Εμφάνιση 1-3 από 3

Θέμα: MeeGo for Netbooks

  1. #1
    Εγγραφή
    16-08-2010
    Μηνύματα
    675
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta
    Path Level
    Interleaved
    Μόλις έβαλα το MeeGo 1.2 για netbooks.(κατέβασα την έκδοση με τον google chrome)
    Πολύ εύκολα γραφεις το img σε ένα usb stick και κανεις boot από εκεί.

    Πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές.Είναι κάτι πολύ διαφορετικό από τα windows.Ένα απλό UI φτιαγμένο για μικρούς υπολογιστές.Περιλαμβάνει τα βασικά πράγματα,αυτά που τελικά χρησιμοποιεί αν κάποιος πάρει έναν μικρό υπολογιστή,internet, media player ,και integration με τα social networks.

    Αν και αρκετά ελαφρύ λειτουργικό , κάποιες φορες κολλάει,Ίσως φταίει και ότι το τρέχω από bootable usb flash και από ότι είδα δεν exe καν πρόσβαση στον σκληρό και ζητάει password.Eπίσης αν πάει σε sleep mode, μετά δεν ξυπνάει και θέλει πάλι καινούριο boot

    Επιλογή γλώσσας δεν ξέρω αν έχει,γιατί δεν έψαξα τίποτα ,μονο το έβαλα το ΩΣ.
    Η μπαταρία του θα έλεγα ίδια με τα windows

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    18383/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport2i
    SNR / Attn
    9(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα ηθελα την βοηθειά σας αγορασα καινουργιο λαπτοπ απο το eshop και μεσα ειχε το linux lite meego ολα καλά στην αρχή αλλά μετα περασα τα windows7 και εχασα το linux meggo το κατεβασα το meego 1.2 οπβοως ο προηγούμενος φιλος και οταν κανω boot απο το usb δουλευει μια χαρά.Πως μπορω να το εγκαταστήσω στον δισκο μου που ειναι χωρισμένος στα δυο c & d χωρίς να χάσω τα windows και να επιλέγω απο ποιο προγραμμα θα ξεκινάει ο υπολογιστής μου.
    Ο ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΑ!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    21-08-2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    63
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagelisb52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ηθελα την βοηθειά σας αγορασα καινουργιο λαπτοπ απο το eshop και μεσα ειχε το linux lite meego ολα καλά στην αρχή αλλά μετα περασα τα windows7 και εχασα το linux meggo το κατεβασα το meego 1.2 οπβοως ο προηγούμενος φιλος και οταν κανω boot απο το usb δουλευει μια χαρά.Πως μπορω να το εγκαταστήσω στον δισκο μου που ειναι χωρισμένος στα δυο c & d χωρίς να χάσω τα windows και να επιλέγω απο ποιο προγραμμα θα ξεκινάει ο υπολογιστής μου.
    Για να κάνεις εγκατάσταση οποιασδήποτε διανομής μαζί με windows η διαδικασία είναι περίπου η ίδια. Κάνεις εγκατάσταση από το εικονίδιο που είναι στην επιφάνεια εργασίας στο linux ή από την επιλογή κατά το boot. Έπειτα διαλέγεις να γίνει μαζί με το windows ή απλά θα διαλέξεις για ευκολία να το εγκαταστήσεις σε άλλο σκληρό για να μην έχεις μπερδέματα. Υποθέτω ότι ο C είναι για τα 7 οπότε διάλεξε τον άλλο. Στο menu θα ονομάζει λογικά τον ένα sda και τον άλλο sdb. Να κοιτάξεις τις χωρητικότητες πριν προχωρήσεις, γιατί δεν ξέρεις ποτέ.
    (Σχετικά με την διαδικασία θέλει λίγο χρόνο αν δεν το έχεις ξανακάνει, αλλά δεν είναι τίποτα. χάζεψε λίγο κανένα κλιπ από youtube ή οδηγίες από διάφορα σιτε(<-google) και δεν θα έχεις πρόβλημα. Νομίζω στην αρχή επιλέγεις γλώσσα οπότε για δική σου διευκόλυνση βάλε Ελληνικά για να είναι πιο ξεκάθαρο τι εγκαθίσταται πού.)

    Πάντως δες πριν μήπως ο D είναι πολύ μικρός και δεν χωράει.
    Επίσης δες από το website του κατασκευαστή αν η έκδοση είναι η ίδια, γιατί αν δεν είναι στη θέση σου θα διάλεγα να κάνω restore την παλιά με όποιο τρόπο ορίζει πάλι ο κατασκευαστής, και μετά αν το ήθελα πολύ θα ξανά-έβαζα τα 7.

    Δώσε καμία πληροφορία παραπάνω για τον τύπο του λαπτοπ αν δεν βαριέσαι.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας