Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση 76-84 από 84
  1. #76
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκετοί πιστεύουμε ότι ο δεύτερος δεν είναι βλάκας... Κάποιοι πιστεύεται ότι είναι; Επειδή δεν κυνηγά το όνειρό του και συμβιβάζεται ή δεν ξέρω και εγώ τη άλλο;
    Πρόβλημά σας! Γιατί όμως να του στερήσετε το δικαίωμα να δει τους βαθμούς του πριν κάνει τις επιλογές του; Άλλωστε αυτό δεν επηρεάζει πουθενά τον τύπο του σεναρίου 1!

    Ένας συγκροτημένος νέος που έχει καταλάβει το μηχανισμό με τον οποίο βγαίνουν οι βάσεις δε θα επηρεαστεί από το αν ξέρει ή όχι το βαθμό του. Αν το ΤΕΙ Νομικής ( :P ) είναι μια σχολή που τον ενδιαφέρει απειροελάχιστα θα το βάλει κάπου προς τα κάτω. Επίσης αν τον ενδιαφέρει έστω και λίγο η λογοθεραπεία, θα τη βάλει και αυτήν.
    Και αυτό θα το κάνει ανεξάρτητα από το πόσο καλά ή άσχημα νομίζει ότι θα τα πάει. Μιλάμε για το συγκροτημένο νέο.


    Ένας ανώριμος υποψήφιος μπορεί να κάνει πολλά λάθη.
    1. Πχ ένα λάθος είναι το να μη βάλει το ΤΕΙ Νομικής επειδή πίστευε ότι θα σαρώσει και τελικά έμεινε με το στυλό στο χέρι. Αλλά ειλικρινά, αν δεν του είχε κόψει να το βάλει το ρημάδι το ΤΕΙ Νομικής για μαξιλάρι, πιστεύεις ότι τον ενδιέφερε; Εγώ πιστεύω ότι θα το έβαζε μόνο και μόνο για να πάρει φοιτητικό πάσο και να κάνει φοιτητική ζωή, μέχρι να ξαναδώσει για να πιάσει τη σχολή που θεωρεί ότι είναι αντάξιά του (μιλάμε για ψώνιο, μην το ξεχνάς). Μικρό το κακό λοιπόν, και σώζει και κάποια χρήματα ο μπαμπάς για όταν με το καλό το παιδί πιάσει την ορίτζιναλ Νομική.
    2. Ένα άλλο λάθος που μπορεί να κάνει είναι αυτό που λέμε εγώ και κάποιοι άλλοι. Να μη βάλει σχολή που έπιανε μόνο και μόνο επειδή του φαίνεται ότι ο βαθμός του δεν αρκεί. Αυτό είναι το απόλυτα τραγικό λάθος, και από αυτό θα μας σώσει η κατάθεση των μηχανογραφικών πριν τις εξετάσεις (ή έστω, πριν βγουν τα αποτελέσματα).
    3. Και μην ξεχνάμε το κωμικοτραγικό λάθος του να βάζουν τις σχολές με τη σειρά των βάσεων του προηγούμενου χρόνου αντί να τις βάζουνε με τη σειρά προτίμησής τους. Από αυτό δε μας σώζει τίποτα.

  2. #77
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας συγκροτημένος νέος
    Επειδή μιλάμε όμως για 17 χρονών παιδιά και σχεδόν μηδενικό επαγγελματικό προσανατολισμό στα σχολεία άφησέ τον να συμπληρώσει το μηχανογραφικό του το καλοκαιράκι με την ησυχία του

    Ο ανώριμος μπορεί να κάνει πολλά λάθη, όντως. Αυτός όμως που "πλησιάζει" τον συγκροτημένο, με το να ξέρει τους βαθμούς του μόνο θετικά μπορεί να επηρεαστεί. Γιατί λοιπόν να του στερήσουμε αυτό το input?

    Αφού σε βλέπω από το απέναντι μπαλκόνι μπροστά στην οθόνη να κουνάς συγκαταβατικά το κεφάλι, μην πεις όχι


  3. #78
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή μιλάμε όμως για 17 χρονών παιδιά και σχεδόν μηδενικό επαγγελματικό προσανατολισμό στα σχολεία άφησέ τον να συμπληρώσει το μηχανογραφικό του το καλοκαιράκι με την ησυχία του

    Ο ανώριμος μπορεί να κάνει πολλά λάθη, όντως. Αυτός όμως που "πλησιάζει" τον συγκροτημένο, με το να ξέρει τους βαθμούς του μόνο θετικά μπορεί να επηρεαστεί. Γιατί λοιπόν να του στερήσουμε αυτό το input?

    Αφού σε βλέπω από το απέναντι μπαλκόνι μπροστά στην οθόνη να κουνάς συγκαταβατικά το κεφάλι, μην πεις όχι

    Δεκτό.
    Για να κλείσουμε το θέμα, κάνω τελευταία προσφορά: συμπλήρωση μηχανογραφικού μετά τις εξετάσεις αλλά πριν τα αποτελέσματα.
    Τώρα εσύ κουνάς συγκαταβατικά το κεφάλι.

  4. #79
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Και η διαβούλευση έλαβε τέλος, με την ευρύτερη δυνατή συναίνεση

    Καλή μας μέρα

  5. #80
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεκτό.
    Τώρα εσύ κουνάς συγκαταβατικά το κεφάλι.
    Χμ... Μάλλον, κοιτάς το κάτω διαμέρισμα! Δεν είμαι η δίμετρη ξανθιά, είμαι ο κοντόχοντρος 60ρης φαλακρός από πάνω, χαχα!

    Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο!

  6. #81
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Θα μου μείνει αξέχαστο ένα μηχανογραφικό στο οποίο είχαν συμπληρωθεί όλες οι σχολές με σειρά προτίμησης ίδια με τη σειρά εμφάνισης των σχολών στο έντυπο!

  7. #82
    Εγγραφή
    15-09-2002
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πάντως όσοι είχαν μπει σε σχολές το 2002 (εμού συμπεριλαμβανομένου) θα συμφωνούν ότι απλά δεν πρέπει να επηρεάζει έναν μαθητή ο βαθμός του 100%.

    Η προσωπική μου ιστορία είναι ότι στη Β λυκείου από αντίδραση σταμάτησα το φροντιστήριο (πρώτη χρονιά πήγαινα, i didn't like it) και τα ψιλό-παράτησα. Αποτέλεσμα 11 στα πανελληνίως εξεταζόμενα μαθήματα. Οι καθηγητές με προσανατόλιζαν σε ΤΕΙ και οι γονείς το αποδέχθηκαν.

    Εμένα το όνειρο μου από πέντε χρονών ήταν η ιατρική (ούτε των γονιών μου ούτε έχω κάποιον γιατρό στην οικογένεια, απλά ήταν το μόνο που ήθελα). Στη Γ λυκείου έκανα ιδιαίτερα σε τρία μαθήματα κατεύθυνσης και ύστερα από μερικές προσωπικές βλακείες (έλυσα το τέταρτο θέμα της φυσικής κατεύθυνσης με νούμερα από το τρίτο θέμα κατά λάθος και το είδα πολύ αργά, total brain freeze στα μαθηματικά κατεύθυνσης σε ένα θέμα) έβγαλα 18.300.

    Βάση της προηγούμενης χρονιάς δεν πέρναγα σε καμία ιατρική (χαμηλότερη βάση 2001 18.836 στην Αλεξανδρούπολη). Αν είχα ακούσει τους καθηγητές μου, τον πατέρα μου, το σόι ολόκληρο, τους φίλους δε θα είχα βάλει ιατρικές στο μηχανογραφικό. Μόνο η μητέρα μου ήταν η φωνή της λογικής: θα βάλεις τις σχολές που θέλεις με τη σειρά που θέλεις και μην ακούς κανέναν.

    Το αποτέλεσμα εκείνης της διαβολικής χρονιάς ήταν 17.970 η βάση για ιατρική Αλεξανδρούπολης. Εγώ πέρασα άνετα ιατρική Ιωαννίνων ενώ αν είχα ακούσει τον περίγυρο θα ήμουν μάλλον σε κάποιο τμήμα marketing ή οικονομικών (no offense στα παιδιά που σπουδάζουν οικονομικά επειδή το γουστάρουν απλά εμένα δε με ενδιαφέρει καθόλου).

    Οπότε αφήστε τους μαθητές να ακολουθήσουν τα όνειρα τους και μην τους περιορίζετε βάση αυτού που εσείς νομίζετε ότι μπορούν να κάνουν. Τίποτα δεν είναι σίγουρο σε αυτή τη ζωή, απλά follow your dream.

  8. #83
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.639
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Πάντως οι βαθμοί δεν θα βγουν κανονικά στα ειδικά μαθήματα. Οι βαθμολογητές ξένης γλώσσας αποφάσισαν αποχή
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  9. #84
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    632
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    Έχω την αμυδρά εντύπωση πως όλοι λέμε το ίδιο πράγμα, απλώς κάποιοι διαφωνούν γιατί απλώς κατάλαβαν κάτι λάθος από την αρχή και συνεχίζουν να επιχειρηματολογούν με βάση αυτή την αρχική λάθος κατανόηση... γράφτηκαν 6 σελίδες με post, χωρίς ουσία, ο bill 2003 συνόψησε τα πάντα (ίσως και τα coala) στο post #75, πιο καθαρά ΔΕΝ γίνεται και πάλι κάποιοι διαφωνούν... τι να πω αλλό...

    @bill2003

Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-10, 00:08
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-10, 11:52
  3. Το 72% των μαθητών χρησιμοποιεί το Internet
    Από babality στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-06, 12:57
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-06, 15:40
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-04, 08:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας