Σελ. 45 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 661-675 από 1983
  1. #661
    Εγγραφή
    10-11-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    σημερα νωρίτερα έλαβα την παρακάτω απάντηση απο την modulus. Να αναφέρω απλώς οτι μεχρι και αυτη τη στιγμή που γράφονται αυτες οι γραμμές ο τιμοκατάλογος της εταιρίας ακόμα δεν έχει διορθωθεί και παραμένει στα 37 λεπτά το λεπτό προς ολλανδια, εμείς έχουμε μείνει χωρίς κλήσεις προς το εξωτερικό απο τις 12/7 οπου και μηδενίστηκε το υπόλοιπο του λογαριασμού με αυτό το τρόπο και ακόμα δεν έχει πιστωθεί η διαφορά πίσω - το επεξεργάζονται...
    κατα δήλωση της εταιρίας το πρόβλημα υπάρχει απο τις 11/07 αλλα που ακούστηκε να πρέπει να ανακαλύψει τα προβλήματα ο πελάτης και να υφίσταται στο ενδιάμεσο τις συνέπειες τους μέχρι να αποκατασταθούν.

    θα μου πείτε αν είχα τοση ανάγκη τις υπηρεσίες γιατι δεν έκανες κατι, π.χ να συμπληρώσεις υπολοιπο οι να πάς σε άλλο πάροχο. βασικά το θεώρησα γαμώ το φιλότιμο μου να δώσω χρήματα σε μια εταιρία που φέρετε με αυτο τον τρόπο προς τους πελάτες της. σημερα ενεργοποιησα δοκιμαστικο sip trunk με την yuboto η οποιοι με ενημερωσαν οτι για πελάτες με κάποιο ογκο υπάρχει η δυνατότητα του postpaid, δηλαδή με έκδοση μηνιαίου λογαριασμού αντί να χρειάζετε να συμπληρώνεις χρήματα πριν να μιλήσεις και απο πρωτη εντύπωση μου φαίνετε οτι ειναι καλύτερη περίπτωση για εταιρίες σε σχέση με την υπάρχουσα λύση.





    Σε συνέχεια της διερεύνησης που πραγματοποιήσαμε για την υπερχρέωση του λογαριασμού σας κατόπιν πραγματοποίησης εξερχόμενων κλήσεων προς σταθερά δίκτυα Ολλανδίας, σας ενημερώνουμε ότι πρόκειται όντως για συστημικό λάθος συνεργαζόμενου παρόχου που εξυπηρετεί τις κλήσεις μας προς Ολλανδία.

    Θα ακολουθήσει σχετική πίστωση στους λογαριασμούς των συνδρομητών μας και τροποποίηση του τιμοκαταλόγου με βάση τις πραγματικά ισχύουσες χρεώσεις προς σταθερά Ολλανδίας, ήτοι 0,0151€/λεπτό + ΦΠΑ & τέλος σταθερής τηλεφωνίας.

    Σημειώστε ότι θα ενημερωθείτε αναλυτικά για την πίστωση με νεότερο email.

    Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας και ζητούμε συγγνώμη για την ταλαιπωρία που υποστήκατε.
    IC RIP 21/07/2003 Ας είναι ελαφρύ το χώμα που την σκεπάζει...:)

  2. #662
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από beez Εμφάνιση μηνυμάτων
    σημερα νωρίτερα έλαβα την παρακάτω απάντηση απο την modulus. Να αναφέρω απλώς οτι μεχρι και αυτη τη στιγμή που γράφονται αυτες οι γραμμές ο τιμοκατάλογος της εταιρίας ακόμα δεν έχει διορθωθεί και παραμένει στα 37 λεπτά το λεπτό προς ολλανδια, εμείς έχουμε μείνει χωρίς κλήσεις προς το εξωτερικό απο τις 12/7 οπου και μηδενίστηκε το υπόλοιπο του λογαριασμού με αυτό το τρόπο και ακόμα δεν έχει πιστωθεί η διαφορά πίσω - το επεξεργάζονται...
    κατα δήλωση της εταιρίας το πρόβλημα υπάρχει απο τις 11/07 αλλα που ακούστηκε να πρέπει να ανακαλύψει τα προβλήματα ο πελάτης και να υφίσταται στο ενδιάμεσο τις συνέπειες τους μέχρι να αποκατασταθούν.

    θα μου πείτε αν είχα τοση ανάγκη τις υπηρεσίες γιατι δεν έκανες κατι, π.χ να συμπληρώσεις υπολοιπο οι να πάς σε άλλο πάροχο. βασικά το θεώρησα γαμώ το φιλότιμο μου να δώσω χρήματα σε μια εταιρία που φέρετε με αυτο τον τρόπο προς τους πελάτες της. σημερα ενεργοποιησα δοκιμαστικο sip trunk με την yuboto η οποιοι με ενημερωσαν οτι για πελάτες με κάποιο ογκο υπάρχει η δυνατότητα του postpaid, δηλαδή με έκδοση μηνιαίου λογαριασμού αντί να χρειάζετε να συμπληρώνεις χρήματα πριν να μιλήσεις και απο πρωτη εντύπωση μου φαίνετε οτι ειναι καλύτερη περίπτωση για εταιρίες σε σχέση με την υπάρχουσα λύση.





    Σε συνέχεια της διερεύνησης που πραγματοποιήσαμε για την υπερχρέωση του λογαριασμού σας κατόπιν πραγματοποίησης εξερχόμενων κλήσεων προς σταθερά δίκτυα Ολλανδίας, σας ενημερώνουμε ότι πρόκειται όντως για συστημικό λάθος συνεργαζόμενου παρόχου που εξυπηρετεί τις κλήσεις μας προς Ολλανδία.

    Θα ακολουθήσει σχετική πίστωση στους λογαριασμούς των συνδρομητών μας και τροποποίηση του τιμοκαταλόγου με βάση τις πραγματικά ισχύουσες χρεώσεις προς σταθερά Ολλανδίας, ήτοι 0,0151€/λεπτό + ΦΠΑ & τέλος σταθερής τηλεφωνίας.

    Σημειώστε ότι θα ενημερωθείτε αναλυτικά για την πίστωση με νεότερο email.

    Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας και ζητούμε συγγνώμη για την ταλαιπωρία που υποστήκατε.
    Υποθέτω ότι όλοι υποστηρίζουν postpaid αλλά όπως είπες και συ για κάποιο όγκο με SIP χρεώσεις είναι, υπό κανονικές συνθήκες, αρκετά λεπτά ομιλίας ο "κάποιος όγκος". Εγώ δηλαδή δε θα ρώταγα καν από κει και πέρα ελπίζω να βγάλεις άκρη με το λάθος
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  3. #663
    Εγγραφή
    03-03-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σκέφτομαι να μεταπηδήσω στη Modulus για τηλεφωνία. Είμαι καινούριος χρήστης Forthnet (προερχόμενος απο Cyta).
    Αυτά στα οποία θα ήθελα τα φώτα σας είναι τα εξής:

    α) Το μαυρο pirelli της cyta που μου εμεινε και ειναι VoIP θα μπορέσει να παίξει με τη Modulus? (έχω το admin password και προσβαση σε ολες τις ρυθμισεις του, μαζι και του VoIP)

    β) Επειδη έχω συμβόλαιο 2 χρόνια πλέον με τη Nova, θα μου επιτρέψουν τη φορητότητα του τηλ. αριθμού (και μόνο); Η δεσμεύομαι να έχω τηλεφωνία για τα δυο χρόνια από αυτούς; Τι κάνουν οι πάροχοι σχετικά με αυτό το θέμα - συμβόλαια; Αναρωτιέμαι μηπως σου βγάζουν καινούριο αριθμό PSTN με το ζόρι, με την ανάλογη χρέωση πάντα.

    Από ότι έχω καταλάβει η ποιότητα της Modulus είναι πολύ καλή οπότε αν συντρέχουν οι δύο παραπάνω συνθήκες αυτή θα προτιμήσω.

    Ευχαριστώ!

  4. #664
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Μπορείς να έχεις συμπληρωματικά τηλεφωνία από την Modulus αλλά δεν μπορείς να καταργήσεις την τηλεφωνική σύνδεση στη nova. Αν είχες πολλούς αριθμούς πάνω στην ίδια σύνδεσης θα μπορούσες να μεταφέρεις ένα στην modulus.
    Αν έχεις μόνο ένα, μεταφορά του σε άλλο πάροχο σημαίνει κατάργηση της σύνδεσης οπότε no internet για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την modulus.
    Τα router που δίνουν οι πάροχοι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν αντάπτορας voip γιατί προσπαθούν να επικοινωνήσουν με τον πάροχο μέσω της adsl θύρας οπότε δεν μπορείς να το βάλεις πίσω από αυτό της nova για να περάσεις εκεί τον λογαριασμό σου.

    Αν δεν έχεις τηλεφωνικό κέντρο και πρόκειται για οικιακή χρήση θα σου πρότεινα να μείνεις με τον πάροχο σου.

  5. #665
    Εγγραφή
    03-03-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να έχεις συμπληρωματικά τηλεφωνία από την Modulus αλλά δεν μπορείς να καταργήσεις την τηλεφωνική σύνδεση στη nova. Αν είχες πολλούς αριθμούς πάνω στην ίδια σύνδεσης θα μπορούσες να μεταφέρεις ένα στην modulus.
    Αν έχεις μόνο ένα, μεταφορά του σε άλλο πάροχο σημαίνει κατάργηση της σύνδεσης οπότε no internet για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την modulus.
    Τα router που δίνουν οι πάροχοι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν αντάπτορας voip γιατί προσπαθούν να επικοινωνήσουν με τον πάροχο μέσω της adsl θύρας οπότε δεν μπορείς να το βάλεις πίσω από αυτό της nova για να περάσεις εκεί τον λογαριασμό σου.

    Αν δεν έχεις τηλεφωνικό κέντρο και πρόκειται για οικιακή χρήση θα σου πρότεινα να μείνεις με τον πάροχο σου.
    Ευχαριστώ για την απάντηση. H πληροφορια για τη διαφορα voip router και voip adapter πολύ χρήσιμη. Χρησιμοποιώ το router της cyta που μου έμεινε, να υποθέσω ότι θα μπορώ να έχω πρόσβαση σε πάροχο VoIP αφού είναι συνδεδεμένο με την adsl θύρα;

    Σκέφτομαι για να είμαι οκ με το συμβόλαιο, να ζητήσω να μου βγάλει καινούριο αριθμό pstn η nova (τον οποίο δε θα πολυχρησιμοποιώ) και να μεταφέρω τον παλιό σε VoIP πάροχο. Προφανώς θα έχει ένα κόστος η ενεργοποίηση αλλά μακροπρόθεσμα θα αξίζει τον κόπο. Θα κοιτάξω αν γίνεται.

  6. #666
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Αν θυμάμαι καλά κοστίζει επιπλέον 10 ευρώ το μήνα ο 2ος αριθμός στη nova και δεν είναι pstn αλλά voip. Δεν ξέρω αν υπάρχει δέσμευση ή ποινή για την φορητότητα του 2ου αριθμού,θεωρώ ότι δεν σε συμφερει.

  7. #667
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να κρατήσεις το νούμερο σου όπως είναι στη Nova και να χρησιμοποιήσεις το just call της modulus αν θες. Με το just call δε σου δίνουν νούμερο και δεν έχεις πάγιο αλλά μπορείς να κάνεις μόνο εξερχόμενες και μάλιστα μπορείς να βάλεις το νούμερο της Nova να φαίνεται σαν caller ID. Αγοράζεις και ένα ωραίο fritzbox και κάνεις παπάδες. Θα δέχεσαι τις κλήσεις σου στη Nova που έτσι και αλλιώς πληρώνεις το πάγιο για την dsl και θα βγαίνεις με ότι θες nova/modulus κ.α.

  8. #668
    Εγγραφή
    03-03-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να κρατήσεις το νούμερο σου όπως είναι στη Nova και να χρησιμοποιήσεις το just call της modulus αν θες. Με το just call δε σου δίνουν νούμερο και δεν έχεις πάγιο αλλά μπορείς να κάνεις μόνο εξερχόμενες και μάλιστα μπορείς να βάλεις το νούμερο της Nova να φαίνεται σαν caller ID. Αγοράζεις και ένα ωραίο fritzbox και κάνεις παπάδες. Θα δέχεσαι τις κλήσεις σου στη Nova που έτσι και αλλιώς πληρώνεις το πάγιο για την dsl και θα βγαίνεις με ότι θες nova/modulus κ.α.
    Ωραία σκέψη, δε γνώριζα για το just call. Το μόνο "μειονέκτημα" οτι θα έχω δυο συσκευές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmpatra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά κοστίζει επιπλέον 10 ευρώ το μήνα ο 2ος αριθμός στη nova και δεν είναι pstn αλλά voip. Δεν ξέρω αν υπάρχει δέσμευση ή ποινή για την φορητότητα του 2ου αριθμού,θεωρώ ότι δεν σε συμφερει.
    Έναν αριθμό θα έχω στη nova. Ο "παλιός καλός" θα πάει στη Modulus. Νομίζω το θέμα είναι μόνο τι θα κοστίσει η αλλαγή αριθμού (έξοδα nova για τον καινούριο + φορητότητα modulus για τον παλιό). Οπότε το πάγιο της nova θα είναι το ίδιο, εκτός αν μου ξεφεύγει κάτι.

  9. #669
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από novatron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία σκέψη, δε γνώριζα για το just call. Το μόνο "μειονέκτημα" οτι θα έχω δυο συσκευές.
    Εφοσον παρεις το fritz δε θα εχεις. Σε μια συσκευη θα δεχεσαι τις κλησεις της nova και θα πραγματοποιεις κλησεις με οποιο παροχο θες. Μαλιστα μπορεις να εχεις και dialing rules δηλαδη να δρομολογει τις κλησεις το fritz αυτοματα απο τον επιθυμητο παροχο αναλογα με το προθεμα του αριθμου. π.χ να βγαινεις με nova στα σταθερα και με modulus κινητα ή/και διεθνη.

  10. #670
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    H ιδέα του stereo νομίζω είναι η καλύτερη προσέγγιση που μπορείς να κάνεις.

  11. #671
    Εγγραφή
    03-03-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα Fritz!Box είναι κάπως ακριβά. :-/ Απ ότι καταλαβαίνω πάντως όλοι παραμιλάνε γι αυτά σε αυτό το φόρουμ. Μπορείτε να με διαφωτίσετε συνοπτικά τι προσφέρουν γενικά αυτές οι συσκευές, τι το καλύτερο έχουν από τα άλλα modem/router;

  12. #672
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ότι διαφορές μπορεί να έχουν μεταξύ τους αυτοκίνητα, τηλεοράσεις, υπολογιστές και άλλες ηλεκτρονικές συσκευές με διαφορά στην τιμή, άσχετα αν κάνουν την ίδια δουλειά.
    Το βασικό πλεονέκτημα είναι οι δυνατότητες, η αξιοπιστία που έχουν και η παραμετροποίηση με εναλλακτό firmware (Freetz). Σε ένα απλό χρήστη ως λειτουργία modem/router ίσως να φαίνεται αδιανόητο το αυξημένο κόστος, αλλά δεν υπάρχουν πολλές συσκευές σε αυτή την τιμή που να προσφέρουν όσα ένα Fritz, με σπουδαιότερο όλων την λειτουργία ενός μικρού αλλά πλήρους τηλεφωνικού κέντρου που μπορεί να συνδεθούν πάνω του πληθώρα συσκευών (αναλογικών, ISDN, DECT και IΡ).

  13. #673
    Εγγραφή
    03-03-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι διαφορές μπορεί να έχουν μεταξύ τους αυτοκίνητα, τηλεοράσεις, υπολογιστές και άλλες ηλεκτρονικές συσκευές με διαφορά στην τιμή, άσχετα αν κάνουν την ίδια δουλειά.
    Το βασικό πλεονέκτημα είναι οι δυνατότητες, η αξιοπιστία που έχουν και η παραμετροποίηση με εναλλακτό firmware (Freetz). Σε ένα απλό χρήστη ως λειτουργία modem/router ίσως να φαίνεται αδιανόητο το αυξημένο κόστος, αλλά δεν υπάρχουν πολλές συσκευές σε αυτή την τιμή που να προσφέρουν όσα ένα Fritz, με σπουδαιότερο όλων την λειτουργία ενός μικρού αλλά πλήρους τηλεφωνικού κέντρου που μπορεί να συνδεθούν πάνω του πληθώρα συσκευών (αναλογικών, ISDN, DECT και IΡ).
    Fair enough. Προς το παρόν με βλέπω για δεύτερη συσκευή και just call της modulus. Όταν υπάρξει λίγο μεγαλύτερη άνεση λογικά θα τσιμπήσω ένα Fritz!.

    Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες/γνώμες/συμβουλές, το εκτιμώ!

  14. #674
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από novatron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fair enough. Προς το παρόν με βλέπω για δεύτερη συσκευή και just call της modulus. Όταν υπάρξει λίγο μεγαλύτερη άνεση λογικά θα τσιμπήσω ένα Fritz!.

    Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες/γνώμες/συμβουλές, το εκτιμώ!
    Εγω παντως αγορασα 7170 απο γερμανικο ebay με 10+7 ευρω μεταφορικα και 7270 με 35+8 ευρω. Θελει λιγο να παιδευτεις βεβαια να το μετατρεψεις απο γερμανικο σε international ή να ξερεις την Γερμανικην.

  15. #675
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αν θες μπορείς να πάρεις κάποιο ip μοντέλο της Gigaset που δέχεται κανονική και voip γραμμή στην ίδια συσκευή. Επίσης παίρνει extra ακουστικά μου μπορείς να αντιστοιχείς στο καθένα να χτυπάει ένας συγκεκριμένος voip λογαριασμός.

    https://www.skroutz.gr/s/424514/Gigaset-A510-IP.html

Σελ. 45 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. OMNIVOICE απόψεις
    Από africa_twin στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 3447
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-24, 16:59
  2. αποψεις dell?
    Από maxitos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-10, 13:35
  3. Απόψεις
    Από gourdo στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-08, 16:18
  4. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ !!!
    Από johnnyo. στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-08, 15:18
  5. WAG200G Απόψεις
    Από Makinen στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-07, 19:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας