Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    12-07-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Καλησπέρα

    Έχω το εξής πρόβλημα :

    Στον δίσκο του i mac έχω 2 partition - το ένα τρέχει το leopard και το άλλο μέσω bootcamp τα widows 7.

    Το partition με το Leopard τα έχει παίξει. Έχω δοκιμάσει να κάνω repair αλλά μάταια. Το σύστημα μου λέει να κάνω backup και μετά erase.

    Το partition των windows, ωστόσο, λειτουργεί. Bootαρω από εκεί και μέσα από τα windows μπορώ και βλέπω τα files του Leopard - συνεπώς με αυτό τον τρόπο λέω να κάνω και το backup. χειροκίνητα δλδ.

    Τα αρχεία που θέλω να μεταφέρω από το leopard σκοπεύω να τα βάλω σε έναν usb εξωτερικό - και εδώ είναι το πρόβλημα. Ο εξωτερικός - τον οποίο, επίσης, βλέπουν τα windows είναι σε hfs+ format και είναι σχετικά γεμάτος (κυρίως HD ταινίες) . Δοκίμασα σε πρώτη φάση να σβήσω μερικά πράγματα ώστε να εξοικονομήσω χώρο, αλλά δεν - προφανώς φταίει το γεγονός ότι είναι σε hfs. Επειδή δεν με πολυενδιαφέρουν οι ταινίες αποφάσισα να κάνω φορμάτ σε ntfs. Ωστόσο μέσα από τα windows δεν είναι εφικτή η διαμόρφωση και μέσα από το disk utility του leopard cd δεν έχω την επιλογή να τον φορμάρω σε ntfs παρά μόνο σε fat32 (που δεν με εξυπηρετεί). Συνεπώς, η απορία μου είναι το πως κάνουμε format έναν hfs δίσκο σε ntfs μέσα από τα windows.

    YΓ προτάσεις για image backup του leopard partition είναι δεκτές
    ΥΓ ο δίσκος του Imac είναι 320gb - 250gb στο Leopard partition (70 free) και 80gb στο bootcamp. Ο εξωτερικός (WD passport) είναι 250 GB.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    Από τα windows με δεξί κλικ στο My Computer και επιλογή manage και μετά Disk Management βλέπεις όλους τους δίσκους
    Εκεί δοκίμασε να σβήσεις τελείως το partition από τον usb δίσκο και να το φτιάξεις πάλι με ntfs

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως μπορώ να ανακτήσω αρχεία από Windows7 μέσα σε Parallels 5, μέσα σε Mac.
    Από χρήστος48 στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 10:14
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-10, 19:26
  3. Απονομη χρυσου δισκου μεσα σε εκκλησια.
    Από opener στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-09, 19:33
  4. format δίσκου
    Από letta στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-08, 10:02
  5. Πρόβλημα σκληρού δίσκου μετά απο format
    Από kalicatzaros στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-08, 16:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας