Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    14-08-2010
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Εχοντας αγορασει δωδεκα SPA303 (Voip Phones) και ενω τα ρυθμιζω ενα-ενα με το τηλεφωνικο κεντρο βλεπω οτι το τελευταιο δεν παιρνει με τπτ ip εχοντας κολησει στο μυνημα "Network initializing"
    Ψαχοντας στη σελιδα της cisco βλεπω Chat Live αν κ επιφυλακτικος αποφασιζω να κανω click και η εκπληξη μου μεγαλωνει οταν βλεπω οτι ο συνομιλητης μου απαντα ελληνικα
    Αφου του αναφερω το παραπανω προβλημα με ρωταει αν ειναι τελικος χρηστης και του απαντω ναι
    Εκει λοιπον μ' αφηνει στα κρυα του λουτρου λεγοντας μου οτι θα πρεπει να απευθυνθω σ' αυτον που το αγορασα.
    Ηδη το ειχα κανει -ο ανθρωπος αψογος επαγγελματιας μου ειπε φερτο να σου δωσω αλλο- ομως λογω του ειμαι εξω απο Αθηνα ειναι δυσκολο και γι' αυτο παρακαλεσα το συνομιλητη μου αν μπορει να με εξυπηρετησει ωστε να μην τρεχω..
    Αμ δε!! με τπτ δε μπορεσα να τον πεισω και ετσι αδοξα εκλεισε το Chat

    Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι για ποιο λογο υπαρχει αυτο το Live Chat στη σελιδα
    Και εαν ειναι μονο για συνεργατες γιατι αφηνει τελικους χρηστες να κανουν login? για να μεινουν με την ελπιδα? για ενα "αδειο πουκαμισο"? για "μια ανυπαρκτη Ελενη"?
    Μπορω να εικασω οτι ο συνομιλητης μου απλα δεν ηξερε
    Σ' αυτη τη περιπτωση θεωρω πολυ πιο εντιμο να μου απαντησει "δε γνωριζω" απο το να μου γκρεμισει και την τελευταια μου ελπιδα
    Στο κατω-κατω οι τελικοι χρηστες ειναι αυτοι που αντιμετωπιζουν τα προβληματα κ οχι οι μεταπωλητες οσα σεμιναρια κ αν εχουν κανει γιατι οπως λεει κ η γιαγια μου "ενας τονος θεωρια μισο γραμμαριο πραξη"

    Αυτη λοιπον ηταν η τραυματικη μου εμπειρια με το εν λογω live chat support

    Αν και δεν εχει τοση σημασια το προβλημα το ελυσα μονος μου, βλεπετε ηταν σχετικα απλο.
    Αν λοιπον βλεπετε το ολοκαινουργο τηλεφωνακι σας οτι δεν μπορει να παρει ip για να μπορεσετε να το ρυθμισετε κανετε τα παρακατω
    Menu->21->Resync Options->select->edit->DHCP Option to use->
    Πρεπει να βαλετε τα πρωτα νουμερα απο το δικτυο που εχετε
    Στο δικο μου ηταν 192 (ναι, ελειπε)

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    το support της cisco είναι συγκεκριμένο, (έχουν συμβόλαια κλπ)
    αυτός που θα έπρεπε να κάνει την κίνηση ήταν αυτός που στο πούλησε, το ότι δεν μπορούσες να το πας πισω δεν σημαίνει οτι το support τους δεν είναι σωστό.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-08-2010
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Αυτος που μου το πουλησε πουλαει απο ανεμηστηρακια για τις γριες στις εκκλησιες μεχρι jet-ski
    Και παλι καλα που μου απαντησαν φερτο να στο αλλαξουμε ΑΜΕΣΑ
    Αν διαβασεις λιγο καλυτερα θα δεις οτι το δικαιωμα να διαμαρτυρυθω μου του εδωσαν οι ιδιοι βαζοντας φαρδια πλατια στη σελιδα τους Chat Live
    Kαι επειδη το αποτελεσμα ειναι αυτο που μετραει δυστυχως -για αυτους- ειναι απογοητευτικο
    Τωρα αν για την επιλυση του θεματος απαιτουνται "διαδικασιες", "αρμοδιοι φορεις" κλπ εχουμε χορτασει απο τετοια στο ελληνικο δημοσιο
    Ομως η ουσια ειναι αυτη που μετραει και στη προκειμενη ειναι ΜΗΔΕΝ (0)
    Στο κατω-κατω αν θελουν να εξυπηρετησουν μονο βαση συμβολαιου ας κανουν σελιδα b2b ή εστω να εχουν στο chat καποιο athentication και οχι να σκοτωνουν την ελπιδα του καθε πικραμενου "Τελικου Καταναλωτη"

  4. #4
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πρώτον, τα linksys δεν είναι ακριβώς cisco ( αυτό είναι μεγάλη κουβέντα βέβαια, αλλά μάλλον δε θα είναι για πολύ ακόμα ). Το support της cisco είναι το TAC , στο οποίο δεν έχεις πρόσβαση χωρίς smartnet . Μια φορά κι έναν καιρό μάλιστα δεν έδινε καν εγγύηση πέρα των 3 μηνών χωρίς smartnet, ακόμα και για "home" συσκευές.

    Δεύτερον, μπορεί να κάνω λάθος γιατί δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με τηλεφωνία, αλλά έχω την εντύπωση ότι η επιλογή που αναφέρεις έχει να κάνει με αυτόματο provisioning ( τουλάχιστον για τέτοιους σκοπούς χρησιμοποιούνται τα ξεχωριστά dhcp options σε μεγαλύτερα voip phones, wlcs, κτλ ) . Εφόσον σου δούλεψε, καλώς, αλλά αμφιβάλλω αν όντως έχει να κάνει με το πρώτο octet του δικτύου σου.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-08-2010
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Someonefromhell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτον, τα linksys δεν είναι ακριβώς cisco ( αυτό είναι μεγάλη κουβέντα βέβαια, αλλά μάλλον δε θα είναι για πολύ ακόμα ). Το support της cisco είναι το TAC , στο οποίο δεν έχεις πρόσβαση χωρίς smartnet . Μια φορά κι έναν καιρό μάλιστα δεν έδινε καν εγγύηση πέρα των 3 μηνών χωρίς smartnet, ακόμα και για "home" συσκευές.

    Δεύτερον, μπορεί να κάνω λάθος γιατί δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με τηλεφωνία, αλλά έχω την εντύπωση ότι η επιλογή που αναφέρεις έχει να κάνει με αυτόματο provisioning ( τουλάχιστον για τέτοιους σκοπούς χρησιμοποιούνται τα ξεχωριστά dhcp options σε μεγαλύτερα voip phones, wlcs, κτλ ) . Εφόσον σου δούλεψε, καλώς, αλλά αμφιβάλλω αν όντως έχει να κάνει με το πρώτο octet του δικτύου σου.
    Mεγαλη κουβεντα δε λες τιποτα!!
    Που ειναι τα καλα Linksys ακομα με τα παλια τους f/w παιζουν καλυτερα απ'αυτα της cisco)
    Στην ουσια για SPA942 εψαχνα αλλα η cisco το εχει καταργησει
    Το συγκεκριμενο δεν αναφερει πουθενα Linksys εξολοκληρου λεει cisco (κουτια καλωδια κλπ)

    Yπαρχει αλλη επιλογη που εχει να κανει με auto-provisioning
    Oσο και αν σου φαινεται περιεργο ο τροπος που αναφερω ηταν αυτος που κατεφερε να παιξει και για να σου φυγει κ η παραμικρη αμφιβολια στ' υπολοιπα 11 υπηρχε το 192 ενω στο συγκεκριμενο οχι.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από you Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο κατω-κατω αν θελουν να εξυπηρετησουν μονο βαση συμβολαιου ας κανουν σελιδα b2b ή εστω να εχουν στο chat καποιο athentication και οχι να σκοτωνουν την ελπιδα του καθε πικραμενου "Τελικου Καταναλωτη"
    Σε αυτό μαζί σου, αλλά απο την στιγμή που τώρα δουλευούν με διαφορετικό τρόπο δεν μπορείς να κάνεις και πολλά

Παρόμοια Θέματα

  1. άθλιο packet loss σε upatras...:(
    Από bobis στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-11, 11:26
  2. INFOQUEST = ΑΘΛΙΟ ΣΕΡΒΙΣ
    Από el05171 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-10, 20:02
  3. Αθλιο support απο Tellas!
    Από vOOz στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-07, 15:52
  4. Αθλιο ping με isdn forthnet
    Από profitis στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-03, 17:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας