Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    fritz box
    Τέτοιο πρόγραμμα είναι και το SETI@Home. Φαντάζομαι ότι όλοι το ξέρετε. Υπήρχαν, λοιπόν, κάποτε κάποια τέτοια προγράμματα που χρησιμοποιούσαν τους υπολογιστές μας για να φτιάξουν ένα υπερυπολογιστή όπου ανέλυε δεδομένα, όπως είναι οι ήχοι από το διάστημα (SETI) ή στοιχεία για καρκίνο, Αλτσχάιμερ και άλλα. Έχει κανένας κάποιο από αυτά υπ'όψιν του; Γιατί ψάχνω να βρω ένα της Intel, αλλά έχει σταματήσει να το υποστηρίζει.
    Έχω διαθέσιμους πόρους στον επεξεργαστή μου και διάθεση να βοηθήσω. Θα έπρεπε όλοι μας να το κάνουμε.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    Αν και αρχικά το 'θέμα' (με το 'peer-to-peer') σου με αποπροσανατόλισε μετά κατάλαβα τι εννοείς με το SETI.

    Γνωρίζω ελάχιστα πράγματα για το θέμα αυτό καθώς είχα απλά χρησιμοποιήσει για μερικούς μήνες το UD (United Devices) - http://www.ud.com, όχι για φιλανθρωπικό λόγο αλλά για να έχω δωρεάν gb στο easynews (http://www.easynews.com/cancer/).

    Το θέμα είναι αν θες όντως να το χρησιμοποιήσεις για 'φιλανθρωπικούς' λόγους, πως γνωρίζεις ότι ο επεξεργαστής σου χρησιμοποιείται για 'καλά' πράγματα και όχι για τίποτα password cracking; Θα μου πεις και σε ίδρυμα να δώσεις κάποια λεφτά, δεν ξέρεις αν θα φτάσουν στους αποδέκτες... αλλά γενικά η εμπιστοσύνη στο Internet μειώνεται ακόμα και στην 'φιλανθρωπία'.

    Πέρα από αυτό, με είχε προβληματίσει το θέμα ότι λόγω της 100% χρήσης της idle CPU μου... είχε ο επεξεργαστής μου 24/7 την μέγιστη θερμοκρασία. Θα με ικανοποιούσε αν το UD είχε ρύθμιση να χρησιμοποιεί εώς το 70% της idle CPU.

    Πάντως παρόλα αυτά, σκέφτομαι να το ξαναεγκαταστήσω για να δω μήπως έχει αλλάξει κάτι... αν και πλέον δεν με πολυενδιαφέρουν τα gb στο easynews.

    Φαντάζεσαι να φτιάχναμε μια ADSLgr ομάδα στο UD όπως έχει κάνει το easynews;

    Φιλικά,

    psyxakias.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-01-2004
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet, Forthnet, Tellas
    Path Level
    Interleaved
    Πάντα θεωρούσα εκπληκτική αυτή την μορφή των 'υπερυπολογιστών' όπως το SETI@Home, και γενικώς την όποια παρόμοια ανάλυση δεδομένων και χρήση πόρων.

    You will be working towards effective cancer treatments. 1 in 4 of us will develop cancer in our lifetimes.
    Τσιμπημένο μου φαίνεται. Αν έλεγε ότι 1 στους 4 θα αναπτύξουν παράνοια, θα ήταν πιο ρεαλιστικό . Αλλά ο καρκίνος πουλάει σήμερα...

    The goal is to develop drugs that can be used inhibit cancer growth by targeting vital proteins.
    Αν προσπαθούσαν να κατανοήσουν πρώτα τα αίτια , και μετά να βρουν 'φάρμακα' θα ήταν πολύ πολύ καλύτερα τα πράγματα για την ανθρωπότητα.


    PS. Οντως ο τίτλος ειναι ολίγον παραπλανητικός.
    Εγκυρη ενημέρωση για την Ομοιοπαθητική, από γιατρούς, στο http://www.homeopathy.gr

  4. #4
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ παρόλα αυτά το ξαναεγκατέστησα για να δω θερμοκρασίες...

    Βλέπω ως τώρα πολύ μικρή αύξηση... 8)

  5. #5
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    μακριά από δω
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Router
    Netfaster WLAN3
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    έχω εγκατεστημένο το UD σε μερικά PC εδώ και δύο χρόνια.
    http://www.grid.org/stats/geos/count...time.htm?cc=GR
    και μόλις τώρα βλέπω ότι ο yiapap είναι και εδώ. ΑΣΧΕΤΟ.

    τώρα τελευταία κάτι για bio-terrorism που γράφει στην πρώτη σελίδα, με βάζουν σε υποψίες. Ρε λες να δινω CPU τόσο καιρό και αυτοί να φτιάχνουν τίποτα βιοχημικά όπλα με τους κύκλους μου

    Το SETI τουλάχιστον που δουλευα παλιότερα είχες την ψευδαίσθηση ότι ίσως κάπου να υπάρχουν και κάποιοι άλλοι εκτός από εμάς. Και εχει και κάποιο ερευνητικό κέντρο από πίσω. Πιο αξιόπιστο μου φαίνεται. Τώρα που το ξανασκέφτομαι μάλλον θα ξαναγυρίσω σ' αυτό.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-09-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    fritz box
    Ευχαριστώ βρε παιδιά για τη βοήθεια. Τώρα σε ότι αφορά τις υποψίες μας για το αν χρησιμοποιεί τον υπολογιστή μας για άλλη δουλεια, τί να πω? Είναι σαν να μου λες ότι δεν θα φάω από τα Goodies γιατί το κρέας μπορεί να είναι από σκύλο. :? :? 'Η ότι υπάρχουν αλιγάτορες στους υπονόμους της Νέας Υόρκης.. Μπορεί και ναι μπορεί και όχι..

  7. #7
    Το avatar του μέλους maria
    maria Guest


    Παιδια προτεινω folding@home με πρωτεινες.Το pctech εχει ομαδα της οποιας ειμαι μελος</p>

    http://www.pctech.gr/forumdisplay.php?fid=57</p>

    Μπορεις να το ρυθμισεις οπως θες.</p>

  8. #8
    Εγγραφή
    02-01-2004
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet, Forthnet, Tellas
    Path Level
    Interleaved
    Είναι σαν να μου λες ότι δεν θα φάω από τα Goodies γιατί το κρέας μπορεί να είναι από σκύλο.
    Μιας και το ανέφερες, στην Ινδία δεν είχε συμβεί χαμός με τα MacDonalds γιατί αποκαλύφθηκε ότι τηγανίζανε τις πατάτες σε ζωϊκά λίπη ενώ οι άνθρωποι εκεί είναι κατά συνείδηση χορτοφάγοι ? Τους πλασάρανε δηλαδή 'χορτοφαγικά' πιάτα σε ζωϊκά λίπη...
    Μίλησε κανείς για εμπιστοσύνη ?
    Εγκυρη ενημέρωση για την Ομοιοπαθητική, από γιατρούς, στο http://www.homeopathy.gr

  9. #9
    Εγγραφή
    07-09-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    fritz box
    BeholderX έχεις απόλυτο δίκιο.. Μιά παρόμοια απορία είχα και εγώ όταν είχα παει στη Βιέννη και φαντάζομαι και αλλού: Πως μπορεί να είμαι Ινδός και να διοικώ MacD* και να πουλάω μοσχαρίσιο κρέας, ενώ η αγελάδα είναι θρησκευτικό μου σύμβολο??? :? :? :?
    Έχει κανείς άποψη για αυτό;

  10. #10
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Θυμήθηκα ότι το είχατε θίξει κάποια στιγμή το θέμα !
    Απο σήμερα λοιπόν το ADSLgr.com έχει την δικά του ομάδα στο Folding@Home !
    Δεν χρειάζεται να του δώσετε το 100% της cpu , εγώ πχ. το έχω μόνιμα στο 25% χωρίς να έχω δεί καμμία δραματική πτώση ταχύτητας! Ρίξτε λοιπόν μια ματιά στο http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=6020 και γίνετε μέλος της ομάδας μας!

Παρόμοια Θέματα

  1. On Telecoms και Peer to Peer Προγράμματα
    Από Cityathens στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-08, 20:34
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-02, 19:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας