Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Google
    Η Google θα σταματήσει την υποστήριξη διαφόρων online υπηρεσιών της όπως το Gmail και τα Docs σε Internet Explorer 7 και σε Firefox 3.5 από την 1η Αυγούστου.

    "Από την 1η Αυγούστου, θα υποστηρίζουμε τις τρέχουσες και τις προηγούμενες εκδόσεις των Chrome, Firefox, Internet Explorer και Safari σε κυλιόμενη βάση", δήλωσε ο Venkat Panchapakesan από την Google.

    Κάθε φορά που μία νέα έκδοση browser κυκλοφορεί, εμείς θα ξεκινάμε την υποστήριξη της νέας έκδοσης και θα σταματάμε την υποστήριξη στην προ-προηγούμενη έκδοση."

    Έτσι από την παραπάνω ημερομηνία θα σταματήσει η υποστήριξη IE7, Firefox 3.5, Apple's Safari 3 καθώς και του Chrome 9. Πχ ο Internet Explorer 7 έχει μπροστά του τις εκδόσεις IE8 και ΙΕ9, o Firefox 3.5 έχει μπροστά του τον 3.6 και τον 4.0. To ποσοστό του IE7 είναι κάτω από 8% ενώ του Firefox 3.5 είναι κάτω από 2%.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Google Drops Older Browsers.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  32,5 KB 
ID: 88325Ο τερματισμός της υποστήριξης δεν σημαίνει δεδομένη πλήρη μη λειτουργία των υπηρεσιών της Google, αλλά πιθανή δυσλειτουργία κάποιων χαρακτηριστικών στο Gmail, το Google Calendar, το Google Talk, τα Google Docs και τα Google Sites. Βέβαια δεν αποκλείεται σε κάποιες περιπτώσεις κάποια εφαρμογή να μην λειτουργεί καθόλου.

    Ο Panchapakesan δεν έκανε καμία αναφορά στον Opera κάτι που προκάλεσε τα αρνητικά σχόλια των επισκεπτών του blog του.

    Δεν είναι η πρώτη φορά που η Google απευθύνει τέτοιου είδους προειδοποιήσεις. Τον Ιανουάριο του 2010 είχε ανακοινώσει πως τα Google Docs δεν θα υποστηρίζονται πλέον σε IE6. Όμως αυτή την φορά η Google είναι ένας από τους πρώτους παρόχους περιεχομένου που θα διακόψουν την υποστήριξη σε περιβάλλον IE7.


    Πηγή: Computerworld

  2. #2
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Δηλαδή αν έχεις αυτές τις εκδόσεις δεν θα μπορείς να βλέπεις τα mail σου???

    E ρε πόσα format έχουν να πέσουν γιατί δεν "μου ανοίγει τα e-mail" από κοπελίτσες ..και μη!

  3. #3
    Το avatar του μέλους oxyd
    oxyd Guest
    Λογικό μου ακούγεται. Τουλάχιστον αυτοί το παραδέχονται ότι δεν θα είναι συμβατές κάποιες λειτουργίες και προειδοποιούν καταλλήλως, όχι σαν κάτι άλλους π.χ. τράπεζες που αν μπεις με Chrome δεν λειτουργεί καν το site (γκουχ γκουχ Εθνική).

  4. #4
    Εγγραφή
    16-12-2010
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από senkradvii Εμφάνιση μηνυμάτων
    E ρε πόσα format έχουν να πέσουν γιατί δεν "μου ανοίγει τα e-mail" από κοπελίτσες ..και μη!


    πρέπει να γίνει αυτό για να μπαίνει ο κόσμος στην νοοτροπία της αναβάθμισης ώστε και οι αυτοί που φτιάχνουν ιστοσελίδες να έχουν πιο εύκολη δουλειά...

  5. #5
    Εγγραφή
    05-09-2004
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    SpeedTouch 585(i)
    Πολύ κακό αυτό γιατί με αυτόν τον τρόπο θα μας αναγκάσουν να αγοράσουμε νέους υπολογιστές. Το μηχάνημά μου δεν μπορεί να σηκώσει Win7, αλλά για τη δουλειά που το θέλω και με το παραπάνω μου κάνει. Οπότε έχω WinXP αυτό σημαίνει μέχρι IE8.

    Δηλαδή κάποια στιγμή με το έτσι θέλω θα πρέπει να αγοράσω και νεό λειτουργικό και άλλο μηχάνημα;

  6. #6
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    θα αναγκαστεις απλα να αλλαξεις browser,οχι λειτουργικο
    VAMOS ARIS

  7. #7
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ahepa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κακό αυτό γιατί με αυτόν τον τρόπο θα μας αναγκάσουν να αγοράσουμε νέους υπολογιστές. Το μηχάνημά μου δεν μπορεί να σηκώσει Win7, αλλά για τη δουλειά που το θέλω και με το παραπάνω μου κάνει. Οπότε έχω WinXP αυτό σημαίνει μέχρι IE8.

    Δηλαδή κάποια στιγμή με το έτσι θέλω θα πρέπει να αγοράσω και νεό λειτουργικό και άλλο μηχάνημα;
    Αυτή τη στιγμή υπάρχουν τουλάχιστον 4 άλλοι browser που μπορείς να εγκαταστήσεις στα XP. Ο IE7 είναι απολίθωμα (2006) και ο IE8 ληγμένος από τη στιγμή που βγήκε. Ποιός ο λόγος να μένεις εκεί;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-02-2008
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    20(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ahepa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κακό αυτό γιατί με αυτόν τον τρόπο θα μας αναγκάσουν να αγοράσουμε νέους υπολογιστές. Το μηχάνημά μου δεν μπορεί να σηκώσει Win7, αλλά για τη δουλειά που το θέλω και με το παραπάνω μου κάνει. Οπότε έχω WinXP αυτό σημαίνει μέχρι IE8.

    Δηλαδή κάποια στιγμή με το έτσι θέλω θα πρέπει να αγοράσω και νεό λειτουργικό και άλλο μηχάνημα;
    Firefox 4 φίλε ahepa....
    System: CPU AMD FX-8300, 16G RAM, Mobo: Asrock 970 Extreme 3,GPU:XFX RX460, OS:Fedora 28 64bit

  9. #9
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babarum Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρέπει να γίνει αυτό για να μπαίνει ο κόσμος στην νοοτροπία της αναβάθμισης ώστε και οι αυτοί που φτιάχνουν ιστοσελίδες να έχουν πιο εύκολη δουλειά...
    Σωστός!Καλό και για την ασφάλεια τους και για την λειτουργικότητα τους!Να έχει μείνει τώρα κάποιος στον ΙΕ7 και να μην έχει κατεβάσει και ούτε ένα security update δεν είναι ότι καλύτερο.

    Τουλάχιστον θα πετάει κάποιο μήνυμα για αναβάθμιση σε νεώτερη έκδοση του browser;Για να μην πέσουν τα format που προείπε πιο πάνω κάποιος;

  10. #10
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ahepa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κακό αυτό γιατί με αυτόν τον τρόπο θα μας αναγκάσουν να αγοράσουμε νέους υπολογιστές. Το μηχάνημά μου δεν μπορεί να σηκώσει Win7, αλλά για τη δουλειά που το θέλω και με το παραπάνω μου κάνει. Οπότε έχω WinXP αυτό σημαίνει μέχρι IE8.

    Δηλαδή κάποια στιγμή με το έτσι θέλω θα πρέπει να αγοράσω και νεό λειτουργικό και άλλο μηχάνημα;
    Πειραματίσου με ένα σύγχρονο εναλλακτικό browser, πέρα του ΙΕ και απόλαυσέ το..

  11. #11
    Εγγραφή
    05-09-2004
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    SpeedTouch 585(i)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα αναγκαστεις απλα να αλλαξεις browser,οχι λειτουργικο
    Όχι, λειτουργικό θα χρειαστεί να αλλάξω αν θέλω να είμαι σε ΙΕ, ο ΙΕ9 και φυσικά όλοι οι επόμενοι μόνο από Vista και πάνω.

    Οπότε αν και οι εταιρείες των άλλων browser κάνουν το ίδιο...

    Γενικά το Chrome χρησιμοποιώ, εκτός από μερικά forum όπως το http://solsie.com/ και άλλα γιατί το rendering των fonts το βρίσκω πιο ξεκούραστο στον ΙΕ από όλους τους άλλους browsers.

    Βέβαια αυτό σημαίνει πως μάλλον με λάθος τρόπο κάνει render τα fonts, αλλά από τη στιγμή που το βρίσκω πιο ξεκούραστο δε με ενοχλεί.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ahepa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κακό αυτό γιατί με αυτόν τον τρόπο θα μας αναγκάσουν να αγοράσουμε νέους υπολογιστές. Το μηχάνημά μου δεν μπορεί να σηκώσει Win7, αλλά για τη δουλειά που το θέλω και με το παραπάνω μου κάνει. Οπότε έχω WinXP αυτό σημαίνει μέχρι IE8.

    Δηλαδή κάποια στιγμή με το έτσι θέλω θα πρέπει να αγοράσω και νεό λειτουργικό και άλλο μηχάνημα;
    Υπάρχουν εδώ και 10 χρόνια, τάξεις μεγέθους, καλύτεροι, ασφαλέστεροι, πληρέστεροι, και ταχύτεροι browsers.

    ........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Μπράβο στην Google.

    Αν και θα έπρεπε να πάει και 1 βήμα παραπέρα.

    Να αφήσει καί τον IE8.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 06-06-11 στις 17:53. Αιτία: auto merged post

  13. #13
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν εδώ και 10 χρόνια, τάξεις μεγέθους, καλύτεροι, ασφαλέστεροι, πληρέστεροι, και ταχύτεροι browsers.

    ........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Μπράβο στην Google.

    Αν και θα έπρεπε να πάει και 1 βήμα παραπέρα.

    Να αφήσει καί τον IE8.
    Έτσι έτσι.. μπας και δει ο κόσμος λιγάκι το φως το αληθινό..

  14. #14
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε φορά που μία νέα έκδοση browser κυκλοφορεί, εμείς θα ξεκινάμε την υποστήριξη της νέας έκδοσης και θα σταματάμε την υποστήριξη στην προ-προηγούμενη έκδοση."
    Ο firefox με τη νεα μόδα θα βγάζει καινούργια major έκδοση κάθε βδομάδα. Και ο chrome κάνει το ίδιο απο την αρχή. Δηλαδή η υποστήριξη θα έχει βάθος 2 βδομάδες;

  15. #15
    Εγγραφή
    10-02-2007
    Περιοχή
    WWW
    Μηνύματα
    298
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    h300s
    SNR / Attn
    17(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ahepa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κακό αυτό γιατί με αυτόν τον τρόπο θα μας αναγκάσουν να αγοράσουμε νέους υπολογιστές. Το μηχάνημά μου δεν μπορεί να σηκώσει Win7, αλλά για τη δουλειά που το θέλω και με το παραπάνω μου κάνει. Οπότε έχω WinXP αυτό σημαίνει μέχρι IE8.

    Δηλαδή κάποια στιγμή με το έτσι θέλω θα πρέπει να αγοράσω και νεό λειτουργικό και άλλο μηχάνημα;

    Απλά δεν ψάχνεις με google….. Με έχει εκνευρίσει πολύ αυτή η κολο(σσος) εταιρία

Παρόμοια Θέματα

  1. Η Google σταματάει την υποστήριξη του H.264 στον Chrome
    Από Mouse Potato στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-11, 17:41
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-10, 12:55
  3. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-10, 12:32
  4. Η Apple σταματάει την υποστήριξη για επεξεργαστές intel?
    Από arkara στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-08, 18:59
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-08, 15:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας