Σελ. 1 από 204 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 3053
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Smile
    Η ποδηλατική οικογένεια του adslgr.com μεγαλώνει και αυξάνεται οπότε καλό είναι να κατηγοριοποιηθεί η συζήτηση. Eδώ πλέον συζητάμε θέματα που έχουν να κάνουν με την αγορά ποδηλάτου, ρουχισμού και εξοπλισμού.

    Καλές βόλτες σε όλους!

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    μαγκες μετα απο το γνωστο μαγαζι που σας παρουσιασα σε αλλο ποστ σε αλλο θεμα (κυριως για ρουχισμο) ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας παρουσιασω το
    http://www.hargrovescycles.co.uk/

    Αν δειτε τα εξοδΑ αποστολης φαινεται οτι παιχτηκε vamvakool-ia λυση για τις αγορες σας.
    Ευχαριστω και τα παιδια απο το μαγαζι (και μετα μου λενε οτι οι Ελληνες μαγαζατορες εχουν κριση)
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  3. #3
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαγκες μετα απο το γνωστο μαγαζι που σας παρουσιασα σε αλλο ποστ σε αλλο θεμα (κυριως για ρουχισμο)
    Μην τσιγκουνεύεσαι λέξεις.

    Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας παρουσιάσω το μαγαζί που πρότεινε "σε άλλο post σε άλλο θέμα" ο vamvakoolas. Πρόκειται για το www.startfitness.co.uk.

    Για ελαφριά ρούχα (μπλούζες, βερμούδες, γάντια) τα έξοδα αποστολής είναι 4£ για το πρώτο κομμάτι και +2£ για κάθε επόμενο, απ' όσο κατάλαβα με δοκιμές στο καλάθι αγορών. Τα μεταφορικά των υποδημάτων είναι 10£, αλλά με τα ίδια μεταφορικά μπορείς να προσθέσεις μερικά ακόμα κομμάτια στην παραγγελία. Αναφέρουν ότι ο χρόνος παράδοσης είναι 7 έως 14 εργάσιμες ημέρες. Μέχρι στιγμής δε δέχεται PayPal.

    Επίσης, για το έχουμε στα πρώτα post, καλά καταστήματα στη Βρετανία που στέλνουν Ελλάδα είναι το www.chainreactioncycles.co.uk και το www.wiggle.co.uk. Ειδικά το πρώτο έχει πολύ μεγάλη ποικιλία και ασυναγώνιστες τιμές.

    Ο Άρδης είχε πρόσφατα αναφέρει το http://www.evanscycles.com/, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες για την πολιτική του καταστήματος ώστε να προτείνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 08-06-11 στις 16:49.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  4. #4
    Εγγραφή
    31-03-2008
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.177
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαγκες μετα απο το γνωστο μαγαζι που σας παρουσιασα σε αλλο ποστ σε αλλο θεμα (κυριως για ρουχισμο) ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας παρουσιασω το
    http://www.hargrovescycles.co.uk/

    Αν δειτε τα εξοδΑ αποστολης φαινεται οτι παιχτηκε vamvakool-ia λυση για τις αγορες σας.
    Ευχαριστω και τα παιδια απο το μαγαζι (και μετα μου λενε οτι οι Ελληνες μαγαζατορες εχουν κριση)
    Ωραίο το κατάστημα Κωστή.
    Έχει αρκετό πράμα λίγο που το είδα,έχει και κάτι ρούχα της fox που έψαχνα.
    Μας έκαψες,με ψωμί και ζάχαρη θα την βγάλουμε μέχρι το τέλος του μήνα.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    κάποιοι έψαχναν για gps tracker με μεγάλη αυτονομία.
    Τώρα που μπήκαν οι εκπτώσεις, ίσως αυτό να είναι μία λύση (στα 100 ευρώ με 10 ώρες αυτονομία)
    http://www.amazon.fr/GARMIN-Forerunn...7489962&sr=8-4
    http://www.amazon.co.uk/gp/product/B...pf_rd_i=468294

    Παρόλα αυτά, ίσως ένα κινητό με gps μαζί με μια 2ή μπαταρία να είναι μια πιο φθηνή και παραμετροποιήσιμη λύση.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #6
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    λογω Αγγλιας (πηγαινοερχομαι) ξερω τη ποδηλατικη πραγματικοτητα:

    το chainreactioncycles ηταν και ειναι το νο1 στην Ευρωπη. Ειχε ξεκινησει δυναμικα γιατι ειχε ασυναγωνιστες τιμες (κοστους) και φθηνα μεταφορικα. ομως

    -δεν ειναι φυσικο καταστημα ειναι στην ουσια μια τεραστια αποθηκη με απειρο στοκ
    -στα θετικα ειναι οτι σε ασχετες περιοδους κανει τρελες εκπτωσεις απο 40-90%
    -παλιοτερα εχουν υποκλαπει στοιχεια απο πιστωτικες και παραλιγο και εγω να τη παθω (το προλαβαμε με τη τραπεζα μου). Ειναι η 2η ή η 3η φορα που εγινε!!
    -επειδη εφαγε κραξιμο και απο Ελληνες εμπορους αναγκαστηκε να βαλει ΦΠΑ στις τιμες και ετσι δεν ειναι τοσο ασυναγωνιστες πλεον (αυτο αρχισε απο τα χριστουγεννα). Μαλιστα οι αποδειξεις του περνανε στην εφορια μιας και εκκαθαριζονται απο Ελληνιικη εταιρια!!

    το startfitness ειναι χρονια και αυτο
    -δεν εχει φυσικο μαγαζι
    -μετριοι χρονοι παραδοσης
    -τελειες τιμες σε ρουχα/παπουτσια αρκει να προσεξεις τα νουμερα
    -κατα καιρους βγαζει εκπτωτικα κουπονια !!
    -δε το γνωριζα πριν-μου το υπεδειξαν αθλητες και μαλιστα αγοραζουν χρονια εκει!!

    τα υπολοιπα μαγαζια που εχουν γραφτει ειναι κανονικα (φυσικα) μαγαζια/αλυσιδες απλως εχουν καποιους ενδοιασμους για αποστολες Ευρωπη...Παντως γιαυτο που ανεφερα τους εψησα

    υ.γ το startfitness δεχεται paypal γιατι εχει και δικτυακο καταστημα στο ebay!!
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  7. #7
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    υ.γ το startfitness δεχεται paypal γιατι εχει και δικτυακο καταστημα στο ebay!!
    Αφού δέχονται το PayPal στο ebay store, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το έχουν ενεργοποιήσει στο κανονικό e-shop τους. Πάντως βλέπω προϊόντα στο κανονικό κατάστημα που δεν υπάρχουν στο ebay store.

    Πάντως χρειάζεται προσοχή, διότι σε κάποια προϊόντα έχει διαφορετικές τιμές στο ebay store σε σχέση με το κανονικό, ενώ και η ποικιλία τους δεν είναι ίδια. Ακόμα και τα μεταφορικά αλλάζουν. Άλλοτε συμφέρει το ebay store, άλλοτε το κανονικό.

    Αγόρασα μία βάση για το ποδήλατό μου, ώστε να κάνω ευκολότερα τις εργασίες συντήρησης και επισκευής.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    ipo αγορι μου εχεις απολυτο δικιο, εμενα εχει τυχει ενα προιον στο κανονικο τους καταστημα να ειναι πιο ακριβο και πιο ακριβα μεταφορικα!! Ομως το αγορασα απο το ebay τους και ηρθε κανονικα!! Ειναι τρελοι αυτοι οι...Αγγλοι
    (ισως να θελουν να "προχωρησουν" και το ebay store τους ...τι να πω)


    ποσο η βαση? στην Ελλαδα κανα 15ρι στανταρ εχει
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  9. #9
    Εγγραφή
    16-12-2010
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ψάχνω για εμπρόσθια αναρτηση για καταβάσεις κυρίως γιατί αυτή που έχω βλέπω να καταστρέφετε με λίγες ακομα πετρούλες .. έχετε να προτείνετε καμία και αν ξέρετε πως καταλαβαίνω αν κάνει (το μέγεθος) στο ποδήλατο μου?

  10. #10
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    για να μη σε ποιασει @#@#$κα ο καθε εμπορος πρεπει να πεις

    -ποσο κανει το ποδηλατο σου ή ποιο ειναι
    -ποσα χρηματα μπορεις να δωσεις

    καθε αλλη απαντηση που θα παρεις σε αυτη τη φαση ειναι τελειως ακυρη
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  11. #11
    Εγγραφή
    16-12-2010
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    "ok...sorry και ευχαριστώ για την απάντηση...
    έχω ένα Orbea Toubkal '11 και τα χρήματα που διαθέτω ειναι περιπου 150ε"

  12. #12
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσο η βαση? στην Ελλαδα κανα 15ρι στανταρ εχει
    15€ την πήρα από ελληνικό κατάστημα, μιας και είχα κατέβει κέντρο για δουλειές.

    ........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 81 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Έπιασα στα χέρια μου το φτηνό μπροστινό φως ποδηλάτου που πωλούν τα Jumbo, σαν αυτό που μας είχε δείξει ο Χάρης. Αν και είναι ολόιδιο σχεδιαστικά με εκείνα που είχα αγοράσει από το eBay, η ποιότητα κατασκευής είναι σαφώς καλύτερη. Πιο χοντρό, μαλακό και ανθεκτικό πλαστικό, τόσο στη βάση, όσο και στις "ράγες" του αποσπώμενου φωτός, που είναι το πιο ευπαθές σημείο στα κομμάτια του eBay.

    Είχα παρατηρήσει διαφορά στην ποιότητα σε ίδια εμφανισιακά κοντέρ που είχα πάρει από διαφορετικούς πωλητές, αλλά τώρα βλέπω ότι υπάρχει και στα φώτα. Μάλλον αξίζει να δώσεις τα 5€ στο Jumbo, έναντι των 1,7€ του eBay για το σετάκι των δύο φώτων.

    Μου έσπασε για πολλοστή φορά το μπροστινό φως και το έβαλα στην άκρη για εφεδρικό, γιατί είχε αρχίσει να μου σβήνει στις λακούβες. Τώρα τοποθέτησα ένα καλύτερης ποιότητας και πιο δυνατό, επίσης από eBay. Δε σκοπεύω να αγοράσω άλλο φτηνό φως από eBay.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 09-06-11 στις 15:46. Αιτία: auto merged post
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  13. #13
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babarum Εμφάνιση μηνυμάτων
    "ok...sorry και ευχαριστώ για την απάντηση...
    έχω ένα Orbea Toubkal '11 και τα χρήματα που διαθέτω ειναι περιπου 150ε"
    σου εχω 2 επιλογες αναλογα με το κοστος

    http://www.bike24.de/1.php?content=8...gc=0;orderby=2

    αναρτησουλα επωνυμη σε απιστευτη τιμη και κανει τη δουλεια απλως εχει λιγο βαρος παραπανω παρε με 100μμ διαδρομη

    http://www.bike24.de/1.php?content=8...gc=0;orderby=2

    ποιοτικα ανωτερη λιγοτερο βαρος ιδιο μηκος διαδρομης (δηλαδη περιπου ιδια απορροφηση).

    και οι δυο ειναι με ελατηριο.

    Αποψη μου μιας και το ποδηλατο σου κανει 350 ευρα με αχρηστη αναρτηση, θα σου προτεινα την οικονομικη λυση οπου σιγουρα θα δεις διαφορα. Φανταζεσαι να εδινες 150 -200 μονο για αναρτηση? θα ηθελες να πας σε καθε κατσικοδρομο αλλα μετα δε θα σε βοηθαγαν οι ροδες, τα περιφερειακα (ταχυτητες/κασσετες κοκ) οποτε θα ξαναδινες λεφτα. Οποτε κανε αυτη την αναβαθμιση και αν πορωθεις μαζευε λεφτα για νεο ποδηλατο!

    Καλη τυχη
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  14. #14
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μιας και βρήκα από εδώ Ελλάδα τα Specialized Fatboy (26x1.25), ποια είναι η γνώμη σας; Θα σαβουριάζομαι εύκολα; Πήρα την απόφαση να πάω σε slick/ημι-slick (μετά από άλλες 2 αποτυχημένες προσπάθειες)...
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  15. #15
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.025
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Πρώτη φορά βλέπω τόσο λεπτό λάστιχο για mountain. Συνήθως τα λεπτά slick είναι 1,5" ή 1,4".

    Το λάστιχο που δείχνεις δε σε καλύπτει σε περίπτωση βροχής, ούτε σε ομαλό χώμα, ενώ θα είναι πιο ευάλωτο σε διατρήσεις. Αν κοιτάξεις παλαιότερα μηνύματα, πριν αλλάξω λάστιχα σκεφτόμουν και εγώ από τα πολύ τρακτερωτά να πάω σε τελείως λεία, αλλά με κράτησε ο Άρδης και δε μετάνιωσα για την επιλογή μου να πάρω 70% ασφάλτινα λάστιχα/30% χωμάτινα (26 x 1,95).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kenda_k-948.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  55,6 KB 
ID: 88487

    Η κύλιση είναι πολύ καλύτερη με μικρότερη τριβή στην άσφαλτο και στον αέρα. Έχω συγκρίνει το ποδήλατό μου με διάφορα trekking και mountain στις κατηφόρες και πάει πιο γρήγορα χωρίς πετάλι, ενώ πριν ήταν πιο αργό.

    Σημαντική διαφορά: 3 φορές πήγα να φάω τα μούτρα μου ανεβαίνοντας πεζοδρόμιο και ψηλή άσφαλτο από το χαντάκι απορροής. Με τα παλαιά τρακτερωτά λάστιχα μπορούσα να ανέβω όπως ήθελα (κάθετα, διαγώνια, σχεδόν παράλληλα) τα υψώματα. Με αυτά που έχω τώρα πρέπει να τα ανεβαίνω κάθετα ή το πολύ με 50°, διαφορετικά απλώς δεν ανεβαίνει ο τροχός και γλιστράει μέχρι να πέσω ή να σταματήσω. . Με λεία λάστιχα το πρόβλημα θα είναι ακόμα πιο έντονο φαντάζομαι, αφού λείπουν τα πλευρικά τακάκια που βοηθούν σε αυτό.

    Κοίτα αυτά που έχει προτείνει ο Άρδης. Είναι περίπου 80% ασφάλτινα, 20% χωμάτινα, με προστασία σκασίματος και τιμή ίδια με αυτή των λείων ελαστικών που κοιτούσες.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

Σελ. 1 από 204 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 781
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-18, 12:00
  2. Αγορά και εγκατάσταση ηχητικού εξοπλισμού
    Από grayden στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 01:56
  3. Αγορα ποδηλατου
    Από vasilis_val στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-10, 01:29
  4. Αγορά ποδηλάτου
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-08, 19:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας