Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'εμε ισως θα επρεπε να δοκιμασουν το 6αρι dsg και οχι το 7αρι ακομα και στο 1.400αρι.

    Γιατι δλδ στο 6αρι που φοραει το 2λιτρο Scirocco δεν εχει ακουστει κατι αντιστοιχο? Μηπως και με το 1.400αρι υπαρχει θεμα με τη ροπη και το 7αρι δεν μπορει και χρειαζοταν μια σχεση λιγοτερη? Θα μου πεις πως θα πετυχαιναν μετα μικροτερη καταναλωση και ρυπους με το dsg (σωστο και αυτο).
    Αυτό είπα και γω πιο πάνω! Ίσως έπρεπε να το κρατήσουν οπως ήταν στο golf v, μονο το dsg6.

    Τα 6αρια βέβαια είχανε θέματα με mechatronics (κυρίως Αμερική, αγορά για την οποία αν θυμάμαι καλά, αφού υπήρξαν πολλά περιστατικά ακινητοποίησης αυτοκινήτων λόγω κιβωτίου, η vw αναγκάστηκε να δώσει παραπάνω εγγύηση μονο για το dsg !!! σαν την Ελλάδα ενα πράγμα) αλλά οχι με την ίδια συχνότητα που βγάζουν τα 7αρια το θέμα με το σκορτσάρισμα
    Θα το άλλαζα πάντως μονο για το υγρό 7αρι της audi, έχει πιο γρήγορες αλλαγές αλλά κυρίως αντιδρά σε όλες τις περιπτώσεις (πόλη, εθνική, στροφές) πολύ πολύ καλύτερα τόσο στο d αλλά κυρίως στο s! Το οδηγώ σε φιλικό a5 και απ'οταν πήρα το δικό μου φάνηκει η διαφορά...
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  2. #17
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Ενα χρονο ακριβως αφοτου ανοιχτηκε το τοπικ πηρα το εν λογω.

    Μερικες ινφο. Το 7αρι ζυγιζει 15-20% λιγοτερο απο το 6αρι και ειναι ξηρου τυπου. Το 6αρι επιπλεει μεσα στο λαδι γι αυτο εχει απωλειες και γι αυτο η VW το εξελιξε. Συνολικα εχουν δαπανηθει 150εκ ευρω για τα DSG. Το εφταρι αν δε κανω λαθος αντεχει μεχρι 26 κιλα ροπης ενω το 6αρι 35.
    Δε μπορω παρολα αυτα να εκφερω αποψη διοτι το 6αρι δε το εχω οδηγησει. Τουλαχιστον αποσο ακουσα, λενε πως ειναι εξαιρετικο.

    Στο δρομο τωρα. Στροφες πανω απο 4000 δεν ανεβασα προς το παρον. Το s δεν εχει χρειαστει να το βαλω. Ουτε τιπτρονικ ουτε βεβαια τα αυτια στο τιμονι. Μ αρεσει η 60 plus aged οδηγηση.

    Τα +
    Ανεβαζει σχεσεις αστραπιαια, μολις αναβει φαναρι να εχουν μεινει ολοι 50 μετρα πισω για πλακα. Χωρις πολυ γκαζι αυτα. Με γκαζι σε χασανε.
    Αν οδηγεις συντηρητικα η καταναλωση κινειται κοντα στα 7,5 λιτρα σε συνθηκες πολης, ενω σε αυτοκινητοδρομο πεφτει κατω απο 6.0 πραγμα εντυπωσιακο για 1,4 twincharged κινητηρα. Το δικο μου ρεκορ προς το παρον ειναι Χαλανδρι-Βαρκιζα-Χαλανδρι(70χλμ)αργα σε συνολικα 1 ωρα και 10 λεπτα με 5,8 και αρκετο φαναρι.

    Τα -
    Στα κατεβασματα τρωει ενα σκαλωμα (lag) περιπου ενος δευτερολεπτου υπολογιζοντας ποσο πατας γκαζι. Αν με εβδομη και 60χλμ πατησω τερμα, βαζει τεταρτη κατευθειαν. Αν πατησω λιγο λιγοτερο βαζει 5η και ακομα λιγοτερο 6η.
    Σκορτσαρισμα 2ας(και σε μενα) αλλα αμα ζεσταθει μονο. Και δε το κανει παντα.
    Αν κινεισαι γρηγορα, η βενζινη αδειαζει πολυ γρηγορα.
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  3. #18
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Καλοτάξιδο!! rocco να υποθέσω; Για τα κατεβάσματα που λες και αν το χεις στο d και θες να το κάνεις να κατεβάσει με το γκάζι πρέπει με τον καιρό να μάθεις πόσο θα πατάς το πόδι σου για να κατεβάσει ανάλογα Αν πατήσεις το κουμπάκι του kickdown (στο τέρμα της διαδρομής του γκαζιού, θα το καταλάβεις οταν πατηθεί, ειναι σαν να πατάς διακόπτη η αίσθηση) θα σου κατεβάσει απο 7η->2α. Εναλλακτικά, κατεβάζεις όσες σχέσεις θες με το paddle χωρίς να πειράξεις το λεβιέ και μετα ή το βάζεις απο το άλλο paddle στο d ξανά ή το αφήνεις να μπει μονο του
    Το s δεν νομίζω οτι ταιριάζει στα 1.4 αφου ανεβάζει υπερβολικά ψηλά τις στροφές χωρίς να χρειάζεται, προσωπικά δουλεύω μονο d και manual.

    Για το σκορτσάρισμα έχει δoθεί (;; ) λύση απο την vw αλλάζοντας πολυδισκο με νεο βελτιωμένο υποτίθεται.

    Ροπές όντως τόσο είναι οι προδιαγραφές τους αν και τα 2 έχουν αντέξει παραπάνω kg σε αυτοκίνητα με πρόγραμα χωρίς προβλήματα. Μονο αν ανέβεις πολύ για το 6αρι παίζουν ενισχυμένα δισκάκια κλπ και οντως έχει μεγαλύτερες απώλειες το 6αρι + οτι θέλει αλλαγή βαλβολίνης (6.5 kg λάδι έχει μεσα!!)

    Οι tsi γενικότερα οσο δεν πατάς δεν καίνε αλλά (όπως οποιοδήποτε turbo μοτέρ) αν πατήσεις γίνονται αρκετά λαίμαργοι αν και όχι υπερβολικά
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  4. #19
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    εγώ τελικά αποφάσισα οχι στο dsg για την εκδοσή 1.4 γιατί στο forum του club διάβασα αρκετά παιδιά που είχαν πρόβλημα μετά το ένα - δυο χρονια και είχαν τραβήγματα με την αντιπροσωπία. Το κερασάκι είναι οτι Αμερική και Ασία η εταιρία δίνει εγγύηση no questions asked για το dsg για 100.000 ΜΙΛΙΑ!!!!! στην Ευρώπη όμως.....
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  5. #20
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ τελικά αποφάσισα οχι στο dsg για την εκδοσή 1.4 γιατί στο forum του club διάβασα αρκετά παιδιά που είχαν πρόβλημα μετά το ένα - δυο χρονια και είχαν τραβήγματα με την αντιπροσωπία. Το κερασάκι είναι οτι Αμερική και Ασία η εταιρία δίνει εγγύηση no questions asked για το dsg για 100.000 ΜΙΛΙΑ!!!!! στην Ευρώπη όμως.....
    Προβληματα μετα απο 1-2 χρονια αλλα με ποσα χλμ...; Μπορει 2 ιδια αυτοκινητα στα 2 χρονια να μη κανει 10.000 το πρωτο, να κανει 50-φευγα το δευτερο. Ιδιες φθορες θα εχουν & τα 2;
    Ασχετο με αυτοματα αλλα σε χειροκινητα κιβωτια κακοχρησιμοποιημενα με 40 χιλιαδες χλμ, εννοειται στο 40% των περιπτωσεων θα ζοριζονται ν αλλαξουν απο πρωτη σε δευτερα.
    Στο αλλο μου αυτοκινητο(ταλαιπωρο ibiza 6L), αλλαξα δισκο στις 127.000 διοτι τοτε και μονο αρχισε να πατιναρει η τεταρτη. Ποτε ομως δε κομπιασε σε αλλαγη. Και με οδηγικο στυλ σωσον κυριε το λαον σου...
    Στα διαφορα φορουμ, διαβαζεις κατα καιρους προβληματα του στυλ 'ακουσα ενα τσακ' 'ετριξε το πισω μερος του πορτπαγκαζ η ταδε βιδα με το ταδε σπειρωμα...σε χωματοδρομο' κλπ.
    Τα θεωρω υπερβολες και ψυρισμα της μαιμους.
    + το οτι εδω ειναι ελλαδα και το τοσο, γινεται αλλο τοσο συν την ουρα. Κακα τα ψεμματα ειμαστε λαος της υπερβολης.
    Δε θα ευλογησω τα (ελαχιστα!) γενια μου, καθως αγοραζοντας το, γνωριζα την κατασταση και τα πιθανα προβληματα. Ειναι VW. Ή θα στα βγαλει ολα με το καλημερα ή θα ζησετε μαζι για παντα.

    @ and64 ροκκος ειναι ναι. Το κικνταουν το ηξερα, πατας και πετας, αλλα οσο και να δοκιμασα πιο κατω απο 7---> 4 δε πηγε. Ισως καποια αλλη στιγμη να ειχε βαλει και 3η αλλα δεν ειχα το νου μου στην οθονη.
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  6. #21
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aglaisma Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ and64 ροκκος ειναι ναι. Το κικνταουν το ηξερα, πατας και πετας, αλλα οσο και να δοκιμασα πιο κατω απο 7---> 4 δε πηγε. Ισως καποια αλλη στιγμη να ειχε βαλει και 3η αλλα δεν ειχα το νου μου στην οθονη.
    Εμένα αν χαζεύει αντίστοιχα με 55-60 και 6η και πατήσω ολο το γκάζι χωρίς kickdown βάζει 3η, με kickdown 2α. Στο 7αρι όμως είναι πιο κοντές οι πρώτες σχέσεις οπότε ίσως να μην είναι απαραίτητο το παραπάνω κατέβασμα

    Οσο για προβλήματα...το golf αποφάσισε να μου τα βγάλει ολα μεσα σε 1μιση μήνα έχοντας πια 92500 χλμ
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  7. #22
    Εγγραφή
    25-01-2009
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Thomson TG585V8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είπα και γω πιο πάνω! Ίσως έπρεπε να το κρατήσουν οπως ήταν στο golf v, μονο το dsg6.

    Τα 6αρια βέβαια είχανε θέματα με mechatronics (κυρίως Αμερική, αγορά για την οποία αν θυμάμαι καλά, αφού υπήρξαν πολλά περιστατικά ακινητοποίησης αυτοκινήτων λόγω κιβωτίου, η vw αναγκάστηκε να δώσει παραπάνω εγγύηση μονο για το dsg !!! σαν την Ελλάδα ενα πράγμα) αλλά οχι με την ίδια συχνότητα που βγάζουν τα 7αρια το θέμα με το σκορτσάρισμα
    Θα το άλλαζα πάντως μονο για το υγρό 7αρι της audi, έχει πιο γρήγορες αλλαγές αλλά κυρίως αντιδρά σε όλες τις περιπτώσεις (πόλη, εθνική, στροφές) πολύ πολύ καλύτερα τόσο στο d αλλά κυρίως στο s! Το οδηγώ σε φιλικό a5 και απ'οταν πήρα το δικό μου φάνηκει η διαφορά...
    Καλησπέρα σε όλους σε όλο το forum το θέμα είναι παλιό αλλά και επίκαιρο ακόμα και σήμερα εν έτει 2021 Φεβρουάριος εχω κι' εγώ ένα SKODA SCALA 1.6 TDi Diesel με 116 ίππους και το 7αρι Αυτόματο Κιβώτιο DSG. Aγορασμένο το 2020 τώρα έχει 15.000 χιλιόμετρα και έχω δύο σκορτσαρίσματα μέχρι στιγμής στη 2αρα ταχύτητα.Έχει εγγύηση ακόμη.Τι κάνω ξέρει κάποιος να με πληροφορήσει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...Συνημμένο Αρχείο 224866Συνημμένο Αρχείο 224867Συνημμένο Αρχείο 224866Συνημμένο Αρχείο 224866Συνημμένο Αρχείο 224868Συνημμένο Αρχείο 224867Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SKODA-7.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  305,9 KB 
ID: 224869Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SKODA-2.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  337,0 KB 
ID: 224870Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SKODA-8.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  324,7 KB 
ID: 224871
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stamatisxanthos : 23-02-21 στις 01:34.

  8. #23
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Τι ξέθαμα ήταν αυτό

    Νομίζω οτι είσαι για αντιπροσωπεία, αναφέρεις πρόβλημα, τους βάζεις αν το δοκιμάσουν επιτόπου (ιδανικά νομίζω να εχεις ενα ραντεβου κανονισμένο με κάποιον απο το συνεργείο και να το πας ζεσταμένο ωστε να το κάνει) ή το αφήνεις να το τσεκάρουν αυτοί.

    Είναι πια αρκετά γνωστό πρόβλημα δυστυχώς...
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  9. #24
    Εγγραφή
    25-01-2009
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Thomson TG585V8
    Ήδη το βόλταρε καλά ο αντιπρόσωπος δεν του το έκανε γιατί το πήγαινε μεσυγχωρείς γαμιώντας και δούλευε και S χειροκίνητα οπότε δεν ζεστάθηκε και επαρχιακή πόλη βορείου Ελλάδος 11 το πρωί Φεβρουάριος που να ζεσταθεί.Υπάρχει περιπτωση να την δουν τη βλαβη στον υπολογιστή τους? με το πρόγραμμά τους και δεν το έχουν κάνει μέχρι στιγμής κάτι άλλες μαλακίες τις βλέπουν αμεσως. Όπως βλέπω εν τω μεταξύ οι τεχνικοί της Volkswagen παλεύουν το ίδιο κιβώτιο ταχυτητων το DSG7 από το 2008 που βγήκε έως και σήμερα 10 χρόνια δηλαδή και δεν το τελειοποίησαν δεν έδωσαν στον πελάτη στην αγορά ενα κιβώτιο που να δουλεύει σωστά και να ανταποκρίνεται στο όνομα της Volkswagen. Ήδη το δικό σου άρθρο στο ADSLgr είναι γραμμένο από τις 26/08/2011...Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες αμέσως θα είμαστε εδω να τα λέμε με νεώτερα γύρω από το συγκεκριμένο θέμα,και εσύ η όποιος φίλος γνωριζει τι πρέπει να κάνω τα επόμενα βήματα άντε και το άλλαξαν στην εγγύηση τι θα βάλουν παλι ίδιο? πάλι τα ίδια?

  10. #25
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamatisxanthos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήδη το βόλταρε καλά ο αντιπρόσωπος δεν του το έκανε γιατί το πήγαινε μεσυγχωρείς γαμιώντας και δούλευε και S χειροκίνητα οπότε δεν ζεστάθηκε και επαρχιακή πόλη βορείου Ελλάδος 11 το πρωί Φεβρουάριος που να ζεσταθεί.Υπάρχει περιπτωση να την δουν τη βλαβη στον υπολογιστή τους? με το πρόγραμμά τους και δεν το έχουν κάνει μέχρι στιγμής κάτι άλλες μαλακίες τις βλέπουν αμεσως. Όπως βλέπω εν τω μεταξύ οι τεχνικοί της Volkswagen παλεύουν το ίδιο κιβώτιο ταχυτητων το DSG7 από το 2008 που βγήκε έως και σήμερα 10 χρόνια δηλαδή και δεν το τελειοποίησαν δεν έδωσαν στον πελάτη στην αγορά ενα κιβώτιο που να δουλεύει σωστά και να ανταποκρίνεται στο όνομα της Volkswagen. Ήδη το δικό σου άρθρο στο ADSLgr είναι γραμμένο από τις 26/08/2011...Ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες αμέσως θα είμαστε εδω να τα λέμε με νεώτερα γύρω από το συγκεκριμένο θέμα,και εσύ η όποιος φίλος γνωριζει τι πρέπει να κάνω τα επόμενα βήματα άντε και το άλλαξαν στην εγγύηση τι θα βάλουν παλι ίδιο? πάλι τα ίδια?
    Προφανώς ο άνθρωπος είναι άσχετος με αυτόματα γιατί δεν θέλω να σκεφτώ οτι το έκανε επίτηδες...αμφιβάλω πάρα πολύ οτι δεν έχουν ξανασυναντήσει το πρόβλημα, ολα τα polo/golf/scirocco 2012-15 χοντρικά είχαν θέματα (η οδήγηση που αναφέρεις είναι χαρακτηριστική όποιου μηχανικού έχω δώσει το golf και δεν εχει ξαναοδηγήσει dsg ή τουλάχιστον δεν έχει αρκετή εμπειρία με το κιβώτιο και με αυτόματα γενικότερα)

    Τώρα σε επαρχία αρχικά και χειμώνα ναι δεν θα είναι εύκολο να το προσομειώσεις εκτός αν πας με φουλ ζεστό αυτοκίνητο/κιβώτιο και μπορεις να οδηγήσεις σε καποιο πάρκιν/αλάνα ΕΣΥ πηγαίνοντας το μεχρι 3η, σταματημα σχεδον και εκκίνηση πάλι, δηλαδή κίνηση μεγάλης πόλης με πατιναρίσματα 2ας. Επίσης σε data logging αμφιβάλω πως φαίνεται κάτι (ίσως μόνο αν είναι στο στάδιο να τα φτύσει να διαβάζει υψηλές πιέσεις πολύδισκου; υποθετικά ομως το λέω αυτό,δεν ξερω τι data δίνει το κιβώτιο)

    Το δικό μου 6άρι πάντως που το έχω ακόμα, 215000 χλμ με 0 θέματα και ελπίζω να παραμείνει έτσι, άλλος είχε το πρόβλημα και ποσταρε εδω. Μακάρι να ήταν και το μοτέρ μου το ίδιο απροβλημάτιστο πάντως...

    Στη θέση σου θα απευθυνόμουν γραπτώς στον εισαγωγέα με το πρόβλημα και απαίτηση απάντησης για το αν υπάρχει τεχνική οδηγία για τον πολύδισκο στο συγκεκριμένο κιβώτιο που φοράς ή οποιαδήποτε άλλη τελοσπάντων που να το αφορά.

    Επίσης θα δοκίμαζα ραντεβου για ελεγχο Θεσσαλονίκη σε 1-2 αντιπροσώπους, ώρες με κίνηση, μήπως και είναι γίνει πιο εμφανές το πρόβλημα
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  11. #26
    Εγγραφή
    25-01-2009
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Thomson TG585V8
    Σε ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου, εγώ θα το περάσω από 40 κύματα θα το κουράσω αρκετά μεχρι να το κάνει πιο τακτικά και μέχρι να το περάσουν εγγύηση αλλά ξαναλέω τι θα βάλουν? παλι το ίδιο DSG 7 . Τώρα επίσης παίζω με το START και STOP εκκίνηση της μηχανής μια το αφήνω στο on να το ρυθμίζει ο εγκέφαλος και μια το βάζω στο off ένα διακοπτάκι στο χειρόφρενο κοντά,όταν το βάζω on σβήνει η μηχανή σε φανάρια ακόμη και σε stop και στο παρκάρισμα πολλές φορές στο off δεν σβήνει η μηχανή καθόλου μόνο όταν την σβήσω εγώ,αυτό το κάνω για να δω όσο μπορώ άν φταίει η υπερθέρμανση του κιβωτίου,εγώ πηγαίνω και σε άλλες αιτίες,α)σε αστοχία υλικού (να μην έχουν βελτιώσει εδώ και μια δεκαετία το υπάρχον πρόβλημα,ή εξαλείψει).β)σε λάθος εντολές του εγκεφάλου,(κακή ρύθμιση) και γ) σε υπερθέρμανση του κιβωτίου DSG7. Ότι και να είναι με λίγη κούραση και καλοκαίρι που έρχεται θα δείξει για την τρίτη περίπτωση που αναφέρω υπερθέρμανση του κιβωτίου...

  12. #27
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamatisxanthos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σου, εγώ θα το περάσω από 40 κύματα θα το κουράσω αρκετά μεχρι να το κάνει πιο τακτικά και μέχρι να το περάσουν εγγύηση αλλά ξαναλέω τι θα βάλουν? παλι το ίδιο DSG 7 . Τώρα επίσης παίζω με το START και STOP εκκίνηση της μηχανής μια το αφήνω στο on να το ρυθμίζει ο εγκέφαλος και μια το βάζω στο off ένα διακοπτάκι στο χειρόφρενο κοντά,όταν το βάζω on σβήνει η μηχανή σε φανάρια ακόμη και σε stop και στο παρκάρισμα πολλές φορές στο off δεν σβήνει η μηχανή καθόλου μόνο όταν την σβήσω εγώ,αυτό το κάνω για να δω όσο μπορώ άν φταίει η υπερθέρμανση του κιβωτίου,εγώ πηγαίνω και σε άλλες αιτίες,α)σε αστοχία υλικού (να μην έχουν βελτιώσει εδώ και μια δεκαετία το υπάρχον πρόβλημα,ή εξαλείψει).β)σε λάθος εντολές του εγκεφάλου,(κακή ρύθμιση) και γ) σε υπερθέρμανση του κιβωτίου DSG7. Ότι και να είναι με λίγη κούραση και καλοκαίρι που έρχεται θα δείξει για την τρίτη περίπτωση που αναφέρω υπερθέρμανση του κιβωτίου...
    Να σαι καλά

    Τo start stop σωστά δουλεύει όπως το περιγράφεις, αλλά ειδικά σε επαρχία προσωπικά δεν θα το χρησιμοποιούσα, περισσότερη φασαρία κάνει παρά καλό...

    Οσο για το κιβώτιο, είναι ενα μιξ υπερθέρμανσης και νομίζω θέμα υλικού του πολύδισκου αν θυμάμαι σωστά
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  13. #28
    Εγγραφή
    25-01-2009
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Thomson TG585V8
    Aγαπητέ Sebu σου απαντώ με καθυστέρηση 10 χρόνων δυστυχώς μετά από δέκα χρόνια δεν έχουν διορθώσει το πρόβλημα του σκορτσαρίσματος στη 2α ταχύτητα το λέω γιατί έχω το Skoda Scala 1.6 TDi DSG7,αγορά Αύγουστος 2020 και με 15.000 χιλιόμετρα έχω φάει 2 σκορτσαρίσματα στη 2α ταχύτητα ανεβάζοντας ταχύτητες μετά από STOP 1η σε 2α .Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SKODA-7.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  305,9 KB 
ID: 225055Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SKODA-8.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  324,7 KB 
ID: 225056Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SKODA-2.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  337,0 KB 
ID: 225057

  14. #29
    Εγγραφή
    25-01-2009
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Thomson TG585V8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν διαβασεις παντως στο sciroccoclub θα δεις οτι το κοστος αντικαταστασης του dsg7 (σαν ανταλλακτικο οχι η εργασια) ειναι οριακα μικροτερο απο το χειροκινητο κιβωτιο.

    Επισης εδω και πολυ καιρο τα προβληματα με το σκορτσαρισμα εχουν λυθει στα πρωτα μοντελα ειτε με αναβαθμισεις εγκεφαλου ειτε αλλαγη προβληματικων μερων. Τα μεταγενεστερα δεν πρεπει να εχουν παρουσιασει προβληματα.

    Εδω ισχυει γενικα ο χρυσος κανονας της αυτοκινησης: "Ποτέ δεν αγοραζεις ενα αυτοκινητο μολις βγαινει, αλλα περιμενεις να περασουν τουλαχιστον 2 χρονια ωστε να βγαλει και να διορθωσει τις οποιες παιδικες ασθενειες".

    Ο δευτερος ασημενιος κανονας λεει οτι ειναι καλο να κοιτας (μιλαμε για το μεσο βαλαντιο) μοντελα τα οποια εχουν οργανωμενες κοινοτητες (forums) γιατι (α) θα βρεις απαντησεις σε πολλα θεματα πριν την αγορα, (β) θα διαβασεις για τυχον προβληματα πριν την αγορα, (γ) θα βρεις λυσεις αφου το αποκτησεις, (δ) θα συμμετεχεις σε αρκετα καλα group buys.
    Aγαπητέ Sebu σου απαντώ με καθυστέρηση 10 χρόνων δυστυχώς μετά από δέκα χρόνια δεν έχουν διορθώσει το πρόβλημα του σκορτσαρίσματος στη 2α ταχύτητα το λέω γιατί έχω το Skoda Scala 1.6 TDi DSG7,αγορά Αύγουστος 2020 και με 15.000 χιλιόμετρα έχω φάει 2 σκορτσαρίσματα στη 2α ταχύτητα ανεβάζοντας ταχύτητες μετά από STOP 1η σε 2α .Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. Όνομα: SKODA-7.jpg Εμφανίσεις: 1 Μέγεθος: 305,9 KB ID: 225055Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. Όνομα: SKODA-8.jpg Εμφανίσεις: 1 Μέγεθος: 324,7 KB ID: 225056Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SKODA-7.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  305,9 KB 
ID: 225092Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SKODA-2.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  337,0 KB 
ID: 225093Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SKODA-8.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  324,7 KB 
ID: 225094

  15. #30
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς ο άνθρωπος είναι άσχετος με αυτόματα γιατί δεν θέλω να σκεφτώ οτι το έκανε επίτηδες...Επίσης θα δοκίμαζα ραντεβου για ελεγχο Θεσσαλονίκη σε 1-2 αντιπροσώπους, ώρες με κίνηση, μήπως και είναι γίνει πιο εμφανές το πρόβλημα
    Με το που διάβασα Skoda και Β. Ελλάδα και μετά Θεσσαλονίκη χωρίς τίποτα άλλο ενδιάμεσο εγώ έχω να πώ ότι το να πάει σε αυτό που προτείνεις θα είναι το χειρότερο αφού είναι και τα 2 πράγματα που αναφέρεις. Σε θέμα με Octavia αφού πρώτα δεινοπάθησα και δεν έβγαινε για πόσο διάστημα ακρη τελικά λύθηκε με τη βοήθεια ποταπού συνεργείο του χωριού αφού οι ειδικοί εν ολίγοις δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα. Δε θέλω να επεκταθώ γιατί τα θυμάμαι και θα ξεφύγω.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας