Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18

Θέμα: Cable ID Labeling

  1. #1
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    Έχω ένα μικρό προβληματάκι με την διαχείριση των καλωδίων στο Rack...



    Δεν ξέρω πως κατάντησαν έτσι... εγώ σαν καλός ΙΤ πάντα μα πάντα όταν πρόσθετα ένα νέο user ή ένα νέο τηλέφωνο το άφηνα και έλεγα θα το συμμαζέψω όταν βρω λίγο χρόνο... και τώρα κατέληξα με αυτό το αποτέλεσμα...

    Έτσι το πήρα απόφαση και είπα να το σουλουπώσω λιγουλάκι μιας και έχω μεγάλο πρόβλημα κυρίως στο από πού ξεκινάει ένα patch cable και που καταλήγει.

    Γι' αυτό θα ήθελα να βρω ένα τρόπο να "μαρκάρω" τις δύο άκρες του κάθε καλωδίου έτσι ώστε τουλάχιστον να μπορώ να βρω την αρχή και το τέλος του χωρίς να παιδεύομαι.

    Το μεγάλο πρόβλημα είναι στα μπλε καλώδια που είναι και του τηλεφώνου και κάθε φορά που αλλάζει θέση κάποιος εγώ πρέπει να κάνω τον φακίρη για να βρω σε ποια πρίζα καταλήγει...

    Σκέφτηκα ότι ένας ωραίος και πρακτικός τρόπος είναι να βάλω μια αυτοκόλλητη ετικέτα με ένα κωδικό αριθμό π.χ. D001 και V001 όπου D=Data και V=Voice, αλλά δεν ξέρω που μπορώ να βρω τέτοια αυτοκόλλητα καθώς και τι τύποι υπάρχουν... είναι π.χ. προεκτυπωμένα, κάνεις χρήση κάποιου φορητού εκτυπωτικού ή κάποιος άλλος τρόπος????

    Μήπως υπάρχει κάποιος καλός άνθρωπος εκεί έξω που να έχει να μου δώσει κάποια πληροφορία ή κάποια άλλη / καλύτερη λύση????

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις όποιες απαντήσεις...

  2. #2
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    μπορείς να πάρεις έναν ετικετογράφο και να τυπώσεις ότι ετικέτες θέλεις
    δες πχ εδώ
    http://www.plaisio.gr/Furntiture/Off...s/Machines.htm

  3. #3
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι το έχω στο μυαλό μου κάτι τέτοιο αλλά σαν τελευταία λύση...

    Κάτι τέτοιο θα μου άρεσε περισσότερο... http://www.connectworld.net/bulkcabl...fication2.html αλλά δεν βρίσκω στην Ελλάδα...

  4. #4
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Υπάρχουν και κουμπωτά πλαστικούλια με αριθμούς που τους συνδιάζεις όπως θές , και ότι ώρα θές αλλάζεις και νουμεράκι ενώ το αυτοκόλητο σε περιορίζει , δες στον κατάλογο της legrand

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μπορεί όντως με τις ετικέτες να κάνεις δουλειά. Έχεις σκεφτεί όμως να φτιάξεις πιο κοντά καλώδια για να είναι πιο όμορφα τακτοποιημένα?
    Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις καπάκια χρωματιστά σαν αυτά για να ξεχωρίζεις τί είδους καλώδιο είναι το καθένα : data-phone .
    http://www.technoshop.gr/product_inf...83c137f390d1c1

  6. #6
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και γω είχα αυτή την τακτοποίηση να κάνω , χρειάστηκα 4 ώρες για το καθένα , το 2ο δεν το τράβηξα φωτό , αλλά ήταν ακριβώς έτσι, υπομονή χρειάζεται , κοντύτερα patch cord και ειδικά στα voice νμην μπερδέψεις κάποιο , άντε βρές άκρη μετά , ένα βγάζεις - ένα βάζεις Εντωμεταξύ ήταν και παλιοrack ενώ ακολουθεί το καταπληκτικό rack και οικονομικότατο της central που κοιτάχτε τακτοποίηση

    Και αλλάξαμε και τη σειρά στα p.panel
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails rack εμπορικη κοραη (7).jpg  

    rack εμπορικη κοραη (5).jpg  

    ετε μοσχατο κεντρικα (12).jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cuprakatos : 28-07-11 στις 19:04.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί όντως με τις ετικέτες να κάνεις δουλειά. Έχεις σκεφτεί όμως να φτιάξεις πιο κοντά καλώδια για να είναι πιο όμορφα τακτοποιημένα?
    Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις καπάκια χρωματιστά σαν αυτά για να ξεχωρίζεις τί είδους καλώδιο είναι το καθένα : data-phone .
    http://www.technoshop.gr/product_inf...83c137f390d1c1
    Αμα κάτσεις να βάζεις καπάκια την έκατσες , διαφορετικά χρώματα p.cord σε voice και data απο την αρχή και καθάρισες

  8. #8
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για αρχή να ζητήσω συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά είχα φύγει για διακοπές...

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cuprakatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν και κουμπωτά πλαστικούλια με αριθμούς που τους συνδιάζεις όπως θές , και ότι ώρα θές αλλάζεις και νουμεράκι ενώ το αυτοκόλητο σε περιορίζει , δες στον κατάλογο της legrand
    Αν και δεν έχω δει τον κατάλογο έχω μια ιδέα σε τι αναφέρεσαι και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει, βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί όντως με τις ετικέτες να κάνεις δουλειά. Έχεις σκεφτεί όμως να φτιάξεις πιο κοντά καλώδια για να είναι πιο όμορφα τακτοποιημένα?
    Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις καπάκια χρωματιστά σαν αυτά για να ξεχωρίζεις τί είδους καλώδιο είναι το καθένα : data-phone .
    http://www.technoshop.gr/product_inf...83c137f390d1c1
    Τα κοντύτερα καλώδια είναι μέσα στο σχέδιο όταν θα ξεκινήσω να το φτιάχνω...
    Δυστυχώς δεν μπορώ να δω τι εννοείς για τα καπάκια γιατί μου ζητάει να κάνω Log in για να μπορέσω να το δω...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cuprakatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα κάτσεις να βάζεις καπάκια την έκατσες , διαφορετικά χρώματα p.cord σε voice και data απο την αρχή και καθάρισες
    Διαφορετικά χρώματα για voice και data τα έχω ήδη... μπλε=Voice και λευκά=Data...

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Απλά σκεφτόμουν εκτός από τον διαχωρισμό σε data - voice να κανεις διαχωρισμό και σαν χώρους.
    Σίγουρα με τοσα καλώδια οι υπολογιστες ειναι σε διαφορετικα δωμάτια.
    Ετσι μπορείς με τα καπακια της εικονας να τα χωρίσεις ανα δωματιο και ετσι με ενα μαρκαδορο αν γραψεις εναν αριθμό πάνω στο καλωδιο θα ξερεις αμεσως που πάει.

    Π.Χ. το μπλε καλωδιο με ασπρο καπακι και τον αριθμό 8 είναι : Data στη ''reception'' και στην πριζα 8.

    Το εχω δει απο κοντα και το παιδι είπε οτι τον βολευε απιστευτα.

    http://www.comms-express.com/product...-relief-boots/

  10. #10
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι υπολογιστές δεν είναι σε διαφορετικά δωμάτια, ο χώρος είναι ενιαίος και απλά χωρίζεται σε τμήματα... αλλά κατάλαβα τι θες να πεις...

    Αν καταφέρω και βρω τις ετικέτες που έχω παραθέσει ποιο πάνω αυτό ακριβώς το διαχωρισμό ήθελα να κάνω... σύμφωνα με τον κωδικό που θα έχει πάνω να καταλαβαίνω σε ποιο τμήμα ανήκει, σε ποια πρίζα κ.ο.κ.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά σκεφτόμουν εκτός από τον διαχωρισμό σε data - voice να κανεις διαχωρισμό και σαν χώρους.
    Σίγουρα με τοσα καλώδια οι υπολογιστες ειναι σε διαφορετικα δωμάτια.
    Ετσι μπορείς με τα καπακια της εικονας να τα χωρίσεις ανα δωματιο και ετσι με ενα μαρκαδορο αν γραψεις εναν αριθμό πάνω στο καλωδιο θα ξερεις αμεσως που πάει.

    Π.Χ. το μπλε καλωδιο με ασπρο καπακι και τον αριθμό 8 είναι : Data στη ''reception'' και στην πριζα 8.

    Το εχω δει απο κοντα και το παιδι είπε οτι τον βολευε απιστευτα.

    http://www.comms-express.com/product...-relief-boots/
    Στις σοβαρές εγαταστάσεις πάντα υπάρχει μία κάτοψη ορόφου με αριθμημένα τα voice-data , μέσα στο rack , οπότε δε χρειάζεται τέτοιος διαχωρισμός

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έτσι το πήρα απόφαση και είπα να το σουλουπώσω λιγουλάκι μιας και έχω μεγάλο πρόβλημα κυρίως στο από πού ξεκινάει ένα patch cable και που καταλήγει.

    Γι' αυτό θα ήθελα να βρω ένα τρόπο να "μαρκάρω" τις δύο άκρες του κάθε καλωδίου έτσι ώστε τουλάχιστον να μπορώ να βρω την αρχή και το τέλος του χωρίς να παιδεύομαι.
    Απλά προσπάθησα να δωσω μία λύση σε αυτό που ζήταγε ο άνθρωπος.
    Φυσικά και πρέπει να υπαρχει αναλυτικότατο σχεδιάγραμμα αλλά το πρόβλημα (όπως το κατάλαβα εγω) δεν είναι να βρει σε ποιο πριζακι καταληγει το καθε καλωδιο αλλα το απο που ξεκιναει και που καταληγει το καθε καλωδιο μεσα στο rack.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά προσπάθησα να δωσω μία λύση σε αυτό που ζήταγε ο άνθρωπος.
    Φυσικά και πρέπει να υπαρχει αναλυτικότατο σχεδιάγραμμα αλλά το πρόβλημα (όπως το κατάλαβα εγω) δεν είναι να βρει σε ποιο πριζακι καταληγει το καθε καλωδιο αλλα το απο που ξεκιναει και που καταληγει το καθε καλωδιο μεσα στο rack.
    και αυτό ακριβώς είναι αυτό που θέλω να κάνω...

  14. #14
    Το avatar του μέλους gbil
    gbil Guest
    Αν θες κάτι σε label printer για καλώδια δες της panduit (http://www.panduit.com/Products/Prod...tems/index.htm) που υπάρχουν και στην Ελλάδα, δεν είναι βέβαια και τα πιο φτηνά αλλά αξίζουν, μαζί αντίστοιχες ετικέτες για wire labeling (http://www.panduit.com/Products/Prod...T038X000C1C-BK).

    Επίσης γενικά η panduit έχει πολύ ωραία προϊόντα για σήμανση καλωδίων.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάρα πολύ ωραία πρόταση... σ'ευχαριστώ πολύ... Αν και χάθηκα λιγάκι για το τι να πάρω...

    όταν λες ότι δεν είναι και τα ποιο φθηνά, σε τι τιμές περίπου αναφέρεσαι δηλαδή??? (αν ξέρεις...)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. LIGHTSCRIBE (Simplifies CD/DVD Labeling)
    Από YiannisM στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-06, 23:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας