Σελ. 195 από 204 ΠρώτηΠρώτη ... 175185190193194195196197200 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.911-2.925 από 3053
  1. #2911
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ΚΟΚ δεν μιλάει μόνο για ποδηλάτες, μιλάει και για πεζούς, αλλά και άλλες περιπτώσεις.

    Απο εκεί και πέρα δεν λέει πάλι να πιάσουμε το γιατί να γράψει εμένα, αφου και οι άλλοι κάνουν χειρότερα, κανονικά πρέπει να τους πιάσει όλους, άπλα κάποιοι θα είναι αυτοί που θα τους πιάσει πρώτους
    Συμφωνώ απόλυτα, αυτό που εννοώ όμως είναι ότι στα 100k+ χιλιόμετρα που έχω κάνει στην Κρήτη (δεν υπερβάλλω) έχω δει ποδήλατο 10-20 φορές. Πεζούς βλέπω σχεδόν κάθε φορά που βγαίνω στην εθνική. Αν είναι να αρχίσουν από κάπου, να αρχίσουν από εκεί που είναι ο πραγματικός κίνδυνος.

    Για να μην αναφέρω τα όρια ταχύτητας στην Κρήτη

  2. #2912
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Καλά κάνουν... μόλις πρόσφατα δε παρασύρθηκε κάποιος πάνω στην ΠΑΘΕ στο ύψος του Γαλλικού; Μακάρι να τον είχε σταματήσει και εκείνον η τροχαία...
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  3. #2913
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    θέλει λίγο common sense το θέμα... Και από τους ποδηλάτες αλλά και από τα αυτοκίνητα.
    Δε μπορεί ο ποδηλάτης να πάει σε κλειστό αυτοκινητόδρομο και λογικά πρέπει να αποφεύγει δρόμους ταχείας κυκλοφορίας (δλδ αν τα αμάξια πάνε 60+ χλμ πάνω από αυτόν.

    Πέρα από αυτό, η γαϊδουριά του Έλληνα οδηγού είναι παροιμιώδης.
    Όπως πολλές φορές και η κουτοπονηριά του.

    Ειδικά στην Κρήτη άρχισα να φοβάμαι ορισμένες στιγμές με το αμάξι... Όχι να έχω και ποδήλατο...
    Όχι ότι και σε άλλα σημεία της ελληνικής επαρχίας είναι καλύτερα...

    Και μην ξεχνάμε τον αναρχικό ποδηλάτη...
    https://www.facebook.com/AnarcoCicli...7941471712604/
    Σε ορισμένους οδηγούς αυτοκινήτων τέτοια αντιμετώπιση χρειάζεται
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #2914
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Υπόψη πάντως ότι στην Κρήτη αναγκαστικά θα πας και από Εθνική σε κάποια κομμάτια, αφού δεν υπάρχει παράλληλος δρόμος, ενώ διαφορετικά θα πρέπει να κάνεις παράκαμψη πολλών χιλιομέτρων με ανέβασμα σε βουνά!
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  5. #2915
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπόψη πάντως ότι στην Κρήτη αναγκαστικά θα πας και από Εθνική σε κάποια κομμάτια, αφού δεν υπάρχει παράλληλος δρόμος, ενώ διαφορετικά θα πρέπει να κάνεις παράκαμψη πολλών χιλιομέτρων με ανέβασμα σε βουνά!
    Αυτό δεν είναι δικαιολογία.
    Όπως με το αυτοκίνητο δεν θα περάσω μέσα από πεζόδρομο για να μην κάνω τον γύρο του τετραγώνου.
    Αν θες να πας γρήγορα και ξεκούραστα, πάρε αυτοκίνητο ή μηχανή.

    Μπορούμε να μείνουμε on-topic?
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  6. #2916
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Πρώτα από όλα δεν είναι δικαιολογία, είναι πρακτική ανάγκη. Γιατί διαφορετικά για παράδειγμα για να πας με ποδήλατο από Σούδα στις Καλύβες (12 χμ, από τα οποία 7 στην Εθνική, ο θεός να την κάνει δηλαδή) από τη Μαλάξα, αντί να κάνεις 25-30 λεπτά, θα χρειαστείς 1,5 ώρα ή και παραπάνω (ανάλογα πόσο σηκώνουν τα πόδια σου την ανηφόρα των 8 χμ στα 450μέτρα) και 15 χιλιόμετρα περισσότερο (και αυτός ο χρόνος θα προστεθεί φυσικά στον συνολικό χρόνο της διαδρομής, αφού μπορεί να πηγαίνεις πολύ μακρύτερα). Ή αντί να πας από Γεωργιούπολη στο Ρέθυμνο από την Εθνική, να πας από τον παλιό δρόμο, καμιά 25 χιλιόμετρα περισσότερο (δηλαδή διπλάσια διαδρομή). Και δεν θέλω να πάω γρήγορα και ξεκούραστα, τι λογική είναι αυτή; Αν αυτός ήταν ο σκοπός δεν θα είχαμε καθόλου ποδήλατο...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  7. #2917
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δεν θέλω να πάω γρήγορα και ξεκούραστα, τι λογική είναι αυτή;
    Τότε πήγαινε από το βουνό. Άλλοι στο εξωτερικό κάνουν ταξίδια ολόκληρα για να βρουν βουνά να ανέβουν με το ποδήλατο και εσείς προτιμάτε να παίζετε την ζωή σας κορώνα-γράμματα στην Εθνική παρανομώντας κι από πάνω? Τί λογική είναι αυτή?

    Αν μιλάμε για καθημερινό commuting για δουλειά, πάρε μηχανή που μπορεί να κυκλοφορεί ασφαλέστερα στο κατώτατο όριο ταχύτητας.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  8. #2918
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Μάλλον δεν καταλαβαίνεις! Αν θέλω να πάω από το βουνό, θα πάω από το βουνό, δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα! Σημερινή έξοδος στα βουνά και γύρω από αυτή την περιοχή.

    https://www.strava.com/activities/1315958223

    Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι κάθε φορά που θέλω να πάω ανατολικά, θα πρέπει να κάνω κύκλους στα βουνά. Δεν χρησιμοποιώ το ποδήλατο για commuting, μόνο για άσκηση, για απόλαυση της φύσης, για να ξεσκάω, για να βγάζω φωτογραφίες, και καμια φορά και για καλή παρέα...

    Παρεμπιπτόντως, γνωρίζεις ακριβώς για τι κομμάτι της δήθεν Εθνικής μιλάω; Δεν είναι δρόμοι ταχείας κυκλοφορίας, σε άλλες περιοχές αυτά τα κομμάτια θα ήταν απλά επαρχιακοί δρόμοι. Δρόμοι ταχείας κυκλοφορίας υπάρχουν ελάχιστα χμ στην Κρήτη, στις παρακάμψεις Χανίων, Ρεθύμνου, Ηρακλείου και κάποια καινούρια κομμάτια μετά το Ηράκλειο προς Άγιο Νικόλαο (νομίζω ότι εκεί μάλλον έγραψαν τον ποδηλάτη).
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  9. #2919
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα από όλα δεν είναι δικαιολογία, είναι πρακτική ανάγκη. Γιατί διαφορετικά για παράδειγμα για να πας με ποδήλατο από Σούδα στις Καλύβες (12 χμ, από τα οποία 7 στην Εθνική, ο θεός να την κάνει δηλαδή) από τη Μαλάξα, αντί να κάνεις 25-30 λεπτά, θα χρειαστείς 1,5 ώρα ή και παραπάνω (ανάλογα πόσο σηκώνουν τα πόδια σου την ανηφόρα των 8 χμ στα 450μέτρα) και 15 χιλιόμετρα περισσότερο (και αυτός ο χρόνος θα προστεθεί φυσικά στον συνολικό χρόνο της διαδρομής, αφού μπορεί να πηγαίνεις πολύ μακρύτερα). Ή αντί να πας από Γεωργιούπολη στο Ρέθυμνο από την Εθνική, να πας από τον παλιό δρόμο, καμιά 25 χιλιόμετρα περισσότερο (δηλαδή διπλάσια διαδρομή). Και δεν θέλω να πάω γρήγορα και ξεκούραστα, τι λογική είναι αυτή; Αν αυτός ήταν ο σκοπός δεν θα είχαμε καθόλου ποδήλατο...
    Υπάρχει νόμος. Δεν μπορείς να τον παρακάμψεις με καμία δικαιολογία χωρίς να γίνεις παραβάτης. Τόσο απλά.

  10. #2920
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Αν η τροχαία με γράψει, θα την αποδεχτώ την παράβαση και θα πληρώσω το πρόστιμο... Αλλά κύκλους στα βουνά δεν θα κάνω επειδή υπάρχει νόμος, χωρίς να έχει προβλεφθεί εναλλακτική και νόμιμη διαδρομή (και εδώ που τα λέμε, και η ίδια η τροχαία εθνική οδών κάνει ότι δεν βλέπει σε αυτά τα κομμάτια, δεκάδες φορές τους έχω συναντήσει στο δρόμο αυτόν, κι τόσοι άλλοι ποδηλάτες που επίσης κυκλοφορούν).
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  11. #2921
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Κάτι τέτοιο κάνουν σχεδόν όλοι σε όλους τους τομείς και η χώρα πάει κατά διαόλου. Περνάς και με κόκκινο φαντάζομαι όταν δεν έρχεται αυτοκίνητο;

  12. #2922
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Φαντάζομαι εσύ δεν κάνεις καμία παράβαση, ούτε καν υπέρβαση ταχύτητας, ποτέ; Βέβαια στη ΝΥ είναι ίσως πιο σφιχτά τα πράγματα με την αστυνομία, οπότε και δεν σηκώνουν πολλά...

    Παρεμπιπτόντως όμως, αυτή η πολύ εύκολη αναφορά στα περί χώρας που πάει κατά διαβόλου, με την παραμικρή αφορμή, με ξεπερνά λίγο! Δηλαδή στις άλλες χώρες, όλοι είναι νόμιμοι, πάντα, και παντού, έτσι;
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  13. #2923
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι εσύ δεν κάνεις καμία παράβαση, ούτε καν υπέρβαση ταχύτητας, ποτέ; Βέβαια στη ΝΥ είναι ίσως πιο σφιχτά τα πράγματα με την αστυνομία, οπότε και δεν σηκώνουν πολλά...

    Παρεμπιπτόντως όμως, αυτή η πολύ εύκολη αναφορά στα περί χώρας που πάει κατά διαβόλου, με την παραμικρή αφορμή, με ξεπερνά λίγο! Δηλαδή στις άλλες χώρες, όλοι είναι νόμιμοι, πάντα, και παντού, έτσι;
    Όχι σε όλες τις χώρες, αλλά σε πολλές. Επίσης όχι πάντα και παντού, αλλά η λαμογιά της Ελλάδας είναι παγκόσμια πρωτιά. Αυτό είναι άλλο θέμα όμως. Όταν κάνω ποδήλατο πάντως δεν περνάω με κόκκινο, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο.

  14. #2924
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Δεν μου φαίνεται περίεργο, γιατί ούτε εγώ περνάω με κόκκινο (δεν ξέρω μήπως αυτό σου φανεί περίεργο). Επειδή είμαι αναγκαστικά "παραβάτης" στην "Εθνική" [υπάρχει μήπως καμία λογική πρόταση για να μην είμαι; Και λογική δεν είναι βέβαια να πηγαίνω από τα βουνά συνέχεια, ούτε να μην πηγαίνω καθόλου προς τα ανατολικά], δεν σημαίνει ότι έχω τον ΚΟΚ στα σκουπίδια... Και παρεμπιπτόντως, μιας και τα φανάρια βρίσκονται συνήθως στις πόλεις, εκεί έχω συναντήσει και τους περισσότερους κινδύνους (είτε με ποδήλατο, μηχανή ή αυτοκίνητο), μέσα στην πόλη και στην κυκλοφορία, κι όχι στην Εθνική...

    ΥΓ. Δεν ξέρω καμία χώρα στην οποία να υπάρχει απόλυτη τήρηση των νόμων πάντως, ίσως μόνο η Σιγκαπούρη μου φαίνεται να είναι πιο κοντά σε αυτό, από όσα έχω διαβάσει (κι αυτό υπό την απειλή τιμωρίας μάλλον).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotos65 : 17-12-17 στις 01:38.
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  15. #2925
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Να πας στην Ολλανδία, στην χώρα χαρά των ποδηλατιστών

Σελ. 195 από 204 ΠρώτηΠρώτη ... 175185190193194195196197200 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 781
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-18, 12:00
  2. Αγορά και εγκατάσταση ηχητικού εξοπλισμού
    Από grayden στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 01:56
  3. Αγορα ποδηλατου
    Από vasilis_val στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-10, 01:29
  4. Αγορά ποδηλάτου
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-08, 19:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας