Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Γειά σας φίλοι. Μετά από ένα χρόνο που έκανα τη δουλειά μου με τα πολύ καλά στικάκια της corsair (32GB GTR) ήρθε η ώρα για κάτι με μεγαλύτερη χωρητικότητα γιατί αυτά γέμισαν. Σκέφτομαι λοιπόν να αγοράσω κάποιον εξωτερικό ssd 128gb. Έχω βρει τους παρακάτω, και θα ήθελα όποιος ξέρει να μου πει ποιός θεωρείται καλύτερος και με ποιόν δε θα έχω πρόβλημα με τα πολλά "γράψε-σβήσε". Ευχαριστώ!

    http://www.preissuchmaschine.de/in-F...3-0-128GB.html

    http://www.preissuchmaschine.de/in-F...8GSSD18C3.html

    http://www.preissuchmaschine.de/in-F...ive-128GB.html

    http://www.preissuchmaschine.de/in-F...SSD-128GB.html

    Μια λύση επιπλέον θα ήταν αν αγόραζα κάποιον εσωτερικό ssd και τον προσάρμοζα σε κάποιο usb3 κουτί.. (?)

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Για τί χρήση/ρόλο θες τον εξωτερικό SSD;

  3. #3
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Τον θέλω για την ίδια χρήση που είχα ως τώρα και τα στικάκια που ανέφερα. Μουσική, η οποία οργανώνεται με ειδικό πρόγραμμα, το rekordbox (playlist's και διάφορα άλλα δεδομένα που αποθηκέυονται μέσα, πολλά μικρής χωρητικότητας). Συνδέονται πάνω σε αυτά τα μηχανήματα http://www.pioneer.eu/uk/products/44...000/index.html και από έναν σκληρό μπορώ να παίξω και στα δύο. Τα μηχανήματα είναι usb2 και ξέρω ότι ο ssd δε θα αξιοποιείται πλήρως εκεί, αλλά στον υπολογιστή θα αξιοποιείται σίγουρα. Πάντως και στα μηχανήματα αυτά με τον ssd δε θα έχω κομπιασματάκια κτλ που είχα παρατηρήσει μερικές φορές όταν τα ζόριζα (τα στικάκια). Wan ξέρω ότι ίσως είναι υπερβολή αλλά έχω καταλήξει σε ένα από αυτά, εκτός αν έχεις κάτι αντίστοιχο

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα κουτάκι IcyBox, που είναι καί USB 2.0 και eSATA, και να πάρεις έναν εσωτερικό Intel 2.5 SSD, είτε σειρά 320, είτε σειρά 510.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Ωραίος! Την θεωρείς καλύτερη λύση για τον λόγο ότι οι intel είναι καλύτεροι από αυτούς που ανέφερα? (intel έχω και εγώ στον υπολογιστή). Απλά υπέθεσα ότι αφού αυτοί είναι ήδη εξωτερικοί με usb ίσως είχαν καλύτερη αντοχή στο "γράψε-σβήσε" που είπα πιο πάνω (και θα έπρεπε να είναι έτσι αλλιώς χάνεται και η έννοια του δίσκου "μεταφοράς"). Ή δεν τίθεται τέτοιο θέμα πλέον με τους ssd?

    (Ποιά σειρά είναι καλύτερη, η 510 ή η 320?)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος a5m5g : 20-06-11 στις 03:35.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Δεν νομίζω να υπάρχουν SSD με μεγαλύτερες αντοχές από τους Intel.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Θα πάρεις SSD για να τον κάνεις φλασάκι???
    Γιατι δεν παίρνεις έναν 2.5" δίσκο με 40ευρω να εχεις και 320GB?
    Ετσι και αλλιώς, τις ταχύτητες του SSD δεν θα τις δεις ΠΟΤΕ σε εξωτερικό κουτί.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Περιοχή
    Α.Πετραλωνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Φωτος
    ISP
    Wind
    Router
    TP-Link TD-W8970 V3
    SNR / Attn
    5(6)(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πάρεις SSD για να τον κάνεις φλασάκι???
    Γιατι δεν παίρνεις έναν 2.5" δίσκο με 40ευρω να εχεις και 320GB?
    Ετσι και αλλιώς, τις ταχύτητες του SSD δεν θα τις δεις ΠΟΤΕ σε εξωτερικό κουτί.


    Φιλε a5m5g οι ταχυτητες ενος εξωτερικου 2.5" HDD δίσκου ειναι υπεραρκετες για τη δουλεια που τον θες.
    CASE:CM Elite 370 PSU:Thermaltake W0104 650W M/B:ASRock 880G Extreme3 CPU:AMD Phenom II X3 720 AM3 Cpu Cooler:Gigabyte G-Power RAM:8 GB DDR3-1600MHz VGA:MSI ATI HD6770 1024MB Monitor:LG 1900J 19" TFT HDD:1χ120GB W.D V300 SSD, 2χ640GB W.D SATA2, 1χ120GB W.D Passport DVD/RW:1χ LG GH22NS50, 1χ NEC-Optiarc AD-7203S ROUTER:TP-Link TD-W8970 V3 Speakers:Logitech X-210 UPS:Belkin 600VA

  9. #9
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πάρεις SSD για να τον κάνεις φλασάκι???
    Γιατι δεν παίρνεις έναν 2.5" δίσκο με 40ευρω να εχεις και 320GB?
    Ετσι και αλλιώς, τις ταχύτητες του SSD δεν θα τις δεις ΠΟΤΕ σε εξωτερικό κουτί.
    Με eSATA θα τις δει, κανονικότατα, και με το νόμο.

    Άλλωστε είναι απευθείας επέκταση του εσωτερικού SATA-2 bus.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η απόκτηση ssd και η σύνδεση του μέσω usb, είναι κατασπατάληση χρημάτων.
    Η μετατροπή του σε εξωτερικό με esata, είναι απλή σπατάλη.
    Η αγορά μηχανικού 2.5 είναι η σοφότερη επιλογή, για τη χρήση που θες.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πάρεις SSD για να τον κάνεις φλασάκι???
    Γιατι δεν παίρνεις έναν 2.5" δίσκο με 40ευρω να εχεις και 320GB?
    Ετσι και αλλιώς, τις ταχύτητες του SSD δεν θα τις δεις ΠΟΤΕ σε εξωτερικό κουτί.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από platanos Εμφάνιση μηνυμάτων


    Φιλε a5m5g οι ταχυτητες ενος εξωτερικου 2.5" HDD δίσκου ειναι υπεραρκετες για τη δουλεια που τον θες.
    Καλησπέρα παιδιά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το ότι είναι usb3 δε μετράει καθόλου? Και τα read και write spead που γράφουνε δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα? Να σας πω την αλήθεια δε με ενδιαφέρουν τόσο όμως αυτά, όσο ο χρόνος απόκρισης του ssd που σίγουρα δε θα είναι ίδιος αλλά πολύ καλύτερος από έναν μηχανικό. Δηλαδή ο χρόνος που θα φορτώσει ένα mp3 ή κάποια delay που έχει ένας μηχανικός κατά την πλοήγηση μέσα στους φακέλους και υποφακέλους σίγουρα δε θα τα έχει ο ssd. Τι λέτε?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με eSATA θα τις δει, κανονικότατα, και με το νόμο.

    Άλλωστε είναι απευθείας επέκταση του εσωτερικού SATA-2 bus.
    Δυστυχώς τα μηχανήματα έχουν μόνο usb2, esata θα έχω μόνο στον υπολογιστή (ήδη έχω από ότι βλέπω).

  12. #12
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a5m5g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος! Την θεωρείς καλύτερη λύση για τον λόγο ότι οι intel είναι καλύτεροι από αυτούς που ανέφερα? (intel έχω και εγώ στον υπολογιστή). Απλά υπέθεσα ότι αφού αυτοί είναι ήδη εξωτερικοί με usb ίσως είχαν καλύτερη αντοχή στο "γράψε-σβήσε" που είπα πιο πάνω (και θα έπρεπε να είναι έτσι αλλιώς χάνεται και η έννοια του δίσκου "μεταφοράς"). Ή δεν τίθεται τέτοιο θέμα πλέον με τους ssd?

    (Ποιά σειρά είναι καλύτερη, η 510 ή η 320?)
    Οι ssd έχουν συγκεκριμένη διάρκεια ζωής με συχνά γράψε -σβήσε ( πόσο κρατάνε είναι δύσκολο να εκτιμηθεί αφού δεν υπάρχουν αρκετά δεδομένα σε βάθος χρόνου).
    Προσωπικά θεωρώ ότι δεν θα κερδίσεις τίποτα και απλά θα σπαταλήσεις τα λεφτά σου , με τα λεφτά για ssd παίρνεις τουλάχιστον 2 2.5 εξωτερικούς κανονικούς αν θες δε να εισαι σιγουρος για τις επιδόσεις παιρνεις ενα 2.5 wd black 7.200 και τον βάζεις σε usb κουτάκι

  13. #13
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a5m5g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι είναι usb3 δε μετράει καθόλου?
    Όχι, γιατί

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a5m5g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς τα μηχανήματα έχουν μόνο usb2
    ........Auto merged post: host505 πρόσθεσε 4 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a5m5g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα read και write spead που γράφουνε δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα? Να σας πω την αλήθεια δε με ενδιαφέρουν τόσο όμως αυτά, όσο ο χρόνος απόκρισης του ssd
    Μα αυτά είναι που συνεισφέρουν στον χρόνο απόκρισης ενός δίσκου (+ τα IOPS).
    Βέβαια, αν συνδέονται με usb 2.0, δεν έχουν κανένα νόημα, όσο μεγάλα και αν είναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος host505 : 20-06-11 στις 23:13. Αιτία: auto merged post

  14. #14
    Εγγραφή
    05-05-2007
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2 play
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a5m5g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το ότι είναι usb3 δε μετράει καθόλου? Και τα read και write spead που γράφουνε δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα? Να σας πω την αλήθεια δε με ενδιαφέρουν τόσο όμως αυτά, όσο ο χρόνος απόκρισης του ssd που σίγουρα δε θα είναι ίδιος αλλά πολύ καλύτερος από έναν μηχανικό. Δηλαδή ο χρόνος που θα φορτώσει ένα mp3 ή κάποια delay που έχει ένας μηχανικός κατά την πλοήγηση μέσα στους φακέλους και υποφακέλους σίγουρα δε θα τα έχει ο ssd. Τι λέτε?
    Δυστυχώς τα μηχανήματα έχουν μόνο usb2, esata θα έχω μόνο στον υπολογιστή (ήδη έχω από ότι βλέπω).
    δεν ξερω τον τροπο που θελεις να τα δουλεψεις αλλα σιγουρα τα δουλευεις με ενα dj software προφανως (traktor-virtual dj - Rekordbox software pioneer free η djs pioneer)
    διαφορες δεν θα βρεις οπως το φανταζεσαι κανοντας εναν ssd εξωτερικο
    αν χρησιμοποιεις laptop καλυτερα βαλε τον ssd εκει για να εχεις το λειτουργικο σου
    και κανε αποθηκη τον δισκο του laptop ετσι θα δεις διαφορα .
    λογικα πρεπει να γνωριζεις οτι ολα αυτα τα software εχουν μια επιλογη
    analyze που εχουν κανει αναλυση ολα τα αρχεια σου τησ μουσικης σε οποια μορφη τα εχεις πχ mp3 mp4 wav wma κτλ
    με αυτη την επιλογη και αφου εχουν γινει analyzed τοτε φορτωνονται αμεσα στο deck
    για να παιξουν βεβαια το analyzed ειναι χρονοβορο αναλογα με τονη ογκο δεδομενων
    δηλαδη με το συνολο των τραγουδιων που εχεις στον σκληρο αλλα γινετε μονο μια φοραμ
    και κραταει μνηνη το καθε software.
    μηπως να δοκιμασεις να αν δεν εχεις analyzed τα τραγουδια σου και μετα να το σκεφτεις για ssd εξωτερικο;
    απο την δικη μου πειρα με traktor scratch pro ποτε δεν δημιουργησε προβλημα στην αποκριση με τραγουδια που ειχαν γινει analyzed περισσοτερο χρειαζεσαι την μνηνη ραμ παρα την γρηγοραδα του σκληρου
    και αυτο γιατι ολα τα dj software περνοντας το τραγουδι στο deck το κανουν αναλυση πρωτα, αν το εχεις ετοιμο ηδη γλυτωνεις την καθυστερηση της αναλυσης.
    νομιζω οτι ειναι κριμα να δωσεις χρηματα που δεν τοπο κανοντας τον αποθηκη

    η προταση μου ειναι intel 320 ssd στα 80 γιγα για βασικο δισκο στο λαπτοπ.
    αν εχεις λιγη μνηνη στο λαπτοπ κανε την 4 γιγα ακομα και αν δουλευεις 32bit os
    (traktor specifications Windows® XP (latest Service Pack, 32 Bit), Windows Vista®/Windows® 7 (latest Service Pack, 32/64 Bit),
    Intel® Pentium 4® 2.4 GHz or Intel® Core™ Duo or AMD Athlon™ 64, 2 GB RAM )
    απο πειρα παλι δεν εχεις προβλημα με την cpu εγω το δουλευω με 2 ghz kai 4 gb ram.
    αν δεν σου βγαινουν τα λεφτα καλυτερα δες πρωτα την μνηνη και μετα τον ssd.

    * επισης κολληματα και καθυστερησεις βρισκεις αν εχεις χυμα ογκο μουσικης
    καλυτερα να βαλεις την μουσικη σου σε φακελους των 50 με 70 τραγουδιων
    (ολα τα software εχουν search και βρισκουν αμεσως το τραγουδι που θελεις
    φτανει να ειναι καταχωρημενο στο database τους)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος proalless : 21-06-11 στις 09:15.

    Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
    1)ASUS P5Q INTEL Q9300 NVIDIA 8800 GT 512 4 GB RAM DUAL BOOT Snow Leopard 10.6.8(Vanilla Kernel 64)lion 10.7.5 WIN7 ULT 64 BIT
    2)turbo-x prime gmn 73-425 (clevo m765tu)dual boot snow leopard 10.6.8 (legacykernel) win 7 64bit
    3)asrock A780GM-LE/128M athlon x3 450 4 gb ram ati 4550 wd 250 gb win 7 64bit

  15. #15
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε proalles σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δουλέυω με στικάκια και ένα δίσκο εξωτερικό που δοκίμασα αυτές τις μέρες για να δω διαφορές. Στα στικάκια η απόκριση είναι πολύ γρήγορη αλλά εκεί έχω τα mp3 χύμα χωρίς ανάλυση από το rekordbox. Αντίθετα στο σκληρό δίσκο έκανα ανάλυση των mp3 και export των playlist (στον σκληρό) που έγινε σχετικά γρήγορα, 30 λεπτά.. Το θέμα είναι ότι και τα δύο cdplayer έχουν τη δυνατότητα να διαβάζουν από το ίδιο μέσο και όταν αυτό είναι ο σκληρός διακρίνω κάποιες καθυστερήσεις δευτερολέπτων που υπό κανονικές συνθήκες μπορεί να είναι αμελητέες αλλά σε ώρες αιχμής μετράνε. Λάπτοπ ποτέ!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ποιον ssd να διαλεξω?
    Από Kezar στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 719
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-12, 15:55
  2. Ποιον SSD????
    Από Nikos_Mpl στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 87
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-10, 23:13
  3. SSD απο RMA ...ποιόν??
    Από siakattack στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-09, 23:13
  4. ποιον ssd?
    Από sundance στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-09, 21:18
  5. Ποιον εξωτερικο απ'τους 3 να διαλεξω?
    Από george.pamak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-08, 17:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας