Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-53 από 53
  1. #46
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zephyr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλει το KDE είναι περισσότερα άτομα, κι ιδιαιτερα που πληρώνονται, να κάνουν ένα συμμάζεμα. Bug fixing και να επαναφέρουν λίγο στη ζωή κάποια παρατημένα apps.
    Υπάρχουν άτομα, μόνο που κάθονται και κάνουν... tablet ui. Απλά αντί να φτιάξουν ένα απλό minimal και όμορφο de. Προσπαθούν να τα κάνουν όλα σε ένα. Αυτό λοιπόν, δεν γίνεται..

  2. #47
    Εγγραφή
    04-09-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.290
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν άτομα, μόνο που κάθονται και κάνουν... tablet ui. Απλά αντί να φτιάξουν ένα απλό minimal και όμορφο de. Προσπαθούν να τα κάνουν όλα σε ένα. Αυτό λοιπόν, δεν γίνεται..
    Πρώτον, μιλάς μόνο για ένα project, το Plasma. Και παρ'όλα του τα προβλήματα είναι πολύ καλά maintained όπως κι o KWin σε σχέση με βασικές εφαρμογές όπως το Ark, Konqueror π.χ. στα οποία αναφερόμουν και τα οποία αναπτύσσονται ελάχιστα η αργά.

    Δεύτερον, αυτό που λες ισχύει αλλά αντίστροφα.
    Φτιάχνουν tablet UI? Μαγκιά τους. Γουστάρουν, παίζουν και συμφωνίες πιθανότατα.
    Πείραξαν το plasma-desktop? όχι.
    Αν μη τι άλλο το plasma-desktop μπορεί να επωφεληθεί από το tablet εφόσον applets/concepts περάσουν στο desktop και βελτιωθεί το plasma ακόμα κι αν το tablet UI αποτύχει.
    Το μόνο στο οποίο έχεις δίκιο είναι ότι δεν ασχολούνται πολύ με το Desktop, αν και με βάση τα παραπάνω δεν ισχύει ουσιαστικά.

    Τρίτον, δες τι κρα έφαγαν τα Gnome-Shell κι εδικά το Unity επειδή ουσιαστικά μετέφεραν αυτούσια netbook concepts στο Desktop κι έχουν κοινό interface και για τα δύο. Ψάξ'το.
    42

  3. #48
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας βλέπω όλους να το πηγαίνουμε σε xfce.. Η μήπως να το γυρίσουμε σε trinity?
    e17 και το trinity είναι ωραίο αλλά νομίζω ειναι καταδικασμένο. Καλύτερο απο kde3.5 για μένα δεν θα υπάρξει αλλά δεν θα το πάω παρακάτω. Το μόνο που βλέπω και είναι αρνητικό για μένα είναι οτι οι απαιτήσεις για ενα γραφικό περιβάλλον και συγκεκριμενα για το 4 έχουν αυξηθεί σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Δεν λέω η μνήμη είναι φθηνή , και γενικά το hardware έχει καλές τιμές αλλά γιατι αναγκαστικά κάποιος που έχει ενα παλιό pc να πάει σε μη λειτουργικά γραφικά περιβάλοντα. Και οταν λέω μη λειτουργικά εννοώ να μην χρειάζεται να έχεις εμβαθύνει στο linux για να κάνεις βασικά πράγματα , καθώς και να είναι κακάσχημα ή να πρεπει να φτιάξεις config για να σουλουπωθεί. Οσο για το semantic desktop θυμάμαι που το είχα ενεργοποιήσει στα use flag οταν το έχτιζα σε gentoo επείδη είχα διαβάσει το τι θεωρητικά κάνει , πιστευω έκανε την διαφορα
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  4. #49
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από birdflesh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο adblocker δουλεύει κανονικά με kwebkitpart. To kmail2 είναι απίστευτα πιο γρήγορο από ότι πριν σε όλες τις δουλειές και ήδη σταθερότατο. Στο σύστημα μου αυτά, δεν ξέρω μήπως φταίει αυτό.
    Έχεις το παραθυράκι για να προσθέσεις flash στη λίστα του adblocker; Αυτό που βγαίνει όταν πατάς το αντίστοιχο εικονίδιο κάτω δεξιά; Γιατί εγώ πρέπει να ανοίγω τη σελίδα με khtml, να κάνω την προσθήκη και να επιστρέφω στην webkit
    Το kmail απίστευτα πιο απαιτητικό σε πόρους. Και πολύ γρήγορο, τι να σου πω. Σβήνω 6-7 μηνύματα και τα σβήνει ακαριαία. Βέβαια την Δευτέρα που θα μπω από windows με thunderbird, τα μηνύματα θα είναι κανονικά στο inbox, όπως και από το webmail μου (imap). Αλλά ντάξει μικρό το κακό. Πλέον έχω akonadi! (Το τι θα το κάνω είναι άλλο θέμα όμως...)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλά, έσβησα τα πάντα στο ~/.local/share/akonadi/ και ~/.config/akonadi/, μετά έφτιαξα το εξής ~/.config/akonadi/akonadiserverrc:
    Spoiler:
    Κώδικας:
    [%General]
    Driver=QSQLITE3
    
    [QSQLITE3]
    Name=/home/Simpleton/.local/share/akonadi/akonadi.db
    
    [Debug]
    Tracer=null

    Προσοχή διότι σβήνεις τη βάση. Καλού-κακού κράτα ένα backup. Στην περίπτωση μου περιείχε μόνο τις επαφές, τις οποίες τράβηξε μετά αυτόματα από το ~/.local/share/contacts.
    Thanks. Θα το δοκιμάσω. Δε με νοιάζει να σβήσει την database. Άχρηστη είναι, δεν περιέχει τίποτα.

    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zephyr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θέμα το ότι η KHTML προφανώς και δεν μπορεί καν να πλησιάσει τις σύγχρονες rendering engines. Ούτε ότι το kwebkitpart δεν αναπτύσσεται. (Όσον αφορά το τελευταίο είναι και μικρής σημασίας. Σημασία έχει το kdewebkit στα kdelibs. Αυτό αναπτύσσεται αλλά προφανώς εξαρτάται άμεσα από το qtwebkit που είναι αρχαίο στην Qt 4.7.)

    Το θέμα είναι ότι ο Konqueror είναι παρατημένος και δεν το βλέπω να αλλάζει, παρά μόνο προς το χειρότερο.

    Είναι η αλήθεια δυστυχώς. Ο Konqueror ποτέ δεν θα είναι όπως ήταν στο 3.χ.
    Κατέβασα τις προάλλες το Trinity LiveCD. Εκεί υπήρχε ο Konqueror. Στο 4.χ είναι πολύ "λίγος" σε σχέση με τότε. Προσωπική μου γνώμη προφανώς.



    Όσον αφορά το kmail2 κι εγώ δεν έχω πρόβλημα.
    Μια χαρά είναι για μένα, αλλά έχω μόνο δύο accounts με χοντρικά 3000 mail οπότε YMMV.

    ----------------------------------
    Και το Phonon, ενώ είχε μείνει στάσιμο, πλέον προχωράει. Είναι όμως πίσω, ειδικά αν αναλογιστούμε ότι τώρα προστίθενται βασικά πράγματα όπως υπότιτλοι. Παρ' όλα αυτα συμφωνώ ότι τον στόχο του τον έχει πετύχει ήδη. Δηλαδή αν τυχόν ψοφήσει ο VLC το γυρνάμε σε Gstreamer κ.ο.κ.

    Αν κι επίσης πιστεύω ότι δεν είμαστε και πολύ μακριά από την ημίεπισήμη υποστήριξη/αποδοχή του GStreamer σαν βασικό dependency.
    ----------------------------------

    Αυτό που θέλει το KDE είναι περισσότερα άτομα, κι ιδιαιτερα που πληρώνονται, να κάνουν ένα συμμάζεμα. Bug fixing και να επαναφέρουν λίγο στη ζωή κάποια παρατημένα apps.


    Και όμως, ο konqueror εξαρτάται άμεσα από την khtm. Όλα τα προβλήματα του είναι απόρροια της παρατημένης khtml. Γιατί δηλαδή αν περάσεις σε webkit είναι άλλος browser; Τι σου λείπει από τον konqueror που να μη φταίει η rendering machine;

    Το kmail, αν εξαιρέσουμε μερικά bugs που μπήκαν (όπως αυτό που λέω παραπάνω και υπάρχει από πριν) και άλλα που λύθηκαν, είναι όπως το αφήσαμε κάτι μήνες πριν. Τσάμπα η αναμονή

    Για το phonon δεν είπα τίποτα, για τα backends του είπα. Υπότιτλοι μπαίνουν σιγά σιγά, equaliser πότε θα δούμε;

  5. #50
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Δεν το έχω αυτό που λες στο kmail με το συγχρονισμό. Μπορεί να ναι θέμα server/ρυθμίσεων. Υπάρχει bug report;
    Τέλοσπάντων, καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες, διαφορετικά κριτήρια, διαφορετικά γούστα.
    Εγώ πάντως βαρέθηκα να ασχολούμαι με τα συγκεκριμένα θέματα.


  6. #51
    Εγγραφή
    04-09-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.290
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως, ο konqueror εξαρτάται άμεσα από την khtm. Όλα τα προβλήματα του είναι απόρροια της παρατημένης khtml. Γιατί δηλαδή αν περάσεις σε webkit είναι άλλος browser; Τι σου λείπει από τον konqueror που να μη φταίει η rendering machine;
    Αφ'ενός έχεις δίκιο ότι πρώτα απ' όλα φταείει η rendering engine. Και φυσικά πιστεύω ότι στο μέλλον θα έχουμε webkit default ίσως και τον Rekonq.

    Μου φταίει ότι έχει bugs, όχι πολλά αλλά κανένα δεν λύνεται. Λογικό αν χοντρικά δουλεύουν πάνω του δύο άτομα άντε τρία.

    Επίσης αν βάλεις webkit στον Konqueror χάνεις πολλά από το αν έχεις KHTML, και π.χ. γιατί να μην βάλεις firefox kde opensuse;

    Π.χ. στο KGet κάνει append και πρέπει εσύ να ξεκινήσεις το download.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το phonon δεν είπα τίποτα, για τα backends του είπα. Υπότιτλοι μπαίνουν σιγά σιγά, equaliser πότε θα δούμε;
    Σε phonon-gstreamer έχει. Σε VLC δεν πρέπει να έχει και δεν ξέρω αν και πότε.
    42

  7. #52
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Με ακονάδια/νεπομούκια/στρίγκια ή χωρίς, ολοκληρωμένο ή όχι, και στάσιμο ή μη, το KDE είναι αυτή τη στιιγμή ό,τι καλύτερο υπάρχει σε DE στον κόσμο του Linux.

    Πρόσφατα είχα μια εμπειρία με Xfce και LXDE, και, παρόλο που στο τέλος κατάφερα να τα σουλουπώσω, μου βγήκε η πίστη μέχρι να τα καταφέρω (και όταν λέω ότι μου βγήκε η πίστη, εννοώ ότι για εγκατάσταση Arch Linux + LXDE και σετάρισμα έφαγα ένα σαββατοκύριακο). Το ίδιο και για το Gnome 3, το οποίο, όπως έρχεται από τη μάνα του, είναι απλά μη λειτουργικό. Θες 3 ώρες να ψάχνεις στα {d,g}conf-editor/regedit (που λέει και ο ranger) μέχρι να το φτιάξεις ώστε να είσαι σε θέση να κάνεις δουλειά με αυτό. Καλά, για το Unity δε συζητάμε, το μόνο στο οποίο χρησιμεύει είναι για να παθαίνουν πλάκα με το υπερ-μπιχλιμπιδάτο περιβάλλον οι newbies του Ubuntu.

    Εν ολίγοις (και νομίζω το έχω ξαναγράψει), μετά το KDE το χάος. Γι' αυτό αφήστε την ανούσια κριτική και πείτε και ένα ευχαριστώ σε όλους αυτούς που ξόδεψαν δίχως προσωπικό όφελος το χρόνο τους για να έχετε ένα σοβαρό GUI + σετ εφαρμογών που να δουλεύει (επιτέλους) σε οποιοδήποτε περιβάλλον (είτε παραγωγικό, είτε χομπίστικο). Γνώμη μου.

  8. #53
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Και παμε για την πρωτη εκδοση του Plasma Active (δηλαδη του plasma-tablet)

    http://kde.org/announcements/plasma-active-one/
    http://plasma-active.org/
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-09, 13:01
  2. 1ο development snapshot του KDE 4
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-06, 14:26
  3. Πως εγκαθιστώ νέα θέματα στο KDE;
    Από Root στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-06, 12:57
  4. Πρόβλημα με Νέα Θέματα, Απαντήσεις, κλπ ???
    Από zouzouni στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-04, 11:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας