Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 41
  1. #1
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα παιδες θελω την βοηθεια σας . Εχω μια φιλη που λογο οτι το σπιτι της ειναι αφθαιρετο (εξοχη) δεν μπορει να βαλει τηλεφωνο αρα ουτε ιντερνετ . Υπαρχει περιπου 1.5 χιλιομετρο και μπορει και πιο λιγο σε ευθεία γραμμή ,το σπιτι ενος αλου φιλουμας που εχει τηλεφωνο και ιντερνετ.Σκεφτήκαμε αφου δεν εχουμε πολες λυσεις να στίσουμε εναν οικονομικό εξοπλισμο και στα δυο σπιτια αν χρειαζεται , για να εχει η φιλημας ασυρματο ιντερνετ απο το αλο σπιτι του παιδιου. εγω απο προσωπική μου εμπειρια εχω δουλεψει ενα access point της tplink και ομολογώ οτι ημουν ευχαριστημενος. Ελεγα να στήσουμε απο ενα access point και στης δυο ταρατσες τον σπιτιων , οπου υπαρχει καλούτσικη οπτικη επαφη και στο δευτερο σπιτι να εχει το ρολο του reapeter με WEP. Να κανουμε κατι τετοιο η να στήσουμε κεραιες? σαφώς οι κεραιες πρεπει να ειναι πιο ακριβές. Πείτε μου τις καλύτερες λύσης

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Χωρίς κεραίες σε 1,5 χιλιόμετρα το ξεχνάς

    Υπάρχουν συσκευές που είναι φτιαγμένες για μεγάλες αποστάσεις,

  3. #3
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    προτείνετε κατι που να ειναι δοκιμασμένο? Για access point που ειναι ποιο οικονομικά το ξεχναμε?

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Οι κεραίες των απλών οικιακών access points δεν είναι ικανές να στείλουν και να λάβουν το σήμα σε τόσο μεγάλη απόσταση. Οπότε είτε θα πρέπει να βάλεις access points* με εξωτερικές κεραίες και στα δύο άκρα, είτε εξειδικευμένες συσκευές "όλα-σε-ένα" (οι οποίες είναι στην ουσία access points με ενσωματωμένες κεραίες).

    Για συσκευές "όλα-σε-ένα" δες τις λύσεις της ubiquity, πχ τα Nanostations.


    * Για την ακρίβεια στη μια πλευρά η συσκευή θα λειτουργεί ως access point και στην άλλη πλευρά η συσκευή θα λειτουργεί ως wireless client. Άρα θα πρέπει να βρει συσκευές που αφενός μπορούν να λειτουργήσουν με αυτά τα δύο modes, αφετέρου να έχουν και τη δυνατότητα να δεχθούν εξωτερική κεραία (δηλαδή η υπάρχουσα κεραία να είναι αποσπώμενη).
    Ανυπόγραφος

  5. #5
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    να πω και εγω την δικιαμου ιδεα , αν παρω 2 access point tplink που το εχω δουλεψει κιολας και του βαλω εξωτερικη κεραια 9 db http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612252 δεν θα γινει δουλεια? Ετσι εχω κανει σπιτιμου με το εν λογο access point και την συγκεκριμενη κεραια και πιανω wifi 500 μετρα με το κινητο , δηλαδή χωρίς απτην αλλη πλευρα να υπαρχει ενίσχυση. Σκεφτομαι αν και απτην αλη πλευρα υπαρχει ανάλογος εξοπλισμος δεν θα πιασω την αποσταση?

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Τα Nanostation Loco βγαίνουν γύρω στα 60-65 ευρώ το ένα. Πιστεύεις ότι ο συνδυασμός access point/κεραία/καλώδιο κεραίας θα κοστίσουν πιο φτηνά και το στήσιμό τους θα είναι ευκολότερο;
    Ανυπόγραφος

  7. #7
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    γιατι τα Nanostation Loco δεν θελουν καλώδια εξοπλισμό? Απτην πλευρα της λήψης δεν υπαρχει ρουτερ ενα λαπτοπ υπαρχει πως θα παρει σήμα? Δεν νομιζω να φτανουν 120 ευρο οπως λες , σαφως ειναι η δικια σου η καλυτερη λυση. Εγω εχω υπολογισει με το δικο μου τροπο περιπου στα λεφτα που ειναι και ο δικο σου τροπος , απλα με την διαφορα οτι δεν θελω περετερο εξοπλισμο μετα. Αν δε χρειαζετε περετερο εξοπλισμο τα Nanostation Loco , εννοειτε οτι θα προτιμήσω το δικο σου τροπο. Πες οτι τελικα βαζω το τροπο το δικομου θα πετύχω κατι? θελω να μαθω και αυτο και να μου πεις αν χρειάζομαι για το Nanostation Loco περετερο εξοπλισμο

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Τα Nanostations θέλουν μόνο ένα καλώδιο UTP για να συνδεθούν στο ρούτερ (από τη μία μεριά) και στον υπολογιστή ή το switch (στην άλλη μεριά). Ακόμη και το ρεύμα για τη λειτουργία τους περνάει μέσα από το UTP (Power over Ethernet - PoE).
    Ανυπόγραφος

  9. #9
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δηλαδή μονο καλώδιο ethernet θελουν? αν ειναι ετσι τοτε ειναι καλα .... εχετε κάποια μοντέλα να μου προτείνετε? και τον τροπο περιληπτικά που στήνονται?

    ........Auto merged post: TEO2202 πρόσθεσε 17 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    βρήκα αυτο μου φαίνεται κάπως οικονομικό .Κανει για την δουλεια που το θελουμε? χρειαζετε και αυτο μονο εθερνετ? http://www.cosmodata.gr/product/1731...r-wrls-outdoor
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TEO2202 : 07-09-11 στις 20:26. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μην ψάχνεις για λύσεις εξωτερικών κεραιών (και μάλιστα omni) με σύνδεση μέσω RF καλωδίου με router ή Access Point καθώς θα έχεις πολλές απώλειες.

    Το τελευταίο που μνημονεύεις (TP-LINK WA-5210G) θα σου κάνει μια χαρά τη δουλειά.
    Υπάρχει και σχετικό θέμα εδώ, μόνο που παρουσίασε δυσλειτουργία σε μεγάλο μήκος καλωδίου (μπορεί να είναι και τυχαίο).

    Παρόμοια είναι και τα Nanostations και όσον αφορά το τρόπο εγκατάστασης δες εδώ. Όπως και στο TP-LINK θες μόνο utp καλωδίωση.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ok thanks παιδια απλα μονο να μου πειτε στην αποσταση αυτη με το TP-LINK WA-5210G πρεπει να εχω πλήρης οπτική επαφη καλα δεν μιλαμε για πολυκατοικίες και συμαντικα εμπόδια μιλαμε για δεντρα και μικρα εμπόδια θα εχω πρόβλημά? Πρεπει να βαλω και στης δυο πλευρες το μηχάνημά?

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θέλεις 2, το ένα να στέλνει (λειτουργία Access Point) και το άλλο να λαμβάνει (λειτουργία Client ή Station).

    Κανονικά χρειάζεται πλήρη οπτική επαφή. Ωστόσο έχω δει να δουλεύουν και με δένδρα στο ενδιάμεσο, αρκεί αυτά να μην βρίσκονται πολύ κοντά σε οποιαδήποτε από τις 2 εγκαταστάσεις.

    Όταν γράφεις για "μικρά εμπόδια", τι ακριβώς εννοείς;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 08-09-11 στις 00:15.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ρωτησα αν γινεται να εχω μονο μια κεραια μονο στην πλευρα του ληπτη και στην αλη πλευρα μονοτου το ρουτερ μεσα στο σπιτι για θεμα οικονομίας. Οταν λεω μικρα εμποδια εννοω αυτο ακριβως δεντρα αλλα σε ενδιάμεση αποσταση οχι μπροστα απο της κεραιες. Να σου πω την αληθεια μπορει απτην ταρατσα να μην ενοχλεί τιποτα αυτο θα το διαπιστώσω αυριο που θα παω να κοιτάξω καλύτερά

  14. #14
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TEO2202 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρωτησα αν γινεται να εχω μονο μια κεραια μονο στην πλευρα του ληπτη
    Τι είδους κεραία; Αυτή η κεραία πού θα συνδεθεί; Με τι είδους καλώδιο;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TEO2202 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και στην αλη πλευρα μονοτου το ρουτερ μεσα στο σπιτι για θεμα οικονομίας.
    Το ρουτεράκι από μόνο του δεν έχει την απαραίτητη ισχύ για να μπορέσει να φτάσει μακρυά και να καταφέρει να ακουστεί από τον client. Οπότε αυτό για μένα είναι συνταγή αποτυχίας. Ιδίως αν, όπως λες παρακάτω, ενδέχεται να υπάρχουν μικροεμπόδια...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TEO2202 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λεω μικρα εμποδια εννοω αυτο ακριβως δεντρα αλλα σε ενδιάμεση αποσταση οχι μπροστα απο της κεραιες. Να σου πω την αληθεια μπορει απτην ταρατσα να μην ενοχλεί τιποτα αυτο θα το διαπιστώσω αυριο που θα παω να κοιτάξω καλύτερά
    Σε εγκατάσταση με Nanostations (M5) που "επέβλεψα" το καλοκαίρι υπήρχαν διάφορα δέντρα σύρριζα ή και ενίοτε ελαφρά μέσα στο line of sight και δεν υπήρχε πρόβλημα σύνδεσης. Απόσταση γύρω στο χιλιόμετρο.
    Ανυπόγραφος

  15. #15
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2.800 kbps / 970 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Netgear DGN 2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 63(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οταν λεω "κεραια" εννοω το TP-LINK WA-5210G . Ναι το καταλαβαίνω οτι του ρουτερακι δεν θα εχει την δύναμή να ανταποκριθεί και να φανταστω ουτε το ανάποδο γινετε , δεν το γλυτώνω το διπλό εξοπλισμό ωραία παιδες θα παραγειλω τον εξοπλισμο και θα σας πω αποτελεσματα

    ........Auto merged post: TEO2202 πρόσθεσε 70 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Κατι ακομα παιδια τελικα οπως καταλαβατε κατέληξα στα δυο κοματια TP-LINK WA-5210G για να στίσω το δίκτυο. Τωρα μια σημαντική ερωτηση, υπαρχει περίπτωση να μπορεσω να παρω απο το ρουτερακι σήμα χωρίς εθερνετ και να το στείλω στο αλλο TP-LINK WA-5210G και να εχει το ρολο repeater.Σας τα λεω μπερδεμένα γιατι. στο πρωτο TP-LINK WA-5210G που θα ειναι στο σπιτι που ειναι το ιντερνετ θα προτιμούσα να μην τρυπάω ντουβάρια για να ενόσω το ρουτερ με το TP-LINK WA-5210G. και στην αλλη μερια στο αλλο TP-LINK WA-5210G που θα ειναι στο αλλο σπιτι που χρειαζετε το ιντερνετ , λεω μήπως το δουλεψω και αυτο ως repeater , γιατι στο σπιτι υπάρχει λαπτοπ και δεν βολευει η συνδεση με εθερνετ και για αυτο και γιατι οτι και εκει καλο ειναι να αποφύγουμε της τρύπες για το εθερνετ. Τωρα θα μου πεις και πως θα τροφοδοτούνται με ρευμα. Υπαρχει μπριζα εξωτερικη και για τα δυο.
    Με λιγα λογια ετσι οπως τα λεω θα πρεπει να δουλεψουν και τα δυο σαν repeater. Ακουω ιδεες παιδια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TEO2202 : 08-09-11 στις 02:12. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συνδεση με access point σε αποσταση 350μετρων
    Από trelaras82 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-11, 16:14
  2. Ασύρματη σύνδεση από απόσταση-laptop
    Από CORFU_ARM στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-11, 13:43
  3. Ασύρματο ίντερνετ.Μακρινή απόσταση.
    Από DjoRDjeVIc στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-10, 17:57
  4. Ασύρματη σύνδεση σε απόσταση 200μ
    Από casper_13 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-09, 22:03
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-09, 16:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας