Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    10-09-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson TG585 v7
    Γεια σας!! Εδω και 6 μηνες ο υπολογιστης μου αποσυνδεεται αρκετες φορες την ημερα απο το router και η κατασταση εχει γινει ανυποφορη. To περιεργο ειναι οτι μπορει να εχει συνδεθει ταυτοχρονα με εμενα και ο πατερας μου απο το δικο του laptop χωρις κανενα προβλημα και να αποσυνδεεται ο δικος μου υπολογιστης. Μαλιστα στη θεση με το εικονιδιο που δειχνει αν εχω συνδεθει στο internet εμφανιζεται ενα κιτρινο αστερακι. Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει εφοσον μόνο ο δικος μου υπολογιστης εμφανιζει αυτο το προβλημα, ο οποιος παρεπιπτοντως δεν εχει καν κλεισει χρονο απο τοτε που τον αγορασα....

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Το modem / router κάνει επανεκίννηση ή μόνο σε αποσυνδέει;

  3. #3
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    κανένα restart στο pc έχεις κάνει. αφου του πατέρα σου δεν αποσυνδέεται ,παίζει να φταίει ο υπολογιστής σου. φυσικα κάνε και ένα restart το router όπως σου είπε ο x_undefined

  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson TG585 v7
    Οταν ελετε restart εννοειτε reset? Αν εννοιειτε reset, ναι το εχω κανει και διορθωνεται το προβλημα για λιγες ωρες αλλα μετα παλι τα ιδια. Επισης δεν ειναι λυση να κανω συνεχεια επανεκκινηση στον υπολογιστη .... Ξεχασα να σας πω οτι εχω παρατηρησει πως οταν συνδεεται ο υπολογιστης μου αναβοσβησουν σαν τρελλα τα λαμπακια του wireless και του internet, ενω οταν συνδεομαι μεσω του υπολογιστη του πατερα μου ειναι σταθεροποιημενα... Σαν να δημιουργειται καποιο προβλημα με το που συνδεεται ο υπολογιστης μου στο router....

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από S.T.A.B. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ελετε restart εννοειτε reset? Αν εννοιειτε reset, ναι το εχω κανει
    Εγώ εννούσα αν κάνει ΜΟΝΟ του reset όχι αν το κάνεις εσύ. Αυτό με τα λαμπάκια που λες σημαίνει ότι στέλνει πολλά δεδομένα. Αλλά κατευθείαν μόλις συνδέεσε; Σου το έκανε και στην αρχή ή από κάποιο σημείο και μετά; Μήπως υπάρχει κάποιος ιός;

  6. #6
    Εγγραφή
    10-09-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson TG585 v7
    Ναι κανει μoνο του reset. Μολις πριν απο 10 λεπτα ειχα το ιδιο προβλημα. Εκανε μονο του reset και μαλιστα τα λαμπακια wireless και internet ηταν τελειως σβηστα. Προσπαθησα να ενεργοποιησω το wireless απο το κουμπι που εχει το router αλλα δεν εγινε τιποτα. Οσο για ιο δεν νομιζω πως εχει ο υπολογιστης μου. Κανω τακτικα scan με το anti-virus και δεν εχω κανενα προβλημα. Παρεπιπτοντως το anti-virus που εχω ειναι το AVG. Υπαρχει λοιπον περιπτωση να ειναι ελαττωματικο το router μου? Oπως φαινεται και στο profile μου στο forum εχω το Thomson TG585 v7. Θεωρειται γενικα καλο?

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Καλό είναι και το router και το AVG. Εγώ είχα ένα κουλό πρόβλημα ίδιο με το δικό σου και τελικά έφταιγε το McAfee το οποίο αντικαταστάθηκε από AVG. Για το πρόβλημά σου ενημέρωσε τον OTE και ζήτα άλλο router. Αλλά επειδή το κάνει μόνο ο υπολογιστής σου μπορεί απλά να χρειάζεται drivers για την κάρτα WiFi.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-09-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson TG585 v7
    Καταρχας ευχαριστω για την αμεση απαντηση! Θα τους ζητησω να μου δωσουν αλλο router. Εχω παρατηρησει επισης οτι το router που εχω ορισμενες φορες υπερθερμαινεται. Μηπως παιζει και αυτο καποιο ρολο? Το καινουριο router θα το πληρωσω εγω ή θα μου το δωσουν δωρεαν ή εστω με καποια εκπτωση? Επισης εχω διαβασει στο forum οτι τα routers που δινουν οι παροχοι δεν ειναι καλης ποιτητας. Μηπως τοτε να αγορασω καποιο μονος μου? Γνωριζεις καποιο καλο?

    ΑΑ!! Ξεχασα να σου πω κατι πολυ παραξενο που εχω παρατηρησει εδω και καιρο. Οταν μπαινω στο wireless assistant του υπολογιστη μου εκει δηλαδη που εμφανιζονται τα ονοματα των routers αλλων ατομων μου εμφανιζει το router μου 2 φορες. Πιο συγκεκριμενα εμφανιζει κανονικα το ονομα του router δηλαδη Τhomson κλπ. και απο κατω παλι το ονομα του router μου αλλα αυτη τη φορα με τον αριθμο 2 διπλα. Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος S.T.A.B. : 10-09-11 στις 23:37.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    1) Το ότι υπερθερμαίνεται μπορεί να είναι αιτία αλλά γιατί επανεκιννείται ακριβώς την ώρα που μπαίνεις εσύ;
    2) Σίγουρα δείχνει 2 φορές το δικό σου ή είναι κάποιο άλλο με παρόμοιο όνομα;
    3) Αν είσαι σε πυκνοκατοικημένη περιοχή με παρεμβολές κ.λπ. μπες στο web interface του router (π.χ γράφεις στο adress bar του browser σου 192.168.2.1 ή αν δε δουλεύει αυτό 192.168.1.1) Λογικά θα σου έχουν δώσει και το password του router (συνήθως είναι user: admin password: admin). Αφού έχεις συνδεθεί πήγαινε στο wireless μενού και ρύθμισέ το να εκπέμπει σε κάποιο άλλο κανάλι.
    4) Όσον αφορά τα router που δίνουν οι πάροχοι. Μπορεί να μην είναι τα καλύτερα είναι όμως ρυθμισμένα. Αν πάρεις κάποιο άλλο μόνο σου, κατά 99% να μη σε βοηθήσουν με τις αρχικές ρυθμίσεις και πιθανώς να μην έχεις Internet μόλις το συνδέσεις (χρειάζεται επιπλέον ρυθμίσεις)

    Αν το πρόβλημα δε λυθεί επικοινώνησε με τον ΟΤΕ.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-09-2011
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson TG585 v7
    Εχω διαβασει σε αλλες συζητησεις στο φορουμ οτι και αλλοι χρηστες που εχουν το ιδιο προβλημα με εμενα με το συγκεκριμενο router, εκαναν αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση του λογισμικου του router και μετα ολα ηταν οκ. Απ'οτι καταλαβα εχω παλια εκδοση και πρεπει να την αναβαθμισω. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πως να το κανω γιατι ειμαι λιγο ασχετος με αυτα. Ενας αλλος χρηστης στο φορουμ μου εδωσε οδηγιες αλλα δεν μου ανοιγε με τιποτα το setup.exe του αρχειου και ετσι δεν εκανα τελικα την αναβαθμιση.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Αν θέλεις αναβάθμιση θα μπεις στο web interface του router όπως σου είπα πριν στην αρχή του βήματος 3 και θα το ψάξεις να βρεις κάτι για firmware upgrade, θα επιλέξεις το αρχείο και θα κάνει το upgrade.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Baudtec] Συνεχείς αποσυνδέσεις
    Από panoskrav στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-11, 19:31
  2. Συνεχεις αποσυνδεσεις!!
    Από Snoo στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-10, 10:47
  3. Συνεχεις αποσυνδεσεις
    Από geo1984 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-09, 08:00
  4. Συνεχείς αποσυνδέσεις ...
    Από athlion στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-09, 22:25
  5. συνεχείς αποσυνδέσεις
    Από casualroline στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-08, 17:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας