Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Φίλος με ρωτάει για την καλύτερη επιλογή εναλλακτικού double play με τα παρακάτω κριτήρια κατά σειρά.
    - Τηλεφωνία POTS
    - Χρήση δικού του router (fritzbox) και για τηλεφωνια voip από άλλους παρόχους χωρίς προβλήματα από τον provider.
    - Αξιόπιστη τηλεφωνία

    Περιοχή Χαλάνδρι, τώρα είναι στον ΟΤΕ.

    Tι προτείνετε;

  2. #2
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.188
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Air-Ties RT-111
    Αφού θέλει Pots κόβεται η CYTA.
    Από τους άλλους 3, εγώ έχω forthnet και από ποιότητα τηλεφωνίας δεν έχω παράπονο, αλλά δε δίνω και σημασία.
    Στη HOL είχα ακούσει θέματα με τους routers που δίνουν αλλά δε μπορώ να θυμηθώ πως συμπεριφερόταν η γραμμή με άλλους routers.

    Πάντως, μέσες άκρες ίδιοι είναι νομίζω όσον αφορά την ποιότητα τηλεφωνίας ή είναι πολύ μικρές οι διαφορές. Δες και τι τηλέφωνα θες να κάνεις (αστικά/διεθνή/κινητά) για να δεις και πάροχο.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-04-2011
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    683
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δέν θα έλεγα ότι φωτογραφίζεις τη cyta πάντως, σίγουρα δέν έχει και την πιο αξιόπιστη τηλεφωνία
    , επιπλέον νομίζω οτι ο φίλος σου δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το router του.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-11-2009
    Μηνύματα
    720
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αξιόπιστη τηλεφωνία Double Play, μ' ευχέρεια απρόσκοπτης χρήσης VoIP και δικό του router, είναι ένας συνδυασμός που δεν βρίσκεται εύκολα στις μέρες μας.

    Θα του πρότεινα PSTN ΟΤΕ για τηλεφωνία με Shared LLU από HOL ή Tellas για Internet, αφού αν δεν κάνω λάθος είναι οι μόνοι ISP που το παρέχουν ακόμα.

    Αν θέλει σώνει και καλά DP με δικό του router, τότε HOL, Forthnet, Tellas είναι οι επιλογές που έχει, αρκεί να του παρέχουν POTS τηλεφωνία (απ' τον τοίχο) αλλιώς η τηλεφωνική τους υπηρεσία είναι συνυφασμένη με το router τους.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από knowlton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξιόπιστη τηλεφωνία Double Play, μ' ευχέρεια απρόσκοπτης χρήσης VoIP και δικό του router, είναι ένας συνδυασμός που δεν βρίσκεται εύκολα στις μέρες μας.

    Θα του πρότεινα PSTN ΟΤΕ για τηλεφωνία με Shared LLU από HOL ή Tellas για Internet, αφού αν δεν κάνω λάθος είναι οι μόνοι ISP που το παρέχουν ακόμα.

    Αν θέλει σώνει και καλά DP με δικό του router, τότε HOL, Forthnet, Tellas είναι οι επιλογές που έχει, αρκεί να του παρέχουν POTS τηλεφωνία (απ' τον τοίχο) αλλιώς η τηλεφωνική τους υπηρεσία είναι συνυφασμένη με το router τους.
    H προταση που κανεις στο φιλο σε τι βασιζεται?
    Shared LLU? Εχει πεθανει απο όταν ο Οτε εδωσε Double play Σε χαμηλες τιμές..
    Εαν βαλει shared LLu θα πληρωνει σαφως περισσοτερα απτο να εχει ενα απλο dp του Οτε..
    Εκτος αν ξερεις κατι που μου διαφευγει σχετικά με την υποστηριξη του fritz( απο οσο ξερω υποστηριζεται) ή την voip τηλεφωνια(αμφιβαλλω)..
    Η παει εξολοκληρου σε dp αλλου παροχου ή βαζει dp οτε...
    τα shared πλεον είναι πεθαμένα...

  6. #6
    Εγγραφή
    05-11-2009
    Μηνύματα
    720
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon
    H προταση που κανεις στο φιλο σε τι βασιζεται?
    Shared LLU? Εχει πεθανει απο όταν ο Οτε εδωσε Double play Σε χαμηλες τιμές..
    Εαν βαλει shared LLu θα πληρωνει σαφως περισσοτερα απτο να εχει ενα απλο dp του Οτε..
    Εκτος αν ξερεις κατι που μου διαφευγει σχετικά με την υποστηριξη του fritz( απο οσο ξερω υποστηριζεται) ή την voip τηλεφωνια(αμφιβαλλω)..
    Η παει εξολοκληρου σε dp αλλου παροχου ή βαζει dp οτε...
    τα shared πλεον είναι πεθαμένα...
    Ενδέχεται να κάνω λάθος, αλλά αν κατάλαβα σωστά ο φίλος του gcf ζητάει αξιόπιστη τηλεφωνία POTS, και να έχει πρόσβαση σε VoIP παρόχους με το δικό του router. Ζητάει βεβαίως και DP πακέτο, αλλά όπως ανέφερα ο συνδυασμός είναι δύσκολος. Το σκεπτικό του Shared LLU είναι το εξής:

    Μια PSTN σύνδεση ΟΤΕ κοστίζει 15,25€ /μήνα. Μια σύνδεση Shared LLU HOL κοστίζει 17,00€ /μήνα στα 6 Mbps. Υποσύνολο 32,25€ /μήνα. Τα 180 λεπτά σταθερά κοστίζουν 3,24€ και τα 20 λεπτά κινητά κοστίζουν 1,94€ μέσω Omnivoice.
    Σύνολο 37,43€ αν καταναλώνει όλα τα λεπτά κάθε μήνα, του παρακάτω πακέτου ConnX:

    Conn-x 2Mbps + 180' αστικές & υπεραστικές κλήσεις + 20' κλήσεις προς κινητά €34,50 το μήνα

    Με τη λύση Shared LLU έχει τα εξής πλεονεκτήματα: Υψηλότερη ταχύτητα συγχρονισμού ADSL έως 6 Mbps / 1 Mbps αντί για 2 Mbps / 512 Kbps, ενώ τα 180 λεπτά σταθερά, και τα 20 λεπτά κινητά τιμολογούνται με βήμα χρέωσης το δευτερόλεπτο κι όχι το λεπτό, όπως στα προπληρωμένα πακέτα.

    Αφού ο ενδιαφερόμενος ήδη ασχολείται με VoIP για ποιο λόγο να προπληρώνει πακέτο χρόνου ομιλίας στο σταθερό του. Κι αν θέλει κάτι τέτοιο πραγματικά, ανέφερα και τις λύσεις DP συγκεκριμένων παρόχων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος knowlton : 11-06-11 στις 16:27.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Pots βασική τηλεφωνία θέλει για ανεξαρτησία από προβλήματα σύνδεσης internet. Τις εξερχόμενές του θα τις κάνει με voip άλλων παρόχων.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.188
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Air-Ties RT-111
    Κι εγώ αυτό έχω καταλάβει γι'αυτό ανέφερα πριν ότι η CYTA δεν του κάνει. Αυτά που ζητάει τα παίρνει πρακτικά απο όλους του παρόχους. Από εκεί και πέρα υπάρχει το θέμα σταθερότητας και το θέμα των παραπάνω προσφορών/features που σου δίνει κάθε πάροχος. Ως συνδρομητής forthnet ξέρω γενικά ότι μια χαρά τα κάνω τα παραπάνω και στα features βάζω το streaming που ξεκίνησε πέρυσι. Καλό ήταν σαν feature, ειδικά αν σου αρέσει να βλέπεις λίγο μπάλα.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Ρωτάω γιατί έχω δει στο φορουμ ότι κάποιοι πάροχοι παίζουν μόνο με το δικό τους ρούτερ, όπως και δημιουργούν προβλήματα στη χρήση voip.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.188
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Air-Ties RT-111
    Όπως ανέφερα και παραπάνω, θυμάμαι threads με προβλήματα της HOL με συναγερμούς. Το voip δε μπορώ να βρω λόγο να μη παίζει με κάποιον.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ελεγχος για εναλλακτικο παροχο!
    Από tsaltinho στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-08, 15:55
  2. Απορίες για conn-x και εναλλακτικο
    Από eidolara στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-07, 10:40
  3. ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ
    Από XEN στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-07, 20:53
  4. Dial Plan για εναλλακτικό πάροχο
    Από jefman στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-06, 15:06
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-05, 09:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας