Σελ. 785 από 801 ΠρώτηΠρώτη ... 765775780783784785786787790795 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.761-11.775 από 12005
  1. #11761
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Servers μπουκαραν τα ARM και ειναι πιο ανταγωνιστικα σε performance per $ απ'τα x64 (πχ amazon instances με graviton3).
    Laptops τωρα πανε να μπουκαρουν τα ARM (εκτος των apple που εχει ηδη γινει) και desktop θα μεινει μαλλον τελευταιο... αλλα ειναι και το μικροτερο κομματι της αγορας αυτη τη στιγμη:
    Σε server το ότι ανεβαίνουν τα arm δεν έχει προσφέρει κάτι πλην ΑΙ και κάτι άλλες compute εφαρμογές. Όλοι έχουν βγάλει λειτουργικά σε ARM αλλά πάλι και εκεί κουτουλάς στις εφαρμογές. Εδώ η VMWare έβγαλε ARM έκδοση αλλά τρέχει πάνω μόνο linux ή windows για arm.. οπότε και από server μεριά πάλι κουτουλάς στο ότι το x86 δεν αλλάζει εύκολα.
    Στα desktop τα είπαμε.. μια χαρά το arm για browsing/mail και κάνα office.

    Γενικά εγώ είμαι υπέρ των arm, μην παρεξηγούμε, απλά είμαι πραγματιστής IT και βλέπω καθαρά το τι software τρέχει πάνω σε αυτό το πράγμα. Θα πείσω εγώ τη Singular Logic που η μισή Ελλάδα τρέχει τα software της, να γυρίσουν σε arm!?!?!?! καλά θα πάει αυτό ειλικρινά.. εδώ για να κάνεις save ένα αρχείο στο μεγαλύτερό τους πρόγραμμα που είναι το Galaxy θέλει run as administrator... προγραμματιστές του 1990 και πολύ λέω.
    Άλλα software πχ της Ήλιδας κλπ για φαρμακεία, άλλα λογιστικά προγράμματα... τα προγράμματα τώρα που υποχρεούνται να βάλουν όλες οι εταιρείες για ωρομέτρηση προσωπικού ...εκεί αν τους πεις "ARM" θα νομίσουν πως κρατάς όπλο ή ότι έπεσαν σε κάνα παράξενο στρατόκαυλο...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #11762
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε server το ότι ανεβαίνουν τα arm δεν έχει προσφέρει κάτι πλην ΑΙ και κάτι άλλες compute εφαρμογές.
    Web servers? Τον νοιαζει το πελατη αν τρεχει σε arm ή x64? Απλα θελει να εχει φθηνοτερο hosting για ιδιες παροχες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα desktop τα είπαμε.. μια χαρά το arm για browsing/mail και κάνα office.
    Εντωμεταξυ αυτο παιζει να καλυπτει 50-70% των χρηστων...

  3. #11763
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Nokia κάτι
    Path Level
    Fastpath
    Για να μην τα ισοπεδώνω όλα, έχω στήσει μηχάνημα σε φίλο με 12900k intel με μνήμες στα 6000 και μητρική Aorus pro Z790 με όλα τα inf chipset drivers και λοιπές αηδίες, και στα Windows ο 7950 γυρνάει κύκλους γύρω του. Ακόμα και η εγκατάσταση είναι αρκετά πιο αργή στον intel.
    Στα games είναι πολύ κοντά αλλά και πάλι υπερέχει ο 7950 όταν λειτουργεί σωστά.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  4. #11764
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.190
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Web servers? Τον νοιαζει το πελατη αν τρεχει σε arm ή x64? Απλα θελει να εχει φθηνοτερο hosting για ιδιες παροχες.
    Όχι εκεί ναι αλλά είναι το 5% των server στη χώρα ? Όλες οι εταιρείες που υπάρχουν και έχουν λογιστικά/logistics και οτιδήποτε άλλο έχουν για να λειτουργούν σαν εταιρείες.. από την ποιο μικρή που είναι ένα καφέ ας πούμε και οι υπάλληλοι έχουν ένα android τηλέφωνο να στέλνουν τις παραγγελίες σε ένα pcάκι μέσα, μέχρι μεγάλες εταιρείες ή μην πάμε μακρυά αλλά να πάμε στα τραπεζικά συστήματα.. αυτά τα φαντάζεσαι σε ARM?
    Το web είναι μια τρίχα από το σύνολο προγραμματισμού της χώρας... άσχετα αν όλοι με αυτό ασχολούνται γιατί αυτό βλέπουν. Όλο το backbone των υπολογιστικών συστημάτων μας είναι σε x86 ποια... Οκ παλιά υπήρχαν κουφές υλοποιήσεις server(στη ControlData που σπούδασα το 3ο έτος ήταν IBM AS400 όπου είχαν οι μεγάλες τράπεζες γιατί δεν υπήρχε τίποτα άλλο) το οποία ήταν 48-bit CISC με τελείως custom software, αλλά πλέον αυτά δεν υπάρχουν.

    Δεν ξέρω.. σε 5-10 χρόνια το ξανασυζητάμε.. μπορεί να έχει αλλάξει κάτι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #11765
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη 2 mobo και 2 set μνημης, συνεχη update στα agesa μπας και παιξει καλα και ακομα δεν... Απαραδεχτοι... Εχει περασει και μεγαλο διαστημα απ'το launch.
    Για τον 5800X3D δεν είπε κάτι κακό

  6. #11766
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, συνέχεια είμαι με OSX λόγο γραφικών τεχνών. Τα μηχανήματα πετάνε τα τελευταία σε ότι εφαρμογές υπάρχουν και συγκεκριμένα στη δουλειά μου... άλλο το ένα άλλο το άλλο.
    σε σχεση με εναν threadripper?

  7. #11767
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον 5800X3D δεν είπε κάτι κακό
    Το ΑΜ4 παιζει, νταξ, ειναι γνωστο αυτο... εγω εχω αλλαξει 5 cpu στο ιδιο mobo 2200g->3400g->4650g->5600g->5700g

    Για το AM5 ειναι το προβλημα... εχει θεματα. Εγω ηθελα να τσιμπησω εναν zen4 λογω avx512 αλλα η πλατφορμα ...δεν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι εκεί ναι αλλά είναι το 5% των server στη χώρα ? Όλες οι εταιρείες που υπάρχουν και έχουν λογιστικά/logistics και οτιδήποτε άλλο έχουν για να λειτουργούν σαν εταιρείες.. από την ποιο μικρή που είναι ένα καφέ ας πούμε και οι υπάλληλοι έχουν ένα android τηλέφωνο να στέλνουν τις παραγγελίες σε ένα pcάκι μέσα, μέχρι μεγάλες εταιρείες ή μην πάμε μακρυά αλλά να πάμε στα τραπεζικά συστήματα.. αυτά τα φαντάζεσαι σε ARM?
    Το ανεφερα πιο πολυ για server usage... παρα πολλοι server ειναι web server... εκει ολο αυτο μπορει να αντικατασταθει με ARM... ο αλλος δεν τον νοιαζει αν ειναι o apache πχ στο x86 ή στο ARM...

  8. #11768
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόρασα μνημές Corsair Dominator 6000, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν έπαιξαν σωστά
    Δεν έλεγξες το qvl list της μητρικής ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σύστημα μπουτάρει απο μηδέν σε 40 δευτερόλεπτα
    Κάνει έλεγχο σταθερότητας των υπερχρονισμένων μνημών;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    5600g->5700g
    Χάθηκε ο κόσμος να βάλεις πάνω ένα 5950Χ ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το AM5 ειναι το προβλημα... εχει θεματα
    Παρόλο που αγόρασα νωρίς am5 με 7700Χ δεν είχα το παραμικρό θέμα σταθερότητας ξεκινώντας από το πρώτο bios στην asus μητρική.

  9. #11769
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Nokia κάτι
    Path Level
    Fastpath
    NicM1, υπάρχουν οι μνήμες κανονικά στο QVL αλλά το σύστημα δεν έπαιζε σωστά!!!! Αυτά βέβαια μόνο στην AMD μπορούν να συμβούν.
    Το γεγονός πως το σύστημα μπουτάρει σε 40 δευτερόλεπτα, είναι θέμα που το έχει η AM5 πλατφόρμα ακόμα και σήμερα.Πριν τον Μάιο τα πράγματα ήταν χειρότερα, πλέον έχουν αμβλυνθεί αρκετές......γωνίες.

    Θέλω να καταλήξω πως μετά το agesa 1.0.0.8 η πλατφόρμα είναι σταθερή και αξιόπιστη, αλλά για να συμβεί αυτό έπρεπε να περάσουμε από 400 κύματα και όχι 40.

    Δε μετανιώνω ποτέ, η intel δεν υπάρχει για μένα μετά τις πάστες που έβαζε στους στις σειρές 3000 μέχρι τους 9000, πουλώντας μας φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  10. #11770
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Όχι αυτό με τις μνήμες γίνεται και στην ιντελ. Από τη στιγμή που ο ελεγκτής μνήμης είναι στον επεξεργαστή το qvl για μένα δεν είναι τελείως αξιόπιστο.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  11. #11771
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ο υπέρ χρονισμός στις μνημες δεν είναι ευθύνη του κατασκευαστή. Βέβαια αν μπορούσε να ομαλοποιηθεί με το ανάλογο curve optimizer θα ήταν καλύτερα.

  12. #11772
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΑΜ4 παιζει, νταξ, ειναι γνωστο αυτο... εγω εχω αλλαξει 5 cpu στο ιδιο mobo 2200g->3400g->4650g->5600g->5700g

    Για το AM5 ειναι το προβλημα... εχει θεματα. Εγω ηθελα να τσιμπησω εναν zen4 λογω avx512 αλλα η πλατφορμα ...δεν.
    Τι δεν ρε φίλε;
    Έχω AMD 7700 (τον σκέτο, όχι τον X) σε μητρική MSI και το σύστημα είναι rock-stable.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  13. #11773
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι δεν ρε φίλε;
    Έχω AMD 7700 (τον σκέτο, όχι τον X) σε μητρική MSI και το σύστημα είναι rock-stable.
    3 παραγοντες ειναι που με σταματαγανε και συνεχιζουν να με σταματανε

    1) Δεν θα γινω bug tester της AMD, ποσο μαλλον σε linux που υστερει σε υποστηριξη (με το AM4 ακομα δεν βλεπω fan speed - ενω πηρε καποια χρονια να μου εμφανισει volts/watts/καταναλωσεις).
    2) Το premium στα mobo που το βλεπω ως νταβατζιλικι. Οταν βγηκαν τα am5 mobo ηταν πανακριβα, εξακολουθουν να ειναι στα 106+ ευρω τα φθηνοτερα με το B650. Στο AM4 το χα παρει 58Ε το mobo. Γενικα δε δινω πολλα για mobo και ουτε θα αλλαξει αυτο επειδη η AMD πηγε να αρμεξει τη CPU μαζι με τα mobo οπως εκανε η ιντελ απ'τη γενια 8χχχ που εβαζε λιγο φθηνοτερα τις CPU να φαινονται δηθεν ανταγωνιστικες ενω ταυτοχρονα τσιμπαγε τα mobo +50ε λες και ειμαστε ηλιθιοι.
    3) Ο φθηνοτερος 8πυρηνος ειναι ακριβος. Τρεχουσα τιμη για 7700 = 330ε στο σκρουτζ. Ο 5700g που εχω κανει ...170ε (με 2.1tflop GPU). Δλδ +30-40% επιδοσεις με +95% λεφτα... χωρις τα λεφτα του mobo... συν οτι πρεπει να γινω πειραματοζωο, συν οτι πρεπει να αλλαξω μνημες... ναι, οκ, ουτε καν...

    Οπως παει μαλλον για ...AM6 θα παμε Χαμενη πλατφορμα το AM5... την κανανε too premium / too low value for the given money

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NicM1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάθηκε ο κόσμος να βάλεις πάνω ένα 5950Χ ;
    Δε χρησιμοποιω gpu discrete οπότε δε βολευουν

  14. #11774
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Για AM6 η θα πας για κανα ARM;

  15. #11775
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    3 παραγοντες ειναι που με σταματαγανε και συνεχιζουν να με σταματανε

    1) Δεν θα γινω bug tester της AMD, ποσο μαλλον σε linux που υστερει σε υποστηριξη (με το AM4 ακομα δεν βλεπω fan speed - ενω πηρε καποια χρονια να μου εμφανισει volts/watts/καταναλωσεις).
    2) Το premium στα mobo που το βλεπω ως νταβατζιλικι. Οταν βγηκαν τα am5 mobo ηταν πανακριβα, εξακολουθουν να ειναι στα 106+ ευρω τα φθηνοτερα με το B650. Στο AM4 το χα παρει 58Ε το mobo. Γενικα δε δινω πολλα για mobo και ουτε θα αλλαξει αυτο επειδη η AMD πηγε να αρμεξει τη CPU μαζι με τα mobo οπως εκανε η ιντελ απ'τη γενια 8χχχ που εβαζε λιγο φθηνοτερα τις CPU να φαινονται δηθεν ανταγωνιστικες ενω ταυτοχρονα τσιμπαγε τα mobo +50ε λες και ειμαστε ηλιθιοι.
    3) Ο φθηνοτερος 8πυρηνος ειναι ακριβος. Τρεχουσα τιμη για 7700 = 330ε στο σκρουτζ. Ο 5700g που εχω κανει ...170ε (με 2.1tflop GPU). Δλδ +30-40% επιδοσεις με +95% λεφτα... χωρις τα λεφτα του mobo... συν οτι πρεπει να γινω πειραματοζωο, συν οτι πρεπει να αλλαξω μνημες... ναι, οκ, ουτε καν...

    Οπως παει μαλλον για ...AM6 θα παμε Χαμενη πλατφορμα το AM5... την κανανε too premium / too low value for the given money
    Για τη σταθερότητα/συμβατότητα με linux, προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει τίποτε μεμπτό.

    Για τις τιμές, γενικά θα συμφωνήσω, ότι παραμένουν ψηλές ακόμα. Καθοριστικός παράγοντας, θεωρώ ότι είναι το μεγάλο στοκ που υπάρχει ακόμα σε AM4 mobos & cpus.
    Σταδιακά και όσο θα ξεστοκάρεται το AM4, θεωρώ ότι θα πέφτουν και οι τιμές στο AM5.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

Σελ. 785 από 801 ΠρώτηΠρώτη ... 765775780783784785786787790795 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-08, 22:35
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-07, 08:06
  3. Μηνύματα: 195
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-07, 02:35
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-05, 20:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας