Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Επειδή θα είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με το άθλημα, θα ηθελα την βοηθεια σας.

    Ενας φιλος, με κακιστη γνωση αγγλικων για αυτο και ανελαβα εγω, θελει να παραγγειλει ΣΗΜΕΡΑ, ενα αντικειμενο απο το αμερικανικο ebay, αξιας +10000$. Ο πωλητης στελνει και Αγγλια αλλα και Ελλαδα. Θα ηθελα ομως να ρωτησω :

    α) μπορει το μηχανημα να μην περασει απο τελωνειο στην Ελλαδα, αλλα αντιθετα να παραδοθει Αγγλια και να πληρωθουν εκει ολοι οι φοροι ?

    β) πως θα γινει η πληρωμη μεσω Paypal ενος τετοιου ποσου ? Χρειαζεται καποιου ειδους καρτα ή υπαρχει και αλλος τροπος ?

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Πριν ρωτήσετε για τον τρόπο πληρωμής και τον τόπο παράδοσης, είστε σίγουροι ότι ο πωλητής είναι αξιόπιστος;

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Τα feedbacks του σαν seller ειναι καλα, ειναι παλιος πωλητης στο ebay και δεν εχω αλλον τροπο εξακριβωσης περα απο αυτο. Δυστηχως και το ειδος ειναι καπως ..... δυσκολο και η προσφορα περιορισμενη αρα ο φιλος μου υποθετει ενα ρισκο.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχει τόσο μεγάλο πιστωτικό οριο η πιστωτική του; Θα χρησιμοποιήσει προπληρωμένη βάζοντας επί τούτου το ποσό;
    Οποιος κι αν είναι ο τρόπος, θα μπορέσει να πληρώσει, buyer protection για όλο το ποσό δεν θα εχει όμως.
    Επισης, δύσκολα δέχονται οι πωλητές να στείλουν σε διαφορετική διεύθυνση απο την δηλωμένη στο paypal.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης, δύσκολα δέχονται οι πωλητές να στείλουν σε διαφορετική διεύθυνση απο την δηλωμένη στο paypal.
    για τα υπολοιπα δεν παιρνω θεση αλλα για αυτο, οτι αγορες κανω απο ebay και πληρωνω μεσω paypal, βαζω σαν διευθυνση εκει που δουλευω (ωστε να τα παιρνω ο ιδιος) και οχι αυτη του paypal.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.277
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρόσφατα σε συναλλαγή 1500 ευρώ με προπληρωμένη Κύπρου και παραλήπτη σε διαφορετική διεύθυνση από αυτή του paypal, μου έκαναν limit το λογαριασμό για μια μέρα. Ήταν πρώτη φορά που περνούσα τα 500 ευρώ.

    Δεν μου είπαν ακριβώς τι έφταιγε πέρα από κάποιο γενικευμένο μήνυμα τύπου your "account may have been compromised", απάντησα κάποιες ερωτήσεις και άλλαξα κωδικό, και την επόμενη μέρα επανήλθε.

    Δεν υπάρχει περίπτωση λάθος κωδικού η απόπειρας hacking, οπότε μάλλον έγινε λόγω της μεγάλης συναλλαγής.

    Δεν ήταν από ebay, ήταν από κατάστημα στη Γερμανία η αγορά.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53700/5370
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις σου, αλλά βεβαιώσου ότι υπάρχει τρόπος να μεταφερθεί μονομιάς τέτοιο ποσό.

    Σίγουρα μέσω χρεωστικής κάρτας συνδεδεμένης στο paypal δεν θα τα καταφέρει, καθώς δεν γνωρίζω κάποια με τόσο υψηλό ημερήσιο όριο συναλλαγών. Αν πρόκειται για πιστωτική, πρέπει να έχει μία με πολύ υψηολό όριο. Δεν ξέρω αν στο paypal μπορείς να συνδέσεις άμεσα τραπεζικό λογαριασμό για να μεταφερθεί το ποσό. Καλύτερα να μιλήσει και με την τράπεζά του πρώτα...

  8. #8
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.283
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasis159 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν στο paypal μπορείς να συνδέσεις άμεσα τραπεζικό λογαριασμό για να μεταφερθεί το ποσό. Καλύτερα να μιλήσει και με την τράπεζά του πρώτα...
    Ναι αυτό γίνεται (διαδικασία top-up), αρκεί να μην βάλει κανένα φραγμό το paypal λόγω ασυνήθιστα μεγάλου ποσού.

    Προσωπικά θα δίσταζα πολύ να δώσω τόσο μεγάλο ποσό σε κάποιον στην ουσία άγνωστο...
    hnesne

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Για εσας που μου υπενθυμιζετε το ρισκο, να σας πω οτι εχω επισημανει στον φιλο μου ολα τα λογικα και τα παραλογα αυτης της αγορας. Αλλα επιμενει και παρολο που θα πονεσει, ειναι διατεθειμενος να το παρει αυτο το ρισκο. Οποτε τα ερωτηματα παραμενουν.

    Σε οτι αφορα την πληρωμη, υποθετω πως θα πρεπει τελικα να τα κανονισει με την τραπεζα που θα κανει την πραγματικη συναλλαγη κι αν τελικα προκυψει θεμα με το paypal, θα το δουμε τοτε.

    Για το αλλο ερωτημα ομως, υπαρχει καποια συμβουλη ? Καθως το δεμα θα ειναι αρκετα ογκωδες, υπολογιζω βαρος περιπου στα 20 κιλα και σαφεστατα θα ευνεφερε η παραδοση και ο εκτελωνισμος αλλα και οι φοροι, να γινουν εντος μεν ΕΕ αλλα εκτος Ελααδας.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρτε τηλεφωνο στην Paypal και μιληστε απευθειας, να σας λυσουν ολες τις αποριες.
    Είναι εξυπηρετικότατοι, και αξίζει μιας και το ποσον ειναι μεγαλο.

    Για το αλλο θεμα, απευθειας επικοινωνια με τον πωλητη ΚΑΙ ΜΟΝΟ, για να σας πει αν αποδεχεται να στειλει σε αλλη διευθυνση το δεμα.
    Επισης, ρωτηστε-μαθετε ποσο θα σας στοιχισει και ποσο καιρο θα κανει ο εκτελωνισμος στο ΗΒ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Invoice μέσω Paypal - Πληρωμή από εξωτερικό
    Από KallitexnisPro στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-11, 16:38
  2. πρόβλημα με πληρωμή στο PAYPAL
    Από pasxosgailo στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-09, 07:44
  3. Αδύνατη πληρωμή στο Paypal
    Από georgios x στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-09, 20:43
  4. Πληρωμή μέσω easypay
    Από TRY στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-08, 04:07
  5. Μεταφορα μεγαλου αρχειου μεσω web
    Από greg21 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-07, 00:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας