Σελ. 2 από 800 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 11992
  1. #16
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.968
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  2. #17
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Αντε να το δουμε και σε κανα laptop να χαρουμε... :P

  3. #18
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adtakhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενε λιγάκι. Έχουν πει πως θα βγει και 980G/sb950 chip για τους bulldozer .

    Επίσης είδη υπάρχουν AM3+ μητρικές με chip της σειράς 880G, 890GX !
    To 980G εν έχει igp έτσι...; γενικά ξέρω πως οι FX, είναι "τούμπανα" από επιδόσεις έναντι άλλων και για αυτό κόλλησα σε FX. Τα "G" πως τα πάνε από επιδόσεις...; Θα χάσω τπτ...;

    Γενικά, θέλω ότι καινούριο για αυτό κατέληξα στο νέο chipset....

  4. #19
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.968
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaveMurray Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 980G εν έχει igp έτσι...; γενικά ξέρω πως οι FX, είναι "τούμπανα" από επιδόσεις έναντι άλλων και για αυτό κόλλησα σε FX. Τα "G" πως τα πάνε από επιδόσεις...; Θα χάσω τπτ...;

    Γενικά, θέλω ότι καινούριο για αυτό κατέληξα στο νέο chipset....
    Όλα τα "G" της AMD αφορούν embedded Graphics στο chipset.

    ΥΓ Από θέμα απόδοσης δεν χάνεις κάτι άμεσα. Συνήθως έχουν λιγότερα PCIe lanes. Αν δεν θες να κάνεις Crossfire κλπ, λίγο θα σε απασχολήσει. Αλλά και με 8Χ+8Χ κάνεις καλό crossfire. Επίσης συνήθως βάζουν λιγότερα phases στο CPU Vrm, οπότε μπορείς να έχεις λιγότερη επιτυχία στο Overclock. Πάντως, ότι επεξεργαστή βάλεις σε 990FX, το ίδιο θα παίξει και σε 980G.

    ........Auto merged post: psolord πρόσθεσε 6 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    AMD Bulldozer 4Ghz (ES) Gets Pitted Against Intel Core i7-990X in Various Gaming Benchmarks

    Με αλατάκι....

    Αρκετά καλά αποτελέσματα, αν αυτό το ES σημαίνει ότι το <Nehalem clock for clock, θα γίνει >Nehalem clock for clock στην τελική έκδοση.

    Το ότι το έβαλαν κόντρα σε 6 core δεν με εντυπωσιάζει. Το ίδιο θα έκανε ένας οποιοσδήποτε quad core nehalem στα 4GHz, όσον αφορά το gaming. Από την άλλη βέβαια, αντιστοίχως σίγουρα δεν θα δούλευαν και οι 8 cores του Bulldozer (Zambezi για να μη βαράει ο Τάκης ).

    Αν λοιπόν είναι τόσο κοντά clock for clock στο gaming, τότε σε βαθύ και βαρύ Multitasking TM, πιθανόν να είναι καλύτερος από τους SB, έως και αρκετά καλύτερος...!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 30-06-11 στις 15:52. Αιτία: auto merged post
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  5. #20
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εγώ πάλι πιστεύω πως η AMD έχει κάνει πατάτα με τον BD και απλά προπαθεί να τον συνεφέρει μέχρι την παρουσίαση.

    Η bulldozer αρχιτεκτονική με τα modules είναι κορυφαία σαν σκέψη αλλά δεν ξέρουμε πως έχει αποτυπωθεί στους ZAMBEZI .



    Ενα πολύ καλό νέο είναι πως ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η AMD φέρνει ΣΩΣΤΟ IMC για OVERCLOCKING αν δηλαδή χρησιμοποιήσει αυτόν που έφτιαξε για τους Llano ...

  6. #21
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα "G" της AMD αφορούν embedded Graphics στο chipset.

    ΥΓ Από θέμα απόδοσης δεν χάνεις κάτι άμεσα. Συνήθως έχουν λιγότερα PCIe lanes. Αν δεν θες να κάνεις Crossfire κλπ, λίγο θα σε απασχολήσει. Αλλά και με 8Χ+8Χ κάνεις καλό crossfire. Επίσης συνήθως βάζουν λιγότερα phases στο CPU Vrm, οπότε μπορείς να έχεις λιγότερη επιτυχία στο Overclock. Πάντως, ότι επεξεργαστή βάλεις σε 990FX, το ίδιο θα παίξει και σε 980G.
    Well, όχι δεν θα κάνω crossfire, γιατί όπως ανέφερα, δεν παίζω παιχνίδια, και αν παίξω, θα είναι "λίγων" προδιαγραφών. Περισσότερο με ενδιαφέρει το video, δλδ η θέαση ταινιών με την βοήθεια 5.1 ηχείων με οπτική σύνδεση. Από την μια δεν θέλω igp, γιατί έτσι και αλλιώς δεν παίζω παιχνίδια εύκολα, από την άλλη ούτε crossfire θέλω (η 8400GS δεν είναι και άσχημη, με το βίντεο δεν ξέρω αν τα πάει καλά, αν δεν τα πάει θα πάρω discrete κάρτα, αλλά όχι "τέρας", να παίζει με το καλύτερο δυνατό τρόπο τις ταινίες θέλω ---> cpu offload, με dxva και gpu) - Με το overclocking όμως θέλω να "ασχοληθώ" από περιέργεια και "τρέλα" οπότε τα phases χρειάζονται νομίζω.

  7. #22
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.968
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adtakhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι πιστεύω πως η AMD έχει κάνει πατάτα με τον BD και απλά προπαθεί να τον συνεφέρει μέχρι την παρουσίαση.

    Η bulldozer αρχιτεκτονική με τα modules είναι κορυφαία σαν σκέψη αλλά δεν ξέρουμε πως έχει αποτυπωθεί στους ZAMBEZI .



    Ενα πολύ καλό νέο είναι πως ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η AMD φέρνει ΣΩΣΤΟ IMC για OVERCLOCKING αν δηλαδή χρησιμοποιήσει αυτόν που έφτιαξε για τους Llano ...
    Αν είναι ξεκλείδωτοι όπως λένε, τότε η σημασία του IMC φεύγει από το παράθυρο. Τουλάχιστον όσον αφορά το OC αυτό καθ' εαυτό δηλαδή. Σε extreme multitasking, το bandwidth πιθανόν να αποτελούσε bottleneck.

    Εάν όμως το DDR3-1333 ήταν αρκετό για τους 4C/8T Lynnfields, τότε το DDR3-1866 θα είναι αρκετό και για τους 8C/8T Zambezis. Μπορούμε μόνο να ευχόμαστε ότι αυτό το bandwidth, θα είναι αντιπροσωπευτικό της διαφοράς και στην απόδοση!

    ........Auto merged post: psolord πρόσθεσε 28 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Και μερικά ακόμα Llano reviews

    http://www.pcper.com/reviews/Graphic...e-Sandy-Bridge

    http://techreport.com/articles.x/21208

    http://www.neoseeker.com/Articles/Ha..._ga_a75m-ud2h/

    http://www.tomshardware.com/reviews/...lano,2975.html

    http://www.hexus.net/content/item.php?item=30964

    http://www.hardwarecanucks.com/forum...s-desktop.html

    http://www.guru3d.com/article/amd-a8-3850-apu-review/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 30-06-11 στις 16:32. Αιτία: auto merged post
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  8. #23
    Εγγραφή
    27-03-2008
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    1.073
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/512
    ISP
    HOL
    Router
    Fritz!
    Αναμενόμενα αποτελέσματα.

  9. #24
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    Πάφος-Κύπρος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5.235
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/768
    ISP
    Primetel
    Router
    PTL-VDL-N5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaveMurray Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ θέλω 990FX.... αλλά στην Κύπρο.... τα ζώα μου...αργά.... Δεν έχουν φέρει τπτ καινούριο ακόμα.... κλαψ....

    (μιας και δεν παίζω παιχνίδια, και με το γεγονός πως οι FX μητρικές δεν έχουν IGP, έχω κάπου φυλαγμένη μια pcie nvidia GeForce 8400 GS, ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα και να μπαίνει κανονικά και να λειτουργεί.... Επειδή είναι παλιά, για αυτό το λέω...)
    Κουμπάρε, να ψάξεις εδώ σε λίγες μέρες, θα έχον φέρει τις καινούριες μητρικές.

  10. #25
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    ξέρω το, είναι γνωστό eshop κουμπάρε (πχ σαν το cyprus-pc.com). Επήγα όπως έψαχνα στο google για 990FX στα κυπριακα αποτελέσματα, εβρήκα αυτό το eshop, που μάλιστα είχε μια 990FX μητρική, εν θυμάμαι ποιά, αλλά λαλούσε για μη διαθεσιμότητα ακόμα.

    Και για του λόγου το αληθές, τα links:

    http://www.singular-cy.com/CROSSHAIR...MULA-AM3-990FX

    http://www.singular-cy.com/SABERTOOT...X-AM3-990FX-AT

    By the way, έχεις αγοράσει από κεί ξανά...; Πώς στέλνουν τις παραγγελίες...; Υπάρχει χρέωση;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DaveMurray : 02-07-11 στις 02:22.

  11. #26
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaveMurray Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξέρω το, είναι γνωστό eshop κουμπάρε (πχ σαν το cyprus-pc.com). Επήγα όπως έψαχνα στο google για 990FX στα κυπριακα αποτελέσματα, εβρήκα αυτό το eshop, που μάλιστα είχε μια 990FX μητρική, εν θυμάμαι ποιά, αλλά λαλούσε για μη διαθεσιμότητα ακόμα.

    Και για του λόγου το αληθές, τα links:

    http://www.singular-cy.com/CROSSHAIR...MULA-AM3-990FX

    http://www.singular-cy.com/SABERTOOT...X-AM3-990FX-AT

    By the way, έχεις αγοράσει από κεί ξανά...; Πώς στέλνουν τις παραγγελίες...; Υπάρχει χρέωση;
    Και γιατί να ξοδέψεις τόσα χρήματα για 990FX μητρική.

    Ορίσε δυο μοντέλα σε πολύ καλές τιμές που δεν τους λείπει τίποτα.

    Αυτά να περιμένεις .

    Gigabyte 990FXA-D3
    http://www.plaisio.gr/Computers/Hard...DR3-990-FX.htm

    Gigabyte MB 990FXA-UD3
    http://www.plaisio.gr/Computers/Hard...90-FXA-UD3.htm

  12. #27
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    adtakhs, είδες δεξιά από το username μου, που είμαι...; Ποια περιοχή λέει...;

    Είμαι κύπρο... Αυτά τα links, είναι άχρηστα για εμένα, γιατί είναι από την ελλάδα το πλαίσιο.... Προφανώς και μπορώ να πάρω από εκεί, αλλά τα έξοδα αποστολής, δεν θα συμφέρουν και τόσο...

    Tα μόνα μοντέλα που βρήκα στην κύπρο, είναι αυτά, αυτά είναι που "αναμένονται", δεν ξέρω αν θα υπάρξουν και άλλα μοντέλα στο μέλλον. Εγώ όμως, θέλω να πάρω τώρα pc, όχι αύριο

  13. #28
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaveMurray Εμφάνιση μηνυμάτων
    adtakhs, είδες δεξιά από το username μου, που είμαι...; Ποια περιοχή λέει...;

    Είμαι κύπρο... Αυτά τα links, είναι άχρηστα για εμένα, γιατί είναι από την ελλάδα το πλαίσιο.... Προφανώς και μπορώ να πάρω από εκεί, αλλά τα έξοδα αποστολής, δεν θα συμφέρουν και τόσο...

    Tα μόνα μοντέλα που βρήκα στην κύπρο, είναι αυτά, αυτά είναι που "αναμένονται", δεν ξέρω αν θα υπάρξουν και άλλα μοντέλα στο μέλλον. Εγώ όμως, θέλω να πάρω τώρα pc, όχι αύριο
    Είδα από που είσαι φίλε μου. Απλά πιστεύω πως σε 1-2 εβδομάδες θα είναι εκεί και αυτές οι μητρικές και δεν βρίσκω λόγο να στραφείς σε ακριβότερες .
    Αυτό ήθελα να πω.
    Αλλά και μια ακόμα ερώτηση. Θες να πάρεις από τώρα νέο σύστημα ή κοιτάς με την προοπτική προοπτική να βάλεις μπουλντόζα να πας από τώρα σε 990Fx ?

  14. #29
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DaveMurray Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα μόνα μοντέλα που βρήκα στην κύπρο, είναι αυτά, αυτά είναι που "αναμένονται", δεν ξέρω αν θα υπάρξουν και άλλα μοντέλα στο μέλλον.
    H διαφορά τιμής είναι τόσο μεγάλη, που υπερκαλύπτει το κόστος των μεταφορικών απο Ελλάδα στην Κύπρο, σε περίπτωση που το Πλαίσιο στέλνει εκεί.
    Απ' την άλλη, στο κυπριακό μαγαζί είναι εξαντλημένες, και στο Πλαίσιο «αναμένονται σύντομα», δηλαδή, ζησε Μάη.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  15. #30
    Το avatar του μέλους DaveMurray
    DaveMurray Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adtakhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδα από που είσαι φίλε μου. Απλά πιστεύω πως σε 1-2 εβδομάδες θα είναι εκεί και αυτές οι μητρικές και δεν βρίσκω λόγο να στραφείς σε ακριβότερες .
    Αυτό ήθελα να πω.
    Αλλά και μια ακόμα ερώτηση. Θες να πάρεις από τώρα νέο σύστημα ή κοιτάς με την προοπτική προοπτική να βάλεις μπουλντόζα να πας από τώρα σε 990Fx ?
    θέλω να πάρω από τώρα νέο σύστημα, με 990fx, και αργότερα, όταν έρθουν οι μπουλντόζες να σκάψουν,εεεεε να κυκλοφορήσουν, να πάρω μια μπουλντόζα για τις εργασίες στην οικοδομή μου

    (αν δλδ η μπουλντόζα δεν αποδειχθεί πως το ντεπόζιτο της βενζίνης είναι τρύπιο (), δλδ οι μπουλντόζες δεν είναι τζούφιες, και δεν έχουν προβλήματα, και αποδίδουν καλά, γιατί κατά καιρούς διαβάζουμε σημεία και τέρατα...., καθυστερήσεις, προβλήματα και, και, και, και....)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DaveMurray : 02-07-11 στις 10:13.

Σελ. 2 από 800 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-08, 22:35
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-07, 08:06
  3. Μηνύματα: 195
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-07, 02:35
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-05, 20:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας