Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    03-07-2011
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αλλαξα απο ΟΤΕ και πήγα Wind.Δεν θα αναφερθω στις ταχυτητες....απαραδεκτες πραγματικα.δεν εχω πιασει ποτε πανω απο 8.
    Το προβλημα ειναι οτι οταν με καλούν στο τηλ κοβεται το ιντερνετ!Για μισο λεπτο περιπου μεχρι να ξανασυνδεθει το μοντεμ.Το ιδιο κανει απαντησω δεν απαντησω στην κλήση, και όταν απλα σηκωσω το τηλ για να παρω εγώ.
    Εχω δοκιμασει 3 μοντεμ,εχω ενα vigor 2700 αλλα εβαλα και το μοντεμ της wind και ένα Fritz.έχω τσεκαρει καλωδια σπλίτερ, και ότι σχετικο.Η αληθεια ειναι οτι με τοιν ΟΤΕ 3 χρονια το ειχε κανει μερικες φορες το ιδιο προβλημα, αλλα δεν εδωσα σημασια, μιας και ήταν κατι που έγινε πολυ λιγες φορες και δεν με ενοχλησε, αλλα σε καθε κληση παραπάει.Δεν μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο να κανω.Θα καλέσω τεχνικο σιγουρα, αλλα δεν έχω καμια ελπιδα με αυτους.
    Καμια ιδεα κανεις??
    Ειδα οτι υπαρχουν και καποιοα τεστ θα τα κανω και ανεβασω αποτελεσματα

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σπλίτερ έχεις αλλάξει;

    Ακόμα αν θέλεις, μπορείς να βρείς που έρχεται η γραμμή στο σπίτι και αν έχει συνδέσεις που να πηγαίνουν προς το υπόλοιπο σπίτι να τις αποσυνδέσεις και να δοκιμάσεις εκεί αν σου κάνει τα ίδια

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2005
    Περιοχή
    Rhodes island
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    31(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    φίλτρα/σπλίτερ σε όλες τις συσκευές τηλεφώνων στο σπίτι. Αυτή είναι η λύση και αν έχεις ήδη, κάποιο θέλει αντικατάσταση.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-07-2011
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παραθετω και μερικες πληροφοριες ακομα.Φιλτρα εχω παντου, και τα εχω αλλαξει μηπως φταινε και αυτα.Δοκιμασα μονο με το ρουτερ και χωρις κανενα τηλ συνδεμενο και παλι οταν καλουν το ιδιο γιενεται.Αυτο για να αποκλεισω καθε περιπτωση βραχυκυκλώματος εντος σπιτιου ή χαλασμενου τηλ ή φιλτρου.Επίσης στην εξωτερικη γραμμη συνδεσα μόνο το μοντεμ παρακάμτοντας το τηλεφωνικο δίκτυο του σπιτιου.για βραχυκύκλωμα λιγο περιεργο, γιατι περαστηκαν πολυ προσεκτικα ολα τα utp, το σπιτι ειναι καινουργιο.

    ........Auto merged post: carculas πρόσθεσε 7 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    όλες οι τελευταίες δοκιμές έγιναν στην γραμμη που έρχετε από τοον πίνακα του ΟΤΕ της πολυκατοικιας χώρις να έχει συνδεθεί κανένα καλώδιο απο τα υπόλοιπα που αποτελουν τις αλλες πριζες του σπιτιου.Εκει πηγε το μυαλο μου και εμενα και στο spliter και στα φιλτρα.τα έχω αλλαξει όλα με το καθε μοντεμ έβαζα το δικο του spliter kai φιλτρο.Το θεμα ειναι οτι το κανει χωρις κανενα τηλ επανω στο μοντεμ ή στο σπίτι, όλα εκτος.καθαρη εγκατασταση δηλαδη, μονο μοντεμ.και το vigor ειναι πολυ σταθερο, και κανει και με αυτο.Ευχαριστω πολυ για την αμεση απάντηση.Μολις ειδα οτι υπαρχουν και άλλα θεμετα με την ιδια ερωτηση, τα διαβαζω, αλλα δεν έχουν λύση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος carculas : 03-07-11 στις 13:19. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    2.819
    Downloads
    24
    Uploads
    2
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Μάλλον έχεις πρόβλημα στο όριο..

    Στην αλλαγή που έγινε μεταξύ των DSLAM έβαλαν τα ίδια καλώδια και ενώ είχε μικρό πρόβλημα, έγινε μεγαλύτερο. Πες τους οτι υποψιάζεσαι αυτό μήπως και γλυτώσεις την φασαρία και λυθεί γρήγορα το πρόβλημα σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17022/1022
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    4(dB) / 14(dB)
    Υπάρχει (υπήρχε ποτέ) συναγερμός στο χώρο σου;

  7. #7
    Εγγραφή
    03-07-2011
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billybiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει (υπήρχε ποτέ) συναγερμός στο χώρο σου;
    Όχι ποτέ, είναι καινούργιο σπιτι, με εσωτερικό δίκτυο τηλ και ίντερνετ,τίποτα ασύρματο,λόγω ακτινοβολίας.οι εσωτερικές γραμες δικτύου τόσο τηλ όσο και ίντερνετ είναι απομονωμένες για να αποκλέισω το βραχυκύκλωμα.αν ήταν κάτι εκει εύκολα ξεμπερδευα, περνώντας άλλο καλώδιο.αλλα και με όλες τις πριζες τηλ και ίντερνετ σε λειτουργία παλιότερα δεν είχα αυτο πρόβλημα.εδώ και κανένα χρόνο είναι.COSMOTE το ειχα απλα παρατηρησει, αλλα με την αλλαγη στην wind είναι πρόβλημα.ακόμα δεν κατηγορώ την εταιρία παρα τις χαμηλές ταχύτητες, θα περιμένω να δω αντιδρασηστη βλάβη, άμα δεντο φτιάξουν θα έχω μια καλη δικαιολογία να γυρίσω ΟΤΕ χωρίς πρόστιμο διακοπής συμβολαίου.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    δηλωσε βλαβη και να ερθει τεχνικος γρηγορα...απλα τα πραγματα

  9. #9
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα-Σαμος
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    $/$
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    usrRobotic 9112
    SNR / Attn
    3~6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα πρότεινα να δοκιμάσεις και ένα άλλο router (άν έχεις δυνατότητα) να δείς άν σου κάνει το ίδιο ,άν ναι ό'τι σου είπαν τα παιδιά....τηλ για επίσκεψη τεχνικού!
    proud to be Greek


  10. #10
    Εγγραφή
    03-07-2011
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρότεινα να δοκιμάσεις και ένα άλλο router (άν έχεις δυνατότητα) να δείς άν σου κάνει το ίδιο ,άν ναι ό'τι σου είπαν τα παιδιά....τηλ για επίσκεψη τεχνικού!
    Έχω δοκιμασεις τρία διαφορετικά.το έδωσα βλάβη,και θα ενημερώσω όταν θα έχω νεώτερα.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    τεχνικος συντομα και τελος θα βρεθει η λυση δεν ειναι δα το τοσο τρελο,ξερεις οτι καθε φορα που καλεις πεφτει!

  12. #12
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Δες και εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=449860 , είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    με τον τεχνικο τι εγινε?

  14. #14
    Εγγραφή
    03-07-2011
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπόν, ο τεχνικός, με πήρε τηλ και μου είπε να βάλω το μοντεμ στην εξωτερική γραμμή που έρχεται στο σπίτι, μονο του, χωρίς σπλίτερ και να καλέσω απο κινητο.Πράγματι δεν έπεφτε η γραμμή.και μετα μου ειπε οτι ειναι ο σπλιτερ.Λογικό.Αλλα όταν άρχισα να του λεω οτι έχω άλλα 3 σπλιτερ και το κάνει και με τα 3, μη λογικό, μου είπε εφοσον η γραμμη δεν πεφτει με το μοντεμ μονο του τοτε δεν μπορει να κανει κατι, γιατι ειναι θεμα εσωτερικο δικό μου.
    Δεν ηταν και πολυ συνεργασιμος παντως, του ειπα οτι επιανα 21 με ΟΤΕ και τωρα με το ζόρι 4 και εκανε καποιες ρυθμισεις και πηγα στα 6, οριακα μου ειπε, για να μην έχω προβλημα.Και οταν του ειπα πως θα βαλω τηλ χωρις σπλιτερ μου ειπε παλι να τον αλλαξω, δεν καταλαβαινε οτι εχω ηδη 3 καινουργιους αλλαξει.τωρα δεν εχω βαλει τηλ επανω και δεν εχει αποσυνδεθει.
    Το καφάο ειναι στην ιδια πλατεία και του ΟΤΕ και της Wind.Με δεδομενη την ιδια αποσταση, δεν μπορω να καταλάβω γιατι τοσο χαλια η γραμμη.
    Το παραδοξο παντως ειναι οτι συβουλευτηκα 5-6 φιλους και γνωστους και ολοι μου ειπαν οτι δεν ειχαν κανενα προβλημα μεχρι στιγμης, και έτσι έβαλα και εγω, μιας και η προσφορα, 26 ευρω ολα μαζι, ειναι πολυ καλή σε σχεση με οτε.Αλλιως δεν άλλαζα με τιποτα!!!το φτηνο κρεας το τρωνε τα σκυλιά.

    θα επιμείνω και θα δηλώσω τη βλάβη και παλι και να ερθει καποιος στο σπιτι μου, αλλιως απο το τηλ δε γινεται δουλεια.Αν δεν, θα ψαξω τροπους να σπασω το συμβολαιο και να παω ΟΤΕ παλι.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    οχι δεν καταλαβες καλα, παιρνεις με υφος νευριασμενο και λες φερτε τεχνικο στο σπιτι και αν κρατησες και το ονομα του τεχνικου δηλωνεις παραπονο γιατι δεν κανει καλα την δουλεια του... τι νομιζουν οτι ειναι εξυπνοι σε βαλανε στα 6 ενω ησουν στα 21 με οτε?...Λοιπον τεχνικος στο σπιτι και δεν το διαπραγματευεσε ετσι πες τους!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλαιο pc κολαει οταν παιζει video στο ιντερνετ
    Από Takis_Kal στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-11, 18:15
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-09, 15:11
  3. οταν με καλουν στο τηλεφωνο πεφτει το adsl
    Από aleksandros στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-08, 09:09
  4. προβλημα οταν με καλουν!
    Από xmapas στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-07, 21:28
  5. Όταν με καλούν, κλείνει η ADSL
    Από travelmate στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-05, 19:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας