Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-2007
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα ειμαι ακομη ενας ευτυχισμένος συνδρομητής, αφου χτες "ενεργοποιήθηκε" η σύνδεση μου στη Cyta.

    Πριν τη Cyta είχα ΟΤΕ,χωρίς καποιο πρόβλημα.

    Τις πρώτες 4-5 ώρες μετά την "ενεργοποίηση" δεν είχα Internet αλλα είχα τηλέφωνο, πήρα στην τεχνική υποστήριξη και απο τότε έχω Internet(μέσω ethernet) αλλα όχι τηλέφωνο.

    Μετα απο αρκετή ωρα σε αναμονή απο κινητό(αφού το σταθερό δεν δούλευε) και αφού μου ειχαν πει οτι σε μερικά λεπτα θα με καλέσουν εκείνοι αλλα δεν το έκαναν ουτε μετα απο 4 ωρες, κατάφερα να ξαναεπικοινωνήσω καλώντας απο σταθερό του γείτονα αλλα αυτη τη φορα δεν ημουν τοσο ευγενικος και καλεσαν στο κινητό αμέσως μόλις έκλεισα το σταθερό.

    Προσπαθούσαμε πάνω απο μισή ωρα, με τον τεχνικό να κάνει αλλαγές στις ρυθμίσεις του router,βγάζαμε καλώδια,αλλαζαμε τηλεφωνικές συσκευές,αλλα τιποτα..

    Τελικά μου είπαν σήμερα που ξαναπήρα οτι το έχουν δηλώσει ως βλάβη και οτι πιθανότατα σήμερα θα εχει λυθεί το πρόβλημα.


    Το router που μου έδωσαν ειναι το Thomson και το πρόβλημα του είναι οτι δεν εκπέμπει ασύρματα παρόλο που είναι αναμμένο το λαμπάκι wireless και στο interface του router ειναι ενεργοποιημενη η αντιστοιχη επιλογή.
    Δοκίμασα απο 2 σταθερούς με XP,ενα laptop με 7 και κινητό με Android.Τίποτα.
    Ενας τεχνικός που του είπα σήμερα το προβλημα, προσπαθούσε να με πείσει οτι κάτι δεν κανω καλά/έχει καποιο πρόβλημα η κάρτα δικτύου μου και μου έστειλε με email σε αρχειο .doc 30 σελίδων ολες τις οδηγίες του router αναμεσα τους και αυτη για δημιουργία ασύρματης σύνδεσης

    Εχει τύχει σε κανέναν αλλον αυτό?Παίζει να είναι χαλασμένο το router?

    Edit:Συγγνώμη,σε λαθος thread εκανα το topic ας μετακινηθεί σε αυτό της Cyta.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sport_billy : 30-07-11 στις 12:14. Αιτία: Λάθος Thread

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2007
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Μια εβδομάδα πέρασε και είχα συνεχώς πρόβληματα αποσυνδέσεων και με το ιντερνετ και την τηλεφωνία.
    Εκανα αιτηση να ακυρωθει το συμβολαιο και εφοσον δεν περασαν ακομη 14 μερες δεν θα πληρώσω προστιμο παρα μόνο το τελος ενεργοποίησης και τη χρεωση για οσες μερες χρησιμοποίησα τη γραμμή.

    Οσο για το router,τελικα καταφερα να το κανω να ειναι ανιχνευσιμο αφου το εβαλα χειροκινητα να δουλευει στο καναλι 12.Μονο στο 12 και στο 13 εμφανιζοταν σε οσες συσκευες και αν δοκιμασα.

    Αλλα και παλι καθε λιγο οι συσκευες που ηταν συνδεδεμενες ασυρματα εχαναν την ip τους και επρεπε να κανω επανασυνδεση και γιαυτο το συνδεσα με ethernet με το router Sagem Fast 1540 που ειχα απο παλια απο ΟΤΕ και επαιρνα το ασυρματο σημα απο εκεινο χωρις κανενα προβλημα.

    Η αναμονη στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση τραγικη.

    Πισω στον ακριβότερο αλλα σταθερο ΟΤΕ...

  3. #3
    Εγγραφή
    28-06-2008
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Ειπαμε να πας σε κατι καλυτερο απο τον οτε απο θεμα εξοπλισμου αλλα οχι thompson,ρουτερ ειναι αυτα??? η cyta και η forthnet τα δινουν??? χειροτερα δεν υπαρχουν στο setup και απο ταχυτητες αστα να πανε,βαλε thompson σε γραμμη οτε και θα συγχρονιζεις αναποδα......οπου και να το βαλεις διαφορα δε θα δεις

    Παντως καλυτερα που δεν πηγα σε cyta και εμεινα στον οτε απο θεμα αξιοπιστιας,ναι μεν δελεαστικες οι τιμες τους αλλα..........πρεπει να κανουν κατι οι παροχοι για να μην εχουν οι πελατες αμφιβολιες...

  4. #4
    Εγγραφή
    18-11-2010
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Αν θυμαμαι καλα και το conx δεν ειχε το thomson.Τοτε ηταν καλο και τωρα εγινε σαβουρα.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katsulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμαμαι καλα και το conx δεν ειχε το thomson.
    Και το έχει ακόμα (585 v8), αποτελεί δηλαδή μια από τις επιλογές και είναι μια χαρά router γι' αυτά που προσφέρει και που θέλει ο ISP να προσφέρει. Καμία απολύτως σχέση με σαβούρα. Ο φίλος παίζει να έπεσε σε ελαττωματικό κομμάτι (απορώ που δεν του έδωσαν Pirelli βασικά), αυτό όμως με βεβαιότητα μόνο τεχνικός μπορεί να το πει.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  6. #6
    Εγγραφή
    12-08-2006
    Περιοχή
    Néa Smírni, Athens - Greece.
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.309
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 1 Gbps ↑ 100 Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katsulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμαμαι καλα και το conx δεν ειχε το thomson.Τοτε ηταν καλο και τωρα εγινε σαβουρα.
    1. 530
    2. 535
    3. 585 v6
    4. 585 v7
    5. 585 v8
    6. 780 WL


    Thomson =
    Το ότι συμπεριφέρονται έτσι ει ναι μερίδιο ευθύνης του ISP και του κάθε ISP με το Custome Firmware που του περνάει!

    Συγκεκριμένα δουλεύω με Alcatel \ Thomson από το 2003 όταν πρώτο έσκασε μύτη η aDSL στην Ελλάδα....

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-2007
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Ισως να φταίει και το firmware αλλα πιθανόν και η συγκεκριμένη συσκευή.

    Αλλα αφού φροντίζουν να μας δεσμεύουν στο να χρησιμοποιούμε μόνο την συσκευή που μας έστειλαν δεν μπορώ να μάθω.

    Σήμερα απο το πρωι μέχρι και τώρα δεν έχω τηλέφωνο.Πριν για κανα 2ωρο δεν ειχα ουτε Ιντερνετ.

    Εχω ηδη κανει αιτηση για να ξαναπαω στον ΟΤΕ.

    Επομένως αυτα που εμαθα απο τη Cyta,εκτος των προαναφερθέντων προβλημάτων:
    Voip χωρις να σε ενημερώσει σχετικά απο πριν ωστε να ξερεις οτι θα πρεπει ολα τα τηλεφωνα να ειναι κουμπωμενα πανω στο router και οτι αν πεσει το ρευμα δεν εχεις ουτε τηλεφωνο οποτε θες αναγκαστικα και ενα UPS.
    Κλειδώνει τη γραμμή να δουλεύει μόνο με το δικό της router
    Κλειδώνει την θυρα 25 και την 80 και δεν ξερω και για αλλες

    Edit: Απο οτι βλεπω εχει γινει σχετικη συζητηση και εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=399671
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sport_billy : 10-08-11 στις 20:29.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-04-2010
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1024/256
    SNR / Attn
    19(dB) / 40(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sport_billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλειδώνει την θυρα 25 και την 80 και δεν ξερω και για αλλες
    H 80 σε εμένα (pirelli) παίζει κανονικότατα.
    Συνηθίζω να την αποφεύγω πάντως.
    Where's my mind !?

  9. #9
    Εγγραφή
    20-05-2011
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/640
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe 7
    SNR / Attn
    9(dB) / 48.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    o thomson είναι πολύ καλό και αξιόπιστο router για την κατηγορία του. τον είχα 3 χρόνια όλα δούλευαν ρολόι. Ακριβώς το ίδιο θέμα με το wireless το είχε και ένας φίλος μου δεν έβγαλε άκρη και τελικά άλλαξε router.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-11-2010
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Παιδια έχει να κάνει με τις υπηρεσιες που σου παρεχει ο καθε isp.
    Το voip FORTHNET που έχω δουλέψει πιστέυω ότι δεν αντιμετοπίζει τέτοια θέματα, άλλα δυστηχώς προς το παρών προορίζεται για επαγγελματίες

  11. #11
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Έχει η FORTHnet VOip? Έχασα κάποιο επειδόσιο?

  12. #12
    Εγγραφή
    18-11-2010
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΣΤΑΝ
    Εδω και ένα χρόνο φίλε μου

  13. #13
    Εγγραφή
    28-04-2011
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    683
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sport_billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως να φταίει και το firmware αλλα πιθανόν και η συγκεκριμένη συσκευή.

    Αλλα αφού φροντίζουν να μας δεσμεύουν στο να χρησιμοποιούμε μόνο την συσκευή που μας έστειλαν δεν μπορώ να μάθω.

    Σήμερα απο το πρωι μέχρι και τώρα δεν έχω τηλέφωνο.Πριν για κανα 2ωρο δεν ειχα ουτε Ιντερνετ.

    Εχω ηδη κανει αιτηση για να ξαναπαω στον ΟΤΕ.

    Επομένως αυτα που εμαθα απο τη Cyta,εκτος των προαναφερθέντων προβλημάτων:
    Voip χωρις να σε ενημερώσει σχετικά απο πριν ωστε να ξερεις οτι θα πρεπει ολα τα τηλεφωνα να ειναι κουμπωμενα πανω στο router και οτι αν πεσει το ρευμα δεν εχεις ουτε τηλεφωνο οποτε θες αναγκαστικα και ενα UPS.
    Κλειδώνει τη γραμμή να δουλεύει μόνο με το δικό της router
    Κλειδώνει την θυρα 25 και την 80 και δεν ξερω και για αλλες

    Edit: Απο οτι βλεπω εχει γινει σχετικη συζητηση και εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=399671
    Εγώ βασικά έχω cyta στο χωριό και είμαι πολύ δυσαρεστημένος γενικότερα απο την εξυπηρέτηση αλλά και το κλείδωμα της γραμμής νομίζω είναι πρωτοτυπία.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-07-2008
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μη κάνετε γενικέυσεις. Φυσιολογική υπηρεσία της cyta είναι όταν τηλεφωνία και ίντερνετ δουλεύουν χωρίς διακοπές, το πολύ μία φορά κάθε 1-2 μέρες μία διακοπή για 1 λεπτό λόγω του dsl. Πολλές φορές δεν κάνει καθόλου διακοπή για μέρες. Εσένα, δε δουλεψε σωστά. Όσοι βάζουμε εναλλακτικούς παρόχους πρέπει να είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε τα τυχών προβλήματα και να κάνουμε και λίγο υπομονή. Εγγύηση ότι θα έχεις απόλυτα σταθερή υπηρεσία δεν μπορεί να σου δώσει ένας εναλλακτικός πάροχος εκτός αν αγοράσεις πανάκριβο εταιρικό πακέτο. Κανονικά, σε αυτές τις περιπτώσεις πέρνεις τηλ. ή στελνεις μαιλ στο τεχνικό τμήμα, και περιμένεις να διορθώσουν το πρόβλημα... η cyta δεν ξέρει ότι αντιμετωπίζεις τέτοιο πρόβλημα εκτός και αν πάρεις τηλ και τους το πεις... αν δεν παρεις ο παροχος θεωρει οτι ολα λειτουργουν ρολοι.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-12-2007
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Επικοινωνησα πανω απο 10 φορες με τεχνικη υποστηριξη,εστειλα email,fax αλλα τίποτα. Τηλέφωνο δεν είχα επι 13+ μέρες συν τα αλλα που γράφω παραπάνω και εδω
    Η απάντηση ήταν πάντα η ίδια "Δεν εχουμε βρει ακομη το πρόβλημα,ομως σας εχουμε δηλώσει ως βλάβη και βρίσκεστε στην υψολοτερη δυνατη θεση στη σειρα προτεραιοτητας και κάποιος τεχνικός θα το ξανακοιταξει το συντομοτερο δυνατον"
    Σίγουρα η περίπτωση μου αποτελεί καποια εξαίρεση,όμως δεν καταλαβαίνω γιατι τους υποστηριζεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sport_billy : 31-08-11 στις 10:16.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-11, 10:49
  2. Πωλούνται:wifi router pstn, router pstn,VPN router DUAL WAN ,wifi router isdn Κ ανταλλάζετ
    Από lghikas στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-10, 22:13
  3. Πρόβλημα με ιντερνετ μεσω adsl router και wifi
    Από deepbluesnow στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-08, 15:14
  4. Χbox live και πρόβλημα με sagem 1500 wifi router
    Από maxcp στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-07, 09:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας