Σελ. 11 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 5863
  1. #151
    Εγγραφή
    28-07-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WolfRathmA_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο online gaming πως ειναι παιδια; Ειναι ενταξει με ping κτλ;

    Ευχαριστω.
    Δυστυχώς για games δεν είναι ότι καλύτερο. Δεν είναι τόσο θέμα ping (το πολύ να έχει 10 ms παραπάνω από κάποιον άλλο πάροχο) αλλά το θέμα του "μπουκώματος" και της μη σταθερότητας. Δηλαδή υπάρχουν πολλές ώρες την ημέρα που το δίκτυο είναι μπουκωμένο και τα pings βαράνε ταβάνι χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι για να φτιάξουν. Με fastpath (αν το λέω σωστά) το ping πέφτει 5-10 ms αλλά τις ώρες του μπουκώματος τα πράγματα είναι το ίδιο χάλια.

    Γενικά αν δεν γίνει κάποια αναβάθμιση σε κυκλώματα, bandwidth (δικτύου) κτλ δεν πρόκειται να δούμε προκοπή. Για downloads και γενικά ταχύτητες είναι αρκετά καλή, αν εξαιρέσεις τα προβλήματα με το youtube.

  2. #152
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟΥ
    Router
    Linksys Wag200G
    3 Μηνες συνδρομητης της CYTA και τους βγαζω το καπελο, αψογοι και στην εξυπηρετηση (τεχνικη υποστηριξη) και σ αυτα που προσφερει. Value for money, Πως το λενε...

  3. #153
    Εγγραφή
    28-06-2008
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ειναι ετη φωτος πισω. Επειδη το κανουν ολοι δε σημαινει οτι ειναι και το σωστο, ευτυχως ο θεος μας εδωσε κριση και αποψη.
    Οταν ο ΟΤΕ εστηνε το τηλεφωνικο του δικτυο πριν 50 χρονια (προφανως) δεν υπηρχε voip, τωρα θα αρχισει να γυρναει την τηλεφωνια του σε voip.

    Και δεν μπορω να καταλαβω τι σε ενοχλει να εχεις καλυτερη ποιοτητα τηλεφωνιας με μικροτερο κοστος (και οικονομικο και φασματικο οσον αφορα τη γραμμη)... Σκοπος μιας τεχνολογιας, ακομα και της πιο ασημαντης, ειναι να εξελλισεται αλλιως χανει την ουσια της.
    Αν το προβλημα σου ειναι οτι το τηλεφωνο συνδεεται πανω στο ρουτερ και σε ξεβολευει με την καλωδιωση του σπιτιου σου, εε βολεψε το δεν ειναι δυσκολο, υπαρχει και οδηγος στο adslgr αν θυμαμαι καλα. Αυτος ομως δεν ειναι σοβαρος λογος να λες οτι το voip ειναι μαπα.

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=100970
    Οριστε και ενα εξαιρετικο αρθρο για το voip απο τη Netone (αιωνια η μνημη της) που εξηγει πολλα πραγματα.
    Θα κουφαθουμε στο τελος,ποια ειναι η εξελιξη του voip απο το pots??? ποιος ο λογος να συνδεω το τηλεφωνο πανω στο ρουτερ??? εξυπηρετει σε κατι αυτο??? τι να την κανω την ποιοτητα στο τηλεφωνο???το τηλεφωνο ειναι για να επικοινωνουμε,ουτε για να τραγουδαμε ουτε για να ακουμε μουσικη,στο κατω κατω δε μας ρωτησανε εμας,θελουμε να παμε σε voip,ηρθε η cyta ξαφνικα στην Ελλαδα και επιβαλλει στους πελατες το συστημα voip,γιατι να μην εχει ο πελατης το δικαιωμα της επιλογης???? τους πηρα τηλ για το voip και μου ειπαν οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι να στειλουν τεχνικο για να ρυθμισει τις πριζες,οπως κι εγω δεν ειμαι υποχρεωμενος να παρεμβω στο τηλεφωνικο δικτυο του σπιτιου μου,τα ευκολα τα καναμε δυσκολα ξαφνικα........

  4. #154
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Picard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κουφαθουμε στο τελος,ποια ειναι η εξελιξη του voip απο το pots??? ποιος ο λογος να συνδεω το τηλεφωνο πανω στο ρουτερ??? εξυπηρετει σε κατι αυτο??? τι να την κανω την ποιοτητα στο τηλεφωνο???το τηλεφωνο ειναι για να επικοινωνουμε,ουτε για να τραγουδαμε ουτε για να ακουμε μουσικη,στο κατω κατω δε μας ρωτησανε εμας,θελουμε να παμε σε voip,ηρθε η cyta ξαφνικα στην Ελλαδα και επιβαλλει στους πελατες το συστημα voip,γιατι να μην εχει ο πελατης το δικαιωμα της επιλογης???? τους πηρα τηλ για το voip και μου ειπαν οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι να στειλουν τεχνικο για να ρυθμισει τις πριζες,οπως κι εγω δεν ειμαι υποχρεωμενος να παρεμβω στο τηλεφωνικο δικτυο του σπιτιου μου,τα ευκολα τα καναμε δυσκολα ξαφνικα........
    Αν διαβαζες το αρθρο θα σου λυνοντουσαν ολες οι αποριες περι VOIP. Και δεν χρειαζεται ιδιαιτερες γνωσεις για να εχεις τηλεφωνια σε ολο το σπιτι, 2 λεπτα υποθεση ειναι.
    Τελος, κανεις δεν σου επιβαλει voip τηλεφωνια με το ζορι (ΕΛΕΟΣ), μπορεις να επιλεξεις οποιον παροχο σου αρεσει, ελευθερη αγορα εχουμε, μην κανεις τα ευκολα δυσκολα και γκρινιαζεις ασκοπα για ενα προιον που παρεχεται ετσι οπως ειναι χρονια τωρα (και οχι ξαφνικα).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 22-10-11 στις 02:59.

  5. #155
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Ψυχραιμία παιδιά, στο Κιλκίς μπορεί να μην το ξέρουνε το VOIP και να μην θέλουν να το μάθουν κιόλας.

    Οπωσδήποτε, ο καθένας μπορεί να αντιλαμβάνεται και να σκέφτεται και να κρίνει, ανάλογα με τις δυνατότητές του.
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  6. #156
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Picard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κουφαθουμε στο τελος,ποια ειναι η εξελιξη του voip απο το pots??? ποιος ο λογος να συνδεω το τηλεφωνο πανω στο ρουτερ??? εξυπηρετει σε κατι αυτο??? τι να την κανω την ποιοτητα στο τηλεφωνο???το τηλεφωνο ειναι για να επικοινωνουμε,ουτε για να τραγουδαμε ουτε για να ακουμε μουσικη,στο κατω κατω δε μας ρωτησανε εμας,θελουμε να παμε σε voip,ηρθε η cyta ξαφνικα στην Ελλαδα και επιβαλλει στους πελατες το συστημα voip,γιατι να μην εχει ο πελατης το δικαιωμα της επιλογης???? τους πηρα τηλ για το voip και μου ειπαν οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι να στειλουν τεχνικο για να ρυθμισει τις πριζες,οπως κι εγω δεν ειμαι υποχρεωμενος να παρεμβω στο τηλεφωνικο δικτυο του σπιτιου μου,τα ευκολα τα καναμε δυσκολα ξαφνικα........
    H εταιρεία δεν έχει κανένα λόγο να σε ρωτήσει το αν θες να είναι VOIP ή POTS η γραμμή σου. Θα δώσει την υπηρεσία που ζήτησες σε ότι υποδομή τη συμφέρει οικονομικά-η εσωτερική εγκατάσταση είναι ζήτημά σου η οποία είναι και πολύ εύκολο να τροποποιηθεί. Το τελικό ζητούμενο του πελάτη είναι ότι θέλει τηλέφωνο. Αυτό ζητάει αυτό του δίνουν. Και ναι το VOIP με σωστή υλοποίηση είναι κλάσεις ανώτερο του POTS.
    Και καλά θα κάνετε να προετοιμαστείτε για ανάλογες τεχνολογίες από όλους τους παρόχους! Κανείς δεν είναι διατεθημένος να έχει και POTS/SPLITTER κομμάτι στο δίκτυο. Σημαίνει έξτρα αγορά εξοπλισμού+συντήρηση=πολλά €€€

  7. #157
    Εγγραφή
    28-06-2008
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aa144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψυχραιμία παιδιά, στο Κιλκίς μπορεί να μην το ξέρουνε το VOIP και να μην θέλουν να το μάθουν κιόλας.

    Οπωσδήποτε, ο καθένας μπορεί να αντιλαμβάνεται και να σκέφτεται και να κρίνει, ανάλογα με τις δυνατότητές του.
    Αν πιστευεις οτι μονο οσοι ειναι απο Κιλκις θεωρουν το voip μη απαραιτητη τεχνολογια φτιαξε μια δημοσκοπιση για να το επιβεβαιωσεις...

  8. #158
    Εγγραφή
    02-09-2007
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Picard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πιστευεις οτι μονο οσοι ειναι απο Κιλκις θεωρουν το voip μη απαραιτητη τεχνολογια φτιαξε μια δημοσκοπιση για να το επιβεβαιωσεις...
    like like like like like like like

  9. #159
    Εγγραφή
    02-09-2007
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aa144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπωσδήποτε, ο καθένας μπορεί να αντιλαμβάνεται και να σκέφτεται και να κρίνει, ανάλογα με τις δυνατότητές του.
    Αυτο ειναι σίγουρο ... για παράδειγμα αμα μενεις σε μια γκαρσονιερα 5x5 οπου δεν χρειάζεσαι παραραπανω απο 1 πριζα τηλεφωνου δεν μπορεις να καταλαβεις σε τι υστερει το voip ...

  10. #160
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    ρε μας δουλευετε ή απλά ψάχνετε κάτι για να τρώγεστε;

    Ακόμα και τώρα που στο σπίτι έχω ΟΝ (δηλαδη pstn)
    τα τηλεφωνά μου λειτουργούν μέσω voip router.
    Γιατι;;;

    Γιατι είναι ασύρματα,
    Γιατι με ενα ταφ τηλεφωνου μπορώ να συνδεσω όσες συσκευες θελω σε μια πριζα
    Γιατι ακομα και να πεσει το ρευμα ζω στην Ελλαδα που εχουμε ποσοστο διεισδυσης κινητης τηλεφωνιας 150% και αρα θα μπορω να επικοινωνησω με τον οποιοδηποτε σε ωρα αναγκης

    και επιλεγω να χρησιμοποιώ voip router να διαχειριζεται τις κλησεις μου γιατι:
    Δεν θέλω να με παιρνουν απορρητοι αριθμοι αλλά να πηγαινουν οι κλησεις στον τηλεφωνητη αυτοματα,
    δεν θελω να με παιρνουν τηλεφωνα ας πουμε απο τις 12 το βραδυ μεχρι τις 8 το πρωι,
    θελω να κραταω αρχειο με τις κλησεις μου και την διαρκεια τους
    θελω να μπορω απομακρυσμενα μεσω ιντερνετ να δω ποιος με εχει καλέσει
    θέλω να μπορώ να οριζω απομακρυσμενα εκτροπη προς οποιο τηλεφωνο θελω,
    και αλλους 100 λογους που βαριεμαι να γραψω αυτη τη στιγμή
    και που μπορουν να πραγματοποιηθουν με ενα voip router
    (ή τηλεφωνικη συσκευη που κοστιζει 3ψηφιο αριθμο ευρω και ανω)
    είτε μιλαμε για voip τηλεφωνια ή οχι.

    Και γιατι επιτέλους κατηγορειτε τη cyta απο τη στιγμή που σας λέει
    Voip Τηλεφωνια δίνω και σε οποιον αρεσει.

  11. #161
    Εγγραφή
    15-09-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    770
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mx1001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι σίγουρο ... για παράδειγμα αμα μενεις σε μια γκαρσονιερα 5x5 οπου δεν χρειάζεσαι παραραπανω απο 1 πριζα τηλεφωνου δεν μπορεις να καταλαβεις σε τι υστερει το voip ...
    Λύσεις ή πατέντες υπάρχουν ... να είναι καλά εδώ κ το φόρουμ http://www.adslgr.com/forum/showpost...0&postcount=57

    Σίγουρα παντός ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες κ απόψεις.
    Μπορείς να συμμετέχεις και εσύ πολύ εύκολα στην ερευνά/αντιμετώπιση διάφορων ασθενιών, δωρίζοντας υπολογιστικούς πόρους του υπολογιστή σου:


    (κλικ στην εικόνα)


  12. #162
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Picard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πιστευεις οτι μονο οσοι ειναι απο Κιλκις θεωρουν το voip μη απαραιτητη τεχνολογια φτιαξε μια δημοσκοπιση για να το επιβεβαιωσεις...
    Αυτά που γράφεις τα διάβασες κάπου ή τα σκέφτηκες μόνος σου;

    (Δεν αναφέρομαι στο Κιλκίς...)

    ........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 10 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mx1001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι σίγουρο ... για παράδειγμα αμα μενεις σε μια γκαρσονιερα 5x5 οπου δεν χρειάζεσαι παραραπανω απο 1 πριζα τηλεφωνου δεν μπορεις να καταλαβεις σε τι υστερει το voip ...
    Και να προσθέσω οτι οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν καταλαβαίνουν καν τι είναι το VOIP και νομίζουν οτι το μεν VOIP μέχρι το CPE είναι "VOIP" ενώ το VOIP μέχρι το DSLAM είναι "κάτι άλλο, μη VOIP".

    Πράγματι το VOIP μέχρι το CPE είναι πολύ άβολο, ειδικά αν δεν ξέρεις τι να το κάνεις. Καλύτερα μείνε σε αυτό που καταλαβαίνεις, είτε VOIP μέχρι το DSLAM (αυτό που πωλείται ως "POTS"), είτε TDM (αυτό που πωλείται ως "PSTN").
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aa144 : 23-10-11 στις 21:51. Αιτία: auto merged post
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  13. #163
    Εγγραφή
    06-04-2007
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είχε πρόσφορα η Cyta δωρεάν ενεργοποίηση γραμμής και 3 μήνες δώρο; Η εγώ τα είχα μπερδέψει με τις άλλες; =Ρ

    Καλα 30 εύρω ενεργοποίηση; Γιατι έτσι βρε παιδί μου;

  14. #164
    Εγγραφή
    17-10-2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΕΡΜΟΥ
    Router
    ADB P.RG A4201G
    SNR / Attn
    16(dB) / 22.7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WolfRathmA_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είχε πρόσφορα η Cyta δωρεάν ενεργοποίηση γραμμής και 3 μήνες δώρο; Η εγώ τα είχα μπερδέψει με τις άλλες; =Ρ

    Καλα 30 εύρω ενεργοποίηση; Γιατι έτσι βρε παιδί μου;
    και στην γουιντ τοσο ειναι, μακρια παντως απο γουιντ εχει ενας φιλος μ θεσσαλονικη και εχει τρελαθει στις αποσυνδεσεις, και ειχα κανει το ζωο ετηση φορητοτητας για τα 15,6 το μηνα και την ακυρωσα οταν ακουσα για τις αποσυνδεσεις πριν καν υπογραψω ή παρω τον εξοπλισμο και με πηρανε απο το τμημα καταργησεων και μονο που δεν με εβρισαν... με λεγανε ανευθηνο και να προσεχω περισσοτερο τις συναλλαγες μου και τετοιες μαλακιες, εγω μολις ειχα ξυπνησει και δεν εδωσα σημασια και σημερα την ωρα τησ δουλειας μου και με τρελαναν στα τηλεφωνα, ετσι και μου πουνε τιποτα και με πετυχουν μετα απο δουλεια κουρασμενο θα τους παρει και θα τους σηκωσει... ειμαι οφ τοπικ αλλα σας το λεω για να το γνωριζετε το ποσο γλυκομιλητοι ειναι στην γουιντ, μια χαρα ειμαι στην συτα, απο αποψη συμπεριφορας και ευγενειας τους βγαζω το καπελο. λιγο λιγοτερη αναμονη να ειχανε θα ητανε τελοιοι, βεβαια φτιαχνεται τμημα εξυπηρετησης θεσσαλονικη οποτε θα φτιαξει το πραγμα....

  15. #165
    Εγγραφή
    06-04-2007
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Εχω Wind και εχω τρελαθει στις αποσυνδεσεις. Χανω συνεχως IP και για αυτο κοιταω πλεον για εναλλακτικο παροχο.

    Πιστευω οτι τα 18 ευρω για ιντερνετ μονο ειναι value for money. Ειδικα στις μερες μας...

Σελ. 11 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-09, 10:50
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-08, 20:56
  3. Εξυπηρέτηση και υπηρεσίες του ΟΤΕ
    Από timber στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-08, 22:05
  4. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-07, 23:33
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 23:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας