL-2750B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gev
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosstalk
    MAllon stin TELLAS theloun makroprothesma na kanoun kati san tin NTL stin agglia!Me cable na prosferoun ta panta!Kinounte gia Multimedia kai Cable TV!
    Εγώ πάλι θα τους παρομοίαζα με την τοπική Vivodi, ή την Intraconnect. Και εκείνοι θα φέρναν την επανάσταση με pay-per-view, multimedia, movies-on-demand κ.ο.κ. εδώ και κάτι χρόνια. Έχουν και την ίδια αξιοπιστία, άλλωστε.. (ξεχάσατε κιόλας τις υποσχέσεις της ΔΕΗ-Wind ότι θα τρίβαμε τα μάτια μας με τις υπηρεσίες που θα προσέφερε μόλις ξεκινήσει?)
    Μα δεν τρίβουμε ήδη τα μάτια μας; Έχεις δει καμιά άλλη εταιρεία να χωράει καρπούζι σε μυρμηγκοφωλιά;; 8O
    http://www.techteam.gr - The Greek technology team

    my Facebook

  9. #9
    Το avatar του μέλους TZO2004
    TZO2004 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gev
    Αυτό το "είναι πανέτοιμοι για ADSL", εμένα μου φαίνεται ανούσιο..

    Και τί θα πει "έγκριση από ΕΕΤΤ"?
    Το "έγκριση" δεν ειναι ακριβες. στην ουσία εκείνο που περιμένουν (όπως και όλοι οι ISPs) είναι καλύτερες τιμές και κυρίως ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ. Εκει χωλαίνει ο οτε: σε πόσες μέρες θα ικανοποιείται μια αίτηση, σε πόσο χρόνο θα διορθώνονται οι βλάβες, σε ποιες περιοχες υπάρχει διαθεσιμότητα άμεσα και ποιο είναι το πλάνο επέκτασης κλπ.
    Κανενας ΣΟΒΑΡΟΣ ISP δε θα ξεκινήσει ADSL στον αιώνα τον άπαντα αν δε δεσμευτεί ο οτε στα θεματα αυτά. εδω ερχεται ο ρολος της ΕΕΤΤ να τον πιεσει να δεσμευτει. κι αν απορεις που δεν εκανε DSL η Τελλας (που λειτουργεί εδώ και 3 μέρες) τότε θα έπρεπε να απορείς 1000 φορες που δεν εκανε η Φορθνετ και οι άλλοι που είναι χρόνια στην αγορά.

    ΥΓ. τα περι καλωδιακών κλπ ειναι επιστημονική φαντασια....

  10. #10
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.828
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TZO2004
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gev
    Αυτό το "είναι πανέτοιμοι για ADSL", εμένα μου φαίνεται ανούσιο..

    Και τί θα πει "έγκριση από ΕΕΤΤ"?
    Το "έγκριση" δεν ειναι ακριβες. στην ουσία εκείνο που περιμένουν (όπως και όλοι οι ISPs) είναι καλύτερες τιμές και κυρίως ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ. Εκει χωλαίνει ο οτε: σε πόσες μέρες θα ικανοποιείται μια αίτηση, σε πόσο χρόνο θα διορθώνονται οι βλάβες, σε ποιες περιοχες υπάρχει διαθεσιμότητα άμεσα και ποιο είναι το πλάνο επέκτασης κλπ.
    Κανενας ΣΟΒΑΡΟΣ ISP δε θα ξεκινήσει ADSL στον αιώνα τον άπαντα αν δε δεσμευτεί ο οτε στα θεματα αυτά. εδω ερχεται ο ρολος της ΕΕΤΤ να τον πιεσει να δεσμευτει. κι αν απορεις που δεν εκανε DSL η Τελλας (που λειτουργεί εδώ και 3 μέρες) τότε θα έπρεπε να απορείς 1000 φορες που δεν εκανε η Φορθνετ και οι άλλοι που είναι χρόνια στην αγορά.

    ΥΓ. τα περι καλωδιακών κλπ ειναι επιστημονική φαντασια....
    File mou tzo, auto pou lene ta palikaria edw mesa kai aporoun einai ti einai auto pou ennoouse i Tellas otan elege 8a triboume ta matia mas?

    Ennouse mhpws to Call & Surf paketo pou prokeitai gia thn megalyterh apatewnia se olo ton planhth?

    Auto rwtane ta paidia. Mia apanthsh apo Tellas den exoume omws!

    Tespa autoi 8a ta broun mprosta tous, emeis dsl den exoume etsi kai alliws, ti xeirotero diladi na pathoume? Autoi otan 8a kleinoun apo thn nootropoia tous 8a exoun problhma.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-11-2002
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.198
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17500/1024
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΛΟΝΟΣ
    I JUST WANT DSL!!!!!!TELLAS ,OTE i think you are my only HOPE !
    EPISODE 4: A NEW HOPE FOR DSL !!!!
    Χρησιμοποιώ Arch Linux. Εσύ; Δοκίμασε το δεν χάνεις και τίποτα :)
    Live CDs χωρίς να βγάλεις τα Windows: Ubuntu, OpenSUSE, Fedora.
    Για πιο ολοκληρωμένη άποψη συνιστάται εγκατάσταση και αρκετή χρήση. Το Linux ΔΕΝ είναι Windows :)
    Τί είναι το Linux ; δες εδώ και εδώ

    Paintball team Last Chancers

  12. #12
    Εγγραφή
    05-02-2003
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    στην ουσία εκείνο που περιμένουν (όπως και όλοι οι ISPs) είναι καλύτερες τιμές και κυρίως ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ. Εκει χωλαίνει ο οτε: σε πόσες μέρες θα ικανοποιείται μια αίτηση, σε πόσο χρόνο θα διορθώνονται οι βλάβες, σε ποιες περιοχες υπάρχει διαθεσιμότητα άμεσα και ποιο είναι το πλάνο επέκτασης κλπ.
    Κανενας ΣΟΒΑΡΟΣ ISP δε θα ξεκινήσει ADSL στον αιώνα τον άπαντα αν δε δεσμευτεί ο οτε στα θεματα αυτά.
    O OTE den prokeite na desmeytei apo monos tou an den ginei ena apo ta dyo:
    a) na "teleiosoun" oi ISDN syndeseis
    b) na ton prolabei kapoios allos kai na min mporei na kanei alloios.

    to deytero ek ton pragmaton den einai pithano :? ara menei to proto. Na sterepsei to pigadi ton ISDN na bgazei lefta (dil na stamatisoun oi syndeseis i na teleiosoun ta netmod ).
    Oso o OTE bgazei lefta apo tis ISDN den prokeite na dosei fragko gia nees ependyseis.

    Giafto arxiste na kaite ta netmod sas kai na zitate na sas ta antikatastisoune pou tha paei... kapote tha toys teleiosoun !!!
    How many rivers do we have to cross..
    Before we can talk to the boss..

  13. #13
    Εγγραφή
    06-01-2003
    Περιοχή
    ------.gif
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από erevos
    O OTE den prokeite na desmeytei apo monos tou an den ginei ena apo ta dyo:
    a) na "teleiosoun" oi ISDN syndeseis
    b) na ton prolabei kapoios allos kai na min mporei na kanei alloios.
    Αυτό που γράφεις φίλε είναι άσχετο εντελώς, μπορεί ποτέ να μην δώσει ADSL ο ΟΤΕ αλλά δεν θα είναι για κάποιον από τους παραπάνω λόγους .Γιατί και το ADSL να ξεκινήσει δεν θα πάψει να υπάρχει το ISDN που πολύ κόσμο του φτάνει γι αυτά που προσφέρει (εμένα πάντως όχι) και για να τον προλάβει κάποιος άλλος (Ήδη τον έχουν προλάβει 2 εταιρίες στην περιοχή Αττικής) πάλι αποκλείεται γιατί μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να δώσει ADSL πανελλαδικά.
    Devils Advocate

  14. #14
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Aθήνα/Guildford/Bcn
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    859
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    ~15500/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    zyxel p-600
    Siga na mhn perimenoyn na teleiwsoyn ta 8eiosmod. Emena moy exoyn kaei treis fores logw keraynwn (vraxykylwsan) kai moy ta antikatesthsan amesws.. Mono mia kataigida tha mas swsei.. na kaoyne ola.. styn pyra!

  15. #15
    Εγγραφή
    05-02-2003
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grrrrr
    και το ADSL να ξεκινήσει δεν θα πάψει να υπάρχει το ISDN που πολύ κόσμο του φτάνει γι αυτά που προσφέρει (εμένα πάντως όχι) και για να τον προλάβει κάποιος άλλος (Ήδη τον έχουν προλάβει 2 εταιρίες στην περιοχή Αττικής) πάλι αποκλείεται γιατί μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να δώσει ADSL πανελλαδικά.
    Sigoura den tha papsei na yparxei to ISDN alla o OTE prospathei na bgalei oso perisotera mporei apo ayto prin perasei sto epomeno bima. An dosei ksafnika ayrio ADSL me logikes times kai flat rate xreosi posoi tha meinoun sto ISDN? kai ti tha ta kanei tote ta netmod kai ta kentra kai tis ependyseis? tha ta epistrepsei ston kokali gia na ta poulisei stous Kinezous?
    Oso gia ti deyteri periptosi symfono apolyta pos den yparxei periptosi na ton prolabei allos afou paizei monos tou. Oso gia tis etairies pou les stin Attiki, tis eidame, kai aytes apo ton OTE kremontai !!! Mono apo tin Tellas perimename na kanei kapoio megalo bima (logo megethous kai eksaggelion) alla kai ayti mas edeikse tis protheseis tis.
    How many rivers do we have to cross..
    Before we can talk to the boss..

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Η νεα TELLAS απο 13 Μαιου ερχεται κοντα...
    Από giovanni81 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-08, 21:36
  2. Μηνύματα: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-08, 00:36
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-06, 16:12
  4. Νέα απο Tellas,Stet και Teledome
    Από Crosstalk στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-02, 17:23

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας