Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-2006
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΛΩΡΙΝΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7170
    Σε καινούργια κινητά φίλων με Android με την original version τον τελευταίο χρόνο (πχ ZTE Blade) διαπιστώνω ότι δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί η χρήση mobile data. Υπάρχουν επιλογές για χρήση 3/2G ή χρήση data σε roaming αλλά πουθενά για πλήρη κατάργηση. Ετσι συχνά ένας αδαής χρήστης (συνήθως γυναίκες) αγοράζει ένα κινητό, μπαίνει στο internet ενώ δεν έχει κάνει ειδική σύμβαση με την εταιρεία και πληρώνει την πανάκριβη ογκοχρέωση. Πρόσφατα μια φίλη μου χρειάστηκε να πληρώσει 400 ευρώ! Πιθανώς η δυνατότητα απενεργοποίησης να λείπει λόγω οφέλους των εταιρειών κινητής.

    Υπάρχει κάποιος τρόπος πλήρους απενεργοποιήσης της χρήσης δεδομένων internet? (μην αναφέρετε ότι χωρίς δεδομένα το Android είναι άχρηστο, σε κάποιος αρέσει η εμφάνισή του)
    On my desktop I have both: a Linux OS and a Windows mouse.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φυσικά και υπάρχουν. Ο ποιο απλός τρόπος είναι να βάλεις εφαρμογή απο το market που κάνει αυτή τη δουλειά, ενδεικτικά αναφέρω το APN Droid, και υπάρχουν κι άλλες.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.896
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsoukase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καινούργια κινητά φίλων με Android με την original version τον τελευταίο χρόνο (πχ ZTE Blade) διαπιστώνω ότι δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί η χρήση mobile data. Υπάρχουν επιλογές για χρήση 3/2G ή χρήση data σε roaming αλλά πουθενά για πλήρη κατάργηση. Ετσι συχνά ένας αδαής χρήστης (συνήθως γυναίκες) αγοράζει ένα κινητό, μπαίνει στο internet ενώ δεν έχει κάνει ειδική σύμβαση με την εταιρεία και πληρώνει την πανάκριβη ογκοχρέωση. Πρόσφατα μια φίλη μου χρειάστηκε να πληρώσει 400 ευρώ! Πιθανώς η δυνατότητα απενεργοποίησης να λείπει λόγω οφέλους των εταιρειών κινητής.

    Υπάρχει κάποιος τρόπος πλήρους απενεργοποιήσης της χρήσης δεδομένων internet? (μην αναφέρετε ότι χωρίς δεδομένα το Android είναι άχρηστο, σε κάποιος αρέσει η εμφάνισή του)
    Μια χαρά μπορεί να απενεργοποιηθεί η χρηση mobile data στα Android κινητό! Σε όλες τις εκδόσεις του Android που έχουν περάσει από το ZTE Blade μου (2.1, 2.2, 2.3.3, 2.3.4), στις Ρυθμίσεις ασυρμάτου και δικτύου/Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας/Ενεργοποίηση Δεδομένων, μπορεί όποιος θέλει να το ξετικάρει και να έχει το κεφάλι του ήσυχο!

    Επίσης μπορεί να ενεργοποιείτε/απενεργοποιείτε on demand με την χρήση κάποιου widget.Το android από την μάνα του, έχει το widget "Έλεγχος Ισχύος" το οποίο έχει και toogle για το APN.

    Συμφωνώ φυσικά ότι υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός κόσμου που δεν έχει ιδέα για αυτά που λέω παραπάνω, είτε παίρνει πρώτη φορά smartphone, και χρεώνετε υπέρογκα ποσά εξαιτίας των ληστρικών χρεώσεων του καρτέλ μας....
    i5-12600K + Arctic Freezer 34 Duo || MSI Pro Z690-A DDR4 || G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz || Gigabyte GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 Gaming OC || Samsung 970 Evo Plus 500GB || Dell S2721DGFA IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD || Logitech G502 Proteus

  4. #4
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    μια παρατηρηση ομως...

    400 ευρω δε φτανεις ετσι...
    συγγνωμη κιολας....
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  5. #5
    Εγγραφή
    21-10-2006
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΛΩΡΙΝΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7170
    Θα το δω με το Power Control και θα επανέλθω. Πάντως στις Ρυθμίσεις > Κινητά δίκτυα δεν βγάζει την απενεργοποίηση δεδομένων.

    @nothing: Προφανώς όλα δεν αφορούσαν τα δεδομένα και μου είπε ότι τα παιδιά της έβλεπαν video από το youtube γιατί νόμιζαν ότι ήταν συνδεδεμένοι στοι wifi!
    On my desktop I have both: a Linux OS and a Windows mouse.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    στο path ρυθμισεις>ρυθμισεις ασυρματου & δικτυου > δικτυα κινητης τηλεφωνιας > ενεργοποιηση δεδομενων
    το τελευταιο δεν υπαρχει?
    δοκιμασε το apndroid....
    με το που το ανοιγεις εχει ενα κουμπακι πανω που λεει :

    "3G/EDGE/GPRS"

    ακριβως κατω απο τα γραμματα εχει μια μικρη μπαριτσα...
    αν ειναι πρασινη αφηνει τα δεδομενα να περνανε (μιλαμε επηρεαζει μονο οτι εχει σχεση με data απο δικτυο κινητης και μονο και δεν εχει σχεση με το wifi)
    αν ειναι χωρις χρωμα τοτε ειναι απενεργοποιημενα τα δεδομενα....

    οταν θα ειναι απενεργοποιημενα δοκιμαστε το να μπει πχ σε μια σελιδα στον browser (καινουργια οχι καποια που μπορει να ειναι cached) και ετσι θα δεις αν θα τα εχει απενεργοποιησει οντως για να ειστε σιγουροι 100%....

    παντως να ξερεις οτι οταν εχεις data ανοιχτα και εισαι και συνδεδεμενος σε wifi απο μονο του δινει προτεραιοτητα στο wifi απο data...
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.896
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsoukase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το δω με το Power Control και θα επανέλθω. Πάντως στις Ρυθμίσεις > Κινητά δίκτυα δεν βγάζει την απενεργοποίηση δεδομένων.

    @nothing: Προφανώς όλα δεν αφορούσαν τα δεδομένα και μου είπε ότι τα παιδιά της έβλεπαν video από το youtube γιατί νόμιζαν ότι ήταν συνδεδεμένοι στοι wifi!
    Το ενεργοποίηση δεδομένων πάνω πάνω, δεν υπάρχει;;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  snap20110708_155132.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  92,9 KB 
ID: 89315
    i5-12600K + Arctic Freezer 34 Duo || MSI Pro Z690-A DDR4 || G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz || Gigabyte GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 Gaming OC || Samsung 970 Evo Plus 500GB || Dell S2721DGFA IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD || Logitech G502 Proteus

  8. #8
    Εγγραφή
    21-10-2006
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    561
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΛΩΡΙΝΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7170
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaFiOzOs_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ενεργοποίηση δεδομένων πάνω πάνω, δεν υπάρχει;;
    Ακριβώς δεν υπάρχει η πρώτη επιλογή που είναι η απενεργοποιήση. Είναι κάπως έτσι (αλλά στα ελληνικά). Το έχω δει πολλές φορές σε καινούργια κινητά. Δεν ξέρω τι φταίει.
    On my desktop I have both: a Linux OS and a Windows mouse.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ούτε σε εμένα το έχει. Wildfire με froyo.
    Αλλα στην ακριβώς προηγούμενη οθόνη από αυτήν εάν δεν είναι επιλεγμένο (tick) η επιλογή "Μοbile Network" Connect to the Internet, δεν νομίζω να μπορείς να μπεις στο internet από το δίκτυο της κινητής τηλεφωνίας.
    Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποια εφαρμογή που μπορεί να το ενεργοποιήσει αλλά σε εμένα αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ.

    Φυσικά έχω πάρει και άλλα μέτρα ασφαλείας γιατί τα λάθη σερφάρισματος με το κινητό πληρώνονται ακριβά.

    Updade:
    Και οι επίσημες οδηγίες με το αντίστοιχο screenshot.
    http://www.htc.com/uk/howto.aspx?p_id=311&id=266
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος satcur : 10-07-11 στις 02:24. Αιτία: Ενημέρωση της αρχικής δημοσίευσης.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49.999/29.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Κι εγώ όταν πρωτοπήρα το Desire και ήταν με Eclair δεν υπήρχε η συνατότητα για απενεργοποίηση των data από το μενού του Android. Αυτό το πετύχαινα με το Mobile Data Controller από το Market.

    Με την Froyo και τη Gingerbread είμαι ok. Υπάρχει πλέον η δυνατότητα μέσα από το μενού.


    CPU:CORE i7-920 2.66GHZ | Mobo:ASUS P6T Deluxe | RAM:Corsair 7Gb (3x 1Gb, 1x 4Gb) DDR3 1333MHz | VGA:MSI GEFORCE GT960 4GB | HDD:1x WD WD5001AALS 500GB, 1x HITACHI 500GB | Optical Drive:SAMSUNG DVD-RW SH-S223F | PSU:TAGAN TG700 BZ Series PIPEROCK | Case:APLUS CS 188AWF | UPS:NRG GUARD+ 1000
    Huawei Mate 20 Pro
    Samsung Galaxy Tab S7

Παρόμοια Θέματα

  1. απενεργοποιείται το swap
    Από saavedra29 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 22:51
  2. Απενεργοποιείται το compiz προσωρινά;
    Από saavedra29 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-09, 19:23
  3. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-09, 08:48
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-06, 02:00
  5. Η κάρτα δικτύου απενεργοποιείται!?
    Από Quicksilver στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-05, 09:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας