Σελ. 185 από 204 ΠρώτηΠρώτη ... 165175180183184185186187190195 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.761-2.775 από 3053
  1. #2761
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Η δική μου άποψη είναι ότι δύσκολα κάνεις απόσβεση, αν αγοράζεις ακριβό ποδήλατο και περιφερειακά, σε σχέση με ένα παπί. Τα ποδήλατα έχουν φθορές, ανάλογα με τη χρήση και αν ο χρήστης είναι παθιασμένος ποδηλάτης, ενδέχεται να κάνει υπερβολές στις αγορές περιφερειακών, ρουχισμού και άλλων παρελκομένων. Θα σας φανεί πολύ παράξενο αυτό που θα πω, αλλά ακόμα και τη βενζίνη να συγκρίνεις που καίει ένα παπί, σε σχέση με το παραπάνω φαγητό (αναψυκτικά και ό,τι άλλο) θα χρειαστείς για να αναπληρώσεις τις θερμίδες, πάλι δε συμφέρει.

    Παρόλα αυτά, θεωρώ ανώτερη τη χρήση ποδηλάτου σε σχέση με εκείνη ενός μηχανοκίνητου οχήματος. Κάνει καλό στη σωματική υγεία, εκτονώνεσαι (ψυχική υγεία) και γλιτώνεις το στρες της κίνησης. Μειονέκτημα οι κλοπές και η επικινδυνότητα σε δημόσιους δρόμους. Θα ήθελα πολύ να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά μου με ποδήλατο (ακόμα καλύτερα με τα πόδια, αν είναι πολύ κοντά) και δε σας κρύβω ότι έχω σκεφτεί μερικές φορές φευγαλέα να γίνω bicycle courier. Μιλούσα πρόσφατα με ένα φίλο που έκανε τη στροφή. Σε 19 μήνες έκανε 40.000 χιλιόμετρα.

    Προς το παρόν σπάνια το παίρνω στη δουλειά (50 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα σε κεντρικούς δρόμους με υψομετρικά), αλλά το χρησιμοποιώ συστηματικά στον ελεύθερό μου χρόνο.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  2. #2762
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σας φανεί πολύ παράξενο αυτό που θα πω, αλλά ακόμα και τη βενζίνη να συγκρίνεις που καίει ένα παπί, σε σχέση με το παραπάνω φαγητό (αναψυκτικά και ό,τι άλλο) θα χρειαστείς για να αναπληρώσεις τις θερμίδες, πάλι δε συμφέρει.
    Καλά το τράβηξες από τα μαλλιά και το έσκισες...

    Αμφιβάλω αν ο μέσος Έλληνας θα κόψει το φαγητό για να καταναλώνει όσες θερμίδες πρέπει τη μέρα.
    Το 60-70% των φίλων μου (30+) έχουν μπάκα. Οπότε μάλλον δεν συγκινούνται.

    Σε ένα βαθμό συμφωνώ (δεν περιμένω να κάνω απόσβεση με υπολογισμούς δίαιτας και κάρτας ΜΜΜ - ούτε το πήρα με το σκεπτικό να κάνω απόσβεση ή τουλάχιστον σε εύλογο διάστημα). Τη δουλειά μου κάνω αλλά και το κέφι μου.

    Βέβαια τα κόστη είναι σχετικά.
    Π.χ. γιατί να υπολογίσεις πόσο θα εξοικονομήσεις αν τρως μόνο γιαουρτάκι το βράδυ και να μην υπολογίσεις πόσο θα σου κοστίσει μια ετήσια συνδρομή σε γυμναστήριο. Τι προτιμάς 800 ή 1400 CHF για ετήσια συνδρομή
    http://www.fitnesspark.ch/malley/prix/
    https://www.silhouette.ch/fr/rentree...ffre-rentree16

    Και σε όλα αυτά χωρίς να βάλω στην εξίσωση πόσο κοστίζει εδώ ένα όχημα από θέμα φόρων, ασφάλειας, πάρκινγκ, βενζίνης, service.
    Αν θες μπορώ να στα πω για το αυτοκίνητο που τα έχω υπολογίσει.

    υγ1: τα ποδήλατα έχουν ελάχιστες φθορές αν ο αναβάτης δεν είναι κανίβαλος και δεν των τρώει ο @@ του να βάλει το χέρι στην τσέπη.
    υγ2: για τον ρουχισμό συμφωνώ αλλά συνήθως αυτά θα τα πάρεις 1 φορά και θα τα κρατήσεις κάμποσα χρόνια.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #2763
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παιδιά έχει να προτείνει κάποιος κάποια βάση τοίχου για ποδήλατο; Θα τοποθετηθεί σε κοινόχρηστη από ένοικους αποθήκη άρα εμφάνιση δεν με ενδιαφέρει αλλά η ασφάλεια. Σκέφτηκα για καμιά handmade αλλά το πρόβλημα είναι πως θα κρύψω τις βίδες-στριφόνια. Δεκτή κάθε πρόταση.

  4. #2764
    Εγγραφή
    13-02-2016
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλή σας μέρα
    Έχω ένα stevens 4xsx https://www.stevensbikes.de/2016/ind...cou=GR&lang=en
    θα ηθελα να το κάνω fitness.
    Πιστεύετε ότι γίνεται, αξίζει τον κόπο;
    Του έχω ήδη αλλαξει πηρούνι σε ξερό και έχω βάλλει πιο λεπτά λάστιχα.

  5. #2765
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Τι άλλο θέλεις να κανείς και σε τι σε περιορίζει τώρα;

    Τα φιτνες νομίζω ότι έχουν και άλλη γεωμετρία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 01-11-16 στις 11:56.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #2766
    Εγγραφή
    13-02-2016
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απλώς θα ήθελα να δω αν μπορω να κανω κάτι άλλο, γιατί οι διαδρομές μου είναι σχεδόν αποκλειστικα ασφάλτινες και άκουσα ότι τα fitness έχουν καλύτερη κίνηση. Τώρα θα μου πεις γιατί πήρα trekkin, έλα μου ντε!!

  7. #2767
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τα fitness έχουν σκελετό πιο κοντά στη κούρσα. Τα trekking είναι άλλη φάση. Χώρια και το βάρος. Το trekking fitness δεν γίνεται. Θα είναι βαρύ και τα λεφτά που θα δώσει κάποιος θα πάνε στον βρόντο.

  8. #2768
    Εγγραφή
    13-02-2016
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ πολύ..

  9. #2769
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν πίστευα ποτέ ότι θα ρωτούσα κάτι τέτοιο μια και θέλω να σκοτώσω όποιον ποδηλάτη βλέπω στο δρόμο με το αυτοκίνητο...

    Υπάρχει ένα ποδήλατο Peugeot 25ετίας στο εξοχικό. Πρέπει να ήταν πολύ ακριβό στην εποχή του, και με βολεύει τέλεια σαν ύψος και αίσθηση. Το δούλευε ο πεθερός παλιότερα, οπότε δεν είναι εντελώς παρατημένο, έχει αξιοπρεπή λάστιχα και λαδωμένες αλυσίδες.

    Η μόνη χρήση που θέλω να του κάνω είναι μια απόσταση 200-300 μέτρα από το σπίτι στην παραλία, σε περιοχή με άσφαλτο χωρίς αυτοκίνητα.

    Όταν πήγα να το καβαλήσω όμως είδα ότι σχεδόν δεν είχε φρένα. Φταίει βέβαια το ότι είμαι και 120 κιλά εγώ. Έκατσα και μελέτησα λίγο το σύστημα των φρένων και κάπως το έσφιξα και ψιλοσταματάει τώρα. Όμως και πάλι το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό. Πρώτον γιατί τα τακάκια έχουν γίνει σαν πέτρες, και δεύτερο γιατί τα συρματόσχοινα δεν είναι σκληρά, "τεντώνουν", οπότε υπάρχει η αίσθηση σφουγγαριού που λέμε και στο αυτοκίνητο.

    Το ίδιο πρόβλημα με τα συρματόσχοινα υπάρχει και στις ταχύτητες, είναι λίγο ασαφείς οι επιλογείς.

    Τι μπορώ να κάνω για αυτά τα δύο θέματα; Αξίζει να το πάω σε ένα ποδηλατάδικο να τα κάνουν αυτοί να τελειώνουμε; Η να πάρω κανένα ανταλλακτικό και να το παλέψω μόνος μου; Δεν θέλω να δώσω πάνω από 10-20 ευρώ, και όπως είναι τώρα με εξυπηρετεί, απλά κάθε βελτίωση είναι ευπρόσδεκτη.

  10. #2770
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    στην Ελλάδα είναι φθηνά τα εργατικά οπότε σε ένα ποδηλατάδικο που εμπιστεύεσαι ίσως να αξίζει να πας.
    Σε γενικές γραμμές το πρώτο που αλλάζεις είναι τακάκια σε κάποια καλά & φυσικά σύρματα και το περίβλημά τους.
    Τα αναλώσιμα σε αυτά δεν θα πρέπει να είναι πάνω από 20 ευρώ σε κάποια αρκούντως καλά και κοντά στα 30-40 στα σχεδόν πιο καλά που μπορείς να βρεις.
    Μετά βελτιώνει το φρενάρισμα μια καλή επιφάνεια φρεναρίσματος (δλδ αλλάζεις τροχούς) και/ή δαγκάνες.

    Ανάλογα τη χρήση που κάνεις, τις ανάγκες σου και τα οικονομικά σου αποφασίζεις.

    Για να ξέρεις:
    Αρκούντως καλές δαγκάνες πάνε 30-40 ευρώ
    Απλές σύγχρονες ζάντες 70 με 200 ευρώ.

    Σε γενικές γραμμές στο δρόμο προσπάθησε να νιώσεις ασφαλής από το όχημά σου. Δεν ξέρεις πότε θα χρειαστεί να σταματήσεις απότομα. Και ίσως να κοστίσει πολύ πάνω από 200+ ευρώ αν δεν καταφέρεις να το κάνεις...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  11. #2771
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Με συνολικό κόστος περίπου 30€, πήγαινε σε ποδηλατάδικο και άλλαξε τα δύο συρματόσχοινα των ταχυτήτων, τα δύο συρματόσχοινα των φρένων και τα τα 4 τακάκια. Αξίζει.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  12. #2772
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με συνολικό κόστος περίπου 30€, πήγαινε σε ποδηλατάδικο και άλλαξε τα δύο συρματόσχοινα των ταχυτήτων, τα δύο συρματόσχοινα των φρένων και τα τα 4 τακάκια. Αξίζει.
    Αν είναι γύρω στα 30 με εργασία αυτό θα κάνω, αξίζει όντως.

  13. #2773
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πίστευα ποτέ ότι θα ρωτούσα κάτι τέτοιο μια και θέλω να σκοτώσω όποιον ποδηλάτη βλέπω στο δρόμο με το αυτοκίνητο...

    Υπάρχει ένα ποδήλατο Peugeot 25ετίας στο εξοχικό. Πρέπει να ήταν πολύ ακριβό στην εποχή του, και με βολεύει τέλεια σαν ύψος και αίσθηση. Το δούλευε ο πεθερός παλιότερα, οπότε δεν είναι εντελώς παρατημένο, έχει αξιοπρεπή λάστιχα και λαδωμένες αλυσίδες.

    Η μόνη χρήση που θέλω να του κάνω είναι μια απόσταση 200-300 μέτρα από το σπίτι στην παραλία, σε περιοχή με άσφαλτο χωρίς αυτοκίνητα.

    Όταν πήγα να το καβαλήσω όμως είδα ότι σχεδόν δεν είχε φρένα. Φταίει βέβαια το ότι είμαι και 120 κιλά εγώ. Έκατσα και μελέτησα λίγο το σύστημα των φρένων και κάπως το έσφιξα και ψιλοσταματάει τώρα. Όμως και πάλι το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό. Πρώτον γιατί τα τακάκια έχουν γίνει σαν πέτρες, και δεύτερο γιατί τα συρματόσχοινα δεν είναι σκληρά, "τεντώνουν", οπότε υπάρχει η αίσθηση σφουγγαριού που λέμε και στο αυτοκίνητο.

    Το ίδιο πρόβλημα με τα συρματόσχοινα υπάρχει και στις ταχύτητες, είναι λίγο ασαφείς οι επιλογείς.

    Τι μπορώ να κάνω για αυτά τα δύο θέματα; Αξίζει να το πάω σε ένα ποδηλατάδικο να τα κάνουν αυτοί να τελειώνουμε; Η να πάρω κανένα ανταλλακτικό και να το παλέψω μόνος μου; Δεν θέλω να δώσω πάνω από 10-20 ευρώ, και όπως είναι τώρα με εξυπηρετεί, απλά κάθε βελτίωση είναι ευπρόσδεκτη.
    Αν μισείς τους ποδηλάτες τόσο πολύ, και βαριέσαι και να περπατήσεις 200-300 μέτρα να πας με το αμάξι για μπάνιο, μην ασχολείσαι με ποδήλατα

  14. #2774
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι γύρω στα 30 με εργασία αυτό θα κάνω, αξίζει όντως.
    βασικα συρματοσχοινα 2-5 ευρ και τακακια 7-15 ευρ και κανενα 10ρι η εργασια 30 παραπανω ειναι ...

    καντο και δε θα κλαις το 30αρι
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  15. #2775
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μισείς τους ποδηλάτες τόσο πολύ, και βαριέσαι και να περπατήσεις 200-300 μέτρα να πας με το αμάξι για μπάνιο, μην ασχολείσαι με ποδήλατα
    "Μισώ" οποιονδήποτε κινείται ανασφάλιστος σε ταχύτητες που δε μπορούν να ακολουθήσουν τα κανονικά οχήματα, χωρίς να πληρώνει τέλη και να εντάσσεται σε κανόνες του ΚΟΚ.

    Δεν έχω δύο μέτρα και δύο σταθμά, είπα εξ αρχής ότι πρόκειται για περιοχή χωρίς αυτοκίνητα. Δεν θα έκανα ποτέ αυτό που μισώ.

Σελ. 185 από 204 ΠρώτηΠρώτη ... 165175180183184185186187190195 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 781
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-18, 12:00
  2. Αγορά και εγκατάσταση ηχητικού εξοπλισμού
    Από grayden στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 01:56
  3. Αγορα ποδηλατου
    Από vasilis_val στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-10, 01:29
  4. Αγορά ποδηλάτου
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-08, 19:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας