Σελ. 6 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 5863
  1. #76
    Εγγραφή
    28-06-2008
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Οι καλες τιμες ειναι πλασματικες οταν το δικτυο πατωνει σε ταχυτητες και μου ειπε ο αλλος απο cyta γιατι ρε φιλε να δινεις 100 ευρω το διμηνο στον οτε,κοιτα ποσα λεφτα γλιτωνεις............προτιμω να ειμαι σε ενα αξιοπιστο δικτυο και να τα σκαω παρα σε μια εταιρια που εχει σκαμπανεβασματα-αυτο παει σε ολους τους παροχους οχι μονο στη cyta,με τη forthnet περασα πολλα,δεν ξεχνιουνται.....αν υπαρχει ανταγωνιστης αξιος να χτυπησει τον οτε σε πιο οικονομικες τιμες τοτε ναι παιζει να αποχωρησω.....

  2. #77
    Εγγραφή
    07-09-2008
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4093/509
    ISP
    Cyta 2play
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli Discus VoIP AG
    SNR / Attn
    13(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διανύω την 3 χρονιά στην Cyta και είμαι σε μεγάλο ποσοστό ικανοποιημένος. Είχα μάλιστα πληρώσει και το πέναλτι για να φύγω από τον προηγούμενο πάροχο, ενέργεια που αποδείχτηκε άριστη επιλογή και για τα νεύρα μου και για το πορτοφόλι μου. Γενικά στα 2½ χρόνια μόνο μία φορά το δίκτυο της παρουσιάστηκε να είναι υπερφορτωμένο και αργό και αυτό για μια περίοδο 1-2 εβδομάδων (Οκτώβριος του 2009 αν θυμάμαι καλά).

    Η ΤΥ τώρα σίγουρα έχει μεγαλύτερο χρόνο αναμονής συγκριτικά με τον πρώτο χρόνο που ήμουνα συνδρομητής και έτσι προτιμώ να επικοινωνώ μαζί τους με email. Τις περισσότερες φορές που χρειάστηκε να επικοινωνήσω μαζί τους δεν ήταν για κάτι επείγον που να έχρηζε άμεσης επίλυσης οπότε με email έγινε σε όλες τις περιπτώσεις μια χαρά η δουλειά μου.

    Υπάρχει κάποιο μικρό θέμα σε τυχαία videos από το youtube που τις ώρες αιχμής μπορεί να χρειάζονται πιο συχνό buffering αλλά προσωπικά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα και έτσι δεν μπήκα ούτε καν στον κόπο να δω εάν είναι πρόβλημα της Cyta ή των δικών μου ρυθμίσεων αναφορικά με το IPv6.

    Με 26+ ευρώ τον μήνα (παλιό συμβόλαιο), για δύο τηλεφωνικές γραμμές, απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά εσωτερικού και σε βασικές χώρες του εξωτερικού, μία ώρα κινητά με χρέωση ανά δευτερόλεπτο, σταθερότατη σύνδεση με γρήγορη περιήγηση (το βασικότερο για εμένα) θα πρέπει να πέσει πολύ το επίπεδο των υπηρεσιών της Cyta για να με χάσει από πελάτη της.

  3. #78
    Εγγραφή
    17-04-2010
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1024/256
    SNR / Attn
    19(dB) / 40(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satcur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 26+ ευρώ τον μήνα (παλιό συμβόλαιο), για δύο τηλεφωνικές γραμμές, απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά εσωτερικού και σε βασικές χώρες του εξωτερικού, μία ώρα κινητά με χρέωση ανά δευτερόλεπτο, σταθερότατη σύνδεση με γρήγορη περιήγηση (το βασικότερο για εμένα) θα πρέπει να πέσει πολύ το επίπεδο των υπηρεσιών της Cyta για να με χάσει από πελάτη της.
    Το θέτεις πολύ όμορφα.
    Κάπως έτσι είμαι και εγώ προθέτοντας "...ή να μετακομίσω σε μέρος που δεν υπάρχει κάλυψη" στη τελευταία πρότασή σου.
    Where's my mind !?

  4. #79
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    14500/1023
    ISP
    Wind
    Router
    Linkys Wag200g
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να κάνω 2 ερωτήσεις

    1) Στην Cyta πρέπει το τηλ να είναι συνδεδεμένο πάνω στο ρούτερ για να δουλεύει?

    2)Τι Noise margin δίνει η Cyta? με Forthnet τώρα έχω 6db

  5. #80
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    1.Nαι ειναι voip
    2. To ιδιο

  6. #81
    Εγγραφή
    08-02-2007
    Μηνύματα
    1.413
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ
    Σχετικά με τον χρόνο αναμονής της ΤΥ, παραξενεύτηκα την προηγούμενη βδομάδα, που χρειάστηκε να τους τηλεφωνήσω 3 φορές. Απάντησαν σε λιγότερο από 2 λεπτά.
    Το πρώτο τηλεφώνημα έγινε Κυριακή πρωί.

    Μάλιστα μου τηλεφώνησαν και αυτοί για να βεβαιωθούν, ότι το πρόβλημα λύθηκε (δεν λειτουργούσε η 2η τηλεφωνική γραμμή).

    Με την ευκαιρία αυτή τους είπα -πάλι- για τα 3Mb, που έχασα στον συγχρονισμό με την μετάβαση από την Netone στην Cyta.
    Την επόμενη μέρα, ήρθε τεχνικός ,πήρε το speedtouch & έβαλε ένα μαύρο pirelli.
    "Η γραμμή είναι πολύ καλή" μου λέει. "Θα συγχρονίζει στα 14.5".
    "Πλάκα μου κάνεις" του λέω. "Κάναμε όλη τη φασαρία για να ανέβει 1Mb ο συγχρονισμός?" Η πτώση, λόγω της γνωστής ασυμβατότητας με το speedtouch ήταν 3 Mb.
    "Πάρε τηλέφωνο σε λίγες μέρες και πες στην ΤΥ να στο ανεβάσουν στο 15,5" μου λέει και φεύγει.
    Με το speedtouch είχα Attenuation 23, ενώ με το pirelli 28!!!

  7. #82
    Εγγραφή
    07-12-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    ***
    ISP
    Αναμονή-4net
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Υπάρχει ικανένας συνδρομητήςς από Κομοτηνή;
    Είναι καλύτερα σε σχέση με τουυπόλοιπους εναλλακτικούς (Fortthnet, HOL, Tellas-Wind);

  8. #83
    Εγγραφή
    28-06-2008
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Οσο πιο μεγαλο ειναι το SN Margin τοσο το καλυτερο,ενω το attenuation πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο μικρος αριθμος........εγω με τον οτε εχω SN Margin πανω απο 8 παντοτε,μεχρι και 9,5 και συγχρονιζω καλα με οποιοδηποτε router,ενω με την forthnet ειχα 6 σταθερα και ηταν αστα να πανε,εαν η cyta εχει 6 δεν ειναι καλο αυτο,ενω απ'οτι εχω ακουσει η wind εχει σταθερο SN Μargin στο 9 οποτε ειναι καλο.......

  9. #84
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    Βέροια
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    222
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    13(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό με το s/n margin δεν είναι δεδομένο, απλά κοιτάξτε το δικό μου προφίλ, στο οποίο δεν έχω επέμβει, καθώς δε μ' ενδιαφέρουν ούτε υψηλές ταχύτητες, ούτε χαμηλά ping κλπ, ενώ, από την άλλη, η σύνδεσή μου και στους δυο τομείς (φωνή/δεδομένα) λειτουργεί απροβλημάτιστα.

  10. #85
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Picard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο πιο μεγαλο ειναι το SN Margin τοσο το καλυτερο,ενω το attenuation πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο μικρος αριθμος........εγω με τον οτε εχω SN Margin πανω απο 8 παντοτε,μεχρι και 9,5 και συγχρονιζω καλα με οποιοδηποτε router,ενω με την forthnet ειχα 6 σταθερα και ηταν αστα να πανε,εαν η cyta εχει 6 δεν ειναι καλο αυτο,ενω απ'οτι εχω ακουσει η wind εχει σταθερο SN Μargin στο 9 οποτε ειναι καλο.......
    Ο οτε εχει snr 9 απο default και ρυθμιζεται στο 11 όταν διαπιστωθει βλάβη ή και σε υψολότερο οταν το προβλημα είναι μεγάλο.
    Ολοι οι παροχοι ξεκινανε απο ενα default snr.
    Στην cyta όπως και στη Forthnet αυτό είναι 6.

    Ειναι αποδεκτό γιατι ετσι επιτυγχανεις μεγαλύτερο κλειδωμε γραμμης,
    αν ομως εχεις προβλημα με την γραμμη σου λόγω απόστασης απο το dslam, παλιος χαλκος κλπ.
    οι τεχνικοι επεμβαίνουν και στο αυξάνουν ώστε να επιτυχεις το συνδυασμο μεγιστο κλειδωμα γραμμης adsl με σταθερότητα λογω voip τηλεφωνιας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με το s/n margin δεν είναι δεδομένο, απλά κοιτάξτε το δικό μου προφίλ, στο οποίο δεν έχω επέμβει, καθώς δε μ' ενδιαφέρουν ούτε υψηλές ταχύτητες, ούτε χαμηλά ping κλπ, ενώ, από την άλλη, η σύνδεσή μου και στους δυο τομείς (φωνή/δεδομένα) λειτουργεί απροβλημάτιστα.
    Δεν επεμβαινεις εσυ αλλα οι τεχνικοι και η ρυθμιση ειναι απο το dslam όχι απο σενα.
    Φανταζομαι εχεις 8αρα γραμμη;
    Γιατι και εγω με 8αρα αλλα επειδη ειμαι κοντα σε dslam και δεν ειχα ποτε προβλημα κιολας
    (η γραμμη κανονικα πιανει μεχρι 19Mbit) έχω snr 4,5 τη στιγμή που μιλάμε και χωρίς καμια επεμβαση απο εμενα.

  11. #86
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Μηνύματα
    1.094
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Θα ήθελα εντυπώσεις από cyta στήν Νίκαια ,πως πάει το ιντερνετ περισσότερο αλλά και η τηλεφωνία
    Eίστε καλά ή να βάλω τις φωνές....!!!!!

  12. #87
    Εγγραφή
    22-06-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εγώ παιδία μπορώ να πω ότι όλα καλά για αρχή με την cyta.
    Μένω Παγκράτι και από τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ isdn και internet forthnet
    έκανα μετάβαση σε cyta , η σύνδεση ήταν χωρίς προβλήματα καθώς και η ενημέρωση που είχα.
    Για δυο μικρά προβληματάκια είχα άμεση επαφή και με τηλέφωνο και με mail .
    Από ταχύτητες ήμουν στα 18.950 και έπεσα στα 17.880 , αν και δεν με ενοχλεί προσωπικά.
    Καθώς και καλή ποιότητα στις τηλεφωνικές συνδιαλέξεις.
    Αυτά από μένα

  13. #88
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    Βέροια
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    222
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    13(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prodromosfan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν επεμβαινεις εσυ αλλα οι τεχνικοι και η ρυθμιση ειναι απο το dslam όχι απο σενα.
    Φανταζομαι εχεις 8αρα γραμμη;
    Γιατι και εγω με 8αρα αλλα επειδη ειμαι κοντα σε dslam και δεν ειχα ποτε προβλημα κιολας
    (η γραμμη κανονικα πιανει μεχρι 19Mbit) έχω snr 4,5 τη στιγμή που μιλάμε και χωρίς καμια επεμβαση απο εμενα.

    Ναι, αυτό εννοούσα ως επέμβαση, την ΤΥ της CYTA, η ίδια γραμμή πάντως επί εποχών (φτου κακά!) Forthnet, και με το αλησμόνητο σκυλί ρούτερ 585v5, όπου οι "επεμβάσεις" ήταν παιχνιδάκι, συγχρόνιζε άνετα στα 18+...
    Ας παραθέσω όμως και τα στοιχεία της (μικρότερης) οικιακής μου σύνδεσης (780WL), που απέχει περισσότερο από το DSLAM, επίσης χωρίς προβλήματα:
    Modulation:G.992.5 annex A
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:509 / 4.093
    Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]:27,10 / 87,94
    Output Power (Up/Down) [dBm]:12,0 / 19,5
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]:15,0 / 27,5
    SN Margin (Up/Down) [dB]:23,0 / 18,0
    Vendor ID (Local/Remote):TMMB / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote):0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote):0 / 0
    Loss of Power (Local/Remote):0 / 0
    Loss of Link (Remote):0
    Error Seconds (Local/Remote):0 / 0
    FEC Errors (Up/Down):4 / 21
    CRC Errors (Up/Down):2 / 0
    HEC Errors (Up/Down):1.041 / 0
    Βλέπουμε ότι κι εδώ το s/n margin είναι διαφορετικό, χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο. Θα μπορούσε άνετα να είναι π.χ. στο 9, χωρίς να επηρεάζει τη σταθερότητα της (μικρής) γραμμής μου. Ο λόγος που είναι στο 18 μου είναι άγνωστος...

  14. #89
    Εγγραφή
    16-08-2010
    Μηνύματα
    675
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta
    Path Level
    Interleaved
    Τελικα μαλλον τα 780 δεν ειταν ουτε θα γινουν ποτε συμβατα με την cyta ζητηστε αλλαγη router

  15. #90
    Εγγραφή
    06-06-2006
    Μηνύματα
    5.607
    Downloads
    92
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14/1 | 8/1
    ISP
    Wind | Cyta
    Router
    Fritz 7170 |NetfasterIAD2
    manoz εχεις γραμμη 8/1 και 4/0.5 ετσι;
    αρα επιτηδες λογω προφιλ κλειδωνεις σε αυτά τα νουμερα.
    γιατι οι γραμμες σου πανε πολυ παραπανω και απο τα 2α στατιστικα δεν δειχνει και προβλημα στη γραμμη σου.

    αρα λογω προφίλ για να ειναι πιο σιγουροι οι τεχνικοι γαι τη σταθεροτητα της γραμμης σου σου εχουν αυξησει το snr που υποπτευομαι οτι ειδικα καποιος τεχνικος της cyta εκατσε και εψαξε τη γραμμη σου και σε κλειδωσε σε αυτα τα χαρακτηριστικα.

    ........Auto merged post: prodromosfan πρόσθεσε 4 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Vendor ID (Local/Remote):TMMB / BDCM
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giantpow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα μαλλον τα 780 δεν ειταν ουτε θα γινουν ποτε συμβατα με την cyta ζητηστε αλλαγη router
    Δεν ισχυει αυτο που λες.

    Οπως βλεπεις ο φιλος παραπανω ειναι σε Thomson MultiMedia Broadband dslam που φοραει broadcom και το ρουτερακι του ειναι επισης thomson με BroaDCoM chipset αρα εχουν αψογη συνεργασια αυτα τα 2 μιας και ειναι του ιδιου κατασκευαστη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prodromosfan : 21-09-11 στις 14:19. Αιτία: auto merged post

Σελ. 6 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-09, 10:50
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-08, 20:56
  3. Εξυπηρέτηση και υπηρεσίες του ΟΤΕ
    Από timber στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-08, 22:05
  4. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-07, 23:33
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 23:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας