Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    23-08-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Mikrotik RB433AH
    Path Level
    Interleaved
    Ήθελα να ρωτήσω εντελώς πληροφοριακά αν ξέρει κάποιος τί χρειάζεται για να γίνει κάποιος WISP (Wireless Internet Service Provider).

    Δε μιλάω π.χ. για Hotpsot σε ξενοδοχεία που μπορεί να χρεώνουν το internet και δε ξέρω αν κι αυτό είναι 100% μόνιμο, αλλά για παροχή internet σε μια ευρύτερη περιοχή.

    Απότι έχω καταλάβει χρειάζονται να έχει κάποιος τα εξείς:

    1. Εταιρεία ώστε να κόβει κανένα χαρτί.

    2. Άδεια από την ΕΕΤΤ για παροχή internet.

    3. Μισθωμένη γραμμή.

    4. Να χρησιμοποιεί νόμιμες συχνότητες.

    5. Να εκπέμπει στα νόμιμα όρια.

    Τα λέω σωστά ή χρειάζεται και κάτι άλλο-διαφορετικό από τα παραπάνω?

    π.χ. θέλει οπωσδήποτε μισθωμένη γραμμή ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κλασικές γραμμές adsl αν σου κάνουν?

  2. #2
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.557
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    είναι λίγο περίεργη υπόθεση γιατί τα 2.4GHz που χρησιμοποιεί το wifi είναι (υποτίθεται) για ΜΗ εμπορική χρήση και η δική σου περίπτωση θα ήταν εμπορική χρήση οπότε θα υπήρχε πρόβλημα

    από την άλλη αν χρησιμοποιούσες άλλη συχνότητα οι πελάτες θα έπρεπε να έχουν ειδικό εξοπλισμό που δουλεύει σε άλλες συχνότητες δηλαδή δεν θα μπορούσε οποιοσδήποτε με ένα απλό laptop να συνδεθεί

    εκτός αν εννοείς σταθερούς πελάτες με εγκατεστημένο εξοπλισμό στον καθένα ο οποίος όμως για μπάντες άλλες εκτός των συνηθισμένων 2.4 και 5.0 είναι αρκετά ακριβός

  3. #3
    Εγγραφή
    23-08-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Mikrotik RB433AH
    Path Level
    Interleaved
    Αν εξαιρέσουμε αυτό, τα υπόλοιπα είναι σωστά που λέω?

    Ρωτάω γιατί παρακολουθώ τα forum της mikrotik και της ubiquity και βλέπω ότι στο εξωτερικό υπάρχουν πολλοί τέτοιοι providers (σε αυτές τις συχνότητες), ενώ εδώ ξέρω μόνο για το Arnet. Το οποίο, μιας που το ανέφερες, παίζει σε αυτές τις συχνότητες που όπως είπες είναι για μη εμπορική χρήση.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-02-2005
    Περιοχή
    Ίλιον,Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    909
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.5MB True
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    SNR / Attn
    10(dB) / 33(dB)
    η συχνότητα δεν μπορεί να πουληθεί και δεν μπορει να έχει την αποκλειστικη χρήση της
    δεν απαγορευεται να τρέχουν εμπορικές εφαρμογές σε δημοσια ΄χωρους

    αμα ήταν έτσι και το ταξί εμπορική χρήση κάνει αλλα χρησιμοποιει τον δρόμο που ειναι δημόσιο

    την απορία για το τι γραμμή/ISP θές για να πουλησεις/χρησιμοποιήσεις για εμπορικούς σκοπους (ξενοδοχείο καφετέρεια κτλ) την έχω και εγώ και ψάχνω περισσότερες πληροφορίες απο όποιον ξέρει

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    η συχνότητα δεν μπορεί να πουληθεί και δεν μπορει να έχει την αποκλειστικη χρήση της
    δεν απαγορευεται να τρέχουν εμπορικές εφαρμογές σε δημοσια ΄χωρους

    αμα ήταν έτσι και το ταξί εμπορική χρήση κάνει αλλα χρησιμοποιει τον δρόμο που ειναι δημόσιο

    την απορία για το τι γραμμή/ISP θές για να πουλησεις/χρησιμοποιήσεις για εμπορικούς σκοπους (ξενοδοχείο καφετέρεια κτλ) την έχω και εγώ και ψάχνω περισσότερες πληροφορίες απο όποιον ξέρει
    Αν το πας απόλυτα νόμιμα, δεν μπορείς να έχεις μια adsl για το σπίτι, είναι στην σύμβαση.
    Το θέμα είναι πόσο θα θελήσει ο άλλος να σε ψάξει, πχ αν είσαι ενα ξενοδοχείο, συνήθως δεν το ψάχνουν, αν όμως θές να δώσει πχ σε εναν δήμο θα το ψάξουν

    Μετά δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι στην σπιτική adsl έχεις μια Ip και αυτή dynamic

  6. #6
    Εγγραφή
    23-08-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Mikrotik RB433AH
    Path Level
    Interleaved
    Ναι εγώ λέω για απόλυτα νόμιμος.

    Να πας π.χ. σε έναν δήμο ή μια επαρχιακή πόλη και να πουλάς ασύρματα internet σε 500-1000 άτομα.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μια παρόμοια περίπτωση που ξέρω είναι η city airnet η οποία στην περιοχή μου έχει εγκαταστήσει ένα μεγάλο ασύρματο δίκτυο το οποίο πήρε ως έργο από την ΤΕΔΚ του νομού΄και έχει βάλει σε πολλά χωριά τον σχετικό εξοπλισμό ώστε να μπαίνει ελεύθερα ο κόσμος. Πουλάει φυσικά και ίντερνετ σε ιδιώτες από ότι έχω δει στο site τους.

    Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι για να γίνεις πάροχος τέτοιων υπηρεσιών πλην της χαρτούρας για την σύσταση της υπηρεσίας πρέπει να έχεις υποχρεωτικά και διασύνδεση με εξωτερικό όπως όλοι οι πάροχοι. Για τις συχνότητες δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Και αυτοί στα 5 και 2,4 παίζουν από όσο ξέρω.
    υπάρχουν και χειρότερα

  8. #8
    Εγγραφή
    23-08-2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Mikrotik RB433AH
    Path Level
    Interleaved
    Κάτσε έχει βάλει να μπαίνει ελεύθερα ο κόσμος αλλά και το πουλάει παράλληλα?

    Τέτοια free wireless hotpsots έχουν μπει σε δήμους σε όλη την Ελλάδα απ' ότι ξέρω τα τελευταία χρόνια από κάποια χρηματοδοτούμενα προγράμματα της E.E., λίγα όμως συνεχίζουν να παίζουν μετά τον 1ο χρόνο που είχαν σύμβαση καλής λειτουργίας, αλλά δε μιλάω γι' αυτά. Λέω για καθαρό WISP.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsatasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε έχει βάλει να μπαίνει ελεύθερα ο κόσμος αλλά και το πουλάει παράλληλα?

    Τέτοια free wireless hotpsots έχουν μπει σε δήμους σε όλη την Ελλάδα απ' ότι ξέρω τα τελευταία χρόνια από κάποια χρηματοδοτούμενα προγράμματα της E.E., λίγα όμως συνεχίζουν να παίζουν μετά τον 1ο χρόνο που είχαν σύμβαση καλής λειτουργίας, αλλά δε μιλάω γι' αυτά. Λέω για καθαρό WISP.
    ΞΕΘΑΒΩ το νημα... μπας και εχουμε κανενα νεοτερο.

    Εχει κανεις νεες πληροφοριες?
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    23-05-2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    AmBeat
    Άδεια από ΕΕΤΤ και σίγουρα μισθωμένη γραμμή αρκετών mbps που να είναι άμεσα αναβαθμίσιμη. Από εκεί και πέρα πρέπει να δεις που θα στήσεις τις κεραίες σου για να έχεις μεγάλη επιφάνεια κάλυψης για αρχή αλλά και δυνατότητα επέκτασης.
    Στην ελληνική επικράτεια "τρέχουν" αρκετές τοπικής εμβέλειας εταιρίες που παρέχουν ασύρματο internet και απευθύνονται κυρίως σε εταιρίες που βρίσκονται εκτός αστικού ιστού και δεν μπορούν με καλωδιακό
    να έχουν μεγάλες ταχύτητες.
    Ήδη έχω ανοίξει νήμα εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...CF%85-internet
    για να αναφέρονται όλες οι εταιρίες ανά την επικράτεια γιατί τέτοιες προσπάθειες χρήζουν και ανάλογης στήριξης για να μπορέσουν να σταθούν στα πόδια τους.
    Τώρα το κόστος σχετικά με τη συντήρηση μάλλον είναι μικρότερο σε σχέση με το καλωδιακό που έχεις ένα κάρο dslam και κουτιά διανομής. Αν χρησιμοποιείς και κεραιούλες ubiquiti και router της mikrotik θα είσαι και απροβλημάτιστος ανάλογα βέβαια και την εμπειρία και την τεχνική σου κατάρτιση. Βασικό είναι να κάνεις πρώτα εκτίμηση του αναγλύφου του εδάφους της περιοχής γιατί είναι απαραίτητη η οπτική επαφή για να δεις που μπορείς και με τον οικονομικότερο τρόπο να επεκταθείς μελλοντικά.
    Πάντως καλό είναι να έχεις και συνεργασία με voip πάροχο για να δίνεις και πακέτο το τηλέφωνο που συνήθως είναι και απαραίτητο σε επαγγελματικές περιπτώσεις κυρίως.
    Στις ΗΠΑ οι εταιρίες wisp έκανα την εμφάνισή τους στις αρχές του 2014 κερδίζοντας συνεχώς έδαφος, έναντι των συμβατικών συνδέσεων. Πιστεύω ότι μελλοντικά θα επικρατήσουν εκτός μεγάλων αστικών κέντρων στην Ελλάδα όπου ήδη φαίνεται ενδιαφέρον από εταιρίες που επενδύουν σε τεχνολογία (ονόματα δε λέμε για να μην τους χαλάσουμε τα μελλοντικά τους σχέδια).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος erik37 : 10-07-17 στις 23:52.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-05-2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    AmBeat
    Αν έχει κάποιος πληροφορίες παραπάνω από ιδία εμπειρία ας τις ποστάρει.
    Ενδιαφέρομαι κι εγώ για wisp αλλά βλέπω ότι θέλει πολύ τρέξιμο το στήσιμο μίας τέτοιας εταιρίας.
    Προς το παρόν μελετάω το εδαφικό ανάγλυφο της περιοχής μου.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-08-2017
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Καλησπέρα στην παρέα σας, ενδιαφέρομαι και εγώ για πληροφορίες, όποιος έχει εμβαθύνει θα ήθελα να μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα καθώς σκοπεύω να παρέχω δωρεάν αλλά και εμπορικά υπηρεσίες internet και αν ειναι και εφικτό voip τηλεφωνίας.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    ...τα 2 βασικά πριν το κεφάλαιο... είναι η ΕΕΤΤ για την άδεια... Και ο πάροχος για το ίντερνετ. Αν έχεις αυτά τα 3... τα υπόλοιπα είναι λεπτομέριες...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  14. #14
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν θα χρειαστει ομως και ενα μεγαλο μπλοκ ΙΡ ?

    Δεν γινεται να τους εχεις ολους πισω απο nat.
    απλα δεν θα ειναι κανενας ευχαριστημενος.

    Οποτε μηπως το κοστος ειναι απαγορευτικο σε σχεση με τον ανταγωνισμο?
    The gr81 .

  15. #15
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Με το κόστος του bandwidth στην Ελλάδα το βλέπω απαγορευτικό.
    Ας πούμε 1.000 πελάτες * 10 Mbit έκαστος = 10Gbit
    με 50:1 overbooking = 200 Mbit μισθώμένη + αντίστοιχη(?) διασύνδεση με εξωτερικό,
    + 1 μικρό data center + bgp + proxies + τεχνικοί + υποστήριξη + εξοπλισμός routing + στήσιμο δικτύου.

    Από την άλλη:
    Έστω οι 1.000 πελάτες * 20€/μήνα (και άν...) = έστω 20 χιλιάρικα το μήνα,
    - φόροι/ασφαλιστικά/μισθοί/έξοδα/τα εκάστοτε νταβατζιλίκια δημοσίου/συντήρηση/κόστος bandwidth/πιθανή χρηματοδότηση.

    Χλωμό το βλέπω.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-10, 03:09
  2. Κάποιος χρειάζεται Internet όταν έρθει στην Ελλάδα απο Αμερική για 2 Μήνες
    Από Theofilaktos στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-10, 00:24
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 16:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας