Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 41
  1. #16
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ολα τα μελη στα ειπαν πολυ καλα παραπανω.

    Αλλα φιλε μου, την απαιτηση του repeater την λεμε απο την αρχη,πρωτη πρωτη και οχι τελευταια.

    Ευτυχως στην περιπτωση σου μαλλον ισχυει,εκανα αντιγραφη την περιγραφη του προιοντος που πηρες και νατη:


    TL-WA5210G 2.4GHz High Power Wireless Outdoor CPE

    The TL-WA5210G 2.4GHz High Power Wireless Outdoor CPE is dedicated to WISP CPE solution and long distance wireless network solutions. It integrates the functions of a Wireless Access Point, WISP Client, high gain antenna and weatherproof enclosure. It features 12dBi high gain antenna, high output power and high RX sensitivity can significantly extend the transmission range to deliver a more stable wireless connection. The TL-WA5210G provides three operation modes for multiple users to access the Internet: AP client router (WISP Mode), AP router and AP (Access Point/Client/WDS Bridge/Repeater.). The TL-WA5210G is easy-to-deploy. Featuring passive power over Ethernet function, it would easily provide up to 60 meters PoE length.
    Επειδη ομως δεν εχω αντιληφθει να τα εχει χρησιμοποιησει καποιο μελος εδω μεσα και τα 2 σαν αναμεταδοτες,δεν γνωριζω λεπτομερειες.Ισως ενα τηλεφωνημα στον πωλητη να σου φανει χρησιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mirtiano : 08-09-11 στις 15:48.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το να δουλέψει/ουν σε Repeater Mode είναι σχετικό.

    Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά η κεραία έχει κάλυψη 60°/30° (H/V αντίστοιχα).

    Οπότε για να δουλέψει σωστά θα πρέπει το modem/router (στο 1ο σπίτι) και το laptop (στο 2ο σπίτι) να βρίσκονται εντός της παραπάνω κάλυψης ή τουλάχιστον να είναι σχετικά κοντά με τα αντίστοιχα AP ώστε να γίνεται λήψη μέσω των πλευρικών λοβών.

    Αν τα AP εγκατασταθούν σε μπαλκόνια, υπάρχει πιθανότητα (υπό προϋποθέσεις) να δουλέψει η σύνδεση σε Repeater Mode. Αν, από την άλλη, εγκατασταθούν στην ταράτσα, τότε (χωρίς να είμαι απόλυτος) υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αποτυχίας.

    Αυτό όμως δεν θα στο εγγυηθεί κανένας παρά μόνο με επιτόπιο έλεγχο-δοκιμή.

    Γνώμη μου, μην μπλέκεις με πολύπλοκες λύσεις, αλλά χρησιμοποίησε καλώδιο.

  3. #18
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Για τη μεριά του πελάτη (client/station) βρες ένα παλιό ασύρματο ρούτερ και βάλτο να δουλεύει ως access point.

    Router (Internet) <----> TP Link (access point mode) <----- ///// -----> TP Link (station mode) <----> router (μόνο ως access point)
    Ανυπόγραφος

  4. #19
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τι να κανω ρε παιδες?

    ........Auto merged post: TEO2202 πρόσθεσε 9 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    στη μερια του λήπτη ναι μπορω να κανω τρυπες και να βαλω καλώδιο και να καταλήγει σε access point. Στην μερια του δοτη ειναι τα δύσκολα εκει δεν περνει μερεμέτια και μπελαδες ειναι ξενο σπιτι , σκέφτηκα να βαλω ενα repeater [TP-Link] TP-Link TL-WA701N v1 ACCESS POINT που εχω , ενδιάμεσα στα μπαλκόνια γιατι τελικα το σπιτι ειναι διώροφο και να δουλεψει ως repeater η ως client και να φύγει με καλώδιο για επανω. Τι να κανω ? μπλεγμένη κατασταση

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirtiano Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη ομως δεν εχω αντιληφθει να τα εχει χρησιμοποιησει καποιο μελος εδω μεσα και τα 2 σαν αναμεταδοτες,δεν γνωριζω λεπτομερειες.Ισως ενα τηλεφωνημα στον πωλητη να σου φανει χρησιμο.
    η απαντηση τους:

    Καλησπέρα,

    Η χρήση της συγκεκριμένης συσκευής ως repeater είναι κάπως περίεργη… Γιατί? Διότι είναι κεραία panel και ουσιαστικά εκπέμπει μπροστά εκει που είναι στραμένη δηλαδή. φυσικά υπάρχει εκ των πραγμάτων και μια εκπομπή προς τα πίσω αλλά αυτή είναι πολύ μικρή και δεν επαρκεί ως αναμετάδοση στην πίσω πλευρά.

    Άρα τη συγκεκριμένη συσκευή τη χρησιμοποιούμε ως repeater όταν το σημείο από το οποίο παίρνουμε σήμα αλλά και το σημείο που θέλουμε να στείλουμε σήμα είναι περίπου προς την ίδια κατεύθυνση κατά μια έννοια!!! Η συγκεκριμένη συσκευή επίσης μπορεί να δεχτεί εξωτερική κεραία και να χρησιμοποιεί αυτή αντί της ενσωματωμένης. Σε αυτή την περίπτωση αν θέλουμε λοιπόν μπορούμε να συνδέσουμε μια πολυκατευθυντική κεραία (π.χ. INT-HOR-09/24-V ή κάποια άλλη αντίστοιχη) έτσι ώστε να κάνουμε αναμετάδοση σε όλες τις κατευθύνσεις. Σε αυτή την περίπτωση όμως, επειδή το σήμα είναι πολυκατευθυντικό "θυσιάζουμε" πολύ την εμβάλεια του σήματος άρα η συσκευή δεν μπορεί να εκπέμπει πάνω από 400 ως 500 μέτρα…

    Επιπλέον εάν όπως λέτε δεν τραβήξετε καλώδια για να μην τρυπάτε τοίχους τότε πως θα παίρνει ρεύμα η συσκευή?? Τι στιγμή που η συγκεκριμένη συσκευή παίρνει ρεύμα μόνο από το καλώδιο δικτύου (POE - Power Over Ethernet). Δεν γίνεται να της δώσετε ρεύμα διαφορετικά.

    Άρα εκτιμώ ότι μάλλον δεν προτείνεται η χρήση της συγκεκριμένης συσκευής ως repeater.



    Επιπλέον,



    Το "repeater" mode λειτουργεί μόνο με ίδιες συσκευές και δέχεται όλων των ειδών τα κλειδιά.

    Το "universal repeater" mode όμως που παίζει με όλες τις συσκευές δέχεται μόνο κωδικούς WEP.



    Ελπίζω να ήμουν κατανοητός και να σας κάλυψα.



    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TEO2202 : 08-09-11 στις 20:18. Αιτία: auto merged post

  5. #20
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να δουλέψει/ουν σε Repeater Mode είναι σχετικό.

    Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά η κεραία έχει κάλυψη 60°/30° (H/V αντίστοιχα).

    Οπότε για να δουλέψει σωστά θα πρέπει το modem/router (στο 1ο σπίτι) και το laptop (στο 2ο σπίτι) να βρίσκονται εντός της παραπάνω κάλυψης ή τουλάχιστον να είναι σχετικά κοντά με τα αντίστοιχα AP ώστε να γίνεται λήψη μέσω των πλευρικών λοβών.

    Αν τα AP εγκατασταθούν σε μπαλκόνια, υπάρχει πιθανότητα (υπό προϋποθέσεις) να δουλέψει η σύνδεση σε Repeater Mode. Αν, από την άλλη, εγκατασταθούν στην ταράτσα, τότε (χωρίς να είμαι απόλυτος) υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αποτυχίας.

    Αυτό όμως δεν θα στο εγγυηθεί κανένας παρά μόνο με επιτόπιο έλεγχο-δοκιμή.

    Γνώμη μου, μην μπλέκεις με πολύπλοκες λύσεις, αλλά χρησιμοποίησε καλώδιο.
    Ολα τα παραπανω ειναι απολυτως σωστα και εγω εχω την ιδια αποψη.Καλωδιο στην αρχη και στο τελος γιατι αλλοιως θα σε βασανισει και θα σου σπασει τα νευρα,φιλε μου.Ασε που ανεβαινει το κοστος με επι πλεον αγορα 2 access point σαν αναμεταδοτες,αν το ρουτερ του φιλου σου ή ο υπολογιστης της κοπελας,βρισκονται σε ''δυσκολους χωρους''.

  6. #21
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παιδια στο πρωτο σπιτι του δότη , δεν εχω αλλη επιλογη , στου λήπτη ενταξει θα την βολεψω με καλωδια . Οσο για τα παραπανω εξοδα του repeater , εχω ήδη ενα. θα τα παρω , θα παρω και το repeater που εχω και οτι γίνει έγινε , το πολυ πολυ να τα δείτε σε αγγελία μετα εδω μεσα χαχαχαχ

  7. #22
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άρα τη συγκεκριμένη συσκευή τη χρησιμοποιούμε ως repeater όταν το σημείο από το οποίο παίρνουμε σήμα αλλά και το σημείο που θέλουμε να στείλουμε σήμα είναι περίπου προς την ίδια κατεύθυνση κατά μια έννοια!!! Η συγκεκριμένη συσκευή επίσης μπορεί να δεχτεί εξωτερική κεραία και να χρησιμοποιεί αυτή αντί της ενσωματωμένης. Σε αυτή την περίπτωση αν θέλουμε λοιπόν μπορούμε να συνδέσουμε μια πολυκατευθυντική κεραία (π.χ. INT-HOR-09/24-V ή κάποια άλλη αντίστοιχη) έτσι ώστε να κάνουμε αναμετάδοση σε όλες τις κατευθύνσεις. Σε αυτή την περίπτωση όμως, επειδή το σήμα είναι πολυκατευθυντικό "θυσιάζουμε" πολύ την εμβάλεια του σήματος άρα η συσκευή δεν μπορεί να εκπέμπει πάνω από 400 ως 500 μέτρα…

    Επιπλέον εάν όπως λέτε δεν τραβήξετε καλώδια για να μην τρυπάτε τοίχους τότε πως θα παίρνει ρεύμα η συσκευή?? Τι στιγμή που η συγκεκριμένη συσκευή παίρνει ρεύμα μόνο από το καλώδιο δικτύου (POE - Power Over Ethernet). Δεν γίνεται να της δώσετε ρεύμα διαφορετικά.
    Πολυ σωστη η απαντηση συμφωνω απολυτα με αυτα που σου ειπαν.

  8. #23
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mirtiano Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ σωστη η απαντηση συμφωνω απολυτα με αυτα που σου ειπαν.
    απο το www.xpatit.gr οι άνθρωποι ειναι επαγγελματίες

  9. #24
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    λοιπον ολα δουλέψανε ρολοι με παρα πολυ καλα αποτελεσματα. Τελικα χρησιμοποιησαμε μονο την μια κεραια , γιατι πειραμε τελικα internet απο το δημοσιο του δημου. Θα ηθελα να ρωτησω αν βαλω και εγω την ιδια κεραια σπιτι μου και παρω και εγω απο το δημο , αλλα η διαφορα ειναι οτι εχω μεγαλυτερη αποσταση και με βουνο μπροστά θα καταφερω κατι? Υπαρχει κανενας χαρτης με ολα τα δημοσιά ασυρματα δυκτια?

  10. #25
    Εγγραφή
    04-08-2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ATTIKΗΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.156
    Downloads
    16
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Down/Up 29970/2495 kbps
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport.entry2i
    SNR / Attn
    15.1(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    http://free-wifi.gr/el/
    ισως να μην τα εχει ολα,αλλα το ενημερωνουν συνεχεια και εθελοντικα,οσοι γνωριζουν σημεια δωρεαν προσβασης που δεν ειναι καταχωρημενα.

  11. #26
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παιδια κατι τελευταίο , οπως σας ειπα πειρα την κεραια tplink ολα καλα εως εδω. Η κεραια στο κατω αριστερο μερος εχει ενα βιδακι στο οποιο βαζεις καλωδιο που σύμφωνα με της οδηγίες ειναι για τους κεραύνιους . Τι καλωδιο θα χρειαστώ?

    https://ravetek.com/315-392-thickbox...nt-wa5120g.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 28-09-11 στις 10:04. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  12. #27
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ένα καλώδιο και σύνδεση με τη γείωσή σου!

  13. #28
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οτι καλώδιο να ειναι ψιλό χοντρό? και κατι ακομα εγω εχω την εν λογο κεραία στον ιδιο στύλο με την κεραια της τηλεόρασης , μήπως να εβαζα και στον στυλο ενα καλώδιο τετοιο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TEO2202 : 28-09-11 στις 10:48.

  14. #29
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ένα λεπτό καλώδιο. Δεν χρειάζεται χοντρό. Πολλά από αυτά γειώνονται και από το FTP καλώδιο

  15. #30
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    λεω να βαλω ενα καλωδιο απο την tplink κεραια επανω στο στυλο της κεραιας της τηλεόρασης και μετα απο το στυλο στο χωμα. Ετσι δεν ειναι καλυτερα? Πιστεύω οτι με αυτον τον τροπο προστατεύετε και η κεραια της τηλεόρασης και η κεραια του wifi
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TEO2202 : 28-09-11 στις 14:54.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συνδεση με access point σε αποσταση 350μετρων
    Από trelaras82 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-11, 16:14
  2. Ασύρματη σύνδεση από απόσταση-laptop
    Από CORFU_ARM στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-11, 13:43
  3. Ασύρματο ίντερνετ.Μακρινή απόσταση.
    Από DjoRDjeVIc στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-10, 17:57
  4. Ασύρματη σύνδεση σε απόσταση 200μ
    Από casper_13 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-09, 22:03
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-09, 16:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας