Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    SNR / Attn
    10.8(dB) / 43.5(dB)
    Προσπαθώ να σκεφτώ διάφορες λύσεις για το τηλέφωνό μου και παρατηρώντας τα διάφορα προβλήματα των voip providers στην Ελλάδα και την ανάγκη να πρέπει να διαθέσω άπλετο χρόνο που δεν διαθέτω για διάβασμα σχετικά με το voip, σκέφτηκα το εξής:

    1. Να μεταφέρω με φορητότητα τον αριθμό μου από τον ΟΤΕ σε κάποιον provider, σκεπτόμενος την VIVA ή την OMNIVOICE.

    2. Να εκτρέπω τις κλήσεις μου σε κάποιον αριθμό που θα έπαιρνα από το skype ή απ' ευθείας στο skype account που έχω, στο οποίο έχω credits.

    O προβληματισμός μου είναι ο εξής:

    Α. Το skype δουλεύει πολύ ικανοποιητικά, αλλά η εκτρεπόμενη κλήση θα είχε την ίδια ακουστική ποιότητα?

    Β. Είναι το παραπάνω σχέδιο εφικτό? και αν ναί, ποιο το ενδεχόμενο κόστος, αν υπολογίζαμε περίπου 300 λεπτά εισερχομένων κλήσεων το μήνα?

    Γ. Σε περίπτωση που προχωρούσα σε λύση να λάβω και επίγειο αριθμό skype, σε ποια χώρα από τις προσφερόμενες από το skype θα με συνέφερε να τον πάρω, ώστε να είναι φθηνότερη η εκτροπή?

    Παρακαλώ τα ΦΩΤΑ σας...

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2007
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Δεν θα σου απαντήσω στα ερωτήματά σου.

    Θα σου προτείνω απλά να μην το κάνεις.
    Το voip δεν είναι δα και τίποτα τρομερό.
    Παίρνεις μια συσκευή ATA ή ένα τηλέφωνο VOIP και οι ρυθμίσεις δεν θα σου φάνε πάνω από 15', όσο άσχετος και να είσαι.

    Τώρα όσον αφορά στα προβλήματα των ελληνικών παρόχων, αν θες γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος γιατί δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    SNR / Attn
    10.8(dB) / 43.5(dB)
    το βασικό πρόβλημα είναι οι δυσλειτουργίες πάσης μορφής, κυρίως ποιότητας ήχου/ κλήση, με το VOIP.

    Με το skype έχω πολύ ικανοποιητική ποιότητα ήχου και θα ήθελα να συνδυάσω τα 2. Δεν με ενδιαφέρει να αποκτήσω και άλλη συσκευή τηλεφώνου. Προτιμώ να λειτουργούν όλα μέσω του υπολογιστή.

    Σημείωση: Χρησιμοποιώ mac.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Δεν καταλαβαίνω τι κερδίζεις με την εκτροπή των εισερχομένων.
    Εγώ έχω δώσει στο Skype ένα νούμερο καρτοτηλεφώνου μόνον για αναγνώριση.
    Εχω αγοράσει μια τηλεφωική συσκευή από skype.
    Πληρώνω μόνον το πάγια και internet στον οτε και ότι κλήσεις landline, mobile παγκόσμια στο skype.
    Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί βλέποντας το νούμερο του καρτητηλεφώνου 6974····στην αναγνώριση, skype προσπαθούν να απαντήσουν σ'αυτο.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-11-2009
    Μηνύματα
    720
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπορεί πολλά να μην λειτουργούν σωστά στην Ελλάδα, αλλά τουλάχιστον οι τρεις πάροχοι VoIP που δραστηριοποιούνται στην χώρα μας, λειτουργούν ικανοποιητικά όσον αφορά τις εισερχόμενες κλήσεις. Αν υπάρχουν προβλήματα, στο 97% των περιπτώσεων οφείλονται στο δίκτυο του τελικού πελάτη (LAN).

    Υπάρχουν βεβαίως και τα προβλήματα που δημιουργούν ορισμένοι πάροχοι ευρυζωνικών συνδέσεων, όπως για παράδειγμα η On Telecoms / Vivodi.

    Σε γενικές γραμμές όμως, αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, μπορεί ν' αντιμετωπιστεί σε ικανοποιητικό βαθμό, ώστε οι εισερχόμενες κλήσεις να τερματίζουν κανονικά, στον VoIP εξοπλισμό σου. Πάντως αν έχεις ν' αναφέρεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, βρίσκεσαι στη σωστή υποενότητα.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    SNR / Attn
    10.8(dB) / 43.5(dB)
    @knowlton:: Δεν δρέπω δάφνες στο επίπεδο των γνώσεών μου επί Η/Υ, αλλά σαν κοινός χρήστης, παρατηρώ ότι χρησιμοποιώντας το skype έχω πολύ καλή ποιότητα επικοινωνίας, ενώ με τα διάφορα προγράμματα voip για Mac, υπάρχουν προβλήματα που καθιστούν μία συνομιλία τουλάχιστον προβληματική. Σκέφτηκα επομένως να εκτρέπω (αν γίνεται) τις κλήσεις από το voip στο skype, με την ελπίδα να έχω τη γνωστή ποιότητα που μου δίνει το skype.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Mάλλον για pstn είσαι μόνο αν δίνεις τόσο πολύ βαρύτητα στην "ποιότητα"
    Pίξε λίγο νερό στο κρασί και κοίτα πόσες άλλες λύσεις υπάρχουν..
    Aλλιώς pstn και μόνο pstn.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασε και τη modulus!!! Έχει κορυφαία ποιότητα εφάμιλλη ή και καλύτερη από PSTN. Σχετική συζήτηση εδώ!

  9. #9
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    SNR / Attn
    10.8(dB) / 43.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από africa_twin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε και τη modulus!!! Έχει κορυφαία ποιότητα εφάμιλλη ή και καλύτερη από PSTN. Σχετική συζήτηση εδώ!
    επικοινώνησα με ΟΤΕ και μου ανέφεραν ότι πρέπει να κλείσω χρόνο στο συγκεκριμένο πρόγραμμα αν δεν θέλω να πληρώσω το penalty που έχουν. οπότε η μεταφορά αναβάλλεται για 2 μήνες. Θα συνεχίσω να παρακολουθώ τα τεκταινόμενα στη modulus και αν τα θετικά σχόλια επιμείνουν, θα τη δοκιμάσω.

    Ευχαριστώ για την επισήμανση.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pomolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @knowlton:: Δεν δρέπω δάφνες στο επίπεδο των γνώσεών μου επί Η/Υ, αλλά σαν κοινός χρήστης, παρατηρώ ότι χρησιμοποιώντας το skype έχω πολύ καλή ποιότητα επικοινωνίας, ενώ με τα διάφορα προγράμματα voip για Mac, υπάρχουν προβλήματα που καθιστούν μία συνομιλία τουλάχιστον προβληματική. Σκέφτηκα επομένως να εκτρέπω (αν γίνεται) τις κλήσεις από το voip στο skype, με την ελπίδα να έχω τη γνωστή ποιότητα που μου δίνει το skype.
    Να το κάνεις αλλά το θέμα είναι πως???
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  11. #11
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    SNR / Attn
    10.8(dB) / 43.5(dB)
    αυτό ακριβώς ρωτώ!

  12. #12
    Εγγραφή
    05-11-2009
    Μηνύματα
    720
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @pomolos: Κοίταξε, αν σ' ενδιαφέρει πραγματικά η ποιότητα επικοινωνίας κλήσεων VoIP, τότε δοκίμασε κλήσεις SIP μέσω IPφωνου, και ξέχασε τα διάφορα soft-phones για περίπου ένα μήνα. Δεν νομίζω ότι θα ξαναγυρίσεις σε soft-phone μετά απ' τη δοκιμαστική περίοδο.

    Κατά τη γνώμη μου, τα soft-phones προορίζονται μόνο για περιστασιακή χρήση. Μ' ένα σχετικά φθηνό IPφωνο (όχι ATA με PSTN τηλέφωνο) η ποιότητα της επικοινωνίας αναβαθμίζεται αισθητά, αφού το μικρόφωνο και το ακουστικό του έχουν κατασκευαστεί γι' αυτό το σκοπό.

    Ακόμα, αν τύχει να μιλήσεις με άλλον χρήστη VoIP του οποίου το IPφωνο υποστηρίζει το G.722 vocoder, αν βέβαια το υποστηρίζει και το δικό σου, τότε η ποιότητα φωνής με αυτό, δεν θα έχει να ζηλέψει τίποτα απ' την ποιότητα κλήσεων Skype to Skype.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-09, 17:52
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-08, 20:31
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-08, 22:20
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-06, 19:54
  5. Θέλω.. Εκτροπή ΟΤΕ σε Voip/Internet
    Από macovet στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-05, 07:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας