Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-18 από 18
  1. #16
    Αγαπητέ FSHOPAXD
    Καταρχάς δεν ανέφερα ότι εμπιστεύθηκα το τηλέφωνο. Μπήκα στο Site της Forthenet προκειμένου να επιβεβαιώσω τα όσα μου ειπώθηκαν. Δεν μπορείς όμως να πεις ότι είναι λάθος, το ότι δεν βρήκα το PDF που αναφέρεις, μιας και η αναφορά αυτή για VoIP ήταν «κρυμμένη» όπως ανέφερα, στην τελευταία σελίδα της intertetiκής αίτησης για το πακέτο, ενώ εγώ θα απαντούσα μέσω τηλεφώνου ( και νομίζω ότι θα ήταν άδικο να κάνω την αίτηση internetiκά όταν κάποιος είχε ασχοληθεί να με ενημερώσει). Ακόμα περισσότερο όταν δεν περίμενα να βρω κάτι τέτοιο κρυμμένο και δεν το περιελάμβανε το συμβόλαιο με τους όρους μου έδωσαν.
    Στη δεύτερη θέση σου για το τηλεφωνικό κέντρο, γιατί να μπει κάποιος στα έξοδα να βάλει τηλεφωνικό κέντρο σε σπίτι όταν έχει ήδη πρίζες σε όλο το σπίτι, και όταν μάλιστα υπάρχουν και αρκετά καλά πακέτα DualPlay στην αγορά;
    Όσο για την ευθύνη της Forthnet για το ποιος κάνει τις πωλήσεις της νομίζω ότι είναι πλήρης. Όπως επίσης και το πώς χειρίζεται τους πελάτες της το τμήμα πωλήσεων του το 13832 ( με την τεχνική υποστήριξη δεν έχω πρόβλημα μέχρι στιγμής αν και δεν έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα). Επίσης η Forthnet ευθύνεται και για τη μπακατέλα το Thomson που μου έδωσαν το οποίο δεν κλείνει το WiFi με το κουμπί παρά μόνο από το Gate. Πρέπει να δεχθούμε κάποτε στην Ελλάδα ότι παρόλο πρέπει να τηρούνται οι κανόνες δεοντολογίας, διαφορετικά θα υπάρχουν επιπτώσεις.

    Τώρα να αναφέρω ότι τελικά μετά από αρκετά άκαρπα τηλέφωνα και emails κι αφού έστειλα email αναφέροντας ότι πλέον θα έψαχνα για νέο πάροχο, εδέησαν και επικοινώνησαν μαζί μου και επιπλέον, έστειλαν τεχνικό όπου και με την μέθοδο της επιστροφής ενεργοποίησαν και τις άλλες γραμμές του σπιτιού αν και με θόρυβο. Ο τεχνικός με ενημέρωσε ότι ο θόρυβος όπως και το ότι δεν μπορεί να εγγυηθεί την σταθερότητα του δικτύου οφείλεται στο ότι η επιστροφή δεν έγινε στο κεντρικό καλώδιο εισόδου του σήματος της Forthnet αλλά σε ένα καλώδιο που του υπέδειξα προκειμένου να μην χάσω την χρήση του UPS το οποίο ευτυχώς έχω για τον υπολογιστή ( έχω συνδέσει το router και το ασύρματο τηλέφωνο με το UPS) και φυσικά αυτή η λύση είναι προτιμότερη από το να χάνω σήμα και μηχανήματα κάθε φορά που πέφτει το ρεύμα. Όλα αυτά βέβαια τα θεωρώ προσωρινές λύσεις μέχρι να πάω πάλι σε DualPlay ή κάτι άλλο που δεν θα δημιουργεί όλα αυτά τα προβλήματα.
    Τουλάχιστον η εταιρεία ανταποκρίθηκε σε κάτι και δεν με άφησε τελείως ξεκρέμαστη όπως κατηγορηματικά δήλωναν στην αρχή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athens : 04-08-11 στις 08:07.

  2. #17
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.019
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    η ΑΠΑΤΗ Η ΜΕΓΑΛΗ ξέρεις που είναι ότι δεν αναφέρουν πουθενά ότι είναι VOIP και όχι μόνο αυτό αλλά δεν μπορούν να παρέχουν και κατάλληλη υποστήριξη. KAI TO ΑΚΡΙΒΟΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑ VOIP.
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΝ

  3. #18
    Εγγραφή
    30-06-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.306
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    FritzBox 7430
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες Athens, για τους εξωτ. συνεργάτες μιας εταιρίας, αλλά το έχω δει να συμβαίνει σε όλες τις εταιρίες που συνεργάζονται με εξωτ. συνεργάτες. Η προσθήκη-αναφορά μου, αφορούσε στο ότι θα πρέπει να κρατάμε με ποιον έχουμε κάνει μια συναλλαγή , έτσι ώστε να μπορούμε να στηρίξουμε το όποιο ισχυρισμό μας προς τον πάροχο. Π.χ. ο Τάδε με Τάδε τηλέφωνο με πήρε και μου είπε αυτά....και συμφώνησα με βάσει αυτά που μου είπε ο Τάδε με Τάδε Τηλ.
    Με αυτον τον τρόπο και εμείς είμαστε διασφαλισμένοι, αλλά και η εταιρία μπορεί να διακόψει συνεργασίες ή να αποδώσει ευθύνες κλπ. Καθημερινά στις 15-16:00 δέχομαι κλήσεις από διαφορα τηλεφωνικά κέντρα που μου προσφέρουν απίστευτα πράγματα, ευγενικά το σταματώ και ζητάω ονοματεπώνυμα και πηγή που βρήκανε τον τηλεφωνικό μου αριθμό. Το σύγχρονο τηλεφωνικό Spam θα πρέπει πιστεύω να συναντήσει αντίσταση από όλους μας.
    Τέλος το PDF που αναφέρω είναι οι όροι που κανείς έχει υπογράψει για μια σύμβαση τηλεπικοινωνιακή και θα πρέπει να ζητά από τον πωλητή -κατά την γνώμη μου- να ακούσει τα βασικά τους σημεία όπως π.χ. τέλος διακοπής κλπ
    Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν αναφέρεται στο συγκεκριμένο προιόν ότι είναι Voip , γιατί όλα τα υπόλοιπα που είναι POTS ? πάλι δεν αναφέρεται όμως ούτε αυτό, αρα δεν θεωρώ ότι αποτελεί εσκεμμένη ενέργεια. VOip τεχνολογία χρησιμοποιεί το Prof Economy εξολοκλήρου όπως και η δεύτερη γραμμή στα οικιακά προιόντα.
    Από την άλλη εαν κανείς βάλει έναν απλό κατανεμητή-διαχωριστή και τοποθετήσει κεντρικά στο σπίτι του τον εξοπλισμό μπορεί μετά να δρομολογήσει εσωτερικά πρίζες και τηλεφωνικές συσκευές. Προσωπικά πιστεύω ότι εαν κανείς, έχει πάνω από 3 τηλεφωνικές συσκευές θα πρέπει να εγκαταστήσει ενα μικρό τηλεφωνικό κέντρο για να είναι και καλύτερα από τροφοδοσίες-βραχυκυκλώματα και από πλευράς λειτουργικότητας - μεταφορές κλήσεων κλπ. Αλλα αυτό είναι μια εντελώς διαφορετική συζήτηση.
    Το Thomson είναι ένα από τα πλέον αξιόπιστα και θα το δεις στο μέλλον ή μπορείς να δεις και γνώμες μέσα στο forum. Το κουμπί που αναφέρεις δεν είναι για την απενεργοποίηση του ασύρματου.
    Συνολικά πάντως για το κόστος του το πακέτο που επέλεξες δίνει σημαντικά πλεονεκτήματα και μπορείς να το εκμεταλλευτείς (π.χ. Static, 2Mbps Upload κλπ)

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. προσοχη απατη
    Από stavcats στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-09, 11:23
  2. Forthnet και παρεξηγηση.χαχαχα
    Από SKOTOSTRASS στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-09, 12:52
  3. Απάτη με sms
    Από maik στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-09, 08:43
  4. ΑΠΑΤΗ ΟΛΚΗΣ!
    Από qwertyuiop στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-07, 11:48
  5. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-06, 11:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας