Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    27-08-2006
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΥΡΓΟΣ ΗΛ
    Router
    Sagem 1500 Wireless
    SNR / Attn
    (dB) / 23(dB)
    Question
    Καλησπερα,

    ξερω οτι η ερωτηση μπορει να ειναι απο λιγο ως πολυ ακυρη, ωστοσο για μενα ειναι απορια και οσοι μεγαλυτεροι εργαζεστε κ ειστε επαγγελματιες προγραμματιστες μηπως μπορουσατε να βοηθησετε...

    Ας πουμε οτι εγω θελω να ασχοληθω κυριως με προγραμματισμο τελειωνοντας τη σχολη μου, ενα πτυχιο Πολυτεχειου (Κρητης, ΗΜΜΥ) στην προκειμενη σε κανει ανωτερο κ πιο περιζητητο απο το αν ειχες πτυχιο Πανεπιστημιου (πχ. απο Πληροφ Καποδιστριακου)?

    Ο λογος που ρωταω ειναι οτι σπουδαζω στο Πολυτεχνειο Κρητης ΗΜΜΥ, και για αρκετους λογους επιθυμω να σπουδασω Αθηνα, και ισως στο Καποδιστριακο.... Θα ηταν μ@λ@κια μεγαλη να το κανω αυτο, δλδ να αφησω Πολυτεχνειο για πανεπιστημιο? γιατι ολοι με κραζουν...

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.343
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Λάθος πληροφορίες σας δίνουν.
    Το Πολυτεχνείο είναι μέρος του Πανεπιστημίων.
    Δεν είναι κάτι το ξεχωριστό.
    Επειδή ασχολούμαι με την 3βάθμια εκπαίδευση εδώ και χρόνια σου λέω ότι οι γνώσεις σε θέματα προγραμματισμού δεν υπερτερούν σε σχέση με κάποιο άλλο τμήμα.
    Το πρόγραμμα σπουδών ορίζεται από κάθε τμήμα ξεχωριστά.
    Ο εκάστοτε διδάσκοντας μπορεί να τραβήξει την δική του γραμμή πάνω στο θέμα αυτό.
    Δηλαδή στο τμήμα σου μπορεί να διδάσκουν πχ Java ή C# και να σου μαθαίνουν να κάνεις +-*/.
    Σε κάποιο ΤΕΙ της πλάκας μπορεί να διδάσκουν Basic και να κάνουν απίστευτα πράγματα.
    Αυτό σημαίνει ότι:
    α) Δεν έχει σημασία το Τμήμα που Σπουδάζεις αλλά το Πρόγραμμα Σπουδών και ο Διδάσκων καθηγητής.
    β) Δεν έχει σημασία η γλώσσα που μαθαίνεις αλλά το πόσο καλός είναι ο καθηγητής σου και τι σας βάζουν να κάνετε.
    γ) Μην εμποτίζεσαι με λάθος ιδέες του τύπου "είμαι ανώτερος γιατί σπουδάζω στο Πολυτεχνείο" κλπ.
    Θα έχεις προβλήματα και απογοητεύσεις αύριο-μεθαύριο.
    Δεν έχει σημασία που σπουδάζεις αλλά το πόσο αγαπάς και ενδιαφέρεσαι γι αυτό που κάνεις.
    δ) Φυσικά και το πρόγραμμα σπουδών των Πολυτεχνικών Σχολών είναι απαιτητικότερο από των άλλων.
    Κάθε Σχολή διαφέρει από την άλλη.
    Αυτά από μόνα τους δεν σου δίνουν κανένα επιπλέον στοιχείο.
    Κανένας στην αγορά εργασίας δεν θα πέσει ανάσκελα με το που θα δει το πτυχίο σου αν εσύ δεν χαμπαριάζεις μία.

    ΥΓ
    Η λάθος αντίληψη για τις πολυτεχνικές σχολές δημιούργησε όλο το θέμα με τα 5ετή προγράμματα σπουδών, με την αποτυχία να θεωρηθούν ως master επίσημα κλπ κλπ κλπ
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Μιας και δεν βλεπω τον λογο να παρατησεις το Πολυτεχνειο Κρητης (ειναι πολυ ομορφη πολη τα Χανια για να ερθεις Αθηνα ) θα σε παροτρυνα την Αθηνα και το Καποδιστριακο να τα σκεφτεις σαν μεταπτυχιακο (σκεψου οτι και θα πρεπει να ξαναδωσεις και αν θα ξαναπετυχεις)...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-04-2011
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    683
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πολυτεχνίο φυσικά και τα 5 χρόνια είναι πολύ λίγα και άς φαντάζουν αρχικά πολλά, όσο καλύτερες βάσεις πάρεις τόσο το καλύτερο.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-08-2006
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΥΡΓΟΣ ΗΛ
    Router
    Sagem 1500 Wireless
    SNR / Attn
    (dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και δεν βλεπω τον λογο να παρατησεις το Πολυτεχνειο Κρητης (ειναι πολυ ομορφη πολη τα Χανια για να ερθεις Αθηνα ) θα σε παροτρυνα την Αθηνα και το Καποδιστριακο να τα σκεφτεις σαν μεταπτυχιακο (σκεψου οτι και θα πρεπει να ξαναδωσεις και αν θα ξαναπετυχεις)...
    φιλε εχω λογο να αφησω τα Χανια για να ερθω στην Αθηνα αν το δουμε καθαρα σαν θεμα πολης μην σ φαινεται παραξενο.. ειμαι απο επαρχιακη πολη οποτε για μενα η Αθηνα ηταν ανεκαθεν επιθυμια μου... επισης τα Χανια κ για αλλους λογους δν ταιριαζουν στο στυλ της ζωης που θα θελα με την εννοια της διασκεδασης...

    τωρα ως αναφορα το θεμα Πανεπιστημιο VS Πολυτεχνειο θα ηθελα να ακουσω κ περισσοτερες αποψεις απο εμπειρους π ειναι στην αγορα εργασιας και ξερουν 2 πραγματα παραπανω απο μενα...

    Υ.Γ. οσο και για το να ξαναδωσω, δν χρειαζεται, εχω κανει ηδη 10%

  6. #6
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    3.212
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    η πρεσα απο αποψης απαιτησεων μαθηματων ειναι σαφως μεγαλυτερη εκει που εισαι αλλα εχει και μεγαλυτερη αξια σαν πτυχιο.
    Εχει λιγοτερο προγραμματισμο και περισσοτερα μαθηματικα που στην τελικη αυτα ειναι που χρειαζονται για σοβαρα προγραμματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    WAG54G2 Linksys
    Path Level
    Interleaved
    Ναι οκ σαν πτυχίο μπορεί να έχει μεγαλύτερο κύρος απο αυτό των πανεπιστημίων αλλά το θέμα είναι και τι γνώσεις θα πάρεις απο τη σχολή εσύ σαν φοιτητής και το τι θα έχεις να προσφέρεις εσύ αργότερα όταν βγεις στην αγορά εργασίας. Αν πας στον εργοδότη και του πεις έχω πτυχίο πολυτεχνείου, παίζει και να σου πει "στα παπακια μου". Ο εργοδότης θα θέλει αποτελέσματα, δεν θέλει ένα χαρτί. Είτε σε πανεπιστήμιο πας, είτε σε πολυτεχνείο το θέμα είναι να πάρεις τις γνώσεις που χρειάζεσαι. Και ακόμα και τα μαθηματικά αν νομίζεις ότι θα τα χρειαστείς μπορείς να κάτσεις να ασχοληθείς και μόνος σου αρκεί να σου αραίσουν

  8. #8
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18432/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Vivodi - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    NetFasteR IAD 2
    SNR / Attn
    5.5(dB) / 24.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    σε κάποιον που θα μου 'κανε την αντίστροφη ερωτηση δηλαδή είναι σε καποδιστριακό και θέλει πολυτεχνείο θα του λεγα να κάτσει στα αυγά του

    το ίδιο βέβαια θα πώ και σε σένα καθώς εκτός του οτι δεν αξίζει να κάνεις πισωγύρισμα (να ξαναδώσεις πανελλήνιες δηλαδή) για μια τέτοια μικρή διαφορά και ανεξαρτήτως των προγραμμάτων σπουδών (δεν γνωρίζω ποιο είναι πιο καλό) σίγουρα η λέξη "πολυτεχνείο" έχει καλύτερη πέραση στην αγορά από την λέξη "πανεπιστήμιο"

  9. #9
    Εγγραφή
    12-09-2010
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα,
    φίλε testakross, σε κάθε σχολή όπως ανέφεραν παίζει ρόλο το πρόγραμμα σπουδών, ο καθηγητής κτλπ. Όμως αυτά είναι ένα Α επίπεδο. Από κει και πέρα είναι το πόσο θα ασχοληθείς εσύ και το κατά πόσο θα εμβαθύνεις στη χ,y γλώσσα. Είναι να το αγαπάς και να το χεις. Έχει τύχει να μιλήσω με στέλεχος εταιρίας που φτιάχνει software για τράπεζες και να έχει στο δυναμικό της άτομο που δεν έχει τελειώσει τη σχολή του ακόμα, το πτυχίο του με βάση τα ελληνικά δεδομένα είναι κατώτερο του δικού σου και με αμοιβή 1500 ευρώ +. Τέλος κατά την αναζήτηση εργασίας παίζει ρόλο και η συνέντευξη και εκεί πρέπει να ξέρεις να πουλάς τον εαυτό σου.. Ελπίζω να σε κάλυψα. Και πάλι καλημέρα.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Περιοχή
    Άλιμος, Αθήνα
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zerografix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    φίλε testakross, σε κάθε σχολή όπως ανέφεραν παίζει ρόλο το πρόγραμμα σπουδών, ο καθηγητής κτλπ. Όμως αυτά είναι ένα Α επίπεδο. Από κει και πέρα είναι το πόσο θα ασχοληθείς εσύ και το κατά πόσο θα εμβαθύνεις στη χ,y γλώσσα. Είναι να το αγαπάς και να το χεις. Έχει τύχει να μιλήσω με στέλεχος εταιρίας που φτιάχνει software για τράπεζες και να έχει στο δυναμικό της άτομο που δεν έχει τελειώσει τη σχολή του ακόμα, το πτυχίο του με βάση τα ελληνικά δεδομένα είναι κατώτερο του δικού σου και με αμοιβή 1500 ευρώ +. Τέλος κατά την αναζήτηση εργασίας παίζει ρόλο και η συνέντευξη και εκεί πρέπει να ξέρεις να πουλάς τον εαυτό σου.. Ελπίζω να σε κάλυψα. Και πάλι καλημέρα.
    Θα συμφωνήσω...

    Σε όποια σχολή και να πας δεν θα βγεις έτοιμος προγραμματιστής από εκεί. Η σχολή θα σου δώσει ένα θεωρητικό υπόβαθρο, τη φιλοσοφία και τον τρόπο σκέψης του προγραμματισμού και βάσεις γενικότερα ώστε να καταλάβεις την σύνδεση πολλών πραγμάτων. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να βασιστείς στο δικό σου προσωπικό μεράκι.

    Μην κολλάς στο ποια γλώσσα να μάθω. Αν μάθεις τη φιλοσοφία η κάθε γλώσσα μαθαίνεται εύκολα.

    Προσωπικά έχω τελειώσει καποδιστριακό (πληροφορική & τηλεπικοινωνίες). Η δουλειά με βοήθησε να βρω πρακτικό ενδιαφέρον σε αυτό που σπούδασα και να καταλάβω οτι αυτό τελικά μου αρέσει (προγραμματισμός). Είναι δύο διαφορετικά πράγματα (σχολή / δουλειά) και τα δύο αλληλοσυμπληρώνονται. Έχω στη δουλειά παλικάρι που έχει τελειώσει ΙΕΚ ΞΥΝΗ, και ο οποίος ασχολήθηκε πάρα πολύ και παίρνει πάρα πολύ καλά χρήματα. Μπορεί να μην έχει το θεωρητικό υπόβαθρο ενός πανεπιστημιακού απόφοιτου αλλά στη δουλειά του είναι αστέρι.

    Το παν είναι αυτό που ανέφερε και το παλικάρι παραπάνω, να αγαπάς αυτό που κάνεις κ να ενημερώνεσαι / ασχολείσαι διαρκώς μιας και είναι ένας τομέας άκρως δημιουργικός στον οποίο δεν θα βαρεθείς ποτέ. Εκτός και αν αφήσεις τον εαυτό σου να μείνει στάσιμος.
    Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...

  11. #11
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14566/1006
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Pirelli (λευκό)
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά εμένα το Πολυτεχνείο μου κάνει περισσότερο προς Software Engineering και το Πανεπιστήμιο περισσότερο προς Computer Science.

    Υπάρχει στην ελληνική παιδεία τόσο σαφής διαχωρισμός ανάμεσα σε αυτά τα δυο σε επίπεδο σχολών;

  12. #12
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    κάτσε στα αυγά σου και τελείωση τη σχολή σου το συντομότερο δυνατό. Κανείς στον εργασιακό τομέα δεν ενδιαφέρεται για χαρτιά. Περισσότερο μετράει το αποτέλεσμα τηε δουλειάς σου παράτα χαρτιά σου. Προσωπική μου εμπειρία η κατασκευή γέφυρας λογιστικής (κάτι όχι πολύ δύσκολο) για έκδοση τιμολογίων κτλ μεταξύ δύο εφαρμογών. Άτομα με μεταπτυχιακό έλεγαν πως δεν γίνεται. Εγώ με χαρτί απο ΙΙΕΚ το έκανα και παίζει μέχρι τώρα χωρίς προβλήματα. Αν και έχω φύγει εδώ και 5 χρόνια από αυτή τη δουλεία ακόμη που το λένε όταν βρισκόμαστε.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  13. #13
    Εγγραφή
    28-12-2010
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    οι φοιτητές του πολυτεχνείου βγαίνουν πιο έτοιμοι για δουλεια από αυτοί του πανεπιστημίου γιατί λιώνουν περισσότερα σε εργαστήρια και πρακτικό επίπεδο. εγώ λέω πολυτεχνείο

  14. #14
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    WAG54G2 Linksys
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adabter Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι φοιτητές του πολυτεχνείου βγαίνουν πιο έτοιμοι για δουλεια από αυτοί του πανεπιστημίου γιατί λιώνουν περισσότερα σε εργαστήρια και πρακτικό επίπεδο. εγώ λέω πολυτεχνείο
    Το πόσα εργαστήρια έχει μια σχολή εξαρτάται απο τους καθηγητές. Αν θέλουν βάζουν εργαστήρια για τα μαθήματά τους.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-09-2010
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xcyanx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πόσα εργαστήρια έχει μια σχολή εξαρτάται απο τους καθηγητές. Αν θέλουν βάζουν εργαστήρια για τα μαθήματά τους.
    Από το πρόγραμμα σπουδών καθορίζονται όλα.

    Επιπλέον adabter όπως είπαμε και ξαναείπαμε δεν μετράνε μόνο τα χαρτιά... και το τεκμηριώσαμε 2 άτομα με παραδείγματα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προγραμματιστής & Πολυτεχνείο
    Από Atilas στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 22:15
  2. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-11, 19:59
  3. Προγραμματισμός
    Από panagism στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 21:58
  4. Εδώ Πολυτεχνείο
    Από blend στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 319
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-05, 06:11
  5. DSLAM κέντρο (πολυτεχνείο)
    Από bill στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-05, 13:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας