Σελ. 44 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 2434394243444546495464 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 646-660 από 1983
  1. #646
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Δεν υπάρχει.

  2. #647
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skoupas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει.
    και τι υπάρχει?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #648
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι έχει το g711 στις εισερχόμενες?
    Οι εισερχόμενες κλήσεις προς τους γεωγραφικούς αριθμούς που παρέχουν οι ελληνικοί VoIP πάροχοι φτάνουν σε αυτούς με codec G729 με αποτέλεσμα η ποιότητα των εισερχόμενων κλήσεων να είναι εμφανώς κατώτερη των εξερχόμενων, οι οποίες βγαίνουν με G711 στις περισσότερες περιπτώσεις.

  4. #649
    Εγγραφή
    29-11-2003
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Το πρόβλημα για μένα δεν είναι ότι είναι εμφανώς κατώτερη, αλλά ότι είναι αρκετά κακή ανεξαρτήτως σύγκρισης και στην πλειοψηφία των κλήσεων.
    Η Forthnet για παράδειγμα που όπως έχει επιβεβαιωθεί χρησιμοποιεί G.729 συνολικά, έχει καλύτερη ποιότητα από τις εισερχόμενες της Modulus. Και οι άλλοι VoIP πάροχοι,
    επίσης τα ίδια ή χειρότερα χάλια έχουν. Απλά θα ήθελα να μάθω πόσο τέλος πάντων ασύμφορο είναι για αυτούς το G.711 ή αν ουσιαστικά σε εγκλωβίζουν με αυτόν τον μάλλον πονηρό τρόπο, για να καλείς εσύ και να χρεώνεσαι μονίμως. Στα θετικά τους είναι πάντως η ενεργοποίηση των online πληρωμών, η καθυστέρηση της ήταν όμως αδικαιολόγητη.

  5. #650
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jlian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα για μένα δεν είναι ότι είναι εμφανώς κατώτερη, αλλά ότι είναι αρκετά κακή ανεξαρτήτως σύγκρισης και στην πλειοψηφία των κλήσεων.
    Η Forthnet για παράδειγμα που όπως έχει επιβεβαιωθεί χρησιμοποιεί G.729 συνολικά, έχει καλύτερη ποιότητα από τις εισερχόμενες της Modulus. Και οι άλλοι VoIP πάροχοι,
    επίσης τα ίδια ή χειρότερα χάλια έχουν. Απλά θα ήθελα να μάθω πόσο τέλος πάντων ασύμφορο είναι για αυτούς το G.711 ή αν ουσιαστικά σε εγκλωβίζουν με αυτόν τον μάλλον πονηρό τρόπο, για να καλείς εσύ και να χρεώνεσαι μονίμως. Στα θετικά τους είναι πάντως η ενεργοποίηση των online πληρωμών, η καθυστέρηση της ήταν όμως αδικαιολόγητη.
    Η Forthnet έχει αρχίσει να βάζει g711 στις εξερχόμενες, τουλάχιστον προς κινητά Vodafone και σταθερά ΟΤΕ. Το διαπίστωσα πριν 2 εβδομάδες. Οι εισερχόμενες συνεχίζουν με G729...

  6. #651
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    και η γιουμποτο αποσο ξέρω... 729 έχει... στις εισερχόμενες προς αυτούς...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #652
    Εγγραφή
    29-11-2003
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Forthnet έχει αρχίσει να βάζει g711 στις εξερχόμενες, τουλάχιστον προς κινητά Vodafone και σταθερά ΟΤΕ. Το διαπίστωσα πριν 2 εβδομάδες. Οι εισερχόμενες συνεχίζουν με G729...
    Ναι πιστεύω πως ισχύει αυτό. Και για την Modulus έχω παρατηρήσει ότι εισερχόμενες από ΟΤΕ, όπως και κάποιες περιπτώσεις από δίκτυα κινητής (που δεν έχω καταλήξει ακόμα) είναι αρκετά καλής ποιότητας. Πιθανόν να γίνονται σε G.711.

  8. #653
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jlian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι πιστεύω πως ισχύει αυτό. Και για την Modulus έχω παρατηρήσει ότι εισερχόμενες από ΟΤΕ, όπως και κάποιες περιπτώσεις από δίκτυα κινητής (που δεν έχω καταλήξει ακόμα) είναι αρκετά καλής ποιότητας. Πιθανόν να γίνονται σε G.711.
    Εγώ πάντως δεν έχω παρατηρήσει βελτίωση στις εισερχόμενες από τα νούμερα που συνήθως με καλούν.

  9. #654
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Καλησπέρα,

    Δεν έχει αλλάξει η κατάσταση στις εισερχόμενες κλήσεις. Μετά από παράπονο μου με κάλεσαν και μου είπαν πως είναι στην φάση δοκιμών για αλλαγή από Voicenet (OTE) σε IMS OTE. Υπομονή έως το τέλος του Ιουλίου. Να αναφέρω πως πλέον στο foritotita.gr ενώ τα νούμερα μου τα εμφανίζει Voicenet, το 2152151500 της Modulus το εμφανίζει σαν Modulus. Λέτε να έχουν ήδη γυρίσει το νούμερο τους στα πλαίσια δοκιμών;
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  10. #655
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έστειλα και εγώ email σήμερα το πρωί και μου έστειλαν το κείμενο που έχω με bold.
    Έχω μια απορία για όποιον γνωρίζει. Μόνο η Voicenet (ο ΟΤΕ δηλαδή) υπάρχει σαν πάροχος για συλλογή των εισερχομένων κλήσεων; Δεν υπάρχουν άλλες εταιρίες;


    Καλημέρα σας,
    Σχετικά με την ενεργοποίηση του G.711 end-to-end στο σύνολο των εισερχόμενων κλήσεων, σας ενημερώσουμε ότι αυτή τη στιγμή η εν λόγω αναβάθμιση στο δίκτυό μας βρίσκεται ακόμα σε στάδιο υλοποίησης σε συνεργασία με τους υπόλοιπους παρόχους. Υπάρχει μία καθυστέρηση στο χρονοδιάγραμμα που αρχικά είχε τεθεί, δυστυχώς δεν εξαρτάται μόνο από εμάς, αλλά ελπίζουμε πολύ σύντομα να ολοκληρωθεί η τεχνική υλοποίηση.
    Θα ακολουθήσει σχετική ενημέρωση προς όλους τους συνδρομητές μας για την ενεργοποίηση του G.711 στο σύνολο των εισερχόμενων κλήσεων.
    Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση ή πληροφορία.

  11. #656
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    τώρα δηλαδή με ποιον codec έρχονται?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  12. #657
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα δηλαδή με ποιον codec έρχονται?
    Με G729

  13. #658
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Δεν έχει αλλάξει η κατάσταση στις εισερχόμενες κλήσεις. Μετά από παράπονο μου με κάλεσαν και μου είπαν πως είναι στην φάση δοκιμών για αλλαγή από Voicenet (OTE) σε IMS OTE. Υπομονή έως το τέλος του Ιουλίου. Να αναφέρω πως πλέον στο foritotita.gr ενώ τα νούμερα μου τα εμφανίζει Voicenet, το 2152151500 της Modulus το εμφανίζει σαν Modulus. Λέτε να έχουν ήδη γυρίσει το νούμερο τους στα πλαίσια δοκιμών;
    Και το δικό μου Modulus Α.Ε. αναφέρει και είναι φορητότητα από Yuboto

  14. #659
    Εγγραφή
    10-11-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    θα προτεινα προσοχη με την modulus βαση προσφατης εμπειριας μου. μια καλη μερα ενω ειχα καπου 15 ευρώ στο λογαριασμό και κάνοντας τις συνηθισμενες κλήσεις ειδα το το υπόλοιπο να μηδενίζετε άμεσα. αυτο που είχε συμβει ειναι οτι η modulus ειχε αλλαξει την χρέωση για ολλανδια απο καπου 2 λεπτα σε 37 λεπτά εν μια νυκτί. οταν τους ρωτησα πως γινονται να πραγματοποιούνται τετοιες αλλαγες στις χρεώσεις χωρις να ενημερώνουν τους πελάτες μου ειπανε οτι βαση αρθρου της ΕΕΤΤ δεν ειναι υποχρεωμένοι. δηλαδή αν αυριο αλλαξουν το σταθερο ελλάδα απο τα 2 λεπτα στα 20 λεπτά μπορούν να κανουν μια αρπαχτή στα γρήγορα και να μαζέψουν χρήμα. εντωμεταξυ αλλοι παροχοι που κοιταξα παραμένουν στα δυο λεπτα π.χ. omnivoice και yuboto. η ολλανδία ειναι η μόνη χώρα της εε που δεν χρεώνετε απο μοντυλυς με τα 2 λεπτά αλλα με 37 .... μου είπανε οτι το ερευνούνε μηπως εχει γίνει λάθος απο του συνεργάτες που χρησιμοποιούν αλλα εκει καταλήγουμε οτι τελικά δεν ελέγχουν τις τιμες που περνάνε στους τιμοκαταλόγους τους? ειναι οτι δώσουν στο εξωτερικό?

    επειδή ειμαστε εταιρία βρίσκω γενικά την όλη εξυπηρέτηση ποιο πολύ σχεδιασμένη για λιανική. για μένα θεωρώ οτι μας φάγανε 15 ευρώ και τώρα κοιτάω για τον επόμενο πάροχο προς δοκιμή.

    παραθετω εδω τον τιμοκατάλογο. η ολλανδικες αντίλλες κινητό που δεν ειναι μεσα στην ΕΕ ειναι φθηνότερες απο το να καλέσεις σταθερό στην ολλανδία.

    Netherlands +31 0.3685 €/λεπτό

    Netherlands Antilles +599 0.1237 €/λεπτό

    Netherlands Antilles Mobile +599... 0.2122 €/λεπτό

    Netherlands Antilles Mobile Digicel +599... 0.2096 - 0.2109 €/λεπτό

    Netherlands Antilles Sint Maarten +1721 0.1966 €/λεπτό
    5 λεπτά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος beez : 17-07-17 στις 09:48.
    IC RIP 21/07/2003 Ας είναι ελαφρύ το χώμα που την σκεπάζει...:)

  15. #660
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από beez Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα προτεινα προσοχη με την modulus βαση προσφατης εμπειριας μου. μια καλη μερα ενω ειχα καπου 15 ευρώ στο λογαριασμό και κάνοντας τις συνηθισμενες κλήσεις ειδα το το υπόλοιπο να μηδενίζετε άμεσα. αυτο που είχε συμβει ειναι οτι η modulus ειχε αλλαξει την χρέωση για ολλανδια απο καπου 2 λεπτα σε 37 λεπτά εν μια νυκτί. οταν τους ρωτησα πως γινονται να πραγματοποιούνται τετοιες αλλαγες στις χρεώσεις χωρις να ενημερώνουν τους πελάτες μου ειπανε οτι βαση αρθρου της ΕΕΤΤ δεν ειναι υποχρεωμένοι. δηλαδή αν αυριο αλλαξουν το σταθερο ελλάδα απο τα 2 λεπτα στα 20 λεπτά μπορούν να κανουν μια αρπαχτή στα γρήγορα και να μαζέψουν χρήμα. εντωμεταξυ αλλοι παροχοι που κοιταξα παραμένουν στα δυο λεπτα π.χ. omnivoice και yuboto. η ολλανδία ειναι η μόνη χώρα της εε που δεν χρεώνετε απο μοντυλυς με τα 2 λεπτά αλλα με 37 .... μου είπανε οτι το ερευνούνε μηπως εχει γίνει λάθος απο του συνεργάτες που χρησιμοποιούν αλλα εκει καταλήγουμε οτι τελικά δεν ελέγχουν τις τιμες που περνάνε στους τιμοκαταλόγους τους? ειναι οτι δώσουν στο εξωτερικό?

    επειδή ειμαστε εταιρία βρίσκω γενικά την όλη εξυπηρέτηση ποιο πολύ σχεδιασμένη για λιανική. για μένα θεωρώ οτι μας φάγανε 15 ευρώ και τώρα κοιτάω για τον επόμενο πάροχο προς δοκιμή.

    παραθετω εδω τον τιμοκατάλογο. η ολλανδικες αντίλλες κινητό που δεν ειναι μεσα στην ΕΕ ειναι φθηνότερες απο το να καλέσεις σταθερό στην ολλανδία.

    Netherlands +31 0.3685 €/λεπτό

    Netherlands Antilles +599 0.1237 €/λεπτό

    Netherlands Antilles Mobile +599... 0.2122 €/λεπτό

    Netherlands Antilles Mobile Digicel +599... 0.2096 - 0.2109 €/λεπτό

    Netherlands Antilles Sint Maarten +1721 0.1966 €/λεπτό
    5 λεπτά
    Το 37 λεπτά μου φαίνεται υπερβολικό, ακόμα και από...διασύνδεση ΟΤΕ αν τερμάτιζαν τις κλήσεις. Θα πρότεινα να στείλεις έγγραφο αίτημα όπου να αμφισβητείς τη χρέωση κτλ και να αιτείσαι την ανάλογη πίστωση.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

Σελ. 44 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 2434394243444546495464 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. OMNIVOICE απόψεις
    Από africa_twin στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 3447
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-24, 16:59
  2. αποψεις dell?
    Από maxitos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-10, 13:35
  3. Απόψεις
    Από gourdo στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-08, 16:18
  4. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ !!!
    Από johnnyo. στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-08, 15:18
  5. WAG200G Απόψεις
    Από Makinen στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-07, 19:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας