Σελ. 157 από 189 ΠρώτηΠρώτη ... 137147152155156157158159162167177 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.341-2.355 από 2834
  1. #2341
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εγώ πάλι έχω αρκετούς γνωστούς μου (μη ρομά - μετανάστες κλπ) που επωφελούνται διαφόρων επιδομάτων κέα, κάρτα αλληλεγγύης, διάφορα κοινωνικά τιμολόγια, επίδομα φοιτητικού ενοικίου, δωρεάν σίτιση φοιτητών, σίτιση αναπληρωτών εκπαιδευτικών σε λέσχες αξιωματικών κλπ, άλλοι γιατί όντως πληρούν τις προϋποθέσεις και άλλοι προφανώς θα μπορούν να κρύψουν εισοδήματα ή περιουσιακά στοιχεία.

  2. #2342
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    επειδή ισχύει αυτό που είπε πιο πάνω ο φίλος για τους "ρομα" που δεν δηλώνουν εισοδήματα / περιουσιακά στοιχεία έτσι είναι πάντα μέσα σε ότι επίδομα βγει , το ίδιο και κάποιες κατηγορίες αλλοδαπών όπως φυσικά και κάποιοι ημεδαποί

    ειλικρινά θα ήθελα να μάθω και εγώ με την σειρά μου τρόπους να κρύψω εισοδήματα ή περιουσιακά στοιχεία (καθαρά για πληροφοριακούς λόγους)

    γιατί μου φαντάζει απίθανο να γίνετε στην δική μου περίπτωση

    όταν αυτόματα με δηλώνει ως εργαζόμενο ο εργοδότης μου στο σύστημα της ΑΑΔΕ για τα εισοδήματα μου και την φορολόγηση μου
    όταν αυτόματα με δηλώνει ως εργαζόμενο ο εργοδότης μου στο σύστημα του ΕΦΚΑ για την ασφάλιση και τα ένσημα μου

    το αντίστοιχο ισχύει και στην περίπτωση της μητέρας μου που είναι συνταξιούχος

    δεν ισχύει στην περίπτωση του θείου μου (άνεργος δηλωμένος στον ΟΑΕΔ) με ότι συνεπάγεται αυτό και ας χρωστάει στην ΑΑΔΕ - ΕΦΚΑ - ΟΑΕΕ κτλ..

    δεν ισχύει στην περίπτωση της θείας μου (ηλικιωμένη συνταξιούχος του ΟΓΑ) ως άπορη - άνεργη τις δίνουν μια σύνταξη απόρου 345 ευρώ και ότι επίδομα δικαιούται

    δεν θα σχολιάσω το γνωστό -ΜΕΙΟΝ όταν γράφεις στην δήλωση φορολογίας εισοδήματος ότι είσαι "ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ" δηλαδή σε φιλοξενούν οι γονείς σου στο σπίτι σας.

  3. #2343
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή ισχύει αυτό που είπε πιο πάνω ο φίλος για τους "ρομα" που δεν δηλώνουν εισοδήματα / περιουσιακά στοιχεία έτσι είναι πάντα μέσα σε ότι επίδομα βγει , το ίδιο και κάποιες κατηγορίες αλλοδαπών όπως φυσικά και κάποιοι ημεδαποί

    ειλικρινά θα ήθελα να μάθω και εγώ με την σειρά μου τρόπους να κρύψω εισοδήματα ή περιουσιακά στοιχεία (καθαρά για πληροφοριακούς λόγους)

    γιατί μου φαντάζει απίθανο να γίνετε στην δική μου περίπτωση

    όταν αυτόματα με δηλώνει ως εργαζόμενο ο εργοδότης μου στο σύστημα της ΑΑΔΕ για τα εισοδήματα μου και την φορολόγηση μου
    όταν αυτόματα με δηλώνει ως εργαζόμενο ο εργοδότης μου στο σύστημα του ΕΦΚΑ για την ασφάλιση και τα ένσημα μου

    το αντίστοιχο ισχύει και στην περίπτωση της μητέρας μου που είναι συνταξιούχος

    δεν ισχύει στην περίπτωση του θείου μου (άνεργος δηλωμένος στον ΟΑΕΔ) με ότι συνεπάγεται αυτό και ας χρωστάει στην ΑΑΔΕ - ΕΦΚΑ - ΟΑΕΕ κτλ..

    δεν ισχύει στην περίπτωση της θείας μου (ηλικιωμένη συνταξιούχος του ΟΓΑ) ως άπορη - άνεργη τις δίνουν μια σύνταξη απόρου 345 ευρώ και ότι επίδομα δικαιούται

    δεν θα σχολιάσω το γνωστό -ΜΕΙΟΝ όταν γράφεις στην δήλωση φορολογίας εισοδήματος ότι είσαι "ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ" δηλαδή σε φιλοξενούν οι γονείς σου στο σπίτι σας.
    Να πάτε να ζήσετε σε καταυλισμο όπως ζούνε και εκείνοι, έτσι δεν θα έχεις ενφια, ούτε θέμα με το φιλοξενούμενος

  4. #2344
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πάτε να ζήσετε σε καταυλισμο όπως ζούνε και εκείνοι, έτσι δεν θα έχεις ενφια, ούτε θέμα με το φιλοξενούμενος
    δεν μπορεί να γίνει αυτό

    έτσι θα εξακολουθώ να πληρώνω τους φόρους εισοδήματος και ακινήτου μαζί με τις "αγαπημένες" τράπεζες

    τελικά οι "ρομα" είναι τυχεροί...

  5. #2345
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο και όσοι Έλληνες δεν δηλώνουν αυτά που πρέπει και είναι πολλοί και αυτοί.
    Τα σπιτια, αυτοκινητα, κτλ δηλωνονται. Και αυτα δημιουργουν τεκμηρια ακομα και με μηδεν εισοδηματα.

  6. #2346
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα σπιτια, αυτοκινητα, κτλ δηλωνονται. Και αυτα δημιουργουν τεκμηρια ακομα και με μηδεν εισοδηματα.
    Όπως είπα και πιο πάνω
    Να πάτε να ζήσετε σε καταυλισμο όπως ζούνε και εκείνοι, έτσι δεν θα έχεις ενφια, ούτε θέμα με το φιλοξενούμενος
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορεί να γίνει αυτό

    έτσι θα εξακολουθώ να πληρώνω τους φόρους εισοδήματος και ακινήτου μαζί με τις "αγαπημένες" τράπεζες

    τελικά οι "ρομα" είναι τυχεροί...
    Αν είναι τυχεροί τότε γιατί δεν τα πουλάς όλα και να πάς και εσύ να ζήσεις όπως αυτοί;

    Μπορείς πανω απο όλα να ζήσεις έτσι;

  7. #2347
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    θα σε απογοητεύσω δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα για να κάνω ότι λες

    γιατί απλά δεν μπορώ να τα πουλήσω όλα (ένα σπίτι έχω) στην Αθήνα (Παγκράτι) για το οποίο πληρώνω δόση 350 ευρώ το μήνα (Νόμος Κατσέλη) στην ALPHA BANK

    ούτε να σταματήσω να εργάζομαι εκεί που εργάζομαι και με πληρώνουν πολύ καλά

    βέβαια για να απομυθοποιήσω λίγο την κατάσταση να σε ενημερώσω ότι και οι "ρομα" έχουν σπίτια (μερικά από αυτά είναι πολύ πλούσια και με χλιδή) απλά δεν αποκτήθηκαν με χρήματα από νόμιμους τρόπους αλλά και αυτοκίνητα έχουν

    απλά το μυστικό τους είναι αλλού...

  8. #2348
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ότι αφορά τους πρόσφυγες (οικογένειες) και κάποιους μετανάστες (οικογένειες)
    μπορώ να σου πω ποιος τους δίνει επίδομα για να ζήσουν όσο είναι στην χώρα μας μέχρι να εξεταστεί η αίτηση ασύλου ανεξάρτητα του αποτελέσματος της καθώς εμείς είμαστε η χώρα που θα τους κρατήσουμε
    είναι ο φορέας που τους ενοικιάζει ακίνητα (σε συνεργασία με αρκετά μεσιτικά γραφεία - συμβολαιογράφους - δικηγόρους - τεχνικά γραφεία κτλ) σε όλη το λεκανοπέδιο της αττικής στα οποία εκτός του ενοικίου πληρώνει τα κοινόχρηστα - το ρεύμα - το νερό - το φυσικό αέριο αν έχουν
    αυτός ο φορέας λέγεται Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ τα χρήματα έρχονται από το εξωτερικό ένα μέρος τους είναι από χρήματα της Ε.Ε.
    Τα ξέρω καθώς εκεί εργάζομαι.

    Σε ότι αφορά τους ρομά ή άλλες κατηγορίες μεταναστών δεν μπορώ να σου απαντήσω με ποιο νόμο ή το πως τα παίρνουν αυτά τα γνωρίζουν οι ίδιοι και αυτοί που τους δίνουν τις συμβουλές για το πως θα τα πάρουν (γιατί σίγουρα έχουν βοήθεια)
    καθώς όπως είπα είμαι ένας απλός ημεδαπός πολίτης που πληρώνω τους φόρους μου και τις ασφαλιστικές μου εισφορές
    δεν είμαι αυτός που θα κρίνω αν πρέπει ή όχι να το πάρει
    ούτε ελεγκτικός μηχανισμός του κράτους

    - - - Updated - - -



    Σωστός

    έχουν πάρα πολύ καλό δίκτυο ενημέρωσης/πληροφόρησης και είναι οργανωμένοι πολύ καλά

    επίσης υπάρχουν και οι "αλληλέγγυοι/ες" που τους βοηθούν στα πάντα.

    Σε καθε Δημο πλεον, υπαρχει 'Κεντρο κοινοτητας - με παραρτημα Ρομα'.
    Υπαρχει λοιπον ειδικη υπηρεσια, αφιερωμενη εξαιρετικα στα επιδοματα των Ρομα.

    Για να μην πω οτι μπαινουν μες σε νοσοκομεια και αλλες δημοσιες υπηρεσιες, και τα σπανε ολα, και η αστυνομια δεν τους κανει απολυτων τιποτε....
    σιγουρα ξερετε κι εσεις παρομοια περιστατικα.
    Σε αυτη τη χωρα τελικα, υπαρχει ρατσισμος εναντιον των ευνομουμενων πολιτων.

  9. #2349
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα και πιο πάνω
    Δεν ειναι αυτο το θεμα. Το θεμα ειναι οτι ακινητα/αυτοκινητα/ακομα και ο αερας που αναπνεεις (3000 ευρω επειδη απλα ζεις και αναπνεεις), παραγουν φανταστικα εισοδηματα και μετα τα επιδοματα δινονται με βαση αυτα τα φανταστικα εισοδηματα.

  10. #2350
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παίρνουν δηλαδή κάποιο ειδικό επίδομα, είναι επίδομα που έχουν πρόσβαση όλοι οι πολίτες εφόσον πληρούν τα κριτήρια.
    Νομίζω οτι οι περισσότεροι τουλάχιστον δεν θα είχαν πρόβλημα με τα επιδόματα αυτά, εαν και εφόσον τα δηλωθέντα στοιχεία ειναι αληθινά. Προσωπικά έχω πολλές φορές εκφρασθεί αρνητικά και άσχημα για ΕλΕπ, επειδή δηλώνουν όσα θέλουν, και τουλάχιστον απο πάρα πολλές περιπτώσεις που ξέρω, έπαιρναν επιδόματα, θέρμασνσης ή οτιδήποτε άλλο, παρόλο που στην πραγματικότητα είχαν εισόδημα περισσότερο και απο μένα (που δεν έπαιρνα κανένα επίδομα, πλην του πολυτεκνικού). Και αυτό με εξόργιζε, γιατί ζούσα στο όριο, και χωρίς τίποτα άλλο επίδομα, και αυτοί ενώ δεν είχαν οικονομικό πρόβλημα και επιδόματα έπαιρναν και χαίραν διευκολύνσεων κλπ. Νομίζω λοιπόν ότι οι περισσότεροι, θέλω να πιστεύω, δεν είναι κατα των βοηθημάτων, αρκεί να πηγαίνουν πραγματικά εκεί που χρειάζεται.

    Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι ο κανόνας, να μην γνωρίζει το κράτος τα εισοδήματά σου (πλην μισθωτών)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή ισχύει αυτό που είπε πιο πάνω ο φίλος για τους "ρομα" που δεν δηλώνουν εισοδήματα / περιουσιακά στοιχεία έτσι είναι πάντα μέσα σε ότι επίδομα βγει , το ίδιο και κάποιες κατηγορίες αλλοδαπών όπως φυσικά και κάποιοι ημεδαποί

    ειλικρινά θα ήθελα να μάθω και εγώ με την σειρά μου τρόπους να κρύψω εισοδήματα ή περιουσιακά στοιχεία (καθαρά για πληροφοριακούς λόγους)
    Ειναι πολύ απλό.
    1. Δεν έχεις ακίνητη περιουσία. Εαν έχεις πρέπει να την "εξαφανίσεις" σε τρίτα πρόσωπα κλπ, αλλά το ΕΝΦΙΑ δεν το γλυτώνεις, εκτός εαν είσαι η Eκκλησία
    2. Mένεις στο νοίκι, ή ακόμα καλύτερα πουθενά (φιλοξενούμενος, σε τσαντίρι, σε τροχόσπιτο). Ετσι δεν υπάρχει τεκμήριο.
    3. Το πολύ πολύ να έχεις ένα αυτοκίνητο
    4. Δεν έχεις τραπεζικούς λογαριασμούς, πιστωτικές/χρεωστικές κάρτες ή κάνεις οποιαδήποτε συναλλαγή με τράπεζα, πέραν της ανάληψης των βοηθημάτων
    5. Χρησιμοποιείς μόνο μετρητά, και ποτέ δεν βάζεις απόδειξη/τιμολόγιο που να αναγράφει όνομα και ΑΦΜ.

    Με όλα τα παραπάνω, είσαι σχεδόν "αόρατος", κάποιος που είναι σχεδόν άστεγος. Οπως είπε ο sdikr, μπορείς να ζήσεις όπως αυτοί...

  11. #2351
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καθε Δημο πλεον, υπαρχει 'Κεντρο κοινοτητας - με παραρτημα Ρομα'.
    Υπαρχει λοιπον ειδικη υπηρεσια, αφιερωμενη εξαιρετικα στα επιδοματα των Ρομα.

    Για να μην πω οτι μπαινουν μες σε νοσοκομεια και αλλες δημοσιες υπηρεσιες, και τα σπανε ολα, και η αστυνομια δεν τους κανει απολυτων τιποτε....
    σιγουρα ξερετε κι εσεις παρομοια περιστατικα.
    Σε αυτη τη χωρα τελικα, υπαρχει ρατσισμος εναντιον των ευνομουμενων πολιτων.
    εγώ έχω ζήσει περιστατικό στην ΔΕΗ Αγ. Αναργύρων όπου ήμουν για να κάνω συμβόλαιο με την ΔΕΗ για ακίνητα που έχει ενοικιάσει η εταιρεία/φορέας όπου εργάζομαι και είναι μια οικογένεια "ρομα" και διαμαρτύρεται στην προϊσταμένη γιατί τους έκοψαν το ρεύμα λόγω χρέους

    τσαντίζονται τα σπάνε όλα

    ηρεμούν

    ρωτάνε πόσα χρωστάνε...λέει ο πατέρας στο παιδί να πάει στο αυτοκίνητο και να φέρει τα χρήματα

    βγαίνει το παιδί πάει στο αυτοκίνητο παίρνει μια σακούλα μαύρη σκουπιδιών την φέρνει στο κατάστημα

    την παίρνει ο πατέρας και αρχίζει να βγάζει πάνω στο γραφείο της προϊσταμένης χαρτονομίσματα των 500 ευρώ , 200 ευρώ , 100 ευρώ και 50 ευρώ σε πακέτα

    ούτε ξέρω πόσα πλήρωσαν έχασα την μπάλα βλέποντας τόσα ευρώ...

    όλο το κατάστημα τους κοίταγε φυσικά

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω οτι οι περισσότεροι τουλάχιστον δεν θα είχαν πρόβλημα με τα επιδόματα αυτά, εαν και εφόσον τα δηλωθέντα στοιχεία ειναι αληθινά. Προσωπικά έχω πολλές φορές εκφρασθεί αρνητικά και άσχημα για ΕλΕπ, επειδή δηλώνουν όσα θέλουν, και τουλάχιστον απο πάρα πολλές περιπτώσεις που ξέρω, έπαιρναν επιδόματα, θέρμασνσης ή οτιδήποτε άλλο, παρόλο που στην πραγματικότητα είχαν εισόδημα περισσότερο και απο μένα (που δεν έπαιρνα κανένα επίδομα, πλην του πολυτεκνικού). Και αυτό με εξόργιζε, γιατί ζούσα στο όριο, και χωρίς τίποτα άλλο επίδομα, και αυτοί ενώ δεν είχαν οικονομικό πρόβλημα και επιδόματα έπαιρναν και χαίραν διευκολύνσεων κλπ. Νομίζω λοιπόν ότι οι περισσότεροι, θέλω να πιστεύω, δεν είναι κατα των βοηθημάτων, αρκεί να πηγαίνουν πραγματικά εκεί που χρειάζεται.

    Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι ο κανόνας, να μην γνωρίζει το κράτος τα εισοδήματά σου (πλην μισθωτών)
    Συμφωνώ 100%

    δεν είμαι κατά των επιδομάτων αλλά θέλω πλήρη διαφάνεια και φυσικά αξιοκρατία να τα πάρουν αυτοί που πραγματικά τα έχουν ανάγκη

    δεν γουστάρω το κράτος να δίνει επιδόματα σε αυτούς που δεν τα δικαιούνται και να τα κόβει από αυτούς που τα δικαιούνται

    Ειναι πολύ απλό.
    1. Δεν έχεις ακίνητη περιουσία. Εαν έχεις πρέπει να την "εξαφανίσεις" σε τρίτα πρόσωπα κλπ, αλλά το ΕΝΦΙΑ δεν το γλυτώνεις, εκτός εαν είσαι η Eκκλησία
    2. Mένεις στο νοίκι, ή ακόμα καλύτερα πουθενά (φιλοξενούμενος, σε τσαντίρι, σε τροχόσπιτο). Ετσι δεν υπάρχει τεκμήριο.
    3. Το πολύ πολύ να έχεις ένα αυτοκίνητο
    4. Δεν έχεις τραπεζικούς λογαριασμούς, πιστωτικές/χρεωστικές κάρτες ή κάνεις οποιαδήποτε συναλλαγή με τράπεζα, πέραν της ανάληψης των βοηθημάτων
    5. Χρησιμοποιείς μόνο μετρητά, και ποτέ δεν βάζεις απόδειξη/τιμολόγιο που να αναγράφει όνομα και ΑΦΜ.

    Με όλα τα παραπάνω, είσαι σχεδόν "αόρατος", κάποιος που είναι σχεδόν άστεγος. Οπως είπε ο sdikr, μπορείς να ζήσεις όπως αυτοί...
    αυτά είναι που δεν μπορώ να κάνω

    είμαι μισθωτός (εργάζομαι)

    ο εργοδότης με έχει δηλώσει στην ΑΑΔΕ και στο ΕΦΚΑ

    ο μισθός μου μπαίνει σε λογαριασμό μισθοδοσίας στην τράπεζα όπου αυτή μου έχει δώσει χρεωστική κάρτα για ανάληψη χρημάτων ή για αγορές

    η μητέρα μου που είναι συνταξιούχος (40 χρόνια εργασίας) πληρώνει δόση 350 ευρώ (Νόμος Κατσέλη) στην τράπεζα για το στεγαστικό δάνειο που αγόρασε το σπίτι

    και φυσικά πληρώνουμε τους φόρους εισοδήματος που μας αναλογούν και τον ΕΝΦΙΑ.

  12. #2352
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σε απογοητεύσω δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα για να κάνω ότι λες

    γιατί απλά δεν μπορώ να τα πουλήσω όλα (ένα σπίτι έχω) στην Αθήνα (Παγκράτι) για το οποίο πληρώνω δόση 350 ευρώ το μήνα (Νόμος Κατσέλη) στην ALPHA BANK

    ούτε να σταματήσω να εργάζομαι εκεί που εργάζομαι και με πληρώνουν πολύ καλά

    βέβαια για να απομυθοποιήσω λίγο την κατάσταση να σε ενημερώσω ότι και οι "ρομα" έχουν σπίτια (μερικά από αυτά είναι πολύ πλούσια και με χλιδή) απλά δεν αποκτήθηκαν με χρήματα από νόμιμους τρόπους αλλά και αυτοκίνητα έχουν

    απλά το μυστικό τους είναι αλλού...
    Δεν μπορείς να τα έχεις όλα, ή θα έχεις επιδόματα, ή θα έχεις σπίτι και καλη δουλειά

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω οτι οι περισσότεροι τουλάχιστον δεν θα είχαν πρόβλημα με τα επιδόματα αυτά, εαν και εφόσον τα δηλωθέντα στοιχεία ειναι αληθινά. Προσωπικά έχω πολλές φορές εκφρασθεί αρνητικά και άσχημα για ΕλΕπ, επειδή δηλώνουν όσα θέλουν, και τουλάχιστον απο πάρα πολλές περιπτώσεις που ξέρω, έπαιρναν επιδόματα, θέρμασνσης ή οτιδήποτε άλλο, παρόλο που στην πραγματικότητα είχαν εισόδημα περισσότερο και απο μένα (που δεν έπαιρνα κανένα επίδομα, πλην του πολυτεκνικού). Και αυτό με εξόργιζε, γιατί ζούσα στο όριο, και χωρίς τίποτα άλλο επίδομα, και αυτοί ενώ δεν είχαν οικονομικό πρόβλημα και επιδόματα έπαιρναν και χαίραν διευκολύνσεων κλπ. Νομίζω λοιπόν ότι οι περισσότεροι, θέλω να πιστεύω, δεν είναι κατα των βοηθημάτων, αρκεί να πηγαίνουν πραγματικά εκεί που χρειάζεται.

    Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι ο κανόνας, να μην γνωρίζει το κράτος τα εισοδήματά σου (πλην μισθωτών)

    Αυτοί η ΕλΕπ που λες αν δεν κάνω λάθος και αυτοί είναι Έλληνες έτσι; είναι άλλο πράγμα αν το δικαιούται κάποιος, είναι άλλο πράγμα να υποστηρίζει κάποιος πως είναι επιδόματα μόνο για κάποιες ομάδες, ενώ είναι για όλους του Έλληνες πολίτες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι αυτο το θεμα. Το θεμα ειναι οτι ακινητα/αυτοκινητα/ακομα και ο αερας που αναπνεεις (3000 ευρω επειδη απλα ζεις και αναπνεεις), παραγουν φανταστικα εισοδηματα και μετα τα επιδοματα δινονται με βαση αυτα τα φανταστικα εισοδηματα.
    Δεν ξανακάνω την συζήτηση περι τεκμηρίων, την έχουμε κάνει πολλές φορές, δεν συμφωνείς, οκ, πάμε παρακάτω

  13. #2353
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    εκτός κάποιων επιδομάτων που ειναι αυστηρά για τους πρόσφυγες, και είναι χρήματα που έρχονται απο έξω (σε αντίθεση με αυτά που πλανώνται στο φατσομπούκι), τα υπόλοιπα επιδόματα είναι για όλους τους έλληνες, και δεν κάνουν καμμιά διάκριση φυλής, χρώματος, θρησκείας, παρα μόνο και μόνο με εισοδηματικά κριτήρια.

    Το μόνο θέμα είναι ότι στην Ελλάδα αυτό το κριτήριο, το εισοδηματικό, όπως βγαίνει απο την εφορία, είναι αληθινό ή πολύ κοντά στην αλήθεια μόνο για μισθωτούς και συνταξιούχους. Ολοι οι υπόλοιποι, κρύβουν... και κατα συνέπεια, πολλά απο τα βοηθήματα, καταλήγουν να διδονται σε αυτούς που δεν θα έπρεπε να δίδονται. Ολα έχουν να κάνουν με το διαβλητό τελείως σύστημα της εφορίας.

  14. #2354
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Εγω ξέρω εναν Ελληνα που έχει δικο του παρκινγκ 30 θεσεων και ενα κινηματογράφο-αυτα ξερω δηλαδή, μπορεί να εχει και αλλα τοσα.
    Ο συγκεκριμένος δηλωνει ΚΑΙ απορος, με ολα τα σχετικά "προνόμια". Φυσικα, βριζει τους ξένους ενώ κολλαει μισα ενσημα στους εργαζόμενους του στη ζούλα.
    Αλλα αφου το "μαζι τα φάγαμε" το ειπε ο Πάγκαλος και οχι ο Ανθιμος τότε η συγκεκριμένη ρήση δεν ισχύει ουτε στο 1%-εμείς δεν φαγαμε Τ Ι Π Ο Τ Α.
    Ούτε εγώ, ουτε οι φιλοι μου, ούτε καν ο γείτονας, ούτε και ο παραπάνω τυπάς.

  15. #2355
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο θέμα είναι ότι στην Ελλάδα αυτό το κριτήριο, το εισοδηματικό, όπως βγαίνει απο την εφορία, είναι αληθινό ή πολύ κοντά στην αλήθεια μόνο για μισθωτούς και συνταξιούχους. Ολοι οι υπόλοιποι, κρύβουν...
    Δλδ δεν υπαρχουν μισθωτοι που ειναι δηλωμενοι ανεργοι ή που παιρνουν τοσα στο χερι και τοσα στην τραπεζα? ΔΥ δεν υπαρχουν που να φακελωνονται με πολλαπλασια ποσα του μισθου τους?

Σελ. 157 από 189 ΠρώτηΠρώτη ... 137147152155156157158159162167177 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-09, 23:28
  2. Θα δηλώσετε (και θα πληρώσετε) τους ημιυπαιθριους;
    Από Jim Slip στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-09, 18:49
  3. ΠΛΕΙΣΤΗΡΙΑΣΜΟΙ ΑΚΙΝΗΤΩΝ
    Από noisy2007 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-09, 02:57
  4. Αντικειμενικές αξίες ακινήτων
    Από Προφέσσορας_Χάος στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-08, 00:10
  5. Αθήνα: Αξία ακινήτων
    Από NeK στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-04, 15:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας