Σελ. 272 από 801 ΠρώτηΠρώτη ... 252262267270271272273274277282292 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.066-4.080 από 12005
  1. #4066
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα desktop η κατανάλωση με αφήνει αδιάφορο. Προτιμώ performance per dollar. Και συγκεκριμένα single threading performance per dollar.
    Στα mobile, performance per watt.
    Εγώ πάλι πέρα από την ησυχία που λέει o WAN δεν θέλω να έχω και 250W σε 24η βάση. Πέρα από το κόστος, περιβαντολογικά είναι απαράδεκτο.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  2. #4067
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι πέρα από την ησυχία που λέει o WAN δεν θέλω να έχω και 250W σε 24η βάση. Πέρα από το κόστος, περιβαντολογικά είναι απαράδεκτο.
    Οι επεξεργαστές δουλεύουν με συστήματα δυναμικής διαχείρισης (συχνότητας, πυρήνων, cache, κ.λ.π.) της ισχύος τους = κατανάλωσης σε συνάρτηση με το φορτίο . Μέχρι και ο 9590 των 220Watt tdp καταναλώνει σε ηρεμία περίπου 76watt στην πλατφόρμα (cpu + mobo chip + ram + moss).

    Πχ. Δες μερικές διαρροές για τα zen αφού μιλάμε για τους ζεν ...

    Η ισχύς τους θα είναι στα 2.8GHz με το turbo core να φτάνει ως 3.2GHz, μεγέθη που επιτρέπουν τη χαμηλή κατανάλωση και τις χαμηλές θερμοκρασίες. Κι αν αυτό μοιάζει με θαύμα για την AMD, το μεγαλύτερο νέο είναι ότι σε κατάσταση αναμονής οι επεξεργαστές χρονίζονται στα 550MHz με κατανάλωση 2.5watt για τον 4πύρηνο και 5watt για τον 8πύρηνο. Ραγδαία πτώση συγκριτικά με τους FX που ακόμα και σε κατάσταση αναμονής έφταναν και τα 30watt κατανάλωσης. Και πάλι συγκριτικά με τον Core i7-6700K που είναι στα 3.5watt, η βελτίωση είναι σημαντική και αξιοσημείωτη και ίσως υπάρχει και περιθώριο βελτίωσης. Άλλωστε είναι πρώτη γενιά Zen Core και περιμένουμε τη δεύτερη Zen+ Core μετά το 2017.
    Αυτό σημαίνει πως το TDP δεν μπορεί από μόνο του να πει τίποτα για την αποδοτικότητα του chip.

    Αν δηλαδή έχεις 2 επεξεργαστές ίδιας αρχιτεκτονικής όπου ο ένας είναι 120watt TDP και ο άλλος 60Watt TDP (TDP = θερμικό φορτίο) , με τον πρώτο να είναι 2 πυρήνων και τον άλλο 4άρων πυρήνων και στην ίδια συχνότητα και βάλεις να τρέξουν μια εφαρμογή και να κάνουν κάποιο ρεντάρισμα πχ.

    Θα δεις πως

    ο πρώτος επεξεργαστής θα κάνει έναν χρόνο Τ1 για να ολοκληρώσει την εφαρμογή
    ο δεύτερος να κάνει έναν χρόνο Τ2 = Τ1/2 να ολοκληρωσει την εφαρμογή .
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Σε αυτή την περίπτωση και οι δύο επεξεργαστές έχουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ αποδοτικότητα (άλλο απόδοση και άλλο επίδοση) αφού ο δεύτερος θα ρίξει τα ρολόγια του και θα κλείσει τους πυρήνες του στον μισό χρόνο απ`ότι ο άλλος, ενώ θα μπορείς να πάρεις το αποτέλεσμα στον μισό χρόνο να κλείσεις το σύστημα και να φύγεις για όπου αλλού θες.

    Αν πάλι στους ίδιους επεξεργαστές τρέξεις μια εφαρμογή που εκμεταλλεύεται ένα νήμα, τότε και οι δυο θα τρέξουν στον ίδιο χρόνο και θα έχουν και παραπλήσιες καταναλώσεις , μιας και ο πρώτος θα ενεργοποιήσει τον 1 πυρήνα από τους 2 και ο άλλος τον ένα πυρήνα από τους 4εις.


    Από εκεί και πέρα, αν αντί να μετρήσεις μόνο τις καταναλώσεις των επεξεργαστών, κάνεις μέτρηση ως προς την πλατφόρμα, όπου υπάρχει για όλους σταθερή κατανάλωση από μνήμες, chip μητρικών, controllers κ.λ.π. που είναι για όλους τα ίδια, τότε θα δεις πως αν έχεις τον Δεύτερο επεξεργστή στο σύστημά σου αντί του πρώτου, οπότε τελειώνεις την εργασία στον μισό χρόνο, έχεις ένα σύστημα πιο αποδοτικό σε επίπεδο πλατφόρμας, αφού μειώνεις και τους χρόνους αυτών των σταθερών καταναλώσεων !!!!!

    Σε ότι αφορά θόρυβο και θερμοκρασίες, αυτά πιο πολύ έχουν να κάνουν με τον σχεδιασμό του chip παρά με το tdp ....

    Σε γενικές γραμμές και επειδή η απαγωγή θερμότητας από το chip γίνεται από την επιφάνειά του , θα πρέπει να δεις τον λόγο των τρανζίστον ανά μονάδα επιφανείας στο chip σε σχέση με το εκάστοτε TDP για να πεις πως ένας επεξεργαστής θα είναι θερμός ή όχι , ώστε να θεωρήσεις δεδομένο πως η ψύκτρα του θα κανει υπερωρίες !@!!


    Για αυτό τον λόγο το TDP δεν λέει από μόνο του τίποτα .

    Το θέμα που μένει να διευκρινήσεις είναι τι θες εσύ να κάνεις με το σύστημά σου και το κατά πόσο οι απλές λύσεις του σήμερα με χαμηλό TDP μπορούν να σου προσφέρουν αυτό που θες. Γιατί αν χρειάζεσαι αρκετή επεξεργαστική ισχύ στο σύστημά σου, τότε το μόνο σγουρο είναι πως θα πρέπει να πας στις πιο πολύπλοκες και πολυπύρηνες λύσεις που προσφέρει η σημερινή τεχνολογία ώστε να καλυφθείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adtakhs : 27-11-16 στις 11:20.
    AMD Threadripper 1920X 12Core/24 Threads, Gigabyte X399 Designare EX, G. Skill 32Gb DDR4 3200Mhz, Samsung 970 EVO 500Gb, Crucial M4 256Gb SSD, 2x Toshiba 3Tb A300, Enermax Galaxy 850Watt, Lg Br-rw, Coolermaster Storm Stryker, Samsung T27A300, Samsung T27C350, Benq W1070 1080P/3D Projector, Sharkoon Shark GK15, Logitech X-230, Enermax Liquidtech 280, Sapphire Nitro R9 390X 8Gb DDR5 (αναμένεται) .

  3. #4068
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οσοι αγχωνεστε με τα tdp, εχετε βαλει κατω τα νουμερα και τις ωρες για να δειτε ποσο ειναι αυτο το τρομερο επιπλεον ετησιο κοστος;

    Ο φουρνος, το στεγνωμα του πλυντηριου, το ac, η σομπα κτλ ειναι αυτα που στροφαρουν το μετρητη σαν τρελο και οχι τα 20w διαφορα στον επεξεργαστη. Εχω σποτ φωτα που καινε παραπανω απο τον υπερχρονισμενο fx6300 που τρεχει στο pc μου.

    Αμην να βγαλει ενα δυνατο cpu και ας ειναι και στα επιπεδα 140w της Intel.

  4. #4069
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα όχι, γιατί θέλω και την ησυχία μου.
    Όσο πιο χαμηλό το TDP, τόσο χειρότερο το σύστημα ψύξης που βάζουν στη συσκευασία.
    Για ησυχία θες απλά μια καλή after market ψυκτρα με 12cm fan.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στο mobile (όχι πραγματικό mobile), είναι ελαφρώς υπερτιμημένο το performance per Watt - στα laptop, δηλαδή. Είναι πολλοί αυτοί που σπάνια τα χρησιμοποιούν εκτός πρίζας.
    Όπως είπες αυτό δεν είναι mobile. Αυτά είναι συνήθως desktop replacement notebooks που throttlάρουν και οι ανεμιστήρες τους κάνουν σαν ηλεκτικές σκούπες.
    Όταν λέω για mobile, μιλάω για mobile chip, πάντα ULV και χρήση με μπαταρία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adtakhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό τον λόγο το TDP δεν λέει από μόνο του τίποτα .
    To TDP στα desktop cpus λέει πολλά αν το computer την περισσότερη ώρα που είναι αναμμένο έχει 100% cpu usage. Αν όμως είναι idle, το TDP δεν λέει απολύτως τίποτα.
    Υψηλά cpu usage έχουν οι gamers, άρα αν κάποιους πρέπει να ενδιαφέρει το TDP, αυτοί είναι.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  5. #4070
    Εγγραφή
    13-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο πιο χαμηλό το TDP, τόσο χειρότερο το σύστημα ψύξης που βάζουν στη συσκευασία.
    Για ησυχία θες απλά μια καλή after market ψυκτρα με 12cm fan.
    μπα...
    Αν βάλουν το Wraith Cooler τους μια χαρά θα ναι.

  6. #4071
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.197
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    http://hothardware.com/news/amds-8-c...ormance-at-499

    Καθόλου άσχημες τιμές

  7. #4072
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://hothardware.com/news/amds-8-c...ormance-at-499

    Καθόλου άσχημες τιμές
    Zen SR5.... κάτω τα χέρια το έκλεισα πρώτος
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  8. #4073
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adtakhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό σημαίνει πως το TDP δεν μπορεί από μόνο του να πει τίποτα για την αποδοτικότητα του chip.

    Αν δηλαδή έχεις 2 επεξεργαστές ίδιας αρχιτεκτονικής...
    Μα δεν συζητάμε για επεξεργαστές της ίδιας αρχιτεκτονικής, αλλά για επεξεργαστές των 2 ανταγωνιστών.

    Και η ιστορία έχει δείξει μέχρι τώρα - πολλές φορές, και από τις 2 πλευρές - ότι όποιος είχε κακό (δηλαδή εμφανώς χειρότερο από τον ανταγωνιστή του) IPC ανά φυσικό CPU core, έδινε τα ρέστα του στη συχνότητα, με αποτέλεσμα ψησταριές και ντεσιμπέλια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ησυχία θες απλά μια καλή after market ψυκτρα με 12cm fan.
    Όχι.

    Θέλω έτοιμη κλειστή υδρόψυξη, για να μην έχω τίποτα πάνω στη CPU, χωρίς καμπτικές ροπάρες ναααααααααα.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #4074
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.197
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Zen SR5.... κάτω τα χέρια το έκλεισα πρώτος
    Καιγω για αυτον με βλεπω. Βεβαια και ο SR3 δεν φαινεται καθολου ασχημος.

  10. #4075
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι.

    Θέλω έτοιμη κλειστή υδρόψυξη, για να μην έχω τίποτα πάνω στη CPU, χωρίς καμπτικές ροπάρες ναααααααααα.
    Δεν μίλησα αποκλειστικά για αερόψυξη. Αλλά και στην έτοιμη υδρόψυξη 12cm fan θα έχεις συν τον θορυβο της τρόμπας. Τον οποίο θόρυβο της τρόμπας, δεν τον έχω αντιληφθεί στη δικιά μου.
    Οι ροπές που γλυτώνεις είναι καλή περίπτωση, αλλά ακόμα καλύτερη η θερμοκρασία κουτιου που δεν επηρεάζεται από την υδρόψυξη.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  11. #4076
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον οποίο θόρυβο της τρόμπας, δεν τον έχω αντιληφθεί στη δικιά μου.
    Ούτε και εγώ ποτέ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ροπές που γλυτώνεις είναι καλή περίπτωση, αλλά ακόμα καλύτερη η θερμοκρασία κουτιου που δεν επηρεάζεται από την υδρόψυξη.
    Ακριβώς.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #4077
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoslykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://hothardware.com/news/amds-8-c...ormance-at-499

    Καθόλου άσχημες τιμές
    http://wccftech.com/amd-zen-8-core-35ghz-cpu-spotted/


    Εξαρτάτε καθαρά από το επίπεδο ταχύτητας που θα έχουν,αν δει κανείς τα διαφημιστικά slide της amd δεν δείχνουν καθόλου καλά τα πράματα όσων αφορά την ταχύτητα αφού όλο την μείωση ενέργειας μοσχοπουλάν.
    7th gen amd 65w delivers performance of previous gen 95w (τους FX-8xxxe λένε; )
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  AM4-Chipset-2-840x473.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  102,8 KB 
ID: 177030
    Higher efficiency through lower TDP's then Previous AMD desktop Platforms.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  AM4-Chipset-4-840x473.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  140,8 KB 
ID: 177031

    Και βασικά μόνο αυτόν τον τρόπο βλέπω να έχουν ίδια ταχύτητα με 5960X, να τον έχουν περιορίσει δηλαδή στα 95 ή ακόμα και στα 65w.

  13. #4078
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  14. #4079
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    αν η AMD,δεν δώσει ίδιες επιδόσεις με περισσότερο added value στην ίδια ή χαμηλότερη τιμή, στο desktop, θα είναι μία απ τα ίδια.
    και ναι,μπορεί το desktop να αργοπεθαίνει,αλλά εκεί είναι το "wow factor",το hype,τα φώτα της δημοσιότητας. αν τα καταφέρει εκεί,το server-side θα είναι walk in the park.

    εκτός και αν δεν την ενδιαφέρει καν την AMD,το desktop και το retail και ο DIYer,δεν την νοιάζει μια καθαρή νίκη και αρκείται στους "αστερίσκους",δεν την νοιάζει καν το να αποτελεί πιθανή επιλογή,οπότε ας βγεί να το πεί.

    τα λέω αυτά,γιατί με τις τιμές που φαίνεται οτι θα θέλει να πουλήσει η AMD, θα τους μείνουν να τα χαίρονται μόνοι τους, 4c/8t ίσο ή καλύτερο με Haswell,ξεκλείδωτο,στα 200€, ή, 8c/16t στο ίδιο μοτίβο,στα 300+/-€, or gtfo AMD και μη μας ζαλίζεις τον έρωτα.
    και δε μας νοιάζει ΚΑΘΟΛΟΥ αν θα "μπεί μέσα το μαγαζί" σου,θες market share μωρή,θέλουμε πράγμα που φυσάει φτηνότερο από τον άλλον. ή 0€ πώληση,ή 200€ (ή 300€), so simple.

  15. #4080
    Το avatar του μέλους nickolis
    nickolis Guest

Σελ. 272 από 801 ΠρώτηΠρώτη ... 252262267270271272273274277282292 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-08, 22:35
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-07, 08:06
  3. Μηνύματα: 195
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-07, 02:35
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-05, 20:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας